SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez marimorena 05 wrz 2013, 20:49
poszukałabym sama ale potrzebuję szybkiej odpowiedzi, czym się różni sertralina od fluoksetyny? tydzień temu odstawiłam fluo i po 3 dniach zaczęłam Zoloft, ale jest coraz gorzej. wkrótce wyjeżdżam na dwa tygodnie i nie wiem co brać

przez depas 05 wrz 2013, 21:02
marimorena, fluoksetyna i sertralina to w miarę podobne leki, jedno i drugie to SSRI. Brałem oba i z mojego doświadczenia sertralina wydaje się lepszym, mocniejszym lekiem. Tyle że może mieć nieco trudniejsze skutki uboczne przy wprowadzaniu, jak pobudzenie, zanik apetytu, zwiększone lęki, mdłości. Ale to wszystko przechodzi z czasem, w zależności od osoby, u mnie zaczęło być dobrze po nieco ponad tygodniu.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez elfrid 05 wrz 2013, 21:07
Dżejmson napisał(a):elfrid, jak mam być szczery, to w pewnym sensie jak chodzi o obecny mix, też postawiłem lekarza przed faktem dokonanym, tylko że załatwiłem to hmm, trochę dyplomatycznie :P Chyba się domyślał, że sam zacząłem z lekami kombinować. Ale leczę się już u niego rok z hakiem i widzi, że nie mam ani skłonności do nadużywania benzo, ani do popadania w jakieś skrajności.
ladywind, myślę, że po miesiącu by nic nie zostało z tego towaru, tym bardziej, że testowanie nowych leków jest dla mnie rzeczą ciekawą, jakkolwiek to brzmi :P

Podoba mi się to, że niektórzy lekarze ponoć wpisują w papiery jakąś fikcyjną diagnozę, żeby pacjent miał refundowane leki. Jest różnica, jak ktoś zapłaci za lek 5zł a nie 50. NFZ refunduje leki tylko w danej chorobie, a okazuje się, że te leki pomagają też w dużym stopniu na inne zaburzenia - to jest według mnie chore. Np. amisulpryd jest refundowany tylko przy schizofrenii, co jest wg mnie jakimś wielkim

Dżejmosn. Wracając do tematu podejścia lekarzy. Jestem po wizycie. Po samodzielnym wprowadzeniu pregabaliny, zaleciła jej kontynowanie przez 3 miesiące, celem ostatecznej oceny jak działa. Z obserwacji stwierdziła, że nadal widzi objawy napięcia (mniejsza z tym jakie). Jeśli do końca miesiąca nie ustąpią mam zwiększyć dawkę pregabaliny ze 150mg do 300mg. Nigdy nie stosowała, więc jest ciekawa jakie będą finalne efekty. Doraźnie mój ulubiony smakołyk (clonazepam) w dawce 1mg. W przypadku pozytywnego utrzymującego się działania, a mojej niewydolności finansowej, nie widzi przeciwwskazań do zamiany na tańszą gabapentyne.
Żadnych podchodów, niesmialych sugestii.
Co do samodzielnych kombinacji pacjentów usłyszałem bardzo cenną rzecz - pacjenci, zwłaszcza lękowo depresyjni, odczuwają wystarczający dyskomfort w związku z objawami. Nie wyobraża sobie być dodatkową przyczyną tego stanu, poprzez strofowanie, ze nie stosouja się do zaleceń, jeśli one okazały się nietrafione. Plus indywidualnie wskazała, że ma do mnie zaufanie, staram się o siebie dbać, pracować nad sobą i nie oczekuję, że ktoś wszystko zrobi za mnie. Całkowicie rozumie i akceptuje próbę wykorzystania nowych leków, skoro te przeciwdeoresyjne działają sztucznie i przestają działać. Nie wyobraża powiedzieć pacjentowi, że nie przepisze pregabaliny, bo przecież jest i ona stosuje paroksetyne.

-- 05 wrz 2013, 21:11 --

ladywind napisał(a):elfrid, dlaczego jest przeciwna neroleptykom ?

Że względu na skutki uboczne jak tycie, zglebowanie, objawy pozapiramidowe, podniesienie prolaktyny. Stosuje głównie w schizofreni Chad i na dysocjacje psychotyczne w zab.osobowości.

-- 05 wrz 2013, 21:16 --

miko84 napisał(a):Jeśli obawiasz się tycia to unikaj kwetiapiny, risperidonu a już najbardziej olanzapiny. No właśnie flupenktiksol lub amisulpiryd to już bardziej. Flupentiksolem leczy mój lekarz. Amisulpiryd refundowany tylko w schizofrenii i wyższe dawki z tego co się orientuję.

