SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Lord Kapucyn 17 gru 2015, 21:07
Dobra, po kolei, bo się nie wyrobię z tymi zaległymi postami.
szaraczek napisał(a):Dark Passenger, Napiszesz coś więcej o tych radykalnych zmianach? Widzę w Twoim podpisie, że sporo tam się zmieniło w leczeniu farmakologicznym, ale dlaczego takie zmiany? Czy sertralina nie spełniała już Twoich oczekiwań? Dlaczego zmiana akurat na fluoksetynę? Nie wywołała lub nie nasiliła ona u Ciebie lęków? Te zmiany to pomysł Twój czy lekarza? Pozdrawiam :smile:

200mg sertraliny dość dobrze sprawdzało się jak lek antyobsesyjny/ antykompulsyjny w OCD, ale jeżeli chodzi o typowe objawy depresyjne (apatia, anhedonia, stępienie/spłycenie emocjonalne, brak energii, kiepski nastrój, brain fog) to była , w ostatecznym rozrachunku, wielka kupa albo może wręcz gwóźdź do trumny. Serotoninowce na stałe brać muszę (patrz: OCD), bo to jedyne co realnie pomaga. Oprócz SSRI mógłbym zdecydować się ponownie na klomipraminę, ale jednak mimo wszystko przyjemnie się móc wys.rać o własnych siłach, a "franek" pozbawia tego luksusu (i nie tylko). Jeżeli chodzi o SSRI to paroksetyna, fluwoksamina, citalopram/escitalopram du.py za przeproszeniem nie urywały, więc pozostała fluoksetyna- SSRI, który zawsze dobrze tolerowałem, najbardziej zbliżony do sertraliny, [w teorii] najbardziej aktywizujący. Toteż szamanka mi wypisała 60mg (typowo pod kątem OCD). A nuż jej antagonizm receptora 5-HT2c i inne ciekawe właściwości dołożą swoje trzy grosze do przepędzenia depresji. Co do bromantanu i siarczanu tianeptyny to moja koncepcja. Trudno, żeby lekarka przepisała mi jeden lek, który jest dostępny tylko na terenie Federacji Rosyjskiej i drugi, prototypowy związek chemiczny z USA (siarczan tianeptyny ≠ sól sodowa tianeptyny/ zwykła tianeptyna). Bromantan na papierze jest SDRI, w praktyce psychostymulantem i jednocześnie anskjolitykiem o właściwościach nootropowych(i taką rolę pełni w moim zestawie). Nowa tianeptyna jest łatwiejsza od starej w "obejściu", a dodałem ją z tych samych względów co pierwowzór- działanie anksjolityczne i nootropowe. Hupercyna A ma poprawić ogar w bani i zredukować brain foga , niektórym na forum też zlikwidowała stępienie/spłycenie emocjonalne.
P.S. Sorry za naturalistyczne porównania nawiązujące do ekskrementów. ;)

-- 17 gru 2015, o 21:12 --

Dark Passenger, masz moze jakies sugestie?

Kur.wa, wywołałeś do tablicy temat-rzekę. Ale coś tam naskrobię w wolnej chwili.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Pablo5HT1 17 gru 2015, 21:17
Dark Passenger, na acetylo masz jeszcze mocnego "gracza" w postaci takiego Deanolu ( subst czynna chyba bimanol). tylko u nas niedostępny jest.
A i jeszcze coś mi sie przypomniało jeśli chodzi o OCD, dawniej używano do leczenia OCD małych dawek takiego wycofanego, silnego pimozydu. Ale to lek przeszłości no i neuroleptyk.
Ostatnio edytowano 17 gru 2015, 21:23 przez Pablo5HT1, łącznie edytowano 1 raz

przez Dominik_wot 17 gru 2015, 21:20
Pablo5HT1no a ja cały czas się zastanawiam nad wenlafeksyna jednak bo... chciałbym żeby mnie coś kopnął w dupe tak żebym poleciał w kosmos ;)

i to chyba jest noradrenalina której mi braknie bo na tlpd (Amitryptylina VT) i na fluoksetynie czułem wyraźnego "kopa" no a nie jak na innych ssri "serta esci paro" stabilnie ale ch*** ... tylko że zostawiłem je ze względu na uboki ...

