SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez barsinister 10 wrz 2013, 23:17
nawet łagodna hipomania znacząco zaburza funkcjonowanie - sieciowe opisy zwiększonej kreatywności dotyczą najczęściej artystów, a nie ludzi pracujących na etat - bardzo, ale to bardzo łatwo stracić pracę będąc w tym stanie

z hipomanią łączy się też bardzo zauważalna drażliwość, która odróżnia ją od życiowego haju, w hipomanii bardzo źle znosi się porażki (choćby nieudany podryw), koncentracja na osiąganiu celu jest za wysoka

najłatwiej rozróżnić manię od hipomanii za pomocą prostego kryterium - w manii istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia albo kompletnego zawalenia wszystkich spraw, dlatego w stanie manii często trafia się do szpitala, w hipomanii kontrola jest większa i straty dużo mniejsze

tak czy siak kończy się to zjazdem w depresję, a depresja przy dwubiegunówce to jest inna bajka, niż ta jednobiegunowa i trudniej się ją leczy
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez elfrid 11 wrz 2013, 06:30
barsinister, ale tez przez hipomanie mozna stracic etatowa prace. Nadmierne zaangazowanie, pewnosc siebie a jednoczesnie brak krytycyzmu nie sa do zaakceptowania przez pracodawce.

-- 11 wrz 2013, 06:42 --

barsinister napisał(a):
miko84 napisał(a):Co do podejrzeń CHAD to jak jednemu lekarzowi powiedziałem, że nie mam stanów hipomanii to powiedział, że mogą się ujawnić nawet za 5 lat. Tak więc czekam na to z utęsknieniem :mrgreen: A tak na serio to myślę, że CHAD bez drugiego biegunu (sama nazwa - choroba afektywna dwubiegunowa) czyli stanów podwyższonego nastroju i manii to zwykła depresja a dorabianie do tego teorii CHADu jest wygodne dla lekarzy którzy nie potrafią trafić z odpowiednim lekiem. Poza tym gdy ktoś ma CHAD to wysokie dawki leków przeciwdepresyjnych powinny wywołać jakąś reakcję organizmu.

zgadzam się w zupełności; są tu ludzie z diagnozą lub podejrzeniem ChAD skarżący się na duże wahania nastroju, których opis odpowiada stanowi mieszanemu i którzy twierdzą, że nie mieli epizodów maniakalnych - tymczasem stan mieszany występuje obok epizodów manii i depresji, do diagnozy nadal potrzebne jest stwierdzenie przynajmniej jednego epizodu manii lub hipomanii

czasem się zastanawiam, czy BPD u mężczyzn nie jest rozpoznawane jako właśnie ChAD

Przeciez hipomanie moga byc njezauwazalne dla lekarza. Pacjent sam sobie radzi, odstawia leki. Wraz z przebiegiem choroby sa stany mieszane, zglaszane psychiatrze. Wiec brak gorek nje oznacza ze ich nie bylo.

-- 11 wrz 2013, 06:57 --

miko84 napisał(a):elfrid ale brałem gabapentynę i chociaż działała na lęk to brakowało działania przeciwdepresyjnego. Lęk to jedno a depresja to zupełnie co innego. Co do pregabaliny to mnie raczej nie stać na leczenie tym lekiem.

Moje objawy to brak przyjemności z rzeczy które dawniej cieszyły (nawet dawne pasje nie przynoszą przyjemności) a co za tym idzie brak motywacji by robić cokolwiek. Zmuszanie się do wszystkiego, brak sensu. Niskie poczucie własnej wartości, brak zadowolenia z siebie i swojej pracy. Raczej niski nastrój na stałym poziomie, brak jakichkolwiek skoków czy poprawy nawet pod wpływem bardzo dobrych i miłych rzeczy które się przydarzają (wygrałbym milion w totka to by mnie to obeszło). Zaniedbywanie codziennych czynności łącznie z higieną osobistą. Pobudzenie i napięcie wewnętrzne, lęk, sporo objawów somatyki jak potliwość, napięcie mięśni, tachykardia. Depresję mam zdiagnozowaną testami i wywiadem psychologicznym.

