SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez depas 31 maja 2013, 23:40
Najgorsze jest to że biorąc 3 różne leki nie potrafię powiedzieć co działa a co nie. Wenla dawała mi w kość 5 tygodni bite, potem się unormowało, ale nie wiem czy była poprawa faktyczna, czy tylko uboki przeszły. Kiedy dołożyłem eksperymentalnie citalopram, przez parę tygodni byłem miło nakręcony, ale to też minęło. Wciąż, od zawsze męczy mnie lęk społeczny, dołożyłem olanzapinę i widzę poprawę na granicy placebo, za to ewidentnie utyłem. Kiedyś wenla 75mg naprawdę mi pomogła, teraz jest inaczej. Dlatego albo ją podniosę, albo wrzucę fluoksetynę za cital. Niestety, tylko benzo pomagają NAPRAWDĘ skutecznie na fobie, ale to odpada jak wiadomo. A Depakine to była porażka, wpierw męczyłem się z ubokami, potem przeszło ale nie było poprawy. Kiedy ją po 5 miesiącach odstawiłem z dnia na dzień, nie odczułem najmniejszej różnicy, stąd moje przeświadczenie że nie działała. Co ciekawe, moja żona twierdzi że "najnormalniejszy" byłem biorąc fluo, mimo że sam mam mieszana uczucia, nie było różnicy między 20 a 40mg. Może ma rację, a ja będąc tak skupiony na sobie nie potrafię obiektywnie ocenić? Kto wie.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez elfrid 31 maja 2013, 23:50
depas, Ocena osob z boku z reguly jest bardziej obiektywna. Chociaz z drugiej strony moze na fluoksetynje wiecej robiles bo dodawala Ci energii, i stad pozytywne wrazenie otoczenia. Na lęki podobno dobra jest Lyrica ale cena poki co jest kosmiczna.
pregabalina, wenlafaksyna

przez depas 01 cze 2013, 00:10
Tak, o Lyrice czytalem bardzo duzo dobrego juz pare lat temu na forach itd., wyglada to naprawde interesujaco, podobno dzialanie na leki porownywalne do benzo. Moze doczekam jak bedzie to u nas dostepne w rozsadnej cenie. A jesli idzie o fluo to bardzo mozliwe ze masz racje, ocena z zewnatrz moze byc bardzo cenna, byc moze mnie brakuje dystansu zeby to ocenic wlasciwie. A o Lyrice pamietam Kalebx3 pisal tez bardzo pozytywnie.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez elfrid 01 cze 2013, 08:49
depas, ale ustal jaki objaw najbardziej ci dokucza i lecz sie pod ty katem, gora dwomz lekami, gdzie najlierw wprowadzasz jeden a po odpowiednim okrsie ewentualnie drugi.

przez miko84 01 cze 2013, 09:03
depas tak, zauważyłem działanie przeciwlękowe którego nie miałem na SSRI, mimo, że one są podobno najlepsze na lęki. Olanzapina jest antagonistą 5-ht2c ale nie można podbić dawki bo ujawni się działanie neuroleptyczne, a mianseryne możesz podbijać do osiągnięcia efektu terapeutycznego, polecam!

Mianseryna/mirtazapina często okazuje się trafionym lekiem dla osób u których SSRI nie działają na lęk. Co do alko to czytałem opinię gościa który pił żeby stłumić napięcie na SSRI - ja miałem podobnie, bałem się, że na paro wpadnę w alkoholizm. Dla tego gościa wyjściem okazała się właśnie mirtazapina (mianseryna to to samo) - przestał pić bo nie czuł już tego napięcia. U mnie podobnie było na mirtazapinie - piłem dla przyjemności ale rzadziej i nie dlatego że czułem napięcie.

