SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Lord Kapucyn 26 lut 2013, 20:00
kanapka_z_nutellą

Jest to jakiś niesmaczny i nieśmieszny wkręt ze strony tego lekarza. Na rynku nie jest zarejestrowany żaden izomer sertraliny, z dość prostego powodu- bo nie istnieje. Sertranorm i Asertin zawierają dokładnie tę samą substancję czynną. Sertralina zwiększa poziom dopaminy (działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy) w wyższych dawkach- powyżej 150-200mg.

Izomery to związki chemiczne o identycznych sumarycznych wzorach cząsteczkowych, różniące się między sobą sposobami lub kolejnością wiązań atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni.

Dam Ci przykład citalopramu i escitalopramu. Są to związki chemiczne o identycznych sumarycznych wzorach cząsteczkowych- C20H21FN2O -ale escitalopram jest stereoizomerem citalopramu, czyli atomy są połączone w tych samych sekwencjach, a różnią się jedynie ułożeniem przestrzennym. Stereoizmery dzieli się na podtypy- escitalopram jest izomerem optycznym (enancjomerem) citalopramu- czyli jego prawoskrętnym, lustrzanym odbiciem.

Jestem w 100% pewien, że nie ma zarejestrowanych enancjomerów sertraliny. Lekarz jest niedouczonym cymbałem albo uważa Cię za hipochondryka i chciał, żeby podziałało placebo- radzę pójść do innego.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez sleepwalker 26 lut 2013, 20:17
Nerwica lękowa i depresja. Ostatnio nasilają mi się i lęki (najczęściej w ciągu nocy i rano) oraz napady płaczu. No i brak motywacji do działania. Biorę 100mg sertaliny. Kiedyś już brałam 200, ale wcale nie czułam się wtedy dobrze - wyprana z jakichkolwiek emocji.
Saying all I know is I gotta get away from me.

przez kanapka_z_nutellą 26 lut 2013, 21:09
Dark Passenger, bardzo mi pomogłeś, dziękuję. Napisałeś dokładnie to, co podejrzewałam. Ale przecież nie jestem lekarzem, żeby ostateczne sądy w takich kwestiach wydawać.
Gdyby istniał enancjomer sertraliny, nie nazywałby się sertraliną, tylko zostałby zarejestrowany pod inną nazwą, prawda?
Zastanawiam się teraz, czy pani doktor kupiła dyplom na stadionie dziesięciolecia, czy to jakaś podstępna gra z jej strony. Nie sądzę, żeby była aż tak niedouczona. Wydaje mi się, że jest to wiedza podstawowa dla psychiatry. Może jest fanką sertraliny? Bo jeżeli chodzi jej o to, że nie ufa moim osądom co do działania leku, to bardzo nieładnie z jej strony. Ja nie mam czasu na placebo, życie mi ucieka. Powiem więcej, chyba nie powinnam kontynuować brania sertraliny. Moje złe stany są na niej nieprzyzwoicie długie, chyba nigdy nie myślałam tak poważnie o..., a nie będę tego pisać.
No i co ja mam zrobić? Nawet lekarz, zamiast pomóc, utrudnia. Ktoś miał taką "przygodę"? A może ona ma rację, a to ja nic nie wiem.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 26 lut 2013, 21:39
kanapka_z_nutellą napisał(a):Gdyby istniał enancjomer sertraliny, nie nazywałby się sertraliną, tylko zostałby zarejestrowany pod inną nazwą, prawda?

Dokładnie tak- analogia do citalopramu i escitalopramu.

kanapka_z_nutellą napisał(a):A może ona ma rację, a to ja nic nie wiem.

Nie, nie ma racji. Sertranorm i Asertin zawierają tę samą substancję czynną- sertralinę. Sertralina to sertralina. Nie ma jej "prawoskrętnej wersji".

Moderator/ R2 - D2

przez Tańczący z lękami 26 lut 2013, 21:41
elfrid napisał(a):Co to znaczy, że jest chujowo - dokuczliwe uboki, czy brak działania terapeutycznego?

właściwie jedno i drugie, ale głównie uboki, napięcie i lęki, ale....uwaga, wczoraj wziąłem na noc swoją normalną dawkę lamo i jak ręką odjąć, spałem duużo lepiej i dziś dzień bez uboków. Przypadek? Nie sądzę. A co do sertraliny, to ona specjalnie nie działa dużo lepiej niż na 25mg, może ciut więcej robię i załatwiam, ale optymizm i działanie antydepresyjne to lamo mi bardziej zapewnia. A u Ciebie jak pierwsze dni?
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez Ariel28 26 lut 2013, 22:10
mi lekarka zmienila tydzien tamu Sertagen na Asertin, nie ma żadnej roznicy miedzy tym a tym?

przez Lord Kapucyn 26 lut 2013, 22:13
Ariel28 napisał(a):mi lekarka zmienila tydzien tamu Sertagen na Asertin, nie ma żadnej roznicy miedzy tym a tym?

Nie, nie ma żadnej różnicy. Tylko inna nazwa handlowa i producent-ewentualnie cena.

Moderator/ R2 - D2

przez kanapka_z_nutellą 26 lut 2013, 23:03
Dark Passenger napisał(a):
kanapka_z_nutellą napisał(a):A może ona ma rację, a to ja nic nie wiem.