A niby dlaczego nie amitryptylina na anhedonię? Anhedonia to główny objaw depresji melancholijnej, a w tej leki trójpierścieniowe są pierwszym rzutem. Czytałem publikację to depresji melancholijnej i to właśnie neuroleptyki w sponsorowanych przez producentów leków badaniach wykazują nikłe działanie. No i u większości osób z forum działają przez ok 2 tygodnie, a co dalej? Skakanie z neuroleptyku na neuroleptyk?

Są różne rodzaje depresji i ich objawy. Nie można wykluczać depresji wszystkim którzy się udzielają na forum...

Moim skromnym zdaniem masz dystymie. Probowales LPD jako I rzutu nie pomogly. Watpie w amitryptyline bo ja kontynuluja pacnenci po elektrowstrzasach. Na Twoim miejscu wyprobowalbym neuroleptyki. Nie musza orzestac dzialac, zreszta dla wiekszosck osob konczy sie speed dopaminowy, co nie znaczy, ze lek nie dziala.
A ile czasu brales gabapentyne w stalej dawce?
Z czego wynika ta anhedonia? Myslisz, ze masz depresje bez remisjj od urodzenia.? Stan dokuczliwy i bolesny, ale czy cierpisz psychicznie i fizycznie przy wykonywaniu podstawowych czynnosci.

Uwazam, ze nigdy nie bedziesz sie czul tak jakbys chcial - zreszta porobnie jak ja. Ta dystymia wynika z zaburzen osonowosci. Cech osobowosci leki nie zmienia. Ja nie moge pracowac, normalnie myslec w leku i napieciu z somatyzacja. I tyle i az tyle oczekuje po lekach
Jednak wieksza ulge orzyniosa Ci neuroleptyki i LPP. Wroc do gabaoentyny i dolacz fluoentiksol.
Ps Co do pregabaliny wystrzczy rzucic fajki i nie wydawac na bzdury, a jakos srodki w budzecie sie znajda.6

-- 11 wrz 2013, 07:08 --

elfrid napisał(a):barsinister, ale tez przez hipomanie mozna stracic etatowa prace. Nadmierne zaangazowanie, pewnosc siebie a jednoczesnie brak krytycyzmu nie sa do zaakceptowania przez pracodawce.

-- 11 wrz 2013, 06:42 --

barsinister napisał(a):
miko84 napisał(a):Co do podejrzeń CHAD to jak jednemu lekarzowi powiedziałem, że nie mam stanów hipomanii to powiedział, że mogą się ujawnić nawet za 5 lat. Tak więc czekam na to z utęsknieniem :mrgreen: A tak na serio to myślę, że CHAD bez drugiego biegunu (sama nazwa - choroba afektywna dwubiegunowa) czyli stanów podwyższonego nastroju i manii to zwykła depresja a dorabianie do tego teorii CHADu jest wygodne dla lekarzy którzy nie potrafią trafić z odpowiednim lekiem. Poza tym gdy ktoś ma CHAD to wysokie dawki leków przeciwdepresyjnych powinny wywołać jakąś reakcję organizmu.

zgadzam się w zupełności; są tu ludzie z diagnozą lub podejrzeniem ChAD skarżący się na duże wahania nastroju, których opis odpowiada stanowi mieszanemu i którzy twierdzą, że nie mieli epizodów maniakalnych - tymczasem stan mieszany występuje obok epizodów manii i depresji, do diagnozy nadal potrzebne jest stwierdzenie przynajmniej jednego epizodu manii lub hipomanii

czasem się zastanawiam, czy BPD u mężczyzn nie jest rozpoznawane jako właśnie ChAD

Przeciez hipomanie moga byc njezauwazalne dla lekarza. Pacjent sam sobie radzi, odstawia leki. Wraz z przebiegiem choroby sa stany mieszane, zglaszane psychiatrze. Wiec brak gorek nje oznacza ze ich nie bylo.

-- 11 wrz 2013, 06:57 --

miko84 napisał(a):elfrid ale brałem gabapentynę i chociaż działała na lęk to brakowało działania przeciwdepresyjnego. Lęk to jedno a depresja to zupełnie co innego. Co do pregabaliny to mnie raczej nie stać na leczenie tym lekiem.

