SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez miko84 10 wrz 2013, 08:41
elfrid ale brałem gabapentynę i chociaż działała na lęk to brakowało działania przeciwdepresyjnego. Lęk to jedno a depresja to zupełnie co innego. Co do pregabaliny to mnie raczej nie stać na leczenie tym lekiem.

Moje objawy to brak przyjemności z rzeczy które dawniej cieszyły (nawet dawne pasje nie przynoszą przyjemności) a co za tym idzie brak motywacji by robić cokolwiek. Zmuszanie się do wszystkiego, brak sensu. Niskie poczucie własnej wartości, brak zadowolenia z siebie i swojej pracy. Raczej niski nastrój na stałym poziomie, brak jakichkolwiek skoków czy poprawy nawet pod wpływem bardzo dobrych i miłych rzeczy które się przydarzają (wygrałbym milion w totka to by mnie to obeszło). Zaniedbywanie codziennych czynności łącznie z higieną osobistą. Pobudzenie i napięcie wewnętrzne, lęk, sporo objawów somatyki jak potliwość, napięcie mięśni, tachykardia. Depresję mam zdiagnozowaną testami i wywiadem psychologicznym.

A niby dlaczego nie amitryptylina na anhedonię? Anhedonia to główny objaw depresji melancholijnej, a w tej leki trójpierścieniowe są pierwszym rzutem. Czytałem publikację to depresji melancholijnej i to właśnie neuroleptyki w sponsorowanych przez producentów leków badaniach wykazują nikłe działanie. No i u większości osób z forum działają przez ok 2 tygodnie, a co dalej? Skakanie z neuroleptyku na neuroleptyk?

Są różne rodzaje depresji i ich objawy. Nie można wykluczać depresji wszystkim którzy się udzielają na forum...
miko84

przez Popiół 10 wrz 2013, 09:39
Miko84 czy taki amisulpiryd w mniejszych dawkach do 200mg może po dłuższym czasie stosowania zmniejszać aktywność dopaminergiczną?
Popiół

przez miko84 10 wrz 2013, 09:42
Popiół nie wiem jak to jest z neuroleptykami ale te leki to w końcu głównie antagoniści receptorów dopaminowych, więc nawet jak początkowo przez zablokowanie autoreceptorów zwiększy się uwalnianie dopaminy to z czasem gdy nastąpi upregulacja tych receptorów to będziemy pewnie mieli głównie blokadę receptorów dopaminy. Ludzie nie czują działania dłużej niż ok 2 tygodnie, później już nic albo blokada dopaminy.

Ostatnie badania wykazują nikłe działanie neuroleptyków w depresji a sporo możliwych skutków ubocznych:

http://www.webmd.com/depression/news/20 ... sion-study

"The evidence supporting the use of antipsychotics in depression is marginal", "The new analysis found these drugs offered only a small benefit in relieving symptoms of depression and little or no benefit in improving patients' quality of life or ability to function.", "The drugs did, however, have some unwelcome side effects such as restlessness, sleepiness, weight gain and some abnormal lab test results such as increased cholesterol levels, the researchers reported."

http://www.minnpost.com/second-opinion/ ... benefit-me

"Adding antipsychotic meds to depression treatment offers risks, little benefit, Metro State study finds"

http://www.madinamerica.com/2013/03/add ... e-benefit/

"Antipsychotics for Depression: Added Risk for Little Benefit", "A review of research on antipsychotic medications as an adjunctive treatment for depression published this week in PLoS Medicine finds that the widespread practice produces either no benefit or a very small to moderate benefit on quality of life, while also being linked to adverse events such as akathisia, sedation, metabolic effects and weight gain. The authors urge that although clinicians may observe very small to moderate improvement of symptoms, “the lack of benefit with regards to quality of life or functional impairment, and the abundant evidence of potential treatment-related harm” suggest caution."

Większość badań wykazujących ich przydatność była sponsorowana przez producentów leków, badania były robione bez porównania z placebo, a poprawa wynikała głównie z polepszenia snu (większość neuroleptyków polepsza sen) i zwiększenia sedacji, oraz poprawy w lęku. Działanie przeciwdepresyjne marne a możliwe skutki uboczne jak akatyzja, zaburzenia ruchu, podwyższenie poziomu choresterolu czy tycie bardzo możliwe.

