SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Luxor 02 lut 2015, 23:51
no spoko, rozumiem. Faktycznie, wzrost stężenie następuje od razu, a adaptacja receptorów trwa 2-3 tygodnie. Gdzieś kiedyś czytałem, że to właśnie przez blokowanie 5ht2c są najbardziej uporczywe skutki uboczne. No ale jak sami widzicie to indywidualna sprawa, jedni mają zamulenie i senność, a inni nadmierne pobudzenie, tak że w miejscu nie mogą usiedzieć :)

przez benzowiec84 02 lut 2015, 23:55
Luxor napisał(a):no spoko, rozumiem. Faktycznie, wzrost stężenie następuje od razu, a adaptacja receptorów trwa 2-3 tygodnie. Gdzieś kiedyś czytałem, że to właśnie przez blokowanie 5ht2c są najbardziej uporczywe skutki uboczne......

To zależy dla kogo i kto czego oczekuję , dla fobika,lękowca blok5ht2c nie wskazany raczej , i może mieć skutki uboczne w postaci lęku , chyba dlatego mówi się że fluo jest na etapie wkręcania pro lękowa . dla mnie blok 5ht2c to same pozytywy , uwalnianie noradrenaliny i dopaminy. dołożył bym agomelatyne by zwiększyć jeszcze ten antagonizm.
Bupropion 300
Klon/alpra 2mg

przez Luxor 03 lut 2015, 00:12
dla fobika, lękowca, a raczej dystymika. Dlatego u mnie duże dawki się nie sprawdzają przy średnio nasilonych objawach depresyjnych bo różnicy żadnej nie robią a zwiększają tylko napięcie i pobudzenie.
Wcześniej sertralina mi pomagała dlatego postanowiłem spróbować ponownie.

Natomiast masz może pomysł dlaczego mianseryna może osłabiać działanie sertraliny? Wszyscy niby piszą, że takie połączenia mogą tylko wzmacniać efekt. u mnie jest inaczej i zauważyłem już to kiedyś jak mi doktor przepisał ją na sen. owszem wysypiam się, ale na drugi dzień to dopiero jestem przymulony i czuje się jakoś tak nieswojo i bardziej lękowo. pamiętam, ze jak brałem samą sertralinę i jak uboki minęły to było o niebo lepiej.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 03 lut 2015, 09:46
Dodam tylko od siebie, że początkowe nasilenie lęku powodowane przez SSRI bierze się właśnie z agonizmu 5-HT2c, bo antagoniści tych receptorów je blokowali.

Luxor mianseryna blokuje ważne dla pozytywnego działania SSRI receptory 5-HT2a (agonizm tych receptorów zwiększa uwalnianie dopaminy) i 5-HT3 (tutaj tak samo, ich agonizm zwiększa dopaminę). Do tego mianseryna jest też antagonistą rec. alfa-2 przez co zwiększa uwalnianie noradrenaliny, co może być pro-lękowe. Na koniec blokuje H1 co zmniejsza pobudzenie kory mózgu i powoduje sedację i senność. Stąd blokowanie pewnych pozytywnych działań SSRI przez ten lek jest normalne. Sam po sobie zauważyłem, że mianseryna/mirtazapina blokuje pewne pozytywne działania SSRI i te leki działają całkowicie inaczej same a inaczej w połączeniu. Natomiast inna sprawa, że blokada 5-HT2c mianseryny może działać pozytywnie na pewne uboki SSRI. Tak więc na jedno pomaga na inne szkodzi. Brakuje leku takiego jak mirtazapina ale bez blokady 5-HT2a, H1 i 5-HT3 (żeby była sama blokada alfa-2 i 5-HT2c, byłby idealny).

