MIANSERYNA (Lerivon,Deprexolet,Mianserin,Miansec,Norserin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mianseryna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
70
62%

Nie
26
23%

Zaszkodziła
17
15%

Liczba głosów : 113

przez miko84 30 sty 2014, 12:56
Działanie lękotwórcze mianseryny może być spowodowane jej wpływem na noradrenalinę.
miko84

przez Tańczący z lękami 30 sty 2014, 13:13
miko84, to by się zgadzało, bo SSRI wywołują u mnie właśnie takie ambiwalentne uczucia: z nimi źle, bez nich jeszcze gorzej. Dobrze, że pozostałe leki ratują sytuację. Czy istnieje szansa, by te pier.olone receptory 5-ht2c pożegnać z naszych głów? :papa:
Marian_Paździoch, ja również zauważyłem, że po odjęciu miansy/mirty lęki i obsesje przybierają na sile.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 30 sty 2014, 13:33
Tańczący z lękami mirtazapina/mianseryna blokują te receptory.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 30 sty 2014, 13:36
Tańczący z lękami, O przepraszam bardzo, receptory 5-HT2c nie są pier.olone. Ich pobudzenie owszem- powoduje zablokowanie uwalnianie dopaminy na szlakach mezokortykolimbicznych, blokuje uwalnianie noradrenaliny w miejscu sinawym i generalnie przyjmuje się, że nasila lęki, ale powoduje też np. wzmożone uwalnianie acetylocholiny w korze przedczołowej, zmniejszenie apetytu, wywiera działanie przeciwpsychotyczne u osób ze schizofrenią, a zarówno agoniści i antagoniści tego receptora powodują jego downregulację i wywierają pewne działanie p/depresyjne. Choć ja bym preferował to ustrojstwo przyblokować jakimś silnym, selektywnym antagonistą.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 30 sty 2014, 13:38
To receptory to ZŁO!! :mrgreen: A tak na serio, to w przypadku depresji (nie schizofrenii) ich blokowanie jest bardzo korzystne i rzeczywiście przydałby się jakiś silny i selektywny antagonista 5-HT2c... i żeby jego cena wynosiła 1/20 agomelatyny... pomarzyć dobra rzecz!

Z braku laku zostaje mirtazapina i mianseryna.

Co ciekawe choroby które powodują zwiększenie cytokin mogą powodować zwiększenie tych receptorów w mózgu. To może łączyć pewne choroby wirusowe i depresję. Stres też zwiększa reakcje zapalne w mózgu.
miko84

przez Tańczący z lękami 30 sty 2014, 14:26
dziękuję za info, Panowie, choć jednej rzeczy moja chora logika nie potrafi pogodzić: skoro pobudzenie tych receptorów wywiera działanie przeciwpsychotyczne to dlaczego neuroleptyki je blokują?
Ja mam tak, ze wzrost SSRI potrafię wytrzymać do 3 tyg a później lęk się nasila i się poddaję. Od pierwszych dni SSRI towarzyszy zmęczenie, słabsza wydolność, która mija kiedy po tych 3 tyg narasta lęk i napięcie. Mirta fajnie to łagodzi i w moim odczuciu poprawia kondycję. Zastanawiam się czy na dłuższą metę nie warto jednak zwiększyć SSRI, żeby wytępić te receptory i może spróbować wtedy odstawić lamo... :?:

przez Lord Kapucyn 30 sty 2014, 14:43
Tańczący z lękami, To paradoks, ale tylko pozorny.

Badania pokazują, że agoniści 5-HT2c wywierają wyraźne działanie przeciwpsychotyczne(redukujące objawy pozytywne) w schizofrenii poprzez blokadę uwalniania dopaminy-

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18176661

czy

Serotonin plays an important role in numerous physiological conditions. 5-HT2 receptor antagonists have long been known, but recently 5-HT2 receptor agonists are becoming promising agents in the development for new antipsychotic drugs. Most pharmacological researches on antipsychotic drugs have concentrated on the 5-HT2A receptor subtype, however recent studies show that agonist activity on 5-HT2A receptors can cause hallucination. Comparison of SSRIs and the 5-HT2C receptor agonists showed that the agonists decreased immobility time and increased swimming time in the FST (forced swim test) in rats in a manner comparable to SSRIs. In the 1990s 5-HT2C receptors have received more attention as many studies have shown that selective 5-HT2C receptor agonists may be more suited in the treatment for psychotic indications.[2][36]

A 5-HT2C agonist may be expected to reduce positive symptoms of schizophrenia by reducing dopamine release in the mesolimbic dopamine pathway. Vabicaserin (SCA-136) is a 5-HT2C agonist that has shown promise in preliminary testing for the treatment of schizophrenia.[37]

Natomiast antagoniści 5-HT2c, którzy wzmagają uwalnianie dopaminy mogą poprawiać negatywne objawy schizofrenii, ale pogarszać objawy pozytywne.