a po "noradrenilowcach" "czułem" RealniE jak mi się mózg naprawia dokładniej lewą półkuli bo mnie bolała ale tak pozytywnie jakby w końcu zaczęła działać hehehe

no ale boję się skakać na głęboką wodę "szczególnie na święta" no i że znowu będzie d*pa a pozatym te uboki brrr pier*** "brian zappy"...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez szaraczek 17 gru 2015, 21:20
Dark Passenger, Odstawiłeś 200 mg sertraliny z dnia na dzień? Miałeś/masz zespół odstawienny?
Zaburzenia depresyjno-lękowe

Wenlafaksyna 225 mg

przez Lord Kapucyn 17 gru 2015, 21:21
Pablo5HT1 napisał(a):Dark Passenger, na acetylo masz jeszcze mocnego "gracza" w postaci takiego Deanolu ( subst czynna chyba bimanol). tylko u nas niedostępny jest.

Lepsza jest silniejsza pochodna deanolu- centrofenoksyna(meklofenoksat). ;) Ale wszystko po kolei.

-- 17 gru 2015, o 21:22 --

szaraczek napisał(a):Dark Passenger, Odstawiłeś 200 mg sertraliny z dnia na dzień?

Tak.

szaraczek napisał(a):Dark Passenger, Miałeś/masz zespół odstawienny?

Nie.

Większość leków odstawiałem z dnia na dzień i nie miałem żadnych sensacji. Noo, po wenlafaksynie tylko musiałem poszamać kilka dni benzo.

Moderator/ R2 - D2

przez szaraczek 17 gru 2015, 21:24
Dominik_wot, Ja właśnie jedynie na wenlafaksynie miałem masę energii, dobry nastrój. Jest to mój ulubiony lek. Trzeba brać się za życie więc niedługo powrót do niej :smile:
Zaburzenia depresyjno-lękowe

Wenlafaksyna 225 mg

przez Nichtigkeit 17 gru 2015, 21:28
Biorę od miesiąca.. Pol tabletki teraz mam zwiększyć.. Glownie chodzi mi o moje objawy nerwicowe.. Ale sie waham..

przez Lord Kapucyn 17 gru 2015, 21:29
A i jeszcze coś mi sie przypomniało jeśli chodzi o OCD, dawniej używano do leczenia OCD małych dawek takiego wycofanego, silnego pimozydu. Ale to lek przeszłości no i neuroleptyk.

Z neuroleptyków na OCD pomógł mi tylko[o dziwo] amisulpryd. Inne, które niby stosuje się przy augmentacji w OCD (np. risperidon) to była wielka kupa. Pogodziłem się z faktem, że przy OCD będę musiał brać inh. wych. zwr. serotoniny. Zarówno SSRI, klomipramina, jak i tramadol wykazują skuteczność w OCD. Mają odmienny mechanizm/ profil receptorowy, ale jedną cechę wspólną- wszystkie są (m.in.) inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny.

-- 17 gru 2015, o 21:32 --

szaraczek napisał(a):Dominik_wot, Ja właśnie jedynie na wenlafaksynie miałem masę energii, dobry nastrój. Jest to mój ulubiony lek. Trzeba brać się za życie więc niedługo powrót do niej :smile:

No i punkt dla Ciebie, w takim razie wracaj do wenlafaksyny. Ja jak zaczynałem brać wenlę na początku było super, potem tylko wieczny wku.rw, irytacja i wielka kupa mentalna(czyli nic nowego).