Ja bym Ci radził odstawić wszystkie leki i wejść na samą mianserynę w wysokiej dawce. Przetrwać początkowe skutki uboczne a zobaczysz, że poczujesz się lepiej. Jak się ustabilizujesz to możesz ew. dodać jakiś SSRI lub wenlę, ale najpierw sprawdź jak działa sama mianseryna w wyższej dawce.
miko84

przez Siding Spring 01 cze 2013, 09:09
To chyba tez jest jakis problem z tym piciem. Bo nie raz juz sie spotkalem z tym ze osoby zaczynaja pic na ssri. Kiedys czytalem komentarze ludzi ktorzy wlasnie czegos takiego doswiadczali. Ja straszny pociag mialem do picia na ssri. Na klomipraminie tez tylko ze na niej to picie sprawialo mi jeszcze niesamowita przyjemnosc...heh

przez klaudi 01 cze 2013, 10:41
100 % racji , ja też bardzo dużo pije na SSRI i na klomipraminie , natomiast jak brałem mianseryne lub trazodon nie miałem w ogóle chęci na alkohol i upicie się nie sprawiało mi przyjemności. Musiałem odstawić minseryne , bo apetyt i tycie było nie do ogarnięcia.
Escitalopram 10+0+0
Pregabalina 150+0+150
Chlorprothixen 0+0+50

przez elfrid 01 cze 2013, 12:34
miko84, Tak z ciekawości bo się nie ustosunkowales to mojego wpisu z poprzdniej strony... co do anhedonii i w ogóle dzialania antydepresantow.
Na marginesie mam wrażenie ze strasznie wsluchujesz się w swoje cialo. Slabosc miesni, potliwosc, częstsze przeziebienia. Te objawy na prawdę są tak uciążliwe ze przeslaniaja cala otaczającą rzeczywistosc.
PS Mianseryna w dawkach sporych czesto powoduje agrunalocytoze spadek bialych krwwinek i w konsekwencji częstsze infekcje.

-- 01 cze 2013, 12:35 --

miko84, Tak z ciekawości bo się nie ustosunkowales to mojego wpisu z poprzdniej strony... co do anhedonii i w ogóle dzialania antydepresantow.
Na marginesie mam wrażenie ze strasznie wsluchujesz się w swoje cialo. Slabosc miesni, potliwosc, częstsze przeziebienia. Te objawy na prawdę są tak uciążliwe ze przeslaniaja cala otaczającą rzeczywistosc.
PS Mianseryna w dawkach sporych czesto powoduje agrunalocytoze spadek bialych krwwinek i w konsekwencji częstsze infekcje.

przez depas 01 cze 2013, 18:14
elfrid napisał(a):depas, ale ustal jaki objaw najbardziej ci dokucza i lecz sie pod ty katem, gora dwomz lekami, gdzie najlierw wprowadzasz jeden a po odpowiednim okrsie ewentualnie drugi.

Z tym nie będzie problemu. Zdecydowanie najgorszym objawem jest lęk, przede wszytskim społeczny, być może też agorafobia. Potem brak motywacji, anhedonia, niska energia życiowa. Ale cały czas pamiętam co powiedziano mi w szpitalu, tzn. że w moim wypadku leki to nikły procent poprawy, reszta to intensywna psychoterapia. Tylko ona coś nie bardzo pomaga, a ja wciąż łudzę się że trafię na idealne combo, w działanie tylko jednego leku już nie wierzę, chyba trzeba atakować receptory na parę sposobów. Przy czym był okres że żarłem wszystko co się da: antypsychotyk, antydepresant, stabilizator i anksjolityk, a moje funkcjonowanie wciąż było marne.
Mój doktor nie bardzo jest chętny na włączenie mianseryny, na moją sugestię o ten lek wprowadził mi olanzapinę. Może chociaż zgodzi się na zmianę citalopramu na bardziej aktywizującą fluoksetynę.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez elfrid 01 cze 2013, 20:52
depas, Zależy co wolisz antydepresanty czy neuroleptyki.
Na anhedonie, dystymię, pustkę i bezsens dobre są neuroleptyki aktywizujące: fluanxol (też może działać przeciwlękowo), amisulpiryd, arypirazol.
Jeśli wolisz antydepy to na lęki skuteczna jest paroksetyna, escitalopram, do tego jaka mała dawka aktywizującego edronaxu lub wellbutrinu.
Zawsze możesz spróbować escitalopram z flunaxolem.

