SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez miko84 08 cze 2013, 10:05
Nie ma upregulacji z mirty, to lek który powoduje downregulacje nie upregulacje.

Musimy odróżnić działanie SSRI/SNRI samych a w połączeniu z mirtazapiną. Nawet nie chodzi o dodatkowe działanie mirty tylko o augmentację - nasilenie wzrostu serotoniny, co objawia się efektem terapeutycznym. I tak mirtazapina brana sama może wogóle nie działać, tak samo SSRI/SNRI brane solo, ale już te dwa leki razem działają zupełnie inaczej.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17203017

Receptory 5-HT2c to nie są autoreceptory ale receptory hamujące. Ich agonizm (tak jak agonizm autoreceptorów 5-HT1a) powoduje zahamowanie wzrostu serotoniny przez SSRI, dlatego u niektórych osób SSRI nie są tak skuteczne. I za ten większy wzrost serotoniny z antagonistą 5-HT2c odpowiada system GABA.
miko84

przez kalikali1 08 cze 2013, 12:23
Miko,to według ciebie jaka jest najlepsza kombinacja tych leków?
Samo ssri,ssri+mirta/mianaseryna,czy samo mirta/mianseryna?
Czego z mirty przerzuciłes sie na mianseryne,nie masz zwiększonego apetytu kontrolujesz wage?

Testowałes już chyba wszystkie możliwe leki,zostajesz juz na NaSSa na stałe?
Cierpie na silne lęki,głównie silna fobia społeczna,raczej bez ataków paniki,plus depresja. :?

Ps.Próbowałes jakis lek stricte na gaba,jak z tolerką,i działaniem?
Marzy mi sie inhibitor ser,dop,i gaba,albo chociaż ser i gaba.

Leki dopaminergiczne-selegilina,metylofenidat,agoniści dopaminy to dobre rozwiązanie na fobie społeczną czy tylko poprawa nastroju i nasilone lęki?

przez miko84 08 cze 2013, 13:26
Zmieniłem mirtazapinę na mianserynę bo to są prawie takie same leki a mianseryna jest refundowana - oryginalny lerivon 60 mg kosztuje podobnie jak 30 mg zamiennika mirty. Pozatym mianserynę można podbijać do bardzo wysokich dawek, a maks mirty to już raczej 45 - 60 mg.

Aktualnie testuję od paru dni samą mianserynę ale jak na razie jest średnio. Osłabienie, lekkie zaburzenia koordynacji i jak na razie działanie na nastrój i lęki średnie. Ale dam jej jeszcze więcej czasu, chcę sprawdzić czy sama mianseryna na mnie dobrze zadziała. Zwiększenie apetytu jest niestety i wieczorami muszę silnie walczyć z sobą by nie doładować jeszcze paru kanapek (po zjedzonej kolacji). Wstawanie rano na samej mianserynie jest koszmarem.

Następny krok to dodanie do mianseryny sertraliny, ale wtedy to raczej sertralina będzie głównym lekiem, tak jak pisałem mianseryna pomaga zwiększyć wzrost serotoniny przez SSRI.

Wg mnie najlepszym wyjściem jest jeden lek, oczywiście jeśli działa. Dlatego polecam taką kolejność: sam SSRI (z tych polecam sertralinę i escitalopram, a w szczególności sertralinę bo nie zamula i ma dodatkowe działanie dopaminowe co jest bardzo dobre w fobii społecznej), sama mianseryna/mirtazapina, a na końcu SSRI z mianseryną/mirtazapiną.

Testowałem wszystkie z wymienionych przez Ciebie leków i leki dopaminowe rzeczywiście zwiększają chęci do spotkań i jakby zmniejszają pewne lęki społeczne, ale nie jest to moim zdaniem najlepsze wyjście. SSRI jeśli zadziała tak jak powinien (jeśli nie sam to z mianseryną) to całkowicie zlikwiduje wszystkie lęki i poprawi nastrój. Leki dopaminowe pozatym to nie jest dobre wyjście w depresji - u mnie wogóle nie poprawiały nastroju. Nastrój i lęki to serotonina. Jeśli SSRI na nie nie działa tzn. że nasz organizm broni się przed ich działaniem i potrzeba albo bardzo dużo czasu by przełamać blokady homeostazy organizmu albo augmentacji mianseryną/mirtazapiną. Czytałem sporo opinii na zagranicznych forach i często brane SSRI z mirtą (w USA nie ma mianseryny) działały już po ok 2 tygodniach na lęki i nastrój.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kalikali1 08 cze 2013, 13:57
Chyba wybiore opcje SSRI plus mianseryna :smile:

Zależy mi przedewszystkim na silnym działaniu na lęk głównie ten społeczny,teraz ratuje sie benzodiazepinami ale to droga do nikąd bo tolerancja rośnie i potem detox itp itd Benzo idealnie mi kasują wszystkie lęki,i dziwna sprawa bo przy braniu antydepresantów wogule nie czułem ich przeciwlękowego działąnia,teraz jestem czysty od paru dni i działają bardzo dobrze :D

Poluje na jeden z tych trzech leków:Paroksetyna,Sertralina,Esciatlopram.