Moderator/ R2 - D2

przez Pablo5HT1 17 gru 2015, 21:34
Nie no Dark , pimozyd to inna para kaloszy, a miałeś może w swoim OCD jakies tiki, przymusowe czynności, kompulsje? Pimozyd to je silny antagonista D2 i jeszcze antagonista chyba 5HT7 no i antagonista kanałów wapniowych. Kiedys czytałem o nim. Ale to "mosiężna" opcja.

-- 17 gru 2015, 20:41 --

Dominik wot, brałem mase antydepów i wątpię czy energetyczne działanie wenli u wielu to efekt noradrenaliny. Potrafi "kopnąć" już po 75 mg także... to raz, dwa, nawet jak działa na noradrenaline to co z tego? receptory alfa 2 są hamujące i aktywacja ich nie daje kopa a wręcz przeciwnie- efekt klonidynowy- i opisany jako nasilenie agresji klonidyniwej stąd Dark pisał o wkurwie- być może Dark potrzebujesz antagonisty alfa2 np małe dawki tisercinu lub weź olanzapine. Wogóle alfa 2 są bardzo ważne.

przez Lord Kapucyn 17 gru 2015, 21:53
Pimozydu raczej używano do leczenia zespołu Tourette'a i tików nerwowych. Tutaj np. Agencja Oceny Technologii Medycznych stwierdza, że brak jest danych, które przemawiałaby za wyższą skutecznością pimozydu w porównaniu do rispieridonu i haloperidolu w ZT i innych zespołach tikowych-
http://www.aotm.gov.pl/bip/assets/files ... (pimozidum)_Tourette.pdf

Być może były podejmowane próby jego stosowania w OCD. Nie znam akurat tych badań. Faktem jest, że to lek słabo dostępny, jak sam napisałeś "mosiężny", działanie antypsychotyczne(antydopaminowe , Ki= 0.33[nm] dla D2!) ma silniejsze niż chlorpromazyna i haloperidol, skutki uboczne zapewne do najprzyjemniejszych nie należą ("uyebanie" emocjonalne, EPSy, ^PRL)...

Zgodnie z wiodącą hipotezą (abstrahując od innych czynników) OCD jest związane z deficytem serotoniny w zwojach podstawy mózgu i nadmiarem dopaminy w PFC. To wyjaśnia skuteczność SSRI/klomipraminy i atypowych neuroleptyków w OCD. Tylko, że mi na OCD pomógł amisulpryd, ale w dawkach prodopaminergicznych(50-100mg), a nie antydopaminergicznych- bo w niskich dawkach blokuje głównie presynaptyczne autoreceptory D2sh (do których ma wyższe powinowactwo niż do postsynaptycznych D2lh) i zwiększa uwalnianie dopaminy. Być może poprawę można zwalić na poczet antagonizmu rec. 5-HT7 (Ki=11.5[nm]). Pimozyd ma jeszcze większe powinowactwo do 5-HT7 (Ki=0.5[nm]), no ale to lek "mosiężny"... Od olanzapiny mimo jej pewnych zalet i tego, że ostatnio ją zarejestrowano jako add-on do fluoksetyny chroń mnie Panie.

Brałem kiedyś syntetyczną johimbinę, która jest silnym antagonistą receptorów alfa-2 (alfa2A Ki=1.05[nm], alfa2B/C Ki=1.19[nm])m ale jakiś błyskotliwy idiota z sanepidu wpadł na pomysł, aby usunąć wszystkie jej preparaty z rynku i zakazać importu.

Moderator/ R2 - D2

przez Pablo5HT1 17 gru 2015, 21:55
Pablo5HT1 napisał(a):Nie no Dark , pimozyd to inna para kaloszy, a miałeś może w swoim OCD jakies tiki, przymusowe czynności, kompulsje? Pimozyd to je silny antagonista D2 i jeszcze antagonista chyba 5HT7 no i antagonista kanałów wapniowych. Kiedys czytałem o nim. Ale to "mosiężna" opcja.

