SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez seba1502 18 gru 2013, 20:11
Miko mam pytanie jak dawkujesz asertin i lerivon. Łykasz dawkę dobową jednorazowo na noc czy rozkładasz ja na mniejsze dawki?

przez khaleesi 18 gru 2013, 20:56
seba1502, ja zażywam 100 mg od razu jak wstaje a Mianse na noc
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez katanka 18 gru 2013, 21:05
Hej, witajcie. Od niedzieli czytam Forum, jestem świeżo po pierwszej w życiu wizycie u psychiatry. Zdiagnozowano depresję i zalecono Setaloft. Depresję mam od ponad 3 lat. Nie wdając się w szczegóły i moją historię zapytam, czy dawka 75 mg / doba na start to nie za dużo? Pani dr, u której byłam nie była zbyt wylewna, skwitowała na "do widzenia" jedynie "za miesiąc poczuje się pani lepiej". Potraktowała mnie mało poważnie. Nie wiem czy też przemyślała kwestię doboru leku, jak i jego dawkowania...
To mój pierwszy kontakt z psychotropem.
Setaloft łykam dopiero 3 dzień. Oczywiście zdaję sobie sprawę z całej dłuuuugiej listy możliwych skutków ubocznych. Jednak nie sądziłam, że dopadnie mnie totalna dezorientacja. Trwało to jakieś pół godziny. Dosłownie "odkleiłam" się na ten czas. Bardzo się wystraszyłam, nie wiedziałam co sie dzieje. Dzięki Bogu była ze mną najbliższa mi Osoba. Naprawdę, to ułatwiło ogarnięcie schizy.Tak naprawdę, to nie byłam pewna niczego. Obraz widziałam jakby rozmyty, niewyraźny. Strasznie nieprzyjemna sprawa. Wiem, że niektórzy z Was cierpią taką chorobę, o ile się nie mylę, to derealizacja, jeśli się mylę, proszę mnie poprawić. Jednak ja nie miałam nigdy problemów w tym temacie.
Może to wynik za dużej dawki?
Boję się, że źle zrobiłam idąc do psychiatry i zamiast najpierw postarać się leczyć bez farmakologii to ja od razu pobiegłam do psychiatry i żrę teraz jakieś ciężki rzeczy. Podjęłam trudną decyzję i krok w przód by wyleczyć depresję a teraz boję się, że przy okazji sobie psychotropami zaszkodzę i nabawię się innej choroby.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 18 gru 2013, 21:07
W skrócie jesli delikwent bierze SSRI to winne są rec. 5-HT2c w jądrze półleżącym, rec. 5-HT1a/2a w korze przedczołowej, lub podtyp receptora glutaminowego NMDA- NR2b w jądrze migdałowatym. A w całym procesie motywacji bierze udział dopamina, glutaminian, GABA i acetylocholina.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez marinka-21 18 gru 2013, 21:15
Biore juz trzy tygodnie sertraline od tygodnia jakos dziwnie sie czuje ,jakis taki wewnetrzny lek,dodam ze przechodzilam na sertraline bezposrednio z fluoksetyny ,nie wiem czy teraz fluoksetyna schodzi z organizmu ale dziwnie sie czuje nie tak jak zawsze na ssri,jak myslicie dac jeszcze czas asentrze ?

przez Lord Kapucyn 18 gru 2013, 21:16
dodam ze przechodzilam na sertraline bezposrednio z fluoksetyny ,nie wiem czy teraz fluoksetyna schodzi z organizmu ale dziwnie sie czuje nie tak jak zawsze na ssri,jak myslicie dac jeszcze czas asentrze ?

To bardzo "mądrze", fluoksetyna ma długi okres biologicznego półtrwania i jeszcze przez parę-paręnaście dni siedzi w krwioobiegu. Wchodząc od razu na sertralinę bierzesz sobie dwa SSRI "naraz".

Moderator/ R2 - D2

przez marinka-21 18 gru 2013, 21:25
Tak kazala mi lekarka pierwszy tydzien 25 mg sertraliny a nasteny juz 50 mg ,mozna powiedziec ze czwarty tydzien jestem bez fluoksetyny ,i nie wiem o co o tym myslec

przez Lord Kapucyn 18 gru 2013, 21:27
Tzn. jednego dnia kazała Ci całkowicie odstawić fluoksetynę, a od razu nazajutrz wziąć 25mg sertraliny?

Moderator/ R2 - D2

przez marinka-21 18 gru 2013, 21:47
Tak wlasnie ,mam nadzieje ze te przykre objawy mina ,tez bylam troche zdziwiona no ale zaufalam lekarce

przez Popiół 18 gru 2013, 22:09
katanka, takie ekscesy się zdarzają, zacznij sobie od mniejszych dawek, np. 25mg i zwiększaj co parę dni do tych 75mg.