Moje objawy to brak przyjemności z rzeczy które dawniej cieszyły (nawet dawne pasje nie przynoszą przyjemności) a co za tym idzie brak motywacji by robić cokolwiek. Zmuszanie się do wszystkiego, brak sensu. Niskie poczucie własnej wartości, brak zadowolenia z siebie i swojej pracy. Raczej niski nastrój na stałym poziomie, brak jakichkolwiek skoków czy poprawy nawet pod wpływem bardzo dobrych i miłych rzeczy które się przydarzają (wygrałbym milion w totka to by mnie to obeszło). Zaniedbywanie codziennych czynności łącznie z higieną osobistą. Pobudzenie i napięcie wewnętrzne, lęk, sporo objawów somatyki jak potliwość, napięcie mięśni, tachykardia. Depresję mam zdiagnozowaną testami i wywiadem psychologicznym.

A niby dlaczego nie amitryptylina na anhedonię? Anhedonia to główny objaw depresji melancholijnej, a w tej leki trójpierścieniowe są pierwszym rzutem. Czytałem publikację to depresji melancholijnej i to właśnie neuroleptyki w sponsorowanych przez producentów leków badaniach wykazują nikłe działanie. No i u większości osób z forum działają przez ok 2 tygodnie, a co dalej? Skakanie z neuroleptyku na neuroleptyk?

Są różne rodzaje depresji i ich objawy. Nie można wykluczać depresji wszystkim którzy się udzielają na forum...

Moim skromnym zdaniem masz dystymie. Probowales LPD jako I rzutu nie pomogly. Watpie w amitryptyline bo ja kontynuluja pacnenci po elektrowstrzasach. Na Twoim miejscu wyprobowalbym neuroleptyki. Nie musza orzestac dzialac, zreszta dla wiekszosck osob konczy sie speed dopaminowy, co nie znaczy, ze lek nie dziala.
A ile czasu brales gabapentyne w stalej dawce?
Z czego wynika ta anhedonia? Myslisz, ze masz depresje bez remisjj od urodzenia.? Stan dokuczliwy i bolesny, ale czy cierpisz psychicznie i fizycznie przy wykonywaniu podstawowych czynnosci.

Uwazam, ze nigdy nie bedziesz sie czul tak jakbys chcial - zreszta porobnie jak ja. Ta dystymia wynika z zaburzen osonowosci. Cech osobowosci leki nie zmienia. Ja nie moge pracowac, normalnie myslec w leku i napieciu z somatyzacja. I tyle i az tyle oczekuje po lekach
Jednak wieksza ulge orzyniosa Ci neuroleptyki i LPP. Wroc do gabaoentyny i dolacz fluoentiksol.
Ps Co do pregabaliny wystrzczy rzucic fajki i nie wydawac na bzdury, a jakos srodki w budzecie sie znajda.6

Miko po prostu zal mi Ciebie. Uwazam, ze jestem intelginetny, masz potencjal, a wszytsko to tracisz na wkrecanie sobie jak mechanizmks roznych lekow.
Nie dziw sie, ze polecsm wszytskim lpp, skoro po 8 latach na antydepach, widze znaczna, korzystna roznice w dzialaniu.
I tak jak napisales, jak wroca objawy sennosci i zmeczenia z braku SSRI, na pewno najpierw porozmawiam o neuroleptykach zamiast poworotu do ssri.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Dżejmson 11 wrz 2013, 09:26
Po przeczytaniu postu barsinistera jestem spokojny o to, że moje zwyżki nastroju to na pewno nie hipomania. Większość swoich nerwicowych i depresyjnych objawów łączę bardziej z ZA, którego w moim odczuciu jestem książkowym przykładem, choć nie chcę sobie sam stawiać diagnozy.