I są to najnowsze badania z początku tego roku.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ladywind 10 wrz 2013, 09:56
miko84 napisał(a):elfrid Są różne rodzaje depresji i ich objawy. Nie można wykluczać depresji wszystkim którzy się udzielają na forum...

dokładnie. każda depresja jest inna, inaczej człowiek przezywa, ma inne reakcje i objawy.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Gojira 10 wrz 2013, 10:58
miko84 napisał(a):Gojira jaki najlepiej i w jakiej dawce?

Z neuroleptykow najlepiej wspominam Fluanxol. Zaczynam zawsze od 0,5 mg i jak przestaje dzialac dokladam po pol, az dojde do 3 mg. Potem musze robic przerwe. Lek dziala od dwoch tyg do miesiaca. Dobra jest tez olanzapina w dawkach od 2,5 do 10 mg. Oba leki likwiduja u mnie anhedonie, dodaja motywacji i checi do dzialania, poprawiaja libido. Kwetiapina natomiast nie dziala na mnie energetyzujaco tylko muli. Przerwy pomiedzy kolejnymi seriami neuroleptykow sa rozne- od 3 mies do nawet pol roku. Nie biore tych lekow non stop, bo nie widze w tym sensu- ich dzialanie na dopamine jest krotkie, ale lepsze to niz nic.

Mam diagnoze CHAD, nawet sie z nia zgadzam, bo manie miewalam za mlodu i wszystko pasuje. Kazdy antydepresant na poczatku brania powoduje u mnie euforie, ktora zawsze konczy sie depresja. Bedac w tej euforii mam natrectwa, nie moge spac, malo jem, mam tysiac pomyslow na minute, czesto wydaje za duzo pieniedzy. Przerobilam juz niemal wszystkie antydepresanty zanim doszlam do wniosku, ze mi szkodza. Paradoksalnie Wellbutrin, ktory teraz biore, tonizuje mnie i uspakaja, nie speeduje tak sztucznie jak SSRI. Z lekow tej grupy najlepiej wspominam sertraline wlasnie- nie otumaniala, dodawala energii. Niestety powodowala tez koszmarne wahania nastroju- jeden dzien byl super, a nastepny dno. Nastroj potrafil sie tez czasem zmieniac z minuty na minute, co bylo okropnie frustrujace. Kazdy lekarz radzi mi lit, ale ja czuje jakis opor przeciwko brania tego leku. Moze dlatego, ze znam osobe leczona litem- jest spowolniona, bardzo utyla, ma wciaz klopoty z cera, stracila polowe wlosow. Ja i tak przybralam na wadze przy olanzapinie i gdyby moja waga nadal rosla, to bym sie chyba zalamala. Na razie pregabalina dziala w miare dobrze a bupropion nawet pomaga na anhedonie. Do tego biore sporo aminokwasow, zen-szen, guarane i tym podobne, przeszlam tez na diete. Nikomu niczego nie doradzam, ale wydaje mi sie, ze dla osob nie poddajacych sie leczeniu SSRI, a czasem nawet SNRI to slepa uliczka.
Lexapro 20 mg
Ketrel 300 mg
Lamitrin 100 mg
Lyrica 150 mg
Suplementy: L-ornityna, Resweratrol

leki-nietypowe-dzialanie-prosze-o-pomoc-t44802.html

przez ladywind 10 wrz 2013, 11:06
Gojira, mogłabys mi napisać czym charakteryzowała sie u Ciebie mania/hipomania?
Mój lekarz podejrzewa u mnie dwubiegunowość, ale narazie bedzie mnie obserował pod tym kątem, bo pewny nie jest.