Kiedyś brałem citabax to fajnie mi sen regulował,wstawałem rześki z rana,sertraliny sie troche boje czy będzie skuteczna na lęki,escitalopram może być dobry ale czy nie mocniejsza PAroksetyna?
Od razu muwie ze nie zalęzy mi na rzadnym napędzie,motywacji,bo takie rzeczy sam sobie moge wypracować,chcę byc tylko mega spokojny i wesoły :lol:

Do tego dołącze mianseryne skoro mówisz że refundowana,taka sama i tańsza od mirty :P

Od razu mówie ze powyżej 30mg mianseryny zaczynam tyć i ciężko nad apetytem zapanować,czy taka dawka starczy brana na noc?

Miko,co sondzisz o lekach działających na gaba,słyszałes moze o inhibitorze GABA-Gabitrilu?

przez elfrid 08 cze 2013, 15:00
miko84 napisał(a):Musimy odróżnić działanie SSRI/SNRI samych a w połączeniu z mirtazapiną. Nawet nie chodzi o dodatkowe działanie mirty tylko o augmentację - nasilenie wzrostu serotoniny, co objawia się efektem terapeutycznym. I tak mirtazapina brana sama może wogóle nie działać, tak samo SSRI/SNRI brane solo, ale już te dwa leki razem działają zupełnie inaczej.

A to ciekawe miko, bo jeszcze niedawno nie wierzyłeś w politerapię. Kiedy próbowałem Cię namówić na sertre+mirtę.
Swoją drogą uważam, że minaseryna to bardzo dobry lek, który w dawce 60+ może dobrze naturalnie aktywizować.
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 08 cze 2013, 15:02
Paro jest najsilniejsza ale ona ma działanie antycholinergiczne - to może zamulać, powodować słabość i senność oraz negatywnie wpływać na wzrok i pamięć (im wyższa dawka tym gorzej). Następna w sile jest sertralina - ona jest silnym lekiem a możesz ją podbić do 200 mg, pozatym z mianseryną nie trzeba aż tak wysokich dawek by odczuć działanie na lęk i nastrój.

Sertralina jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i to w wyższych dawkach jest odczuwalne, ja to czułem, a to jest duży plus.

30 mg mianseryny starczy, a pozatym jak będziesz ją brać z SSRI to nie będzie takiego działania zwiększającego apetyt.

GABA sobie daruj bo tak jak piszesz, leki silnie na to działające są uzależniające. W rodzinie miałem przypadek ciężkiego uzależnienia od klonazepanu i to co się napatrzyłem - wogóle w tymi lekami nie radzę zaczynać... SSRI mają zadziałać na lęk nawet lepiej od benzo - w połączeniu z mianseryną po prostu muszą. No ale musisz też dać im trochę czasu na zadziałanie. Pierwsze efekty połączenia SSRI z mianseryną powinieneś odczuć od pierwszych dawek, a po 2 tygodniach powinno być już bardzo dobrze. Najlepiej będzie brać obydwa leki na noc, chyba, że SSRI będzie Cię pobudzało to wtedy rano.

Nie wierzyłem ale jestem już od paru dni na samej mianserynie i chyba dupa z tego będzie. Tak samo same SSRI u mnie się nie sprawdzały. Wiadomo, że chciałem żeby być na jednym leku ale to chyba w moim przypadku nie jest możliwe.
miko84

przez tiktalk 08 cze 2013, 19:43
ja czuje działanie dopaminy już przy dawce 100 mg sertry - jestem mega zaskoczony i nie dowierzam że libido nawet poszło do góry, na wenli erekcja osłabiona i duża anorgazmia a teraz na tip top. To musi być efekt dopaminy i jednocześnie niskiego poziomu prolaktyny :)
tianeptyna 4x12,5 / wiadro supli ;)

przez Kleopatra 09 cze 2013, 01:29
Brałem Setaloft miesiąc. Potem zmiana lekarza i teraz biorę od około miesiąca Zotral. I ten drugi jak by dużo gorzej działa. A to niby tylko odpowiednik. Nie wiem co o tym myśleć