Bum - przyszła jesienna aura za oknem - przyszła i lekka derealizacja. No cóż, trudno, przynajmniej jestem jakiś spokojniejszy ;) W z dawą 60 miansy przesadziłem, bo spałem 10 godzin, a zwykle śpię 7-8. Trochę dokucza mi brak propranololu.
Dżejmson

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ladywind 11 wrz 2013, 09:34
Ja z kolei po przeanalizowaniu objawów CHAD jestem pewna że tego nie mam, mam to co Miko84, dzisiaj czuje się bezsilna, wylałam może łez. Mam dość takiego życia, poprostu mam wszystkiego dość. Nawet po leki nie chce mi sie jechac, bo nie wierze że coś zmienią. A to co mi przepisał jest na chad a nie na dystymie.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Dżejmson 11 wrz 2013, 09:45
ladywind, trochę się dziwię, że zostawił Ci tą wenlę, która na Ciebie nie działa. Zamiast dać Ci cokolwiek innego, żeby chociaż trochę zmienić samopoczucie.

-- 11 wrz 2013, 09:48 --

Poza tym nie sądzę, żeby dodanie lamotryginy sprawiło, że nastrój się prawi. Nie chcę przewidywać tego co będzie, ale takie po prostu mam wrażenie.
Dżejmson

przez miko84 11 wrz 2013, 09:53
elfrid nie mam depresji od urodzenia, skąd Ci przyszedł taki pomysł do głowy? Wiem jak wygląda stan zdrowia. A skąd pomysł, że neuroleptyki mi pomogą? Próbowałem już sulpirydu, ale jak się tak upierasz przy tym fluanksolu to mogę go sprawdzić, nic nie tracę. Do gabapentyny nie wrócę do brałem ją wystarczająco długo a nie jest to SSRI i nie potrzebuje tylu tygodni. Działania na moje objawy nie uświadczyłem, jedynie lekkie działanie na lęk (nie porównywalne do działania benzo). Nie palę a i tak nie stać mnie na pregabalinę.
miko84

przez one-half 11 wrz 2013, 11:05
Czy jest duze ryzyko utycia na sertralinie? Podobno to obok fluoksetyny najmniej wplywajacy na wage SSRI. Prawda to?

przez Gojira 11 wrz 2013, 11:30
Mysle, ze na sertralinie bardziej sie chudnie niz tyje- ja nie mialam wcale apetytu.

barsinister napisał(a):nawet łagodna hipomania znacząco zaburza funkcjonowanie - sieciowe opisy zwiększonej kreatywności dotyczą najczęściej artystów, a nie ludzi pracujących na etat - bardzo, ale to bardzo łatwo stracić pracę będąc w tym stanie

z hipomanią łączy się też bardzo zauważalna drażliwość, która odróżnia ją od życiowego haju, w hipomanii bardzo źle znosi się porażki (choćby nieudany podryw), koncentracja na osiąganiu celu jest za wysoka

najłatwiej rozróżnić manię od hipomanii za pomocą prostego kryterium - w manii istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia albo kompletnego zawalenia wszystkich spraw, dlatego w stanie manii często trafia się do szpitala, w hipomanii kontrola jest większa i straty dużo mniejsze

tak czy siak kończy się to zjazdem w depresję, a depresja przy dwubiegunówce to jest inna bajka, niż ta jednobiegunowa i trudniej się ją leczy

Tak, hipomania to nie stan nieustajacej szczesliwosci. Tez jestem wtedy nerwowa, drazliwa, nie mam cierpliwosci, latwo wybucham. Czuje stale napiecie. Mimo to wole ja od depresji. Mam wtedy takie poczucie celowosci we wszystkim co robie, potrafie rzeczy doprowadzic do konca. W depresji krece sie jak pies za wlasnym ogonem, np probuje sprzatac- biore jakas rzecz do reki i zastanawiam sie pol godziny, gdzie powinnam ja polozyc, a potem i tak zapominam co chcialam z nia zrobic. Nie znosze tego stanu niemocy i oglupienia. W hipo robota pali mi sie w rekach, intelektualnie funkcjonuje swietnie, poprawia mi sie pamiec i koncentracja. Niestety jak napisane powyzej ta faza zawsze konczy sie zjazdem, co jest tym ciezsze, ze wciaz ma sie w pamieci te niedawne chwile, kiedy swiat wygladal inaczej.
Lexapro 20 mg
Ketrel 300 mg
Lamitrin 100 mg
Lyrica 150 mg
Suplementy: L-ornityna, Resweratrol

leki-nietypowe-dzialanie-prosze-o-pomoc-t44802.html

przez Siding Spring 11 wrz 2013, 11:54
Kuzwa myslalem ze ten metylofenidat to nic a nic nie dziala...ale dzisiaj wzielem i trzepnelo mnie jak nigdy. Po pol godziny od wziecia jakas taka fala uczuc mnie zalala ze 10 minut plakalem...O_0. A teraz czuje lekkosc w miesniach i takie rozuzlnienie psychiczne...:O.