Tobie polecam neuroleptyki w związku z anhedonia bedaca objawem dystymi, w szczególności flupentiksol, aripiprazol i amisulipryd. U mnie neuroleptyki miałyby wykorzystanie głównie w zakresie lęku i nadwrażliwości emocjonalnej a więc widzę to jako ostateczność.
pregabalina, wenlafaksyna

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depas 05 wrz 2013, 21:20
elfrid, z Twojego opisu wychodzi że trafiłeś na lekarza idealnego, trzymaj się tej sympatycznej osoby, tylko pozazdrościć tak zdroworozsądkowego podejścia i zaufania do pacjenta. No i dostajesz w bonusie clona :)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 05 wrz 2013, 21:34
depas, dlatego jestem z nią już trzy lata. Najbardziej stabilny okres był na topiramacie z fluoksetyną ponad półtora roku. Rzuciłem topi z powodu zaburzeń funkcji poznawczych, była nieudana próba z lamotrygina. Teraz pregabalina. Za jej kadencji moje życie się uporzadkowalo, konsekwentnie studiuje, od 4 lat ten sam pracodawca. Żadnych nagłych zmian po antydepach, pewnie dzięki łączeniu ich z LPP.

przez marimorena 05 wrz 2013, 21:54
elfrid, dziękuję
udało mi się pogadać z lekarzem, pozwolił mi wrócić na fluo za tydzień jeśli do tego czasu zoloft nie siądzie. chociaż to wszystko pewnie przeze mnie, nie przez leki

przez depas 05 wrz 2013, 22:08
A jakiej dawce topiramat tak dawał Ci w kość że rzuciłeś go w diabły? No i czy to topiramatowe przytępienie nie ustępowało z czasem? Poważnie rozważam dorzucenie topi zamiast neuro, jak już pisałem podejrzewam że to "tonizujące" działanie topi może być dla mnie dobre, jednak nie chciałbym się permanentnie skazać np. na zjazd IQ, nierozumienie czytanego tekstu etc.

-- 05 wrz 2013, 22:36 --

marimorena napisał(a):chociaż to wszystko pewnie przeze mnie, nie przez leki

Nie masz najmniejszego powodu żeby to w sobie dopatrywać się powodów niewłaściwego działania leków. Te cholerstwa znane są z tego że nie działają na każdego tak samo, a często potrafią wywoływać u ludzi kompletnie przeciwstawne stany emocjonalne. No i trzeba się długo męczyć i czekać zanim lek zadziała jak należy, przy czym nie ma się żadnej gwarancji że faktycznie w końcu zadziała! Także jak widzisz branie antydepresantów to ciężki kawałek chleba, dużo się człowiek namęczy zanim coś faktycznie mu pomoże, bywa że latami szuka się odpowiedniego leku. Jedna rada tylko - każdy przepisany Ci lek postaraj się brać przynajmniej przez 4 tygodnie, po tym czasie mniej więcej powinno się ustabilizować samopoczucie i lek powinien zacząć dawać poprawę.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 06 wrz 2013, 00:42
depas, musisz sam ocenić. Ja brałem max 100mg. Najważniejsze żebyś stopniowo zwiększał dawkę od 25mg ni co tydzień 25mg.

przez miko84 06 wrz 2013, 09:46
Być może spróbuję flupentiksolu, pozostałe leki odpadają ze względu na cenę. Ale to jak to połączenie na którym jestem nie zadziała.
miko84

przez ladywind 06 wrz 2013, 10:25
miko84, wczoraj czytałam o dystymii i nalezy do zaburzen jednobiegunowych, także raczej CHAD nie mamy. I dystymia charakteruzyje się ciągłą anhedonią, zamartiwaniem się byle czym, niezadowoleniem z siebie itp.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez miko84 06 wrz 2013, 13:07
No wiem, niskim poczuciem własnej wartości, lękiem społecznym itp.
miko84

przez depas 06 wrz 2013, 13:19
ladywind napisał(a):dystymia charakteruzyje się ciągłą anhedonią, zamartiwaniem się byle czym, niezadowoleniem z siebie itp.

No w takim razie w moich zaburzeniach osobowości to anhedonia wybija się na pierwsze miejsce, wcześniej był to lęk, ale teraz dzięki wenli jest na tyle pod kontrolą że to właśnie anhedonia wydaje się największym problemem. Dlatego też eksperymentuję z neuroleptykami, następne w kolejce do sprawdzenia są perazyna i fluanksol, najchętniej arypiprazol, tu jednak cena skutecznie odstrasza. Chociaż muszę przyznać że niedawne podniesienie wenli do 225mg dało wyczuwalny efekt zmniejszenia anhedonii, jednak do normalności jeszcze hen, daleko.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez Popiół 06 wrz 2013, 13:26
No tak samo jak w innych "odmianach" depresji, również występują wyżej wymienione objawy.

Mi też lęk już przechodzi, została właśnie potworna anhedonia, brak zainteresowania pracą, codziennymi czynnościami, kontaktami społecznymi, rozmowa z drugim człowiekiem potwornie mnie męczy.

-- 06 wrz 2013, 13:29 --

Taka wegetacja jednym słowem.
Popiół

przez miko84 06 wrz 2013, 13:41
Mi się anhedonia nasila na SSRI, szczególnie początkowo, nie jestem w stanie nic złożonego robić bo czuję do tego taką ogromną niechęć.
miko84

Sortuj wg