SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez CórkaNocy 23 lut 2014, 12:05
Psychotropka`89, dziękuję, mam nadzieję, że tak będzie, jak brałam wenlę z mirtą to nawet ona mi nie pomagała momentami :P nie jest to najważniejsza rzecz, ale jednak jak ma się poczucie bycia znieczulonym to dodatkowy lęk i stres dochodzi przed tym, że nie jest tak jak być powinno
CórkaNocy

przez lunatic 23 lut 2014, 12:06
miałem coś podobnego, z jednej strony wyeliminowanie tego uczucia wyczerpania i poprawa motywacji i chęci do robienia czegoś, ale z drugiej strony mimo ze psychicznie miałem dużo zapału i chęci to fizycznie szybko się męczyłem

przez miko84 23 lut 2014, 12:12
Dlatego tak się zdziwiłem, że mirtazapina poprawiła to u mnie (ale gdy brałem ją dłużej, bo jak pisałem początkowo jest duże osłabienie i senność). Z tego co wywnioskowałem to jest to typowo przez obniżenie kortyzolu przez mirtazapinę. Kortyzol negatywnie wpływa na mięśnie a podwyższony w dłuższej perspektywie powoduje wyczerpanie i zmęczenie (zmęczenie jest obserwowane u osób np. z Cushingiem, co jest dość paradoksalne bo przecież kortyzol jest energetyczny, ale w dłuższej perspektywie powoduje wyczerpanie i zmęczenie). Pewnie dlatego SSRI które początkowo zwiększają kortyzol powodują zwiększenie energii, ale w dłuższej perspektywie nie jest to korzystne i w końcu powoduje zmęczenie i wyczerpanie. Dlatego też pewnie to uczucie "słabości" mięśni.

Podsumowując, SSRI początkowo są dość mocno energetyczne ale w dłuższej perspektywie mogą powodować wyczerpanie i zmęczenie. Mirtazapina początkowo powoduje duże zmęczenie i osłabienie (bo obniża kortyzol od pierwszych dawek + antagonizm H1) ale w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływa na siłę mięśni i energię (obniżenie kortyzolu + bardziej efektywny sen). Problem jest taki, że nie każdy wytrwa na tym leku dłużej i przez senność i osłabienie odstawiają lek po paru dawkach a później roi się od negatywnych komentarzy typu "ogromne zmulenie i senność, koszmar" ale jak zapytać ile czasu brał lek to zazwyczaj jest to "dzień, dwa, więcej nie...". :pirate:
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 23 lut 2014, 12:14
Ale początkowo tzn jak długo? tydzień, miesiąc, dłuzej?

-- 23 lut 2014, 11:16 --

ja odnośnie mirtazapiny wyczytałem ze jej działanie przeciwhistaminowe jest równoważone przez wpływ na noradrenalinę, ale dopiero od 15 mg/dobę, wiec jak ktoś bierze mniej to odczuje tylko zamulenie, tak by z tego wynikało

przez miko84 23 lut 2014, 12:21
Najgorsze są pierwsze dni, u mnie trwało to około 4-5 dni, im dłużej się bierze tym mniejsze to jest. Po paru tygodniach nie ma już absolutnie senności w ciągu dnia a energia wzrasta z dnia na dzień. Byłem bardzo zaskoczony działaniem mirtazapiny u mnie - ja który mam problem z energią gdy poszedłem w góry to czułem taką siłę w mięśniach i wydolność, że były momenty iż biegłem pod górę. Wyobrażasz to sobie? Na SSRI z kolei taka słabość.

Działanie przeciwhistaminowe dość szybko znika przez zmiany receptorowe. Najmocniejsze jest na pierwszych dawkach gdy organizm nie jest przyzwyczajony. Rzeczywiście im wyższa dawka tym mocniejsze działanie noradrenalinowe a przez to większa energia. Ale myślę, że nie tylko przez to ale też przez większe obniżenie kortyzolu (im wyższa dawka tym mocniejsze), a przez to w dłuższej perspektywie więcej energii i siły.

Kortyzol jest katabolikiem, niszczy mięśnie przez rozpad białek.
miko84

przez lunatic 23 lut 2014, 12:24
hmm ale to działanie porównałbyś do działania leków które działają na wychwyt noradrenaliny czy to jest inne uczucie?

-- 23 lut 2014, 11:25 --

i serotonine ten lek też podnosi? zaciekawiło mnie to, zapytam lekarza co on myśli o tym leku

przez miko84 23 lut 2014, 12:26
Nie, absolutnie nie czuję tej noradrenaliny w sposób w jaki czuję ją na NRI. A brałem różne leki noradrenalinowe - metylofenidat, bupropion, selegilinę, wenlafaksynę. Wydaje mi się, że przez antagonizm 5-HT2, H1, oraz obniżenie kortyzolu jest to bardzo równoważone i tego tak nie czuć. Mirtazapina np. u mnie zmniejsza potliwość a wszelkie leki noradrenalinowe (oraz SSRI) ją u mnie zwiększają.

