SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez depas 02 cze 2013, 17:18
Mój lekarz nie jest jako tako przeciwny stosowaniu mianseryny, przepisuje ją niektórym swoim pacjentom, ale powiedział że chce wypróbować olanzapinę, bo podobno literatura co raz częściej sugeruje jej działanie antydepresyjne/anksjolityczne, no i ma się też dobrze kombinować z ssri. Nie wiem czy na mnie coś działa, poza tym że wyraźnie utyłem i śpię jak zabity. Przy czym biorąc mianserynę, miał bym pewnie dokładnie takie same uboki. Poproszę go następnym razem o zmianę citalu na fluo, ale wątpię żeby dało to jakieś spektakularne rezultaty. Być może będzie tak jak zawsze u mnie, to znaczy parę tygodni będę czuł się lepiej tylko dzięki zmianie leku i wierze że będzie popawa, coś jak efekt placebo. Każda zmiana leku dodaje mi nadziei i nastawia pozytywnie, między innymi dlatego często zmieniam leki, kombinuję.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez elfrid 02 cze 2013, 17:27
depas, no teoretycznie coś w tym jest, że olanzapina wykazuje działanie na przeciwlękowe i antydepresyjne. Co do nowych neuroleptyków (kwestiapina, olanzapina, amisupiryd, risperidon, ziprazidon, klozapina) mają własnie takie dodatkowe działanie poza przeciwpsychotycznym. Te starszej generacji z koli mają działanie depresyjne, ale w wyższych dawkach.
I fakt połączenia olanzapiny+fluoksetyny jest na zachodzie zarejestrowane do nerwicy natręctw i ogólnie dobrze się komponuje. Może warto wypróbować. Fluo Cię pobudzi, więc senność po olanzapinie się zmniejszy.
Tylko czemu nie połączyć fluoksetyny z minaseryną, która od lat jest sprawdzoną klasyką psychiatrii. Fluo 40mg+minaseryna 60mg.
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 02 cze 2013, 17:29
Olanzapina działa podobnie do mianseryny ale dodatkowo blokuje receptory dopaminy. W małych dawkach początkowo może nastąpić wzrost uwolnienia dopaminy przez blokadę autoreceptorów, ale to szybko mija z powodu zmian receptorowych (wiele osób skarży się, że dobre działanie neuroleptyku mija po tygodniu, dwóch), a podbijanie dawki tylko zwiększy skutki uboczne zablokowania dopaminy. Mianseryna też blokuje receptory 5-ht2c odpowiedzialne za zwiększone uwalnianie dopaminy, ale dawkę mianseryny możemy podbijać do osiągnięcia efektu terapeutycznego - im większa dawka tym większa blokada receptorów 5-ht2c i tym większe uwalnianie dopaminy, co przekłada się na działanie przeciwdepresyjne i leczące anhedonię.

elfrid ale właśnie wszystkie te leki które wymieniłeś mają działanie blokujące receptory serotoniny, tak jak mianseryna. Tylko tak jak napisałem wyżej, dawek neuroleptyków nie możesz podbić bo zablokuje Ci dopaminę i nabawisz się jeszcze akatyzji lub nie daj Boże dyskinez...Tak jak piszesz, lepiej połączyć mianserynę z fluo lub innym SSRI.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depas 02 cze 2013, 17:36
Zobaczymy co powie doktor, myślę że będzie pozytywnie nastawiony na fluo, swego czasu chciał mi jej dać nawet 60mg ale odmówiłem. Jeśli chodzi o olanzapinę to trochę obawiam się tego leku, ponieważ podnosi poziom cukru i na dłuższą metę może powodować cukrzycę, a tego wolałbym uniknąć, zwłaszcza jeśli efekt terapeutyczny nie jest wart ryzyka. Innym rozwiązaniem byłoby podniesienie dawki wenli do 150mg i wyrzucenie (albo i nie) citalopramu. Sam już k..wa nie wiem, niby nie mam wiary w leki i dzięki nim poprawę, a jednak zawsze chcę zmieniać. Kiedy mieszkałem w Irlandii był spokój, z lekarzem widziałem się raz do roku, teraz co miesiąc i za każdym razem coś chcę mieszać...
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 02 cze 2013, 17:42
miko84, przy neuroleptykach nowej generacji ryzyko dyskinez jest minmalne, akatyzji również. Przy olanzapinie może wystąpić zespół metaboliczny, ponadto może pojawić się problemy z prolaktyna. Kwetiapina chyba jest najbezpieczniejszym neuroleptykiem.
Dyskinezy, akatyzje to domena starych neurleptyków typu haloperidol, Tisercin, perazyna, chlorprotiksen. Ale też w dawkach przeciwpsychotycznych, a nie tych nasennych.

przez miko84 02 cze 2013, 17:50
elfrid wszystko to kwestia dawki i tego jak dany pacjent zareaguje na dany lek. Żaden lekarz nie da Ci gwarancji bezpieczeństwa przy stosowaniu neuroleptyku, chociaż wolę inną nazwę - leku przeciwpsychotycznego, stosowanego długotrwale. Wiele publikacji było fałszowanych, a jest też sporo, że działanie terapeutyczne w depresji czy lęku jest nikłe w porównaniu z ryzykiem.
miko84

