SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez aptasia 20 gru 2013, 23:30
lunatic napisał(a): w tym momencie biorę duże dawki Omega 3, lekarz mi kiedys mowił i sam tez czytałem ze zmniejszają skutki uboczne ssri

a jakie dawki i jakiego preparatu?

tak was czytam...
heh, to srri mają jakieś zalety?
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez lunatic 20 gru 2013, 23:36
dream* napisał(a):
lunatic napisał(a): w tym momencie biorę duże dawki Omega 3, lekarz mi kiedys mowił i sam tez czytałem ze zmniejszają skutki uboczne ssri

a jakie dawki i jakiego preparatu?

tak was czytam...
heh, to srri mają jakieś zalety?

1g kwasu EPA, preparaty różne, ważne żeby brać tyle żeby było minimum 1g tego kwasu, w preparatach o wysokim stężeniu omega3 wychodzi ok. 4 kapsułek dziennie

przez Lord Kapucyn 21 gru 2013, 09:13
Nie mogę teraz znaleźć, ale na NCBI gdzieś jest. Było badanie na grupie iluś tam osób z depresją. Podzielono grupę na 3 podgrupy- jednym podawano 1g EPA+DHA dziennie, drugiej podgrupie 2g EPA+DHA dziennie, a trzeciej 3g EPA+DHA dziennie. Najlepiej chyba pod koniec wypadli Ci co brali 1-1.5g/dzień.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 21 gru 2013, 10:15
ja czytałem też coś takiego ale dotyczyło to dawki 1g kwasu EPA, nie 1g EPA+DHA, a zażywanie samego DHA nie wykazało żadnego działanie p/depresyjnego
The most impressive clinical study to date
on omega-3 fatty acids and unipolar depression
(n=70) was recently published in
Archives of Gen-
eral Psychiatry
. In this 12-week, randomized,
double-blind, placebo-controlled trial, patients
receiving ethyl-EPA were divided into three dos-
age groups (1, 2, or 4 g daily). Subjects had expe-
rienced persistent depression, despite ongoing
standard pharmacotherapy at adequate dosages.
The patients who received 1 g EPA had the best
outcome, with 53 percent achieving a 50-percent
reduction on Hamilton depression scores. This was
the only group that showed statistical significance.
The 1 g EPA dose led to improvements in depres-
sion, anxiety, sleep, lassitude, libido, and suicidal
ideation.

http://www.thorne.com/altmedrev/.fulltext/8/4/410.pdf

Dziwne jest dlaczego wyższe dawki działają gorzej

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21939614
Ostatnio edytowano 21 gru 2013, 10:22 przez lunatic, łącznie edytowano 1 raz

przez Lord Kapucyn 21 gru 2013, 10:20
Też właśnie to widziałem, że to EPA(nie DHA) odpowiada za właściwości p/depresyjne kwasów.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20439549
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 21 gru 2013, 10:27
pisze tez ze EPA musi być powyżej 60% w stosunku do EPA, jeżeli jest poniżej 60% nie obserwowano działania, tak jakby DHA hamował działąnie EPA pod tym względem, dziwne

przez miko84 21 gru 2013, 11:08
jetodik o to właśnie chodzi, że to nie są idealne leki, ale tianeptyna w porównaniu do SSRI jeśli chodzi o nasilanie lęku jest dość łagodna. Mimo tego badania te leki mają inne działanie, które jest pomocne w lęku - i SSRI i tianeptyna u wielu osób zadziałała dobrze przeciwlękowo (są to leki o różnych mechanizmach działania, więc jeśli jeden nie zadziała to drugi może). Tianeptyna najczęściej najwyżej nie zadziała, ale mało kiedy nasila lęk jak SSRI.

dream* jest bardzo dużo osób którym SSRI pomogły, w większości te osoby się nie wypowiadają na forum, niektóre nawet nie korzystają z internetu. Jednak nie działają u każdego. Na szczęście są też inne leki, o innych mechanizmach działania, które wykazują działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne jak właśnie tianeptyna, mirtazapina, moklobemid. Nawet taki wellbutrin ma u niektórych działanie przeciwlękowe (są lęki, np lęk społeczny u którego podłoża leży "niedobór" dopaminy), a na pewno nie nasila lęku w ten sposób co SSRI początkowo.
miko84