przez miko84 02 cze 2013, 02:12
elfrid ale o co dokładnie chodzi? Nie sądzę, żeby senność objawiała się amotywacją i anhedonią. To są różne sprawy. U mnie też początkowo na mircie była senność która z czasem minęła i w ciągu dnia już jej nie było.

Co do wpływu na białe krwinki to mirta też nie jest tego pozbawiona - dokładnie takie samo działanie. Ale nie u każdego takie działanie może wystąpić. Jeśli będą jakieś zapalenia, chrypka, ból gardła to od razu odstawie.

Objawy ze strony ciała są bezpośrednio związane z depresją i nerwicą. Somatyka ogólnie pojęta to jeden z objawów depresji/nerwicy.

-- 02 cze 2013, 01:18 --

depas co za głupi lekarz - jest przeciwko mianserynie, lekowi przeciwdepresyjnemu ale przepisuje olanzapinę czyli neuroleptyk o dużo gorszych możliwych skutkach ubocznych??? :roll:
miko84

przez elfrid 02 cze 2013, 03:23
miko84, w sumie o nic. Po prostu w depresji atypowej to nje jest taka sennosc jak na mjircie. Sennosci towarzyszy wysilek przy kazdej psychicznej i fizycznej czynnosci, co pozbawia zainteresowan i nic juz nie cieszy.

depas, sprobuj zmienic lekarza. Nie warto zonglowac psychiatrami i zmieniac jak rekawiczki, ale jesli woli przepisac ci olanzapinie zamiast mianseryny ktora kochaja wszyscy osychiatrzy, tzn ze mz bonusy od producenta olanzapiny.

przez miko84 02 cze 2013, 08:53
Zgadzam się, przepisywanie olanzapiny która jest lekiem neuroleptycznym ale dużo droższym niż mianseryna, która jest przecież lekiem przeciwdepresyjnym może mieć podłoże finansowe, a nie do końca Twoje dobro, jako pacjenta.

elfrid domyślam się o jaką senność chodzi, coś jak syndrom zmęczenia, rzeczywiście depresja atypowa charakteryzuje się taką sennością i słabością przy każdym ruchu i objadaniu się. To w tym przypadku SSRI są najlepsze i ich działanie terapeutyczne powinno być widoczne na senność i zmęczenie od pierwszych dawek, bo wynika ono ze wzrostu serotoniny a nie zmian receptorowych na które trzeba czekać (i które są potrzebne w depresji melancholijnej/endogennej).

PS. Spania nie masz? :mrgreen:
miko84

przez elfrid 02 cze 2013, 15:52
miko84 napisał(a):PS. Spania nie masz? :mrgreen:

Uczyłem się do kolokwium na 8, więc w ramach przerwy robiłem prasówkę na nerwica.com.
Moim zdaniem na depresje atypowe najlepsze sę leki aktywizujące fluo, wenla, wellbutrin, edronax, moklar, może sertralina. Co do innych SSRI nie byłbym taki pewien.
Fluo nie zawodzi z motywacją i aktywnością, ale nie działa jak kiedyś kiedy po prostu płynęło się przez życie, żyjąc jego pełnią, z pogodą ducha i dystansem.
Teraz zostało pobudzenie i motywacja, ale z dysforycznością, drażliwością, agresją, chwiejnością nastroju - które to tłumiłem benzo. A od 2003 do 2010 nigdy nie zastosowałem żadnej beznodiazepiny.
Dlatego teraz taką nadzieję pokładam w stabilizatorach i ew. neuroleptykach o działaniu przeciwdepresyjnym. Jeśli to nie styknie, to już sam nic nie wiem.

Sortuj wg