Chciałabym wiedziec co jest typowe w takich okresach wzmożonego nastroju.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez Gojira 10 wrz 2013, 11:14
Mania u mnie charakteryzowala sie wzmozonym napedem, nosilo mnie, nie moglam usiedziec na miejscu, nie moglam spac. Byl wzmozony poped seksualny i koniecznosc jego natychmiastowego realizowania, mnostwo nieprzemyslanych decyzji, niepotrzebne zakupy, mowienie rzeczy, ktorych mowic nie nalezy, klocenie sie z ludzmi, nadmierna pewnosc siebie i brak trzezwej oceny sytuacji. Robilam mnostwo glupich i niebezpiecznych rzeczy, po ktorych mialam potem moralnego kaca.
Lexapro 20 mg
Ketrel 300 mg
Lamitrin 100 mg
Lyrica 150 mg
Suplementy: L-ornityna, Resweratrol

leki-nietypowe-dzialanie-prosze-o-pomoc-t44802.html

przez khaleesi 10 wrz 2013, 11:26
rinakata napisał(a):Nie nadążam czytania tutaj a jak o coś poproszę, zapytam, to nie mam odpowiedzi od nikogo.... ehh :( Niech Was szlag Kochani ;)

Przeglądałaś prywatną wiadomość? ;) Bo jest nieodczytana taki mam komunikat
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez CórkaNocy 10 wrz 2013, 11:51
Gojira, miałam takie same objawy, dochodziły do tego głupawki, radocha z byle czego, odczuwanie ekstazy z błahych powodów typu picie herbaty, poczucie, że jest zajebiście, ale u mnie to raczej było indukowane lekami, choć 2 razy zdarzyło mi się tak samo z siebie, ale to pod wpływem pozytywnych wydarzeń. Ostatnio taki stan miałam na wellbutrinie, odstawiłam, przeszło.
Na wenli o dziwo takich stanów w ogóle nie mam, jestem stabilna, jednostajna, nie mam ani wzwyżek ani spadków nastroju, cały czas jest okej, trudniej mi wyrażać radość, mniej rzeczy mnie ekscytuje, ale potrafię się cieszyć, może nie maksymalizować, ale cieszyć się z życia.
Lekarz jeden mi podejrzewał chad, ale nie brałam stabilizatorów, obecny powiedział, że raczej nie widzi u mnie stanów maniakalnych i nie mam chada, po prostu są ludzie, którzy lubią czerpać z życia jak najwięcej, cieszyć się nawet z małych rzeczy, a widocznie u mnie po wielu latach depresji każda chwila radości cieszy i się z tym zgadzam, rozwiało to moje wątpliwości i teraz nie wierzę, żebym miała chad, bo na wenli jest stabilnie, bardzo stabilnie, zero odchyłów.
CórkaNocy

przez ladywind 10 wrz 2013, 12:17
CórkaNocy, u mnie tez było bardzo stabilnie , do czasu ;)

przez miko84 10 wrz 2013, 12:31
Co do podejrzeń CHAD to jak jednemu lekarzowi powiedziałem, że nie mam stanów hipomanii to powiedział, że mogą się ujawnić nawet za 5 lat. Tak więc czekam na to z utęsknieniem :mrgreen: A tak na serio to myślę, że CHAD bez drugiego biegunu (sama nazwa - choroba afektywna dwubiegunowa) czyli stanów podwyższonego nastroju i manii to zwykła depresja a dorabianie do tego teorii CHADu jest wygodne dla lekarzy którzy nie potrafią trafić z odpowiednim lekiem. Poza tym gdy ktoś ma CHAD to wysokie dawki leków przeciwdepresyjnych powinny wywołać jakąś reakcję organizmu.
Ostatnio edytowano 10 wrz 2013, 12:34 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Ferdynand k 10 wrz 2013, 12:34
miko84, ja bym chciał mieć tylko stany hipomaniakalne :twisted: :yeah:
po co by wtedy leczyć to? :lol:
Naczelny Użyszkodnik

przez miko84 10 wrz 2013, 12:35
wykończony osobie w depresji która nie ma nawet najmniejszych zwyżek nastroju taki stan wydaje się kuszący, prawda? ;) Ale i hipomania porafi pewnie być bardzo męczące i rujnujące życie...
miko84

przez Ferdynand k 10 wrz 2013, 12:39
miko84 napisał(a):wykończony osobie w depresji która nie ma nawet najmniejszych zwyżek nastroju taki stan wydaje się kuszący, prawda? ;) Ale i hipomania porafi pewnie być bardzo męczące i rujnujące życie...

filozoficznie ujmując to
"jak nie jak tak" :lol:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Naczelny Użyszkodnik

Sortuj wg