Pozytywne objawy schizofrenii= halucynacje, urojenia spowodowane nadmiarem dopaminy na szlaku mezolimbicznym
Negatywne objawy schizofrenii=apatia, anhedonia, stępienie afektu, spłycenie emocjonalne, alogia, abulia, mutyzm, pogorszenie relacji rodzinnych, społecznych, interpersonalnych) spowodowane niedoborem dopaminy na szlaku mezokortykalnym
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 30 sty 2014, 14:54
Myślę, że w końcu mogą powstać jakieś leki które będą neuroleptykami i będą agonizować receptory 5-HT2c. Np. taki arypiprazol to już częściowy agonista 5-HT2c...

Agonizm 5-HT2c i antagonizm 5-HT2a wykazują działanie przeciwpsychotyczne. Odwrotność (czyli agonizm 5-HT2a i antagonizm 5-HT2c) powinna być korzystna w depresji i lęku.

Tańczący z lękami osobiście nie uważam agonizmu 5-HT2c za najlepsze wyjście do "stępienia" tych receptorów, bo mimo, że agonista spowoduje ich downregulację to nadal będzie występował ciągły agonizm (bo serotonina jest naturalnym agonistą wszystkich receptorów serotoninowych). Receptory osłabną i zmniejszą się do pewnego stopnia (u każdego pewnie będzie to inaczej) ale ciągle będą drażnione i to może ciągle dawać te objawy uboczne. Dlatego uważam antagonistów (którzy przez blokadę powodują też downregulację tych receporów - podobnie jak agoniści) za lepszych w tym wyjściu - bo dodatkowo blokują te receptory od pierwszych dawek.
Ostatnio edytowano 30 sty 2014, 14:58 przez miko84, łącznie edytowano 3 razy
miko84

przez Tańczący z lękami 30 sty 2014, 14:55
rozum jem: czyli neurolepy niwelują objawy negatywne przez antagonizm 5-ht2c dodając trochę dopaminki na słynną apatię i stępienie afektu a jednocześnie zabierają ją blokując rec D2 i tłumiąc objawy negatywne, np. widziałem Jezusa na stacji kolejowej, etc.

przez miko84 30 sty 2014, 15:00
Neuroleptyki niwelują objawy negatywne przez jeszcze jeden mechanizm - antagonizm 5-HT2a razem z antagonizmem D2 powoduje zwiększone uwalnianie dopaminy. Sam antagonizm 5-HT2a nie ma takiego działania. Nie wiadomo jaki jest tego mechanizm (nie chodzi o działanie na autoreceptory D2 w małych dawkach).

Typowe stare neuroleptyki blokowały silnie D2, nowe neuroleptyki atypowe blokują słabiej D2 ale za to silnie 5-HT2a (mają przez to mniej skutków ubocznych). Być może nową erą będzie mechanizm lekkiej blokady D2, antagonizm 5-HT2a i agonizm 5-HT2c?
miko84

przez Tańczący z lękami 30 sty 2014, 15:06
jako rzecze ksiądz: "to jest wielka tajemnica wiary..."

przez miko84 30 sty 2014, 15:10
A Ty próbowałeś kiedyś samej mirtazapiny w wyższej dawce?
miko84

przez Tańczący z lękami 30 sty 2014, 15:13
z innej beczki: przez wiele miesięcy (prawie 2 lata) dragała mi silnie powieka na co brałem duże dawki magnezu i nie pomagało. Zwiększając mirtazapinę przestały drgać...Dodam, że sprawdzałęm to dwukrotnie, więc wykluczam przypadek. Wie ktoś "o co kaman?" Czy odpowiada za to ten antagonizm czy jakieś inne działanie mirty? To było strasznie upierdliwe

przez miko84 30 sty 2014, 15:16
Takie drganie powieki często jest objawem nerwów i jeśli lek na to zadziałał tzn. że miał jakieś działanie uspokajające może?
miko84

Sortuj wg