SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Psychopharm 19 wrz 2015, 08:59
Dominik_wot bo esci działa tylko na serotoninę a sertra na dopaminę - fluo przez antagonizm 5-HT2c zwiększa dopaminę i noradrenalinę w PFC czyli w trochę innym obszarze - stąd działanie może się różnić między tymi dwoma lekami. Zwiększanie dopaminy w jądrze półleżącym nie pomaga w uzależnieniach - jak już to szkodzi, bo wszystkie używki zwiększają dopaminę właśnie tam. Tylko z tym "szkodzeniem" też z przymrużeniem oka bo siła dopaminowa sertry ma się nijak do siły dopaminowej używek. Co do agresji - jeśli ktoś ma na sertralinie to właśnie prawdopodobnie dopamina może za to odpowiadać.

Co do zmiany leku to ja bym się radził powstrzymać do "pełnego" okresu 6-8 tygodni, niezależnie co teraz bierzesz. Chyba, że bierzesz jakąś "kupę" która raczej nie zaskoczy.

Jeśli chodzi o nowe leki to wkrótce będzie wysyp klonów ketaminy: GLYX-13, CERC 301, AV-101 i pewnie jeszcze parę innych. Ja czekam bardziej na ALKS-5461 czyli lek działający na układ opioidowy. Z tu i teraz to wkrótce na rynku pojawi się klon arypiprazolu do agumentacji antydepresantów (brexpiprazol) i przedwczoraj FDA wydało zgodę na wejście na rynek kolejnego neuroleptyku "3 generacji" czyli pośredniego agonistę receptorów D + dość mocne działanie na 5-HT1a - czyli karyprazyna (cariprazine). Może być ciekawy lek augmentujący antydepresanty (w ostatnich badaniach wykazał lepsze działanie na objawy negatywne schizo od rysperydonu), ale zanim pojawi się w PL minie trochę czasu. No i znając ceny wszystkich nowych neuroleptyków ta będzie najprawdopodobniej koło 5 stówek.

-- 19 wrz 2015, 09:36 --

Jeszcze a propo agresji to wyszły teraz badania (a raczej wyszło, że one były wcześniej tylko producent paroksetyny je ukrywał), że paroksetyna nie jest wskazana u młodych bo może powodować napady agresji i nasilenie tendencji samobójczych.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez Dominik_wot 19 wrz 2015, 11:55
Psychopharm no właśnie dokładnie o to mi chodziło :) czy serta może działać jak np. gumy z nikotyna przy rzucaniu palenia tak samo mały dopływ dopaminy mógłby zlikwidować "głody" dopaminy ... czy to głupie założenie i jest wręcz przeciwnie to jak odlewania benzyny do ognia ... ? ;)

przez Pasman 19 wrz 2015, 12:16
jest wiele mitów jeśli chodzi o działanie antydepresantów.

przede wszystkim depresja to stan złego samopoczucia wynikający z różnych czynników.
jeżeli czynniki te nie przestają działać, to stan złego samopoczucia wraca nawet przy przyjmowaniu
leków.

zatem serta jest skuteczna, jeżeli depresja wynika ze stanu przejściowego,
np. śmierć bliskiej osoby, przejściowy stres, wypadek itp.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Pablo5HT1 19 wrz 2015, 12:32
Pasman napisał(a):jest wiele mitów jeśli chodzi o działanie antydepresantów.

przede wszystkim depresja to stan złego samopoczucia wynikający z różnych czynników.
jeżeli czynniki te nie przestają działać, to stan złego samopoczucia wraca nawet przy przyjmowaniu
leków.

zatem serta jest skuteczna, jeżeli depresja wynika ze stanu przejściowego,
np. śmierć bliskiej osoby, przejściowy stres, wypadek itp.

U mnie nie była skuteczna ta cała sertralina. Ja uważam ją za najbardziej przereklamowany z SSRI. z tym jej działaniem na dopaminę to też jakaś ściema totalna. Gdyby tak ją podnosiła jak ma w opisie i w taki sposób jak robią to DRI to lek byłby o niebo skuteczniejszy i nie dawał takiej zmuły- a wierz mi zmulał mnie tak samo jak paroksetyna. Co do depresji to ostatnie teorie wskazują na habenulę jako ważne centrum.

przez szaraczek 19 wrz 2015, 13:37
A czy lepsza koncentracja i skupienie na sertralinie są spowodowane poprzez jej wpływ na wychwyt zwrotny dopaminy? Bardzo mi się poprawiły te kwestie na tym leku :smile:
Zaburzenia depresyjno-lękowe