-- 17 gru 2015, 20:41 --

Dominik wot, brałem mase antydepów i wątpię czy energetyczne działanie wenli u wielu to efekt noradrenaliny. Potrafi "kopnąć" już po 75 mg także... to raz, dwa, nawet jak działa na noradrenaline to co z tego? receptory alfa 2 są hamujące i aktywacja ich nie daje kopa a wręcz przeciwnie- efekt klonidynowy- i opisany jako nasilenie agresji klonidyniwej stąd Dark pisał o wkurwie- być może Dark potrzebujesz antagonisty alfa2 np małe dawki tisercinu lub weź olanzapine. Wogóle alfa 2 są bardzo ważne.
I tu może dobrze, ze wchodzisz w ten proacetylocholinowe ;), nie martw sie ja stary "świr analityczny" jezzzdem. Teraz idąc dalej to adrenalina też może być niekorzysta czyli... nie dziwie sie, że brałeś ... betahistydynę. :) ale może się mylę.

przez Dominik_wot 17 gru 2015, 22:00
Pablo5HT1no no "wkurw" też był hehe chodziłem jak dres osiedlowy ale lepsze to niż siedzieć i patrzeć się w ścianę cały dzień ;)

no a wg Ciebię to co za tego kopa odpowiada no i za aktywacje lewej półkuli (logiczne myślenie analityczne) dopamina ???

przez Pablo5HT1 17 gru 2015, 22:01
Dark to właśnie nawiązuje do mojego wcześniejszego postu. Tak zgadza się to na tiki ten pimozyd ale...co ciekawe pimozyd działa antyserotoninowo ( czyli znosi działanie serotoniny w cun) czyli coś jak bloker serotoniny. Dark tak "mosiężny" ale tez pamiętaj, że cześc nauroleptyków brano w bardzo małych dawkach np haloperidol w małych działa inaczej. A po co Ci yohimbina, są inne blokery alfa 2.

-- 17 gru 2015, 21:05 --

Dominik wot, ja amator jestem, za logiczne myślenie, hmm, może wiążesz to z myśleniem a piszesz logiczne. Ja bynajmniej nie słyszałem o leku na logiczne myślenie. Pisałem ci, że jak zahamujesz mocno obszary pewne to hamujesz też hamowanie a to wzbudza pobudzenie. Fluo "odhamowuje" i może odblokowało ci obszary zablokowane a może jest jeszcze inaczej. Ja myśle sobie, że to o czym piszesz to po prostu efekt koncentracji u u Ciebie jest coś nie tak z noradrenalina-acetylocholina układem.

przez Lord Kapucyn 17 gru 2015, 22:13
Betahistyna to akurat nie moja inicjatywa, od otolaryngologa dostałem na tinnitus. Ale jej połączenie z piracetamem i sertraliną było... ciekawe.

A po co Ci yohimbina, są inne blokery alfa 2.

Bo johimbina była tania, w prochu, można ją było kupić kiedy się chciało, względnie selektywna w stosunku do alfa2 (abstrahując od jej powinowactwa do miliona pinscet sto dziwinscet receptorów serotoninowych i [prawdopodobnie] bycia IMAO-B :lol: ), o wysokim powinowactwie.
Chodzi o samą zasadę. Wkurza mnie "overprotectivity" polskiego państwa opiekuńczego, które na siłę chce uszczęśliwiać obywateli. Niby można ją dostać na bestbody czy muscle-zone, ale stosunek ceny do ilości jest mocno niewspółmierny. A większość moich vendorów nie chce wysyłać johimbiny do Polski, bo i tak z góry wiadomo, że się zatrzyma na cle.

-- 17 gru 2015, o 22:15 --

Właśnie sobie przypomniałem, że nie wziąłem dziś proszków. Ale nie będę ich brał o 21, bo nie będę mógł spać w nocy. :lol:

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg