SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez devnull 22 cze 2014, 18:50
lunatic napisał(a):devnull,
kto Ci zaleca takie laczenie leków? sam?

sam, po 14 latach słuchania konowałów, mam raczej
dosyć i robię to co uważam za słuszne.
łączenie 2 SSRI to żadna nowość, a ja to robie na najniższych dawkach,
w 2010r. łączyłem 20mg ESCI z 200mg SERT i nie było syndromu serotoninowego,
więc daleko tutaj do "szkodliwości".
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez pająk 22 cze 2014, 18:52
devnull napisał(a):
lunatic napisał(a):devnull,
kto Ci zaleca takie laczenie leków? sam?

sam, po 14 latach słuchania konowałów, mam raczej

Sama zastanawiałam się na powrocie do fluo i zostawieniu niskiej dawki sertry. Albo fluo+wenfla.
pająk

przez Lu_80 22 cze 2014, 18:53
Ja po odstawieniu Setry i przejściu na Esci w końcu jakoś normalnie jem i funkcjonuję bez senności i odrealnienia.
Lexapro /Escitalopram/ - 10 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 22 cze 2014, 19:11
devnull napisał(a):sam, po 14 latach słuchania konowałów, mam raczej

no szkodliwości moze nie ale jaki sens tego to sie zawsze zastanawiałem, przeciez jak sie chce zwiekszyc wychwyt serotoniny to sie podwyzsza dawke głównego leku, w tym wypadku sertraliny, a jak sie jej nie toleruje to po co w ogole brać jakąkolwiek dawke
albo wenla plus fluo, no jaki sens tego, jak jeden i drugi mają podobny profil dzialania i to samo mozna osiągnąć jednym lekiem

przez Lu_80 22 cze 2014, 19:26
Sens taki, że ludzie lubią mieć chociaż teoretyczny wpływ na przebieg leczenia. Siła podświadomości jest duża. Na niektórych działa nawet placebo. Niekiedy pomaga sama myśl, że zmieszanie leków pomoże.
Lexapro /Escitalopram/ - 10 mg

przez lunatic 22 cze 2014, 19:30
Lu_80 napisał(a):Sens taki, że ludzie lubią mieć chociaż teoretyczny wpływ na przebieg leczenia.

jaki znów teoretyczny wpływ na przebieg leczenia, mi chodzi o sens w znaczeniu farmakologicznym a nie jakims filozoficznym czy cokolwiek to ma znaczyc

przez Chada 22 cze 2014, 20:06
lunatic napisał(a):
devnull napisał(a):sam, po 14 latach słuchania konowałów, mam raczej

no szkodliwości moze nie ale jaki sens tego to sie zawsze zastanawiałem, przeciez jak sie chce zwiekszyc wychwyt serotoniny to sie podwyzsza dawke głównego leku, w tym wypadku sertraliny, a jak sie jej nie toleruje to po co w ogole brać jakąkolwiek dawke
albo wenla plus fluo, no jaki sens tego, jak jeden i drugi mają podobny profil dzialania i to samo mozna osiągnąć jednym lekiem

Połowiczny w tym sens widzę bo ktoś może dobrze tolerować 100 mg setraliny ale już 150 mg może być za dużo bo czuć w tym wypadku oddziaływanie dopaminy(wiem co mówię bo brałem ponad 2 lata i czasem żonglowałem dawkami) przy 150 mg było już czuć kołatania serca,mniejszą wydolność przy bieganiu,większe pobudzenie, i chęć do działania tylko że nie zmniejszyło u mnie lęków itp. Więc ktoś może dobrze tolerować 100 a źle 150 bo jednak robi różnicę tak jak 50 mg i 100 mg.Tylko nie kumam po co dodawać ssri bo to się mija z celem mała dawka nic nie da a troszkę większa może spowodować ZS.Wtedy dodaję się zależy od objawów inne antydepresanty jak np.mirtazepina,trazodon lub aktywizujące neuroleptyki.

Lamotrygina 150mg

przez devnull 22 cze 2014, 20:07
lunatic napisał(a):no szkodliwości moze nie ale jaki sens tego to sie zawsze zastanawiałem, przeciez jak sie chce zwiekszyc wychwyt serotoniny to sie podwyzsza dawke głównego leku, w tym wypadku sertraliny, a jak sie jej nie toleruje to po co w ogole brać jakąkolwiek dawke