-- 03 lut 2015, 09:02 --

Co jeszcze ciekawego zauważyłem to to, że mirtazapina dodana do SSRI, mimo wysokiej dawki paro, blokuje działanie na ZOK. Tzn. jest ono, ale nie takie mocne jak na samej paroksetynie (nawet w niższej dawce 40 mg).
miko84

przez coccinella 03 lut 2015, 12:19
a juz myslalam, ze jakis przelom... :(
Nie chce mi się.

przez Patryk29 03 lut 2015, 12:45
Mój psychiatra kiedys powiedzial po roku brania parox, ze jest przelom w leczeniu, a ja mialem wrazenie ze w zasadzie przez rok nic sie nie zmienilo, malo tego czulem sie przymulony bardziej niz w ostrej fazie depresji, taka nienaturalnosc jesli wiecie o czym mówie :roll:
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez Zbychu 1977 03 lut 2015, 14:26
Zbychu 1977

przez aptasia 03 lut 2015, 15:34
Brakuje mi 7tabletek do.wizyty u lekarza :((((( Aaaaa! Ratunku :((((
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez Lord Kapucyn 03 lut 2015, 16:02
dream*, Poszukaj w swoim mieście czegoś takiego jak Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna/Pomoc Medyczna. Pójdź tam poza godzinami pracy swojego POZ'u(i lekarza rodzinnego). Opisz sytuację, jest duża szansa, że dostaniesz receptę na 1 opakowanie na 100% mimo braku podkładki. U mnie 2x w sytuacjach awaryjnych się udało.

-- 03 lut 2015, 16:04 --

Ja od przyszłego miesiąca według szamanki mam odstawiać sertralinę, a zwiększyć lamo do 200mg +arypiprazol 15mg- i pozostać na tym.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Mili89 03 lut 2015, 16:14
benzowiec84, ja tez nie wierze w ten brak wplywu na prolaktyne, biore Sertraline 17 dzien i rosna mi piersi :shock: :lol:
jak po tabletkach anty... wiec chyba jednak ma to jakis wplyw na hormony...

mija 17ty dzien i nie widze poprawy- moze dlatego, ze rozlozylo mnie przeziebienie i ogolnie czuje sie do kitu... :cry:
puls mam bardzo wysoki, ale podobno norma przy chorobie :roll:
www.silveris.pl polecam i zapraszam <3

przez aptasia 03 lut 2015, 16:32
Dark, dzięki. Mój rodzinny jest jakiś niechetny do wypisywania recept, mam np astmę i zamiast wypisać mi.receptę na inhalator dal mi skierowanie do alergologa mimo, że mam ten lek w karcie pacjenta normalnie wpisany ze go brałam, do psychiatry chodzę prywatnie ale wizytę mam za tydzień i nie mogę poprosić o zostawienie recepty w recepcji bo wyjechał :/ ja też odstawiam sertre od marca, już i tak lykam tylko taka mini dawkę w.porównaniu z tym co było kiedyś. :) i powoli lamo, zobaczymy co.to Będzie. Ciesze się bo po lamo nie mogę w ogóle się skupić na dłużej i mam problemy z pamięcią...no i wagą...
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez Lord Kapucyn 03 lut 2015, 16:37
Grupa 15 kobiet z "dużą" depresją, które na przestrzeni 4-24 tygodni zażywały różne dawki sertraliny=nie odnotowano wzrostu prolaktyny.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11979064

Opracowanie według, którego wszystkie SSRI-z wyjątkiem sertraliny- mogą nieznacznie podnosić poziom prolaktyny.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16675366

Zażywanie sertraliny nie zwiększało stężenia prolaktyny u zdrowych osobników.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9630007

Zresztą nawet jeśli by się zdarzyło to na ile ta prolaktyna może podskoczyć. Normy prolaktyny w zależności od źródła to 5 - 25 w ng/ml i koło 40-530 w mlU/l. W tych drugich ludzie na neuroleptykach mają wyniki czasami koło tysiąca, a z guzami przysadki mózgowej po kilka tysięcy mlU/l. Biorąc 100 czy 150mg sertraliny +1mg risperidonu(który dość ostro rypie prolaktynę) miałem oznaczaną prl -w normie. Za to po sulpirydzie czy amisulprydzie- to już zupełnie inna bajka...

Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 03 lut 2015, 16:44
Dark Passenger,
Brales kiedys paroksetyne?

przez Lord Kapucyn 03 lut 2015, 17:07
lunatic, Tak, to był mój pierwszy proch ever. :pirate:

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg