SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez Mili89 31 sty 2015, 18:42
Luxor, ok dzieki :) tak zrobie..a czy objawy uboczne leku powinny juz mijac?
www.silveris.pl polecam i zapraszam <3

przez Luxor 31 sty 2015, 21:38
Mili89 nie ma sprawy :)
Co do skutków ubocznych, 15 dni to chyba jeszcze za mało. Chociaż pewnie to indywidualna sprawa. Ja biorę 3 tygodnie i skutki uboczne jeszcze nie minęły, ale trochę jakby osłabły. I np. zauważyłem, że wcześniej budziłem się o 3-4 w nocy, a teraz budzę się 6-7.
Jak sobie przypominam 2 lata temu skutki uboczne minęły dopiero gdy się lek rozkręcił, czyli gdzieś po 1,5 miesiąca.
Czasem warto się czymś zająć, aby się na tym nie skupiać. Ja mam o tyle plus, że chodzę normalnie do pracy, chociaż czasem ciężko jest siedzieć w pracy z wybałuszonymi oczami. Zastanawiam się wtedy czy ludzie nie widza, że ze mną coś jest nie tak :) No ale cóż jakoś to trzeba przetrzymać.
Mili89, jak będzie utrzymywała Ci się bezsenność to poproś psychiatrę aby zamienił Ci cloranxen na mianserynę (np. lerivon). Mianseryna jest antydepresantem i nie uzależnia jak cloranxen. Bierze się ją w bardzo małych dawkach, które nie działają antydepresyjnie, ale za to działają super nasennie i na drugi dzień człowiek jest uspokojony.

przez Mili89 31 sty 2015, 21:58
na mnie hydroxyzyna dziala meeega usypiajaco ! wystarczy jedna tabletka i zasypiam, a moj Tata wezmie dwie i nic :D
a Cloranxen biore tylko przed wyjsciem na jakies spotkanie, do urzedu- zeby nie uciec i nie zwariowac;)
www.silveris.pl polecam i zapraszam <3

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Patryk29 01 lut 2015, 14:51
Mam pytanie po jakim czasie odczuliscie jakas poprawe po sertralinie??
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez lunatic 01 lut 2015, 15:25
Patryk29 napisał(a):Mam pytanie po jakim czasie odczuliscie jakas poprawe po sertralinie??

Jak nie masz depresji to jej w ogole nie odczujesz,ja jak mialem to poprawa byla po 2 tygodniach

przez spiderman 01 lut 2015, 23:33
2-3 tygodnie

przez coccinella 02 lut 2015, 16:45
hej, przydarzyło mi się coś dziwnego... biorę 200 mg sertry od miesiąca, wczerśniej mniejsze dawki. W sobotę...zapomniałam wziąć. Zawsze biorę rano, ale że byłam w domu, to po prostu zapomnniałam. Przypomniało mi się około 16:00, więc cięzko tu mówić o placebo. Czułam sie...dobrze. To była pierwsza sobota od bardzo dawna, gdzie nie spałam w ciągu dnia nawet godziny, zrobiłam sporo rzeczy, wzięłam się za sprzątanie itp. W niedziele świadomie też nie wzięłam i było podobnie.
Nie chce mi się.

przez Patryk29 02 lut 2015, 18:50
coccinella napisał(a):hej, przydarzyło mi się coś dziwnego... biorę 200 mg sertry od miesiąca, wczerśniej mniejsze dawki. W sobotę...zapomniałam wziąć. Zawsze biorę rano, ale że byłam w domu, to po prostu zapomnniałam. Przypomniało mi się około 16:00, więc cięzko tu mówić o placebo. Czułam sie...dobrze. To była pierwsza sobota od bardzo dawna, gdzie nie spałam w ciągu dnia nawet godziny, zrobiłam sporo rzeczy, wzięłam się za sprzątanie itp. W niedziele świadomie też nie wzięłam i było podobnie.

Czesto tak jest ze jak sie nie wezmie ssri to lepiej sie czuje czlowiek, ale to potem wraca to zmeczenie, brak sil, w zasadzie ja na ssri tez nie mam sil w sumie nie wiem na /cenzura/ ja to biore wogóle :bezradny:

przez miko84 02 lut 2015, 19:14
coccinella to słynny odblok po odstawce SSRI. Prawdopodobnie blokowana przez te leki dopamina dochodzi do głosu i stąd poprawa samopoczucia. Niestety szybko to mija...
miko84

przez Patryk29 02 lut 2015, 20:16
Zamulala was na poczatku sertralina ??

przez Luxor 02 lut 2015, 22:59
miko84 nie zgodzę się z Tobą, bo coś chyba pomyliłeś :) SSRI to nie neuroleptyki, żeby miały blokować dopaminę. Jeśli chodzi o Sertralinę jest wręcz przeciwnie. Jest to jedyny lek z grupy SSRI, który powoduje "zmniejszenie wychwytu zwrotnego dopaminy" a to oznacza nic innego jak zwiększenie dopaminy w mózgu (w synapsach). "Hamowanie wychwytu zwrotnego" oznacza zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika.