przez aptasia 21 gru 2013, 16:33
dzięki miko84!
A istnieje coś takiego jak zbyt duża dawka sertry?
Całkiem dobrze czułam się na dawce 50mg.
Może bez rewelacji pt. "jeah, mam siłę na wszystko, wszystko jest cudowne, zaraz zdobędę świat" ale lepiej niz na 100.
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez katanka 22 gru 2013, 01:40
hej wszystkim, dodzwoniłam się do pani dr, potwierdziła te startową dawkę 75
Zresztą, muszę przyznać, że nieprzyjemne skutki uboczne mijają.
Zostaje tylko szczękościsko-trzęsawka (sposobu niestety brak)- czuję się jak na brzydkim kacu
Podejrzewam, że i to na dniach puści :)

przez miko84 22 gru 2013, 13:04
dream* niektórzy po prostu nie tolerują dobrze wyższej dawki.
miko84

przez calmia 22 gru 2013, 20:21
Witam, to mój pierwszy post tutaj. Leczę się na hipochondrię i związane z tym OCD. Kilka miesiecy temu psychiatra dał setaloft. Zaczynałam od dawki 25 mg i po kilku dniach dostałam strasznych nudnosci, raz wymiotowałam. No i poczucie odrealnienia. Odstawiłam sama. Na miesiąc miałam znowu spokój z lękami a potem to wrócio do takiego stopnia, że całymi dniami leżałam w łóżku i jadłam 1 bułkę na dzień. Poszłam do innego psychiatry, który pomimo moich poprzednich skutków ubocznych również zapisał mi sertralinę ale zoloft. Mówił, że na oryginał mogę lepiej zareagować i że jest to najlepszy lek na nerwicę lękową. Zaczynałam tym razem od bardzo małej dawki bo brałam przez 5 dni tylko 1/4 tabletki. Obecnie jestem na 75 mg i póki co nie mam skutków ubocznych. Na początku miałam tylko jadłowstręt i lekki ból głowy. Nie wiem czy leki zaczynają działać ale czuje sie lepiej. Chociaż być może czuje się lepiej dlatego ze znowu wykonałam moje kompulsje i porobiłam pełno badań lekarskich...chociaż zawsze po takich badaniach nie wierzyłam lekarzom, że jestem zdrowa, a teraz już te natretne mysli mi tak głowy nie zawracają. Chyba zaczynam znowu żyć...

przez aptasia 22 gru 2013, 20:32
miko84 napisał(a):dream* niektórzy po prostu nie tolerują dobrze wyższej dawki.

może tak jest u mnie?
bardzo bym chciała wrócić do niższej dawki. było mi na niej dobrze.
Może nie idealnie, bo depresja wciąż była, ale mniejsza i mam wrażenie, że gdyby taki stan rzeczy się utrzymał + dołączyłabym psychoterapię to wyszłabym na prostą.
Obecnie jestem od 10 dni na 100mg i czuje się jak wyrzygana.
Czuję się jakbym miała wiecznie za niskie ciśnienie, nie mam siły wyjść z łóżka, leże w nim całe dnie z przerwami na paro godzinny sen, gdy wstaje jest mi słabo, czuję ciężkość kończyn, jakbym była przytłoczona życiem, moja samoocena leży i kwiczy, to na co niedawno patrzyłam z nadzieją teraz mnie przeraża, czuję się tak jakby już zawsze tak miało być, nic nie miało sensu, do niczego nie prowadziło, myślę o śmierci.
Nie chcę panikować, wiem, że każde zwiększenie dawki leku może dawać uboki więc czekam aż miną, ale nie wiem kiedy powinnam się przestać łudzić.
Boję się też, że jeśli powiem psychiatrze o tym jak się czuję, zmieni mi lek.
Nie chcę znów przeżywać uboków nowego leku, tracić kolejne miesiące na wchodzenie na wyższą dawkę itp... boję się też, że przepisze mi coś po czym będę wyprana z emocji, otumaniona i ciągle senna.

Jestem troche zrozpaczona :(((
Sylvia Plath

przez calmia 22 gru 2013, 20:55
Dream, a czemu nie mozesz wrocic do dawki 50 mg? Z tego co ja wiem to jest dawka terapeutyczna przy depresji. Ja na nerwice mam dojsc do 100 mg a jak nie bedzie pomagało to do 125 mg.

Czy Wy tez macie problemy z libido podczas brania zoloftu? Nigdy z tym nie miałam problemu a teraz to nawet jak mam ochote na sex to orgazm jest tak daleko jak stad na biegun...

przez Kokojoko 22 gru 2013, 20:59
dream*, po jakimś czasie to może minąć. Mi wszystkie skutki uboczne zniknęły przed upływem miesiąca a też biorę 100 mg. Cierpliwości, a jak nie będzie poprawy to wtedy jakaś zmiana.
Kokojoko

Sortuj wg