przez depas 02 cze 2013, 18:07
Wydaje mi się że najbezpieczniejsze z nowych neuroleptyków to arypiprazol i kwetiapina. Ten pierwszy niestety w ch..j drogi na 100%.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 02 cze 2013, 18:09
miko84, fałszowane?
Jeśli mam być szczery. Nigdy nie skupiasz się na profilu działania leku (aktywizujący/uspokajający/tonizujący/neutralny przeciwlękowy). Zawsze grzebiesz i rozkminiasz receptory i szukasz powiązań w działaniu ze swoim organizmem. A tak na prawdę w każdej ulotce jest napisane, że działanie leku nie jest do końca poznania, a przypuszcza się, że działa taki tak.
Krążysz od lat wokół antydepresantów SSRI-receptorowe, i w gruncie rzeczy jesteś w punkcie wyjścia. Jeszcze nigdy na forum nie napisałeś, że bierzesz lek np. rok i jesteś w pełnej remisji. Jak np. wielu lękowców na paroksetynie.
Zatem skoro Twoje dotychczasowe próby nie przynoszą satysfakcjonujących dla Ciebie rezultatów, może warto przejść na inną grupę leków, nie tylko antydepreantów. Tym bardziej, że pisałeś, że poza depresją endogenną, masz nerwicę natręctw.

przez tiktalk 02 cze 2013, 23:09
chyba będę musiał zrezygnować z wenlafaksyny z powodu kołatania serca i lekkiego kłucia i mam pytanie które SSRI będzie miało większy potencjał aktywizujący i mniej osłabiało libido - fluo czy sertralina ?
tianeptyna 4x12,5 / wiadro supli ;)

przez beladin 03 cze 2013, 10:47
tiktalk, sertralina
beladin

przez miko84 03 cze 2013, 11:51
elfrid tak, fałszowane, czemu Cię to dziwi, skoro przemysł farmaceutyczny to jedno wielkie bagno?

Rozkminiam działanie leków bo to po prostu lubię :) I mam pewność, której dawno nie miałem, że mianseryna w wysokiej dawce okaże się lekiem trafionym. Na mirtazapinie miałem przebłyski poprawy, do której nawet się nie zbliżyłem na SSRI. Tzn, poprawy nastroju i działania na lęk. Próbowałem wszystkich leków z grupy SSRI poza citalopramem - brałem escitalopram i to nie przez pare dni ale zawsze wiele tygodni. Najdłużej brałem paroksetynę, w dawce 20 mg, 40 mg a nawet 60 mg, przez prawie rok. Mimo iż mogłem normalnie funkcjonować daleki byłem od pełnej remisji - spłaszczyło mi przyjemność z pasji i zainteresowań, nic mi się nie chciało a do ruchu musiałem się zmuszać. Lek nie zwiększał mi apetytu ale przez brak aktywności przytyłem prawie 10 kg. Nadal miałem pewne lęki nietknięte, a niektóre nasilone - w tym to uczucie napięcia wewnętrznego, do stanu aż zaczęłem pić żeby to zmniejszyć, aż bliscy zaczęli się martwić czy nie wpadam w alkoholizm. No a nastrój, czyli coś dla mnie najważniejszego, był na poziomie zero - nie było spadków i zamartwiania się, ale nie było też większej poprawy - normalnych dostępnych każdemu człowiekowi momentów dobrego nastroju, prawidziwej radości, optymizmu i nadziei. Martwiło mnie to, bo przecież na tak wiele osób SSRI działają pozytywnie - poprawiają nastrój, likwidują lęk. Dlaczego więc u mnie nie chciały zadziałać?! :(

Dopiero gdy zdecydowałem się na samą mirtazapinę i wytrwałem mimo początkowej senności i osłabienia (nie znoszę senności po lekach), zaczęły pojawiać się przebłyski poprawy. Zauważyłem, że zaczął mi się poprawiać nastrój np. pod wpływem słońca wychodzącego zza chmur, czy powróciła moja dawna pasja do zainteresowań. Zaczęłem wygrzebywać stare pasje o których już dawno zapomniałem.

Tak więc, wcale nie jest tak pesymistycznie jak mi prognozujesz. Jestem na mianserynie i mam zamiar na niej zostać. Rozumiem, że mogą dotykać Cię moje posty bo każdy broni swojego leczenia - w końcu od tego zależy jego życie, a dokładniej, jego komfort. Nie chcę Ci nic sugerować i nic ganić. Rozumiem, że wiążesz duże nadzieje z neuroleptykami czy stabilizatorami, dlatego postaram się już nic negatywnego o nich nie pisać. Sam sprawdzisz czy zadziałają i uwierz lub nie, chcę żeby Ci te leki pomogły.
miko84

przez tiktalk 03 cze 2013, 15:34
beladin, tu mam własnie dylemat bo za :
- sertraliną przemawia - lekkie działanie na dopaminę (ale podobno tylko w wysokich dawkach co było by dobre ze względu na libido ale czy wtedy tej serotoniny nie będzie tyle że kastracja będzie całkowita?) do tego jako jedyna nie podnosi prolaktyny ale nie wiem czy od niskich dawek
- fluoksetyna - tu myślę co by było przy połączeniu z mirtazapiną, z nią zostanę już chyba do końca :) chodzi mi o antagonizm 5-ht2c i czy ta synergia nie była by sporym podbiciem dopaminy i przez to libido i napęd był by na dobrym poziomie

czy ktoś z was ma doświadczenia z takim połączeniem? tzn tych dwóch ssri z mirtazapina

przez miko84 03 cze 2013, 16:31
tiktalk dla mnie sertralina była dużo większym "kopem" energetycznym niż fluo i wcale nie zmniejszała u mnie libido. Ale to moje osobiste doświadczenie z tym lekiem.
miko84

przez tiktalk 03 cze 2013, 16:39
miko84, a w jakich dawkach brałeś sertre?

Sortuj wg