SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Samjuż 26 maja 2013, 14:34
Myślałem że ktoś coś podpowie co dołożyć do ssri aby wpłynęło na nastrój oczywiście pozytywnie, bo wyciszenie i dystans to połowa sukcesu, przydał by się pozytywny nastrój a nie spokój trupa.

przez tahela 26 maja 2013, 15:59
mianseryne dołóz tylko po mianserynie sie tyje niestety ,ale komponuje sie ładnie z SRRI
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez elfrid 26 maja 2013, 16:07
lubudubu napisał(a):Nie biore a stan psychiczny taki sobie..niestety.

-- 26 maja 2013, 12:43 --

Ja np po wszystkich ssri mam silna gonitwe mysli, straszna drazliwosc, nerwowosc, akatyzacje , energie tez mi dodaja ale naprawde sztuczna. Do tego dochodza jakies glupie przekonania , impulsywne zachowania... Dlatego tak mnie interesuje czy osoba tak reagujaca moze miec spektrum chad.

A czy to takie istotne, diagnozy Fy. Spróbuj stabilizatora i sprawdź jaksię bedziesz czuł. Albo dodaj do ssri żeby zniwelować te objawy.
pregabalina, wenlafaksyna

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Siding Spring 26 maja 2013, 16:08
bupriopon to najlepsza opcja wedlug mnie:> mianseryna moze jeszcze wiekszego trupa z ciebie zrobic. O ile takowy istnieje:D

Widzisz elfrid ja mam naprawde dziwne nastroje. Dzisiaj ni stad ni zowad(heh nie wiem jak to sie pisze) dostalem takiego podwkurwionego zastrzyku energii,agresjii ze gdyby nie pojscie na rower i przejechanie nim w wariackim wrecz tempie 30 km to pewnie urwalo by mi glowe. Chociaz mniemam ze w ten sposob wychodza na zewntarz moje emocje ktore chowalem w sobie latami (glownie przykrywajac je lekami). Badz co badz dalem dzisiaj czadu. A jazda byla szalencza ale i oczyszczajaca. Do ssri nie wroce bo zycie bez tych wszystkich glebokich emocjii to nie zycie. Heh dobry ze mnie swirus.

przez miko84 26 maja 2013, 16:14
lubudubu albo chad albo te leki obniżają Ci dopaminę dlatego masz coś w rodzaju akatyzji i nerwowość.

Mianseryna bardzo dobrze się komponuje z SSRI, ten lek jak i mirtazapina to chyba najsilniejsi dostępni na rynku antagoniści 5-ht2c. A trzeba wiedzieć, że to agonizm tych receptorów przez SSRI odpowiada za większość ich negatywnych skutków ubocznych - akatyzję, nerwowość, nasilenie lęku, anhedonię i obniżenie libido. Z czasem te receptory downregulują dlatego efekty uboczne mijają, ale mogą nie minąć do końca bo jest ciągły agonizm tych receptorów przez SSRI - ich ilość nie zmaleje do zera, więc ciągły wysoki poziom serotoniny spowodowany przez SSRI może te receptory ciągle "drażnić", dlatego możemy mieć ciągle obniżone libido, akatyzję i anhedonię.

Dlatego jeśli u kogoś mimo czasu SSRI powodują akatyzję, nakręcenie, coś ala ADHD, a do tego pogłębiają anhedonię, nie leczą lęku do końca (a wręcz nasilają), czy obniżają libido to droga w drugą stronę jest najlepszym wyjściem - zastosowanie antagonisty 5-ht2c (bo jak już pisałem to te receptory to sedno skutków ubocznych SSRI) - mianseryny czy mirtazapiny. Bo te leki blokują te receptory od pierwszych dawek a z czasem następuje ich downregulacja (tylko te receptory tak mają, że pod wpływem antagonisty następuje ich downregulacja a nie upregulacja) - więc nie mamy nasilenia skutków ubocznych początkowo jak przy SSRI a działanie z czasem robi się silniejsze (tak jak przy agomelatynie - to słaby antagonista ale z czasem następuje downregulacja tych receptorów).