Nie, nie ma racji. Sertranorm i Asertin zawierają tę samą substancję czynną- sertralinę. Sertralina to sertralina. Nie ma jej "prawoskrętnej wersji".

Tak, oczywiście, wiem, to już ustalone. Mówiłam tak bardziej ogólnie.

Ariel28, może chodzimy do tej samej, ten sam modus operandi.

przez elfrid 27 lut 2013, 02:30
Tańczący z lękami, też chujowo. Ale biorę od trzech dni dopiero, nasilone lęki, sraczka (jak na żadnym SSRI) 8) 8) 8) . Zmieniłem dawkę na podstawową 50mg i zobaczymy jak będzie po miesiącu. Ale nie pobudza sztucznie od pierwszej tabletki jak fluo, to z jednej strony dobrze, nie powoduje też senności. Muszę poczekać po prostu.
Jak będzie chwiejnie też rozważam dołączenie lamotryginy. Topi był ok, ale niestety zaburzenia funkcji poznawczych nie przechodzą, problemy z pamięcią i koncentracją - na to nie mogę sobie pozwolić. Jednak najpierw muszę dać sertralinie te 4-5 tygodni.

-- 27 lut 2013, 02:31 --

PS Nie wiem jak Miko daje radę na pierwszy rzut od razu 200mg. Zastanawiam się czy takie postępowanie bardziej nie szkodzi niż pomaga. Ale zobaczymy, czy niedługo znowu nie będzie zmieniał...

-- 27 lut 2013, 02:35 --

kanapka_z_nutellą, raczej nie jest niedouczona. Pewnie chciała abyś dał więcej czasu sertralinie - ile łącznie już ją bierzesz? Albo ma profity od niektórych firm produkujących generyki. Jednak poważny lekarz powinien być szczery i wytłumaczyć pacjentowi dlaczego lekowi dać jeszcze czas, a nie stosować takie sztuczki. Psychiatria to po części zaufanie. A jak napisano wyżej, to dokładnie to samo. Mogła Ci po prostu zwiększyć dawkę wcześniejszego generyku do 200mg i też miałbyś tą dopaminę.
pregabalina, wenlafaksyna

przez kanapka_z_nutellą 27 lut 2013, 09:02
elfrid, 3 miesiące. Owszem, to ja wyszłam z propozycją zmiany leku, ale jeżeli chciała żebym dalej zajadała sertralinę, bo cokolwiek, to mogła mi to powiedzieć, a tego nie zrobiła. Wymyśliła za to bajkę o prawoskrętnej sertralinie, która w dawce 50 mg podniesie mi poziom dopaminy lepiej niż kokaina. Wkurzam się, bo czuję się potraktowana co najmniej niepoważnie. Gdyby podała jakikolwiek argument za sertraliną, nie dyskutowałabym, serio. Jeszcze z miesiąc mogłabym się z nią pomęczyć. A nuż 3 miesiące to dla mnie za krótko na tym leku, mogłabym upewnić się co do jego (nie)skuteczności.
Jeżeli chodzi o zwiększenie dawki, ze 100 mg na na przykład 150 mg, zgadzam się, mogłoby to wnieść jakąś nową "jakość" za względu na tą dopaminę, miałoby to według mnie jakiś sens. Ale nie, ona zaordynowała zmianę ze 100 mg Sertranormu na 50 mg Asertinu. Nie widzę w tym logiki. Ani korzyści dla siebie.

przez cytrynka84 27 lut 2013, 12:48
kanapka_z_nutellą, niepoważna ta lekarka,ale niestety lekarze wciskają czasem takie bajki,też się z tym spotkałam niestety,co jest głupie i niepoważne. :(

Elfrid też miewam biegunki,a na początku to w ogóle ciągle je miałam.

Podenerwowanie,jakieś lęki trzymaly mnie 3 tyg,mimo brania benzo,które na tyle te lęki zniwelowaly,ze owszem podenerwowanie było,ale nie jakieś dokuczliwe.
Teraz dopiero po 2 miechach czuje jakieś tam działanie,ale nadal samopoczucie jest niestabilne :(
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez chester 27 lut 2013, 13:12
Ja z kolei dzisiaj miałem napad lęku. Uderzenia gorąca, walące serducho. I teraz nie wiem. Biorę Zoloft miesiąc, i przed braniem jego nigdy nie miałem takiego ataku. Wcześniej na Efectinie nigdy tak nie było. Jak myślicie to od Zoloftu? Powinienem go odstawić? Martwię się.

przez cytrynka84 27 lut 2013, 13:29
ja bym nie odstawiala,weź Afobam,gorsze dni,napady paniki,zdarzają się też na lekach.
Też wczoraj miałam kryzys,depresyjne myśli,chciało mi się ryczec.To normalne .

-- 27 lut 2013, 12:32 --

chester, to nerwica,a nie lek ,jeszcze za krótko bierzesz,żeby samopoczucie było stabilne,dobre.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez chester 27 lut 2013, 13:37
cytrynka84, Dziękuję Ci za szybką odpowiedź. Ech, no cóż poczekam jeszcze.

Sortuj wg