Moze nie ten temat co trzeba ale pisze do ludzi ktorych znam!:D

-- 11 wrz 2013, 11:29 --

Teraz o dziwot spokojnie i z myslami przedw wszystkim...zobaczymy co dalej.

przez Popiół 11 wrz 2013, 12:38
ladywind fajnie że możesz się wypłakać, ja jestem tak wyprany i apatyczny że nawet się rozpłakać nie mogę, jestem jak zombie.

Miko przy połączeniu z mianseryną czujesz jakieś inne działanie niż na samych ssri? są jakieś oznaki tego że takie połączenie może zadziałać w inny sposób?
U mnie czuć działanie przeciwlękowe ale czuje się jak warzywo, senność, apatia, ciągłe zmęczenie, uczucie bezsensu i pustki dookoła, nie widać u mnie żadnej ekspresji emocji.
Nie wiem czy z czasem się to poprawi i pojawi się jakieś aktywizujące czy motywujące działanie sertraliny, może po dołożeniu mianseryny coś ruszy.
Popiół

przez ladywind 11 wrz 2013, 12:50
Popiół, ale wiesz to jest taki płacz z bezsilności,

Może jednak spróbuj dołączyć mianserynę.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez olcha 11 wrz 2013, 13:14
Trochę o SERTRALINIE ode mnie:
Przyjmuję od 6 lat, zdecydowana większość czasu w dawce 150mg. Teraz zmniejszałam co tydzień o jedną tabletkę (50mg), od wczoraj zeszłam do zera. Od dwu tygodni zmagam się z okrutnymi zawrotami głowy (które towarzyszyły mi zawsze, ale nie aż tak silne), zmianą w zachowaniu. Od tygodnia zaczęłam wariowac z powodu drażliwości na maksymalnym, irracjonalnym wręcz poziomie, gdyby nie doraźne benzo nie mogłabym funkcjonowac, każda sekunda to kolejne poirytowanie, mam obniżony nastrój, okropnie nasilone lęki, a zawroty głowy nie pozwalają mi normalnie działac w ciągu dnia.
Lek muszę odstawic ze względu na złe wyniki badań (leukopenia i anemia) - nalezy sprawdzic, czy to sertralina wywołała te zaburzenia, a poza tym od dłuższego czasu mam wrażenie, że niewiele mi pomagała. Lekarz przymierza się do klomipraminy lub innego ssri - escitalopramu.

Czy jest tu ktoś, kto zmaga się z odstawianiem? Jak "wrażenia"?
CHAD, OCD, zaburzenia osobowości
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez khaleesi 11 wrz 2013, 13:21
olcha, na co cierpisz?
U mnie zmniejszenie dawki i dopisywanie innego leku do Sertraliny kończyło się nawrotem do gorszej postaci NN. Oby Tobie nie stało sie to co mnie.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez olcha 11 wrz 2013, 13:55
Mam nerwicę natręctw - zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne z przewagą natręctw myślowych i silne lęki.
Z tego, co piszesz wynika, że sertralina skutecznie Ci pomaga (skoro po zmniejszeniu nerwica się nasiliła). Każdy reaguje inaczej, byc może sertralina faktycznie mi pomagała w pewien sposób, ale ze względów zdrowotnych muszę ją zmienic. Zobaczymy, jakie będą wyniki badań na poziom krwinek białych i czerwonych za tydzień. Możliwe, że przewlekłe stosowanie tego leku było dla mnie niewłaściwe.
CHAD, OCD, zaburzenia osobowości
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

Sortuj wg