SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Grabarz666 29 cze 2016, 10:51
horr napisał(a):A w jaki sposób odczuwa się działanie dopaminergiczne?

Głównie zwiększony napęd.

przez Zmierzchun 29 cze 2016, 13:15
Biorę lek Asentra w dawce 50 mg. Wszedłem na całą tabletkę dwa dni temu. Na razie dokucza duża senność i przymulenie (otumanienie). Apetyt straciłem w mig, to dobrze. Mam nadzieję, że lek mi pomoże ale to za mało dni, żeby cokolwiek powiedzieć. Siedzę na zwolnieniu do 15 lipca
I really tried. I did my time

przez piotr31 29 cze 2016, 13:33
Grabarz666 napisał(a):To nie jest tak, że działa dopaminergicznie tylko od 150 mg, a poniżej nie, działanie dopaminergiczne (poprzez okupację transportera dopaminy) jest płynne. Myślę, że działanie dopaminergiczne powinno być odczuwalne w dawce około 100 mg.

Szczegółowe informacje co do wartości Ki i IC50 (dla określonych ligandów) znajdziesz poniżej:

http://www.preskorn.com/books/ssri_s3.html

Sertralina w każdej dawce wpływa na dopaminę, ale w większej będzie to zupełnie niezauważalne ponieważ wysoki poziom serotoniny ją zdominuje. Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Grabarz666 29 cze 2016, 14:29
piotr31 napisał(a):Sertralina w każdej dawce wpływa na dopaminę, ale w większej będzie to zupełnie niezauważalne ponieważ wysoki poziom serotoniny ją zdominuje. Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Tak się składa, że już przy dawce 50 mg sertralina okupuje ok. 80% SERT, zwiększenie dawki do 200 mg powoduje wzrost okupacji o ok. 10% (czyli 90%), więc stwierdzenie, że przez te 10% "serotonina zdominuje dopaminę" jest nieprawdziwe:
Obrazek

http://ils.unc.edu/bmh/neoref/this.dir.unneeded/schizophrenia/review/tmp/352.pdf

piotr31 napisał(a):Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Możesz rozwinąć?
Ostatnio edytowano 29 cze 2016, 14:37 przez Grabarz666, łącznie edytowano 2 razy

przez Mug 29 cze 2016, 14:33
Zmierzchun napisał(a):Biorę lek Asentra w dawce 50 mg. Wszedłem na całą tabletkę dwa dni temu. Na razie dokucza duża senność i przymulenie (otumanienie). Apetyt straciłem w mig, to dobrze. Mam nadzieję, że lek mi pomoże ale to za mało dni, żeby cokolwiek powiedzieć. Siedzę na zwolnieniu do 15 lipca

Bedzie lepiej, daj czas lekowi (choc wiem, że to trudne)
Mug

przez DOROTA777 29 cze 2016, 14:46
Grabarz666 napisał(a):To nie jest tak, że działa dopaminergicznie tylko od 150 mg, a poniżej nie, działanie dopaminergiczne (poprzez okupację transportera dopaminy) jest płynne. Myślę, że działanie dopaminergiczne powinno być odczuwalne w dawce około 100 mg.

Szczegółowe informacje co do wartości Ki i IC50 (dla określonych ligandów) znajdziesz poniżej:

http://www.preskorn.com/books/ssri_s3.html

No i jeszcze kwestia indywidualna.Mi od początku daje kopa pozytywnego.Teraz dawka 75 i jest ok.

przez piotr31 29 cze 2016, 15:23
Grabarz666 napisał(a):
piotr31 napisał(a):Sertralina w każdej dawce wpływa na dopaminę, ale w większej będzie to zupełnie niezauważalne ponieważ wysoki poziom serotoniny ją zdominuje. Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Tak się składa, że już przy dawce 50 mg sertralina okupuje ok. 80% SERT, zwiększenie dawki do 200 mg powoduje wzrost okupacji o ok. 10% (czyli 90%), więc stwierdzenie, że przez te 10% "serotonina zdominuje dopaminę" jest nieprawdziwe:
Obrazek

http://ils.unc.edu/bmh/neoref/this.dir.unneeded/schizophrenia/review/tmp/352.pdf

piotr31 napisał(a):Z resztą w niższej dawce działanie na dopaminę jest raczej tylko na początku przyjmowania zauważalne.

