SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

LUXETA (Sertralina-Sertagen,Stimuloton,Zoloft,Asentra,Aserti

przez Michuj 03 mar 2012, 00:02
QueenForever, bierzesz 150 wenli i 100 sertraliny?
Loża szyderców

przez QueenForever 03 mar 2012, 14:13
wujekEgonDaCiKlapsa juz samą sertre z buspironem ,wenla jednak za słaba na serotonine ale po głowie mi chodzi escitalopram .
QueenForever

przez Michuj 03 mar 2012, 14:23
lol :pirate:
Loża szyderców

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

ZOLOFT (Sertralina-Asentra,Asertin,Setaloft,Sertagen,Zotral)

przez Adamo1 03 mar 2012, 22:54
sertra jest spoko, podnosi pewnosc siebie i nie zamula. polecam

przez Skipper 07 mar 2012, 12:09
Witam,

Od ponad miesiąc przyjmuje sertralinę w dawce 50 mg. Efekty są jak na razie słabe, więc lekarz zwiększył mi dawkę do 75 mg. Problemem dla mnie jest fakt, iż moje normalnie niskie libido po sertralinie spadło całkowicie do zera. Jestem w szczęśliwym związku i nie chciałbym zaniedbywać tej sfery jednak leczenie w moim przypadku jest raczej konieczne. SSRI jak do tej pory okazały się dla mnie najskuteczniejsze, jednak problemem jest zanik libido. W związku z powyższym chciałem spytać jak inni użytkownicy radzą sobie i rekompensują obniżone libido? Jakiś dodatkowy lek? Jeżeli tak - jaki? Dodam, że wszytkie boostery testosteronu etc na nic się zdają. Niebawem idę na wizytę do lekarza i niebardzo wiem jak rozwiązać ten problem. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Heroina: 50mg 1-1-1
Acyklowir: 25kg 0-1-1
zbanowany

przez QueenForever 07 mar 2012, 12:45
U mnie tez w tej kwestii słabiutko,biore sertre 100 mg ..niektórzy lekarze zalecają dodac do sertraliny bupropion lub antagonistów receptorów 5HT2a i 5HT2c.
QueenForever

przez miko84 07 mar 2012, 13:45
Tak, dodanie do SSRI bupropionu lub antagonisty 5-ht2c - np mirtazapiny. No albo zamiana SSRI na SNRI, np wenlafaksyne, chociaż na niej też ludzie skarżą się spadek libido.
miko84

przez Skipper 07 mar 2012, 14:42
u mnie bupriopion nie wchodzi w gre - miałem po nim nasilone lęki i 'nieswoje myśli' ...

-- 07 mar 2012, 14:57 --

a co z buspironem? w ogóle to jest tak, że dodanie tego leku łagodzi jedynie spadek libido czy go niweluje? tak poza tym - zna ktoś dokladnie mechanizm spadku libido - co go powoduje? przy paroksetynie był to u mnie testosteron i prolaktyna ponieważ booster testosteronu mi bardzo pomógł - teraz nie mam pojęcia co powoduje owy spadek...
zbanowany

przez miko84 07 mar 2012, 16:19
Spadek libido jest związany ze zwiększoną transmisją serotoniny, a ona jest jakby w przeciwwadze do dopaminy, dlatego polecane są leki dopaminergiczne. A dokładnie za spadek libido odpowiada agonizm receptorów 5-ht2c, dlatego często dodaje się do SSRI antagonistów tych receptorów - np mirtazapinę, mianserynę lub olanzapinę (to najsilniejsi antagoniści).
miko84

przez Skipper 07 mar 2012, 19:06
mój przyjaciel brał do ssri olanzapinę i było jeszcze gorzej z libido więc nie wiem czy ta teoria jest słuszna..
zbanowany

przez miko84 08 mar 2012, 09:54
No tak, ale zależy jaka dawka. Pozatym to fakt, ten lek blokuje też dopaminę, więc może wystąpić taki efekt.
miko84

przez QueenForever 08 mar 2012, 11:46
Biore sertre kilkanascie dni i jedyne co odczuwam to nieprzyjemny stan pobudzenia .
QueenForever

przez anonymity 08 mar 2012, 11:47
Wczoraj byłem na prywatnej wizycie u psychiatry, u pewnej starszej pani, akurat ona miała wolne terminy. Mam NN i zaburzenia lękowe. Staruszka szybko chciała zapisywać mi Fevarin (fluwoksamina), bo "to najlepszy lek na NN, przepisuję go zawsze pacjentom od dawna i działa bdb". Fevarin jest drogi, więc delikatnie zapytałem o sertralinę. Nie zdążyłem prawie nic się wypytać o ew. inne leki, a już miałem ją na recepcie. Dodała tylko, że może też pomóc, ale muszę brać więcej tabletek niż w przypadku fluwo na NN. Bardzo mnie to dziwi, w opisach i ulotkach dawki tych 2 leków są przecież podobne w NN.

Poszperałem w necie, szukając informacji z porównaniami różnych SSRI i znalazłem artykuł psychiatry (chyba znanego) Janusza Rybakowskiego - Zakres działania klinicznego nowych leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny . Zastanowił mnie taki fragment dotyczący NN:

W leczeniu OCD klomipraminę oraz leki z grupy SSRI stosuje się w dawkach wyższych, niż w zaburzeniach depresyjnych (klomipraminę do 300 mg/dobę), a efekt terapeutyczny występuje później – często dopiero po 8–10 tyg. leczenia. U części chorych klomipramina, zwłaszcza stosowana w wyższych dawkach, wywołuje objawy niepożądane, co może być przyczyną przerywania kuracji. Fluwoksamina była pierwszym wprowadzonym do leczenia OCD lekiem z grupy SSRI. Przeprowadzone badania wykazały jednakową skuteczność terapeutyczną w przypadku stosowania fluwoksaminy i klomipraminy, jednak objawy niepożądane w przypadku tego pierwszego były istotnie mniejsze. Podobnie jak w przypadku klomipraminy, zaleca się dawki wyższe w porównaniu do zespołów depresyjnych – nawet do 200–300 mg/dobę. Sertralina w wielu badaniach wykazuje wysoką skuteczność terapeutyczną, podobną w dawkach niskich – 50 mg/dobę i wysokich 200 mg/dobę, przy stosunkowo mniejszej skuteczności w dawce pośredniej.

To jak jest w końcu? Mam zwiększać dawkę do 150mg, już po 8 dniach (50mg przez 4 dni, potem 100mg przez następne 4). Nie wiem, kto ma rację. Jeśli rzeczywiście już dawka 50mg jest równie albo bardziej skuteczna, to nie mam ochoty brać 3x większej - boję się skutków ubocznych, związanych głównie z sennością i zniszczeniem libido :(
Ostatnio edytowano 08 mar 2012, 12:57 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: z uwagi na tematykę połączono z wątkiem zbiorczym

przez QueenForever 08 mar 2012, 11:52
SSRI w ZOK działają dopiero po 8-12 tyg przy maksymalnych dawkach i to nie zawsze skutecznie... najskuteczniejsza statystycznie w tym zaburzeniu jest klomipramina.
QueenForever

Sortuj wg