Tak, podnosi serotoninę ale przez inny mechanizm, przez antagonizm alfa-2. Ale moim zdaniem głównym mechanizmem tego leku jest antagonizm 5-HT2a/c i H1 (co odpowiada też za obniżenie kortyzolu).
miko84

przez lunatic 23 lut 2014, 12:27
czyli możnaby powiedzieć bardziej naturalne uczucie niz przy lekach działających na wychwyt noradrenaliny?

-- 23 lut 2014, 11:29 --

alfa 2? a co on ma do serotoniny?

przez miko84 23 lut 2014, 12:36
Na pewno bardziej naturalne, przynajmniej u mnie, ja wcale nie czuję tej noradrenaliny w taki sposób jak przy stosowaniu NRI.

Receptory alfa-2 są heteroreceptorami - znajdują się na neuronach serotoninowych i ich agonizm przez noradrenalinę powoduje hamowanie uwalniania serotoniny. Ich zablokowanie powoduje odblokowanie hamowania i zwiększa jej uwalnianie.

Drugim mechanizmem jest agonizm receptorów alfa-1 przez noradrenalinę (która jest zwiększona przez antagonizm autoreceptorów noradrenalinowych alfa-2). Receptory alfa-1 także znajdują się na neuronach serotoninowych ale działają jako wzmacniacz uwalniania serotoniny. Ich agonizm przez noradrenalinę z mirtazapiny powoduje zwiększone uwalnianie serotoniny.

Mianseryna jest w tym względzie gorsza bo jest NRI (noradrenalina z NRI konkuruje skutecznie [bo jest nuturalnym agonistą] z mianseryną na alfa-2 dlatego paradoksalnie wzrost noradrenaliny, mimo działania NRI nie jest tak duży jak w przypadku mirtazapiny - widać siła NRI mianseryny nie jest na tyle duża by zwiększać odczuwalnie tą noradrenalinę, ale wystarczająca by agonizować autoreceptory alfa-2 a przez to nie powodować zwiększonego uwalniania noradrenaliny jak to robi mirtazapina) i dodatkowo antagonizuje alfa-1, więc nie powoduje takiego wzrostu serotoniny (i co ciekawe noradrenaliny też).

W badaniach mianseryna powoduje mniejszy wzrost noradrenaliny od mirtazapiny. Nie powoduje wzrostu serotoniny jak mirtazapina. Oraz nie wykazuje wzrostu dopaminy jaki powoduje mirtazapina (przez agonizm 5-HT1a serotoniny z mirtazapiny).

Wiem, skomplikowane :pirate:
miko84

przez elfrid 23 lut 2014, 12:42
miko84, kiedyś pisałeś o anhedonii na ssri, teraz z kolei o podniesieniu motywacji i energii psychicznej. To jak to w końcu jest.
Skoro tak dobrze jak napisałeś wyżej działała na ciebie mirtazapina, to czemu nie bierzesz jej solo.
Ja naturalną energię, a nie sztuczne pobudzenie, czuję dopiero po odstawieniu wszystkich antydepresantow, na kwetiapinie i lamotryginie (która, co ciekawe, w połączeniu działa inaczej niż solo i bardziej się sprawdza.
pregabalina, wenlafaksyna

przez lunatic 23 lut 2014, 12:44
sporo ma tych działań receptorowych, jak tak przeglądam na wikipedii to szkoda ze na ten histaminowy działa zdecydowanie najsilniej, kilkanaście razy silnej niz na inne receptory

-- 23 lut 2014, 11:48 --

ciekawe czy jakby wziać do niej jakiegoś agoniste H1 czy by to zmniejszyło sennosć

przez miko84 23 lut 2014, 12:48
elfrid nigdzie nie napisałem o podniesieniu motywacji i energii psychicznej przez SSRI. Napisałem, że dobrze w tym względzie zadziałała u mnie mirtazapina ale nie było gdy kolejny raz jej próbowałem działania na nastrój i inne elementy depresji. Wcale nie wykluczam powrotu do samej mirtazapiny bo to lek który zadziałał u mnie najlepiej, dużo lepiej niż wszystkie SSRI razem wzięte. Na razie chcę sprawdzić to co biorę teraz. Niestety na moje ZOK mirtazapina nie działa za bardzo.

lunatic ale senność jest tylko początkowo, po czasie lek nawet średnio mnie usypiał na noc. Tolerancja na antagonizm H1 jest osiągana bardzo szybko.
miko84

przez lunatic 23 lut 2014, 12:50
miko84,
u każdego następuje tolerancja? na mnie działają bardzo silnie nasennie nawet małe dawki hydroksyzyny

przez miko84 23 lut 2014, 13:02
Tak, u każdego, im dłużej się bierze tym jest lepiej. Hydroksyzyna to głównie antagonista H1 więc senności nie ma co nawet równoważyć w tym leku.
miko84

Sortuj wg