Możesz rozwinąć?

Ja to widzę tak, (brałem ten lek)
Na początku działanie dopaminy pewnie wcześniej się uwalnia niż serotoniny i stąd zauważalne jej działanie, następnie do głosu dochodzi serotonina i "tłumi" działanie dopaminy, które jest i tak dosyć słabe na tym leku.
Tak na marginesie słyszałem opinię lekarza, który posiada pewną wiedzę, że ten lek jest dosyć słaby.(zgadzam się z tym)

przez Grabarz666 29 cze 2016, 18:02
piotr31 napisał(a):Ja to widzę tak, (brałem ten lek)
Na początku działanie dopaminy pewnie wcześniej się uwalnia niż serotoniny i stąd zauważalne jej działanie, następnie do głosu dochodzi serotonina i "tłumi" działanie dopaminy, które jest i tak dosyć słabe na tym leku.
Tak na marginesie słyszałem opinię lekarza, który posiada pewną wiedzę, że ten lek jest dosyć słaby.(zgadzam się z tym)

Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?
Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Dzięki za wyczerpujące i dokładne wyjaśnienie tego skomplikowanego mechanizmu :lol:

przez piotr31 29 cze 2016, 18:18
Grabarz666 napisał(a):
piotr31 napisał(a):Ja to widzę tak, (brałem ten lek)

Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?
Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Dzięki za wyczerpujące i dokładne wyjaśnienie tego skomplikowanego mechanizmu :lol:

Aleś zabłysnął :shock:
Dopytujesz się jak małe dziecko wklejasz ciągle jakieś tabele wykresy a na normalną rozmowę cię nie stać.

przez Monster6 29 cze 2016, 20:20
Czy Sertralina jest słabym lekiem czy silnym to jest tylko punkt widzenia.Z jakiej strony się patrzy z takiej będzie opinia.
Bo jeśli porównywać sertre do TLPD to teoretycznie jest słabym lekiem,TLPD wpływają na więcej receptorów,mają chemicznie większą siłę rażenia,są częściej postrzegane jako leki w bardzo ciężkich stanach.Mają działanie kardiotoksyczne,powodują nadciśnienie,tachykardie...
Sertralina nie ma działania kardiotoksycznego(można ją spokojnie stosować u osób starszych chorujących na serce,nadciśnienie).Jest jednym z najbardziej bezpiecznych antydepresantów,mało toksycznym,nie wpływającym na wiele receptorów,selektywnym.W ten sposób można postrzegać sertraline jako słaby lek.

Z drugiej strony sertralina to jednak lek psychotropowy a żaden z nich nie jest bezapelacyjnie bezpieczny,to nie witaminy,suplementy,ziółka.
W takim porównaniu sertralina to silny lek.To że TLPD teoretycznie lepiej mocniej działają na różne depresje nie oznacza że na kogoś właśnie sertralina nie będzie działała najsilniej najmocniej.Setralina może mieć dużo mocniejszą odpowiedz terapeutyczną niż TLPD i wtedy wychodzi że jest silnym lekiem.Jeśli u kogoś wystąpi po sertralinie poważne skutki uboczne,jakieś PSSD,nadciśnienie,problemy ze zdrowiem somatycznym to trudno żeby wtedy nie określić że to silny lek.
Co do wrzucania przez Grabarza obrazków, badań to nie rozumiem dlaczego ludzie mają z tym problem.Przecież to nie jest OT nie zauważałem żeby Grabarz wrzucał np. w temat sertraliny obrazków o klomipraminie a nie o sertrcie.Nie jest to oczywiście potrzebne osobom którzy leki postrzegają w kategorii ''Po tym leku czułem się żle'' ''Po tym leku czułem się dobrze'' i tyle.Takie osoby może to irytować ale przecież zawsze jest funkcja ignoruj ktora właśnie jest od tego że jak się nie chcę kogoś czytać i tego co on pisze to się ignoruję i ma spokój.Zamiast wygłaszać nie uzasadnione pretensje.Jeśli Grabarz ma takie hobby lubi wrzucać obrazki i wyniki badań nie robi OT to może to jedynie komuś pomóc bo jest to w jednym temacie i nie trzeba przekopywać internetów.Jest tu więcej różnych zjawisk na forum do których wypadało by się przyczepić niż do obrazków i wyników badań na temat leków Grabarza.
Ostatnio edytowano 29 cze 2016, 20:29 przez Monster6, łącznie edytowano 1 raz
Choroba afektywna dwubiegunowa typ I
Bezlekowo
''Odważni nie żyją wiecznie lecz ostrożni nie żyją w ogóle.''