Zresztą skoro np. na wzrost stężenia serotoniny czeka się trzy tygodnie, to gdy ktoś zapomni wziąć tabletki to nagle w ciągu dnia nie zmieni się stężenie dopaminy :)
Natomiast efekt który napisała coccinella, jest również i mi znany. Np. w piątek chciałem się spotkać wieczorem z ludźmi i rano zamiast wziąć całą tabletkę wziąłem pół i nagle przez cały dzień poczułem się bardzo dobrze, wręcz wyśmienicie. Ale jest to banalne do wytłumaczenia...
Po prostu po zmniejszeniu dawki (albo nie wzięciu tabletki) efekt antydepresyjny się utrzymuje, ale nie ma skutków ubocznych i dlatego jest super. A jak ktoś odstawia leki to przez miesiąc, dwa czuje się świetnie do czasu aż nie obniży się poziom serotoniny i potem wszystko wraca...

Dlatego ja się dziwię, że niektórzy katują się tak wysokimi dawkami, bo nawet nie mogą "nacieszyć się leczeniem". U mnie np. skutki uboczne na wyższych dawkach nie chciałby w ogóle minąć. Ale od razu zaznaczam, że to każdego indywidualna sprawa i dawki wyznacza lekarz :)
W każdym razie skutki uboczne (spowodowane poprzez pobudzanie różnych receptorów) u jednych wywołują senność i zamulenie u innych bezsenność i pobudzenie. U mnie niestety to drugie. Trzeba tak dobrać dawkę, żeby był efekt antydepresyjny, a skutki uboczne minęły.

przez lunatic 02 lut 2015, 23:07
nic mu sie nie pomyliło, oddziaływanie na serotonine wiąże się z wpływem tez na dopamine, nadmiar serotoniny powoduje blokade uwalniania dopaminy
a na wzrost stężenia serotoniny nie czeka sie trzy tygodnie tylko ten wzrost jest zaraz po zażyciu leku, tak samo jej blokada nie utrzymuje sie jak sie przestanie brać lek

-- 02 lut 2015, 22:08 --

Luxor napisał(a):miko84 nie zgodzę się z Tobą, bo coś chyba pomyliłeś :) .
Po prostu po zmniejszeniu dawki (albo nie wzięciu tabletki) efekt antydepresyjny się utrzymuje, ale nie ma skutków ubocznych i dlatego jest super. .

a to zes dopiero wymyslil teorie

przez Lord Kapucyn 02 lut 2015, 23:32
Luxor, Nie pomyliło mu się, ponieważ układ serotoninergiczny jest funkcjonalnym antagonistą układu dopaminergicznego i katecholoaminowego(noradrenergicznego) w ogóle. Poprzez zablokowanie wychwytu zwrotnego serotoniny wzrasta ilość serotoniny w synapsach, ale to powoduje nasiloną neurotransmisję na pewnych podtypach postsynaptycznych receptorów 5-HT- np. 5-HT2c- który jest receptorem hamującym(inhibitorem) dla dopaminy w PFC i ogólnie na szlakach mezokortykolimbicznych oraz inhibitorem dla noradrenaliny=czyli pobudzony przez endogennego liganda(5-HT) wstrzymuje uwalnianie DA i NE. Dlatego u niektórych wskazani są antagoniści receptora 5-HT2c. Większość używek też blokuje rec. 5-HT2c czym powoduje "disinhibicję"=odhamowanie- czyli wzmożone uwalninie dopaminy i noreadrenaliny w tamtych rejonach. Na wzrost stężenia serotoniny nie czeka się kilku tygodni bo występuje bezpośrednio po zażyciu leku i jest niebotyczny, ale efekt przeciwdepresyjny ujawnia się z opóźnieniem, bo pod wpływem chroniczej stymulacji serotoniną musi dojść do licznych procesów neuroadaptacyjnych- zmian w sensytyzacji postsynaptycznych receptorów 5-HT, modulowania receptorów glutaminianu NMDA, wzrostu uwalniania neutropowego czynnika pochodzenia mózgowego(BDNF), zmian w aktywności osi HPA(podwzgórze-przysadka-nadnercza), wpływu na cytokiny, zwiększenia aktywności cAMP itp. To prawda, że sertralina oprócz blokowania wychwytu zwrotnego serotoniny hamuje też nieznacznie wychwyt zwrotny dopaminy, ale myślę, że nie ma to aż tak dużego znaczenia jak się temu zwykle przypisuje.

Neuroleptyki to w ogóle walą z grubej rury, bo one nie blokują dopaminy sensu stricto tylko silnie antagonizują postsynaptyczne receptory D2/D3 przez co dopamina jako endogenny ligand nie może ich pobudzić i dupa zbita.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez benzowiec84 02 lut 2015, 23:41
Dark Passenger, wszystko dokładnie opisał.
Fluo blokuję delikatnie 5ht2c , ale nie wiem czy to z tym wiązać działanie aktywizujące i czy siła tego bloku nie jest za mała , dziś jestem zdecydowanie pobudzony,jedyny SSRI który nie zamula.
wychwyt zwrotny dopa w sertalinie nie ma żadnego znaczenia klinicznego . Podobno nie zwiększa się przez to prolaktyna, ale w to też śmiem wątpić (nie wiem skąd u kobiet po tym, mlekotok)
Ogólnie sertalina to dla mnie największy zamulacz ,paro daleko za nią, spałem na niej na stojąco , teraz 3 tydzień na fluo i coś się zaczyna dziać , a dawka tylko 20 mg.
Bupropion 300
Klon/alpra 2mg

Sortuj wg