SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Ferdynand k 23 lip 2013, 15:58
THJ_nw citalopram to też SSRI ale bardziej selektywny i silniej łapiący transporter serotoniny
w porównaniu do sertraliny to inny lek
Naczelny Użyszkodnik

przez CórkaNocy 23 lip 2013, 19:11
A co Waszym zdaniem lepiej działa przeciwlękowo Sertralina czy Escitalopram?
CórkaNocy

przez miko84 23 lip 2013, 20:27
Moim zdaniem esci, sertra jest u wielu wręcz lękotwórcza. Zapewne przez działanie dopaminowe. Najsilniej przeciwlękowo chyba paro. W przypadku SSRI działanie przeciwlękowe jest dość proste - im silniej lek hamuje wychwyt zwrotny serotoniny tym silniej działa przeciwlękowo. Siła ma się mniej więcej tak (od najsilniejszego do najsłabszego): paroksetyna, sertralina (tu działanie dopaminowe może trochu szkodzić), escitalopram, fluwoksamina, fluoksetyna.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ferdynand k 23 lip 2013, 20:34
no esci choć w sumie sertra 200mg też power ma
zależy od dawki zawsze
200mg sertry powinno blokować ok 90% serotoniny
wychwyt zwrotny amin to ok 90% zatem 90%X90%=81% więcej tego neurotransmitera oczywiście jest mao a i b żeby się tego za dużo nie narobiło a więc nie jest tego tak 81%
przy odp blokadzie 5ht nadmiar dopaminy chyba tak nie zaszkodzi
zwłaszca że nn mają też osoby z niedoborem serotoniny noradrenaliny i DOPAMINY
a w przypadku np fobii społecznej dodatek dopaminy przeciwnie zmniejsza lęki
Naczelny Użyszkodnik

przez CórkaNocy 23 lip 2013, 20:46
miko84, Dzięki za radę :)
dopamina to mi tam nie szkodzi, wręcz pomaga, ale już mi jej wystarczy na tym wellbutrinie, chodziło mi o to byleby nie działało na noradrenalinę, bo w moim przypadku jedynie ona indukuje mi lęki, sama dopamina poprawia nastrój, dodaje energii a nie działa lękotwórczo. Tylko chciałabym jakoś stłumić to silne działanie na noradrenalinę wellbutrinu, więc czymś je jakby zbić. A skoro wenla to pewnego stopnia pomagała mi na lęki, to może serotoninowce będą pomocne.
CórkaNocy

przez Ferdynand k 23 lip 2013, 21:08
Bezimienna może silniejszy dnri +beta bloker ?
albo welloft sertra zbije lęki i działa w dużej d na dopaminę do tego dalej well? :D
Naczelny Użyszkodnik

przez CórkaNocy 23 lip 2013, 21:16
wykończony, beta blokery nie pomagają mi. Postawię na jakieś serotoninowce. Byleby lekarz nie miał jakiejś innej wizji :O
CórkaNocy

przez cardiac 23 lip 2013, 23:15
Siema,

Wracam do forumowych klimatów, tym razem w związku z próbą załadowania sertraliny.
Tym razem sieka mi umysł depresja. Ciekawe czy Serta wyciągnie mnie z zamuły... oraz czy nie sprowokuje lęków (wspomniane wyżej lekkie działanie dopaminowe), na które sie wcześniej leczyłem..

Zastanawiam się czy jakbym nie brał wcześniej SSRI, to też bym miał teraz ( w 9 miesięcy po odstawieniu lexapro, wcześniej wiele lat na paro) objawy depresji... czy mózg na dłuższą metę dostosował sie do SSRI i lekarstwo na zaburzenia lękowe stało sie powodem depresji..

Jak na razie po mikroskopijnej dawce 1/4 z 50 mg czuje pierdzenie i sraczkę, mam nadzieje że nie zamieni się to w lęk i akatyzję...

pozdrawiam
Upadamy wtedy gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem..

przez Tranx88 24 lip 2013, 10:20
Ja czuję "kopa" po 50 mg Zoloftu. Poza tym nieźle wali mi serce i mam rozszerzone źrenice.
Innych efektów ubocznych brak za to więcej pozytywnych, czuję że im więcej zoloft daje kopa tym mniej dopada mnie NN.
Poza tym jestem na kortykosteroidach więc Zoloft na pewno przeciwdziała złemu wpływowi sterydów na układ nerwowy.
Absenor 1500 mg
doraźnie 15 mg Relanium.

przez nutelle 24 lip 2013, 12:11
Witam serdecznie.
Na nerwicę choruję od prawie 4 lat z przerwami. Od 8 miesięcy biorę znowu setaloft 100 - 1 tabletkę. Nie czuję się dobrze - ciągłe napięcie, drżenia, napady wysokiego tętna. Wczoraj byłam u nowego psychiatry i ten zalecił mi odstawienie setaloftu i przejście na parogen 20 - 1 tabletkę rano. Trochę się obawiam, czy można tak z dnia na dzień przejść na inny lek. Pytałam lekarza, a on powiedział mi, ze to leki z tej samej grupy ssri i nie trzeba powoli wychodzić, tylko jednym cięciem przejść. Co myślicie na ten temat?

przez Ferdynand k 24 lip 2013, 13:22
mi psycha z 100 sertry na paroxetynę kazała 3 dni 50mgtylko 1 przerwy
i 1omg paro 3 dni potem 20 mg
to małe dawki jeśli lekarz uważa że można to ok chyba
Naczelny Użyszkodnik

przez Marek1977 24 lip 2013, 13:32
Czwarty dzień na dawce 300mg,jak narazie żadnych zmian-silne poty i nic poza tym.Czekam na pozytywne efekty.
Conscientia est, necesse est

przez miko84 24 lip 2013, 13:44
Bezimienna123 aha, no to tak, jeśli coś do stłumienia noradenaliny to tylko serotonina, bo ona jest w przeciwwadze do noradrenaliny. Serotonina tłumi układ nerwowy. Wenla w porównaniu do SSRI jest słabiutka serotoninowo.

Myślę, że trochę źle do tego podchodzicie. Podbijanie dawki SSRI może nic nie dać (przez zmiany receptorowe spowodowane przez depresję i nerwicę) i trzeba augmentować w inny sposób, np antagonistą 5-HT2c. Spróbujcie jeśli podnoszenie dawki nic nie daje poprosić lekarza o mianserynę na noc. Większość ludzi uważa, że mianseryna dodawana jest na spanko i takie tam "drobiazgi" ale wyszło nie tak dawno w badaniach, że dołożenie antagonisty 5-HT2c takiego jak np mianseryna do SSRI powoduje wzrost serotoniny w kluczowych miejscach w mózgu. Obydwa leki brane osobno nie miały takiego działania. Więc dodanie mianseryny do SSRI może wzmocnić działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
Ostatnio edytowano 24 lip 2013, 13:54 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez CórkaNocy 24 lip 2013, 13:48
miko84, heh, no i nie dostałam żadnego serotoninowca, jedynie odstawiony mam mirtagen i włączony chlorprotixen :/ nigdy tego nie brałam, ale czytam że opinie ma nie najlepsze, ale nie chciał niczego innego, jeśli to mi nie pomoże w ciągu dwóch tygodni to zamieni well na coś innego. Brałeś ten chlorprotixen?
CórkaNocy

Sortuj wg