przez Bluepb 29 cze 2016, 20:22
piotr31 nie masz zielonego pojęcia to po co wchodzisz w dyskusje? :time:

przez Pholler 29 cze 2016, 20:28
piotr31 -a co ma wklejać jako obiektywne dane? Opinie jakiegoś lekarza czy wyniki badań? Oczywiście subiektywne opinie są ważne, sam chętnie je czytam, chętniej nawet niż naukowe tabele, ale stwierdzenie "słaby lek" czy "silny lek" wymaga jednak obiektywizacji. Jeśli na Ciebie słabo działał, to tak napisz, nie pisz, że jest słaby w ogóle, nie mówiąc już o autorskim opisie mechanizmu działania. Wtedy będzie można mówić o "normalnej rozmowie".

przez piotr31 29 cze 2016, 20:32
Bluepb napisał(a):piotr31 nie masz zielonego pojęcia to po co wchodzisz w dyskusje? :time:

:mrgreen: Uczony się znalazł, jak nie masz nic do powiedzenia to nie rób bałaganu :!:
Pholler ok

przez DOROTA777 29 cze 2016, 22:36
Monster6 napisał(a):Czy Sertralina jest słabym lekiem czy silnym to jest tylko punkt widzenia.Z jakiej strony się patrzy z takiej będzie opinia.
Bo jeśli porównywać sertre do TLPD to teoretycznie jest słabym lekiem,TLPD wpływają na więcej receptorów,mają chemicznie większą siłę rażenia,są częściej postrzegane jako leki w bardzo ciężkich stanach.Mają działanie kardiotoksyczne,powodują nadciśnienie,tachykardie...
Sertralina nie ma działania kardiotoksycznego(można ją spokojnie stosować u osób starszych chorujących na serce,nadciśnienie).Jest jednym z najbardziej bezpiecznych antydepresantów,mało toksycznym,nie wpływającym na wiele receptorów,selektywnym.W ten sposób można postrzegać sertraline jako słaby lek.

Z drugiej strony sertralina to jednak lek psychotropowy a żaden z nich nie jest bezapelacyjnie bezpieczny,to nie witaminy,suplementy,ziółka.
W takim porównaniu sertralina to silny lek.To że TLPD teoretycznie lepiej mocniej działają na różne depresje nie oznacza że na kogoś właśnie sertralina nie będzie działała najsilniej najmocniej.Setralina może mieć dużo mocniejszą odpowiedz terapeutyczną niż TLPD i wtedy wychodzi że jest silnym lekiem.Jeśli u kogoś wystąpi po sertralinie poważne skutki uboczne,jakieś PSSD,nadciśnienie,problemy ze zdrowiem somatycznym to trudno żeby wtedy nie określić że to silny lek.
Co do wrzucania przez Grabarza obrazków, badań to nie rozumiem dlaczego ludzie mają z tym problem.Przecież to nie jest OT nie zauważałem żeby Grabarz wrzucał np. w temat sertraliny obrazków o klomipraminie a nie o sertrcie.Nie jest to oczywiście potrzebne osobom którzy leki postrzegają w kategorii ''Po tym leku czułem się żle'' ''Po tym leku czułem się dobrze'' i tyle.Takie osoby może to irytować ale przecież zawsze jest funkcja ignoruj ktora właśnie jest od tego że jak się nie chcę kogoś czytać i tego co on pisze to się ignoruję i ma spokój.Zamiast wygłaszać nie uzasadnione pretensje.Jeśli Grabarz ma takie hobby lubi wrzucać obrazki i wyniki badań nie robi OT to może to jedynie komuś pomóc bo jest to w jednym temacie i nie trzeba przekopywać internetów.Jest tu więcej różnych zjawisk na forum do których wypadało by się przyczepić niż do obrazków i wyników badań na temat leków Grabarza.

Piękne podsumowanie- :uklon:
Amen :yeah:
Mi bardzo odpowiada to co zamieszcza Grabarz :angel:

Sortuj wg