Wenlafaksyna 225 mg

przez Dominik_wot 19 wrz 2015, 13:58
szaraczek napisał(a):A czy lepsza koncentracja i skupienie na sertralinie są spowodowane poprzez jej wpływ na wychwyt zwrotny dopaminy? Bardzo mi się poprawiły te kwestie na tym leku :smile:

dokładnie Tak jest :)
przynajmniej mi się tak wydaje bo serotoniana to stan sytosci i "glupkowatego" szczęścia a dopamina to wyzwania koncentracja i syndrom "poszukiwacza" i zdobywcy np. dlatego np. my mężczyźni "polujemy na dziewczyny" ;) i lubimy wyzwania jak i rywalizację :pirate:

przez Kalebx3 19 wrz 2015, 14:38
Psychopharm,
Ja czekam bardziej na ALKS-5461

ALKS-5461 jest połączeniem leków preparat od buprenorfiny i samidorphan

Samidorphan (ALKS-33) jest selektywnym opioidowego antagonisty, który hamuje receptor μ-opioidów, ale bez wpływu na ó-opioid lub receptorów kappa-opioidowych. Zbadano do leczenia uzależnienia od alkoholu i uzależnienia od kokainy, [2], [3], wykazujące podobną skuteczność jak naltrekson

Miko , jednym słowem połączenie Buprenomorfiny z naltrexonem .
Uważasz ,że sama Bupra może mieć działanie antydepresyjne ?, oczywiście brana z głową/
Oczywiście stosowana seriami + okresy przerwy w dawkach nie większych niż 3mg dziennie .
Bo akurat wczoraj skończyłem testować 3 dniowe działanie ( bardziej antylękowe niż antydepresyjne ) buprenomorfiny . Dzienne spożycie bupry ostawiłem na poziomie 2.9 mg .
Dzis czuję się mocno wypompowany i choć zostało mi jeszcze 8 tabletek bupry zupełnie nie mam na nią ochoty .
Czuję jakby mi się w głowie ognisko paliło . ale gorączki nie mam .
Jestem ciekawy jak to sie przełoży na następne dni , efekt leczniczy buprenomorfiny .
Ale juz czuję ,że raczej na PLUS ;)
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Psychopharm 19 wrz 2015, 14:53
Tak, wg. tego że taki lek będzie dopuszczony to tak, z założeniem, że będzie on jako dodatek do leków - a więc to by musiałabyć bupra + np. SSRI. Co do ryzyka uzależnienia czy tolerancji to się nie wypowiem - nie zgłębiałem tego. W tym leku zablokowane będzie działanie na MU a zostanie sama blokada receptorów kappa, więc działanie może być inne.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

przez Dominik_wot 19 wrz 2015, 15:32
to jak to jest z tą dopaminą ... ?

przez Psychopharm 19 wrz 2015, 16:19
Ale o co konkretnie chodzi? Nie odpowiem Ci na pytanie o uzależnienia bo nie wiem czy by tak było. Proces uzależnienia to znacznie więcej mózgu niż same szlaki dopaminowe.

przez Kalebx3 19 wrz 2015, 17:21
a więc to by musiałabyć bupra + np. SSRI.

Dzięki Miko .
melduję w takim razie ,że jest bupra +SSRI , a nawet 2 - Paro 10mg + Esci 3,75 mg .
Dzisiaj od popołudnia nastrój z każdą chwilą u mnie zdecydowanie bardziej energetyczny( w dobrym znaczeniu tego słowa ) ,,,
Bupra ma tę boleść dupy ,że chce się po niej wymiotować ,zbijam to aviomarinem .
Ogólnie lek ma potencjał uzależniający , choć o wiele mniejszy ( jak na moje oko ) od ścierwa tramalowego .
Nie wiem jaki miałby sens brania go z Nalterxonem ( lub podobnym lekiem blokującym kanały opoidowe ), skoro wtedy jego " wejście " do komórki nerwowej byłby zablokowany ?
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Psychopharm 20 wrz 2015, 07:53
Nie wiem, samodorfan dodany w tym leku blokuje tylko receptory MU a więc lek będzie blokować receptory kappa dla dynorfin - to wg. badań wystarczy by skutecznie wzmocnić działanie przeciwdepresyjne SSRI/SNRI. W sumie jeśli naltrekson blokuje receptory MU a dodatkowo blokuje receptory kappa to rzeczywiście takie połączenie mogłoby być podobne do działania leku ALKS 5461. Ciekawe właśnie w tym jest to, że ten nowy lek będzie pozbawiony działania na receptory MU (μ) a więc nie jest to potrzebne do działania przeciwdepresyjnego a pozbawia ten lek potencjału uzależniającego czy tolerancji oraz być może tych uboków o których wspominasz (nudności itp.). Chociaż z tego co czytałem to agonizm tego receptora powinien zmniejszać mdłości.

przez Dominik_wot 21 wrz 2015, 09:20
czym się różni w działaniu dopamina we fluo a czym w serta?

przez wisnia80 21 wrz 2015, 22:13
Psychopharm napisał(a):. Ja czekam bardziej na ALKS-5461 czyli lek działający na układ opioidowy.

Tianeptyna przecież na to działa.

Sortuj wg