nie mają tego samego profilu, sertralina działa słabo na wychwyt zwrotny dopaminy więc pobudza,
co początkowo jest dosyć uciążliwe, z czasem ten efekt się stabilizuje, ale to wymaga wielu tygodni
brania.
widzisz, mają jedynie podobny profil działania a jednak farmakokinetyka zupełnie inna,
wiele leków poza samym działaniem na transporter serotoniny oddziałuje też na inne,
receptory np. alfa-adrenergiczne, sigma, działanie antymuskarynowe, przeciwhistaminowe itd.
dlatego lekarze przez lata nieefektywnego leczenia próbują już miksować te substancje, bo wiedzą, że
jeden lek to w przynajmniej 50% przypadków to o wiele za mało, coś za coś, ciężko jest jednym lekiem
wypośrodkować wszystkie objawy.
nie ma jedynego idealnego leku, dlatego szuka się alternatyw.
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez Chada 22 cze 2014, 20:13
devnull napisał(a):
lunatic napisał(a):no szkodliwości moze nie ale jaki sens tego to sie zawsze zastanawiałem, przeciez jak sie chce zwiekszyc wychwyt serotoniny to sie podwyzsza dawke głównego leku, w tym wypadku sertraliny, a jak sie jej nie toleruje to po co w ogole brać jakąkolwiek dawke

nie mają tego samego profilu, sertralina działa słabo na wychwyt zwrotny dopaminy więc pobudza,
co początkowo jest dosyć uciążliwe, z czasem ten efekt się stabilizuje, ale to wymaga wielu tygodni
brania.
widzisz, mają jedynie podobny profil działania a jednak farmakokinetyka zupełnie inna,
wiele leków poza samym działaniem na transporter serotoniny oddziałuje też na inne,
receptory np. alfa-adrenergiczne, sigma, działanie antymuskarynowe, przeciwhistaminowe itd.
dlatego lekarze przez lata nieefektywnego leczenia próbują już miksować te substancje, bo wiedzą, że
jeden lek to w przynajmniej 50% przypadków to o wiele za mało, coś za coś, ciężko jest jednym lekiem
wypośrodkować wszystkie objawy.
nie ma jedynego idealnego leku, dlatego szuka się alternatyw.

Jeśli 37,5 mg setraliny ma zadziałać na dopaminę to albo zmień lekarza albo ja nim zostanę :D

Lamotrygina 150mg

przez devnull 22 cze 2014, 20:16
Chada napisał(a):
Jeśli 37,5 mg setraliny ma zadziałać na dopaminę to albo zmień lekarza albo ja nim zostanę :D

spoko, to skąd u mnie takie pobudzenie i niepokój po niej ?
tak samo z resztą jak i u innych biorących tutaj.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez lunatic 22 cze 2014, 20:20
devnull napisał(a):nie mają tego samego profilu, sertralina działa słabo na wychwyt zwrotny dopaminy więc pobudza,

skoro pobudza i ktos nie toleruje albo nie potrzebuje tego pobudzenia to zmienia na lek ktory nie pobudza, nie rozumiem po co dokladac lek w celu eliminacji dzialan ubocznych pierwszego leku zamiast go odstawic i zamienic na inny

ale ja mowie o SSRI a nie o lekach ktore maja dzialania receptorowe ktore wymieniles

-- 22 cze 2014, 19:22 --

devnull napisał(a):spoko, to skąd u mnie takie pobudzenie i niepokój po niej ?

a bierzesz ja juz chociaz dwa tygodnie zeby mineły skutki uboczne? no przeciez dobrze wiesz ze jest cos takiego jak skutki uboczne i kilka pierwszych tygodni przy SSRI moge one trwac

-- 22 cze 2014, 19:25 --

nie wiem czy probowales Edronaxu,pobudzenie po nim bez porównania z SSRI, skoro bierze sie lek pobudzający to jak mozesz sie dziwic ze jestes po nim pobudzony, heh

przez Chada 22 cze 2014, 20:26
devnull napisał(a):
Chada napisał(a):

spoko, to skąd u mnie takie pobudzenie i niepokój po niej ?
tak samo z resztą jak i u innych biorących tutaj.

Działanie dopaminergiczne przy sertralinie jest w dużych dawkach 150-200mg i to nie teoria bo znam w praktyce.Owszem sertralina wiąże się również z innymi receptorami bardzo słabo ale jednak nie jest tak selektywna jak esci ale z tego będą jedynie skutki uboczne w postaci pobudzenia,niepokoju,akatyzji,biegunki,kołatanie serca które z czasem ustępują im więcej powiązań tym więcej różnorodności w skutkach ubocznych.Efekt leczniczy z tego żaden taka prawda.

Lamotrygina 150mg

przez devnull 22 cze 2014, 20:27
lunatic napisał(a):
ale ja mowie o SSRI a nie o lekach ktore maja dzialania receptorowe ktore wymieniles

no właśnie o SSRI piszę, poczytaj dokładniej o ich farmakokinetyce to się dowiesz.
jedynym działającym tylko na 5-HT jest ESCI, reszta działa tak jak pisałem.
każdy inny SSRI ma bonusowe działanie na inne receptory, oczywiście jest
to łagodne działanie:
Obrazek

Biorę 3 tygodnie. A skutki uboczne tak, zmniejszyły się.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez lunatic 22 cze 2014, 20:29
devnull,
dzialanie receptorowe ktore jest tak słabe ze bez zadnego znaczenia klinicznego

-- 22 cze 2014, 19:33 --

czyli łączysz sertraline i escitalopram ze względu na ich dodatkowe i rozne dzialanie receptorowe? :D

Sortuj wg