Do tego SSRI początkowo zwiększają kortyzol, a czasami mimo długotrwałego stosowania mogą go wcale nie obniżać (wg badań), dlatego nie są to leki dobre dla wszystkich. U osób znerwicowanych i z depresją z pobudzeniem i napięciem i depresjach melancholijnych (gdzie stwierdzono podwyższony poziom kortyzolu) z anhedonią i brakiem reaktywności nastroju te leki mogą początkowo pogarszać stan a z czasem może być niemożliwe osiągnięcie CAŁKOWITEJ REMISJI. W tych przypadkach antagoniści 5-ht2c to najlepsze wyjście (dlatego leki trójpierścieniowe są w tych przypadkach dużo skuteczniejsze - wszystkie leki trójpierścieniowe to antagoniści 5-ht2c!), bo antagonizm 5-ht2 obniża kortyzol (takie działanie w badaniach wykazała i mianseryna i mirtazapina, dlatego "koksy" czasami na forach myślą o jej stosowaniu do budowy mięśni...), dlatego mianseryna/mirtazapina/amitryptylina czy olanzapina to najlepsze leki w tym przypadku. Nie pogorszą stanu chorego na początku, ich działanie jest szybsze i może być pełniejsze od SSRI.
Ostatnio edytowano 26 maja 2013, 16:29 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Siding Spring 26 maja 2013, 16:20
Moze byc i chad. Bo zawsze bylem jakis taki stukniety.(:D). Czasami mialem naprawde mega super nastroje a czasami wlasnych scian sie balem. I to od malego. No ale jakby nie bylo ssri to przeszlosc bo tak jak pisalem tych emocjii po prostu brakuje a na ssri nie chcialoby mi sie isc na rower tylko wolalbym lezec i stukac posty na forum..tak to juz jest.:.

przez miko84 26 maja 2013, 16:32
A stosowałeś mianserynę przez dłuższy czas w wyższej dawce, że ją tak ganisz? :)
miko84

przez Siding Spring 26 maja 2013, 16:35
Sorry..zachowalem sie jak gowniarz faktycznie...Nie bralem..zasugerowalem sie opiniami innych (ktore sa jednak podzielne) i stad wysnulem wlasne wnioski. Znowu popelnilem ten blad grrr..

przez miko84 26 maja 2013, 16:39
Właśnie, a to serio bardzo dobry lek i jakbym był lekarzem, to jeśli ktoś źle zareaguje na SSRI to zaraz bym mu wprowadzał mianserynę albo mirtazapinę w wysokiej dawce, bo to leki które działają dokładnie w przeciwny sposób do SSRI.
miko84

przez beladin 26 maja 2013, 16:44
miko84, Po jakim czasie od pierwszej tab. odczuję pierwsze efekty działania mirtazapiny? Biorę wenlafaksynę i zastanawiam się czy by nie wyprobować takiego duetu.
beladin

przez miko84 26 maja 2013, 19:19
Działanie odczujesz od pierwszych tabletek - ja czułem uspokojenie i działanie nasenne. Tydzień gdzieś trzeba by odczuć działanie przeciwdepresyjne w moim przypadku, później z dnia na dzień jest lepiej.
miko84

przez JERZY62 26 maja 2013, 19:51
beladin miałeś jakieś uboki przy wprowadzaniu wenlafaksyny a jeśli tak to jakie?
♪♪♪

przez CórkaNocy 27 maja 2013, 09:40
miko84, z tego co piszesz to moje objawy się zgadzają z tą deprechą melancholijną. Żaden SSRI ani SNRI na nastrój mi nie pomógł. Jedynie te leki działające na dopaminę. Teraz po well nastrój mam świetny jak dawno nie miałam ale troszkę zwiększa wewnętrze napięcie i czasem lekko wywala lęki. Mam nadzieje że tp przejdzie, bo wolalabym zostać na tym leku. Podobno coaxil działa jakoś tłumiąco na stres więc może jakbym znowu go dołożyła to byłoby lepiej?
A mirta działa też na dopamine?
CórkaNocy

przez JERZY62 27 maja 2013, 10:16
A mirta działa też na dopamine?

Dołączam się do pytania ;)
♪♪♪

Sortuj wg