Dziwne, mam podobnie, drugi raz spróbowałam zmienić Asentrę na Asertin i też gorzej działa. Brałeś dopiero miesiąc, może dlatego masz wahania?
Odnośnie dopaminy - różnica między 50/100 sertraliny a 150 mg jest ogromna. Od wielu miesięcy biorę 150 mg i bardziej zamula w ciągu dnia, nic się nie chce, w nocy nie umiem zasnąć, muszę brać Kwetaplex. Na 50, a później na 100 tak nie miałam. Różnicę tę trudno mi opisać, ale jest wyczuwalna.
Strzeż mnie jak źrenicy oka, Ukryj mnie w cieniu swych skrzydeł
Psalm 17,8

przez Samjuż 09 cze 2013, 12:07
Ja wracając do Asertinu zauważyłem że nie miałem okresu wejścia leku tylko w pierwszy dzień rozszerzone źrenice a później już normalnie. Śpię bardzo dobrze mimo że gdy pierwszy raz brałem setraline to musiałem dołączyć miaseryne bo nie mogłem spać. Wniosek jest taki że mimo czteromiesięcznej przerwy receptory są wyrobione. Od razu poczułem ten specyficzny stan wyciszenia emocjonalnego i służy mi to :) czuje się wyluzowany niczym mnich buddyjski :mrgreen: Wzrasta mi koncentracja i jest mi generalnie lepiej, biorę jedynie 25 mg bo mi to starczy, przy większych dawkach jakich stosowałem do 100 mg odczuwam pustkę i bez myśl czyli permanentną pustkę.

przez klaudi 09 cze 2013, 14:57
Ja tam nie czuje działania na dopamine , ciągłe zmęczenie , brak motywacji , zero energii , pustka. Miał ktoś tak przy max. dawce ?. Dodam ,że biorę jeszcze na noc Trittico CR 150 mg. , ale jak nie brałem było to samo , już lepiej się czułem na paroksetynie 40 mg , więc chyba będzie zmiana.
Paroksetyna 40 +0+0
Chlorprothixen - 0+0+50
Bromazepam 1.5+0+0
Pernazinum 0+25+0

przez beladin 09 cze 2013, 15:14
tiktalk, Sertralina hamuje aktywność izoenzymu CYP 2D6 i CYP 3A4, które są odpowiedzialne za metabolizm mirtazapiny. Tym samym znacząco zwiększa jej stężenie w osoczu.
beladin

przez blackdog 09 cze 2013, 15:29
:smile: hejka

dziś właśnie wzięłam pierwszy raz 50 mg asentry- 10 dni temu odstawiłam 40 seronilu.. fluo odstawiłam z dnia na dzień

czuję się fatalnie teraz :(
F41, ?F31.0?

help me God

przez kalikali1 09 cze 2013, 16:03
Sprawa wygląda tak:

Chętnie bym wybrał paroksetyne bo najsilniejsza,ale boje sie ze w połączeniu z mianseryną bede juz totalnym zombie nie do zycia.Jeszcze te działanie antycholinergiczne,dawka jaką bym wybrał to 40mg.

Kusi mnie 200mg sertraliny,tylko czy będzie działać na lęki jak 40mg Paroksetyny?
No i działanie dopaminergiczne nie zwiększy lęków,czy tylko pomoże podbić libido i poziom hormonalny?

Jeszcze zostaje 20 mg Escitalopramu czyli max,też oczekuje silnego dziłąnia na lęki.

I cholera co tu wybrać do 30mg mianseryny żeby było dobrze na lęki i uboki jak najmniejsze :D

przez blackdog 09 cze 2013, 16:14
kalikali1 napisał(a):Sprawa wygląda tak:

Chętnie bym wybrał paroksetyne bo najsilniejsza,ale boje sie ze w połączeniu z mianseryną bede juz totalnym zombie nie do zycia.Jeszcze te działanie antycholinergiczne,dawka jaką bym wybrał to 40mg.

Kusi mnie 200mg sertraliny,tylko czy będzie działać na lęki jak 40mg Paroksetyny?
No i działanie dopaminergiczne nie zwiększy lęków,czy tylko pomoże podbić libido i poziom hormonalny?

Jeszcze zostaje 20 mg Escitalopramu czyli max,też oczekuje silnego dziłąnia na lęki.

I cholera co tu wybrać do 30mg mianseryny żeby było dobrze na lęki i uboki jak najmniejsze :D

kurcze, jesteś po farmacji czy psychiatrii, że tak się znasz na lekach? o moich lekach i dawkach decyduje mój lekarz, sama niczego nie zmieniam ani nie wybieram sobie leków- skąd taka wiedza?:> poradź proszę i mi, bo mi fluo w dawce 40 mg nie pomogła, lęki po roku brania się nasiliły i doszła ogromna senność i marazm życiowy :(
F41, ?F31.0?

help me God

Sortuj wg