Co do słuszności Twojej decyzji o podjęciu takiej formy leczenia, to ciężko coś doradzić, jeśli depresja znacznie upośledza twoje funkcjonowanie to myślę że warto spróbować.
Popiół

przez katanka 18 gru 2013, 22:36
Popiół, bardzo dziękuję za podjęcie tematu. Myślałam przez chwilę, by zmniejszyć dawkę, jednak nie mam doświadczenia z lekami tego typu, trochę się boję samodzielnie kombinować. Zlękniona jestem bo boję się psychotropów i to niewłaściwa postawa też chyba potęguje negatywne odczuwanie leków. Ogólnie nie jest źle. Jestem taka dziwna, inna ale przeżyję. Boję się tylko że zwariuję, że wejdę w taki obszar własnej psychiki i takich jazd, których depresja nigdy mi nie serwowała. I że tak zostanie. Odniosłam wrażenie, że psychiatra u której byłam miała w nosie,co do niej mówię. Czy rozpoczęcie leczenia od 75mg to normalne? Przepraszam, ze się powtarzam i pytam ponownie ale zależy mi na odpowiedzi (dr na wizycie nie miała ochoty na udzielanie jakichkolwiek wyjaśnień). Może powinnam jak najszybciej udać się do innego lekarza zanim nabawię się lęków?

przez aptasia 18 gru 2013, 22:54
katanka, ja zaczynałam od 25mg przez tydzień, później 50 przez miesiąc a teraz 100...
75mg na pierwszy ogień to troche dużo.

raczej nie wydaje mi się by SRRI mogły aktywować inne choroby psychiczne, ale takim nakręcaniem się, faktycznie można popaść w jakieś lęki.

to lekarz z NFZu czy prywatny?
Nie rozumiem czemu tak Cię potraktował, jako lekarz powinien udzielić Ci informacji o leku który Ci zapisał.
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez katanka 18 gru 2013, 23:20
dream, udałam się w ramach nfz na wizytę. Jutro postaram się dodzwonić do kliniki i dopytać o namiary na tę panią. Wiesz, ona nie była opryskliwa, po prostu nie chciała ze mną rozmawiać. Kiwała głową i pisała w mojej karcie. Na pytania nie chciała odpowiadać, jak już odpowiadała to jak do dziecka. Nie miałam siły rozmawiać z nią inaczej. Postanowiłam nie podważać jej wiedzy i doświadczenia (kobieta ok.65-70) i przyjmować leki wedle jej zaleceń. Po powrocie do domu przejrzałam informacje w necie i wypowiedzi ludzi zażywających setaloft no i się troszkę zdziwiłam. Półtorej tabletki dziennie. Może faktycznie warto się zastanowić nad psychiatrą prywatnym? wszak o rzeźnikach psychiatrach na nfz też sporo słyszałam...stąd między innymi zwlekałam z wizytą tyle lat. Taką dawkę kazała mi łykać równe 30 dni i odwiedzić ją znowu

przez MalaMi1001 18 gru 2013, 23:30
katanka nie stresuj się. SSRI to nie LSD, po którym będziesz rozmawiać z krasnoludkami i prowadzić namiętne dialogi z własnym nieokiełznanym ego. Średnie są też szanse, żeby wywaliło Cię z butów jak po amfie czy ecstasy, więc nie bój żaby. Możesz czuć się "inaczej", ale to raczej będą objawy fizyczne niż psychiczne, jakieś nudności (ja np. po pierwszym psychotropie rzygałam jak kot i miałam lekkie drgawki), albo ból głowy, albo permanentna senność, to wszystko są sprawy osobnicze. Ale żadych jazd pod względem psychiki mieć nie będziesz, jeśli wystąpią w ogóle jakieś fizyczne objawy nieporządane powinny minąć w ciągu 2 tygodni. Ja np po pierwszym leku już następnego dnia czułam efekt przeciwdepresyjny, a jazdy fizyczne z dnia poprzedniego odeszły w niepamięć, dzisiaj się z tego śmieje.
Co do dawki nie jest uważam wysoka jak na pierwszy raz. Ja mój pierwszy lek, co prawda inny, ale też zaczynałam od 75 mg, a kończyłam go brać będąc na 220mg. Są tutaj też, którzy biorą sertraline w dawkach 200mg, więc nie masz się czego bać. Ja też biorę sertralinę, 100mg + jeszcze 2 inne leki i chodzę normalnie, żyję, myślę itd ;)

Sortuj wg