SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez marimorena 03 kwi 2014, 18:19
można

przez Pablo5HT1 03 kwi 2014, 22:09
Miko
Doceniam twoje wiadomości ale... akurat z noradrenaliną jest inaczej. Owszem yohimbina nasila lęki ale.. reboksetyna juz np jest off label
na lęki napadowe, chociaz jej nie brałem i raczej nie zamierzam, czytałem wiele opinii pozytywnych ludzi, którzy brali ją na leki napadowe. Stwierdzam po prostu fakty i tyle. W stresie często jest obniżony poziom nor a zwiększony dopaminy.
Moclobemid raczej obniża reaktywność osi stresu ( HPA axis activity) - http://www.researchgate.net/publication/15352767
przynajmniej obniżka ACTH i kortykosteronu.
Jeśli chodzi natomiast o to co może nasilac niepokój w działaniu mirtazapiny, hmmm być może antagonizm alfa 2 ale..... buspiron tez jest antagonistą alfa 2.

-- 03 kwi 2014, 21:11 --

tzn metabolit buspironu

-- 03 kwi 2014, 21:26 --

A czy nie uważasz, że poranne lęki to może być wynikiem mieszania mirtazapiny w kortyzolu, najbardziej ten hormon działa rano, wybudzanie sie w nocy tez jest tego efektem. Więc być może niekorzystne jest cos z blokowania 5 H2 być może.

przez violet_hair_ 04 kwi 2014, 02:12
Ratujcie, nie wiem co dzieje :( 2,5tyg po odstawce Sertry. Zawroty dalej są zwłaszcza wieczorem. Mam bardzo zmienne nastroje z minuty na minutę z wkurzenia do śmiechu. Po takiej akcji wczoraj zrobilo mi się słabo, rozbolała mnie głowa i nasiliły się zawroty. Dziś wieczorem pozwoliłam sobie na kieliszek wina do kolacji. Oczywiście mocno poczułam jego działanie. Teraz jednak nie mogę zasnąć, i zamykając oczy czuję napływające fale ciepła/drętwienia takie dziwne coś. Kręci mi się w głowie, mdli i drętwieją mi ręce do połowy ramienia - takie ciężkie, mdlejące. Czuję to samo jakby w sobie, na żołądku,w przełyku, w głowie. Jak bym miała zaraz odlecieć... Ciężko mi oddychać, czuję się jak nie dotleniona...:( Nie daje rady, nie wiem co robić... Każdy lekarz mówi co innego, jeden (rodzinny) że zawroty są po odstawce a drugi (psychiatra) że nie. Boję się tych stanów. Nie mogę nic czuć bo robi się źle i widzę że alkohol też dalej w odstawkę... Doradźcie coś proszę bo momentami mam ochotę umrzeć...
violet_hair_*4w5*INFJ*

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marimorena 04 kwi 2014, 08:48
to już dość długo, psychiatra raczej wie co mówi że nie powinno się tak dziać

przez freda 04 kwi 2014, 09:35
violet_hair_, wygląda to na stany nerwicowe,może niepotrzebnie przestałaś brać leki?
A już myślałam,że ją pokonałam...

przez miko84 04 kwi 2014, 10:17
Pablo5HT1 reboksetyna to poza NRI także SRI, antagonista 5-HT2c i H1 (chociaż oczywiście słabszy niż NRI).

"W stresie często jest obniżony poziom nor a zwiększony dopaminy"

"Chronic stress increases serotonin and noradrenaline in rat brain and sensitizes their responses to a further acute stress"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2453609

"Marked enhancement of noradrenaline turnover in extensive brain regions after activity-stress in rats"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7146139

"Involvement of the Brain Noradrenaline System in Emotional Changes Caused by Stress in Rats"
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... x/abstract

"Noradrenaline systems in the hypothalamus, amygdala and locus coeruleus are involved in the provocation of anxiety: basic studies"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11033344

"Stress-induced increase in noradrenaline release in the rat hypothalamus assessed by intracranial microdialysis"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2311720

"Differential changes in rat brain noradrenaline turnover produced by continuous and intermittent restraint stress"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7886106

"Psychological stress-induced increases in noradrenaline release in rat brain regions are attenuated by diazepam, but not by morphine"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1924502

"Regional characteristics of stress-induced increases in brain noradrenaline release in rats"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6634905

"Regional rat brain noradrenaline turnover in response to restraint stress"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6685313

"Psychological stress enhances noradrenaline turnover in specific brain regions in rats"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7200246

Uważasz, że obniżenie kortyzolu przez mirtę jest powodem przez który ten lek nasila lęk? :pirate: A kiedy wg. Ciebie ma być odczuwalny lęk jak lek bierze się na noc a w nocy się śpi? Noradrenalina podobnie jak kortyzol także ma dobowy rytm i największe jej wydzielanie następuje między północą a godziną 6 rano a spada od 12 w południe do 18 wieczór (o 18 jest najniższa), co logicznie nakłada się na poranny lęk i ustępowanie go popołudniu i wieczorem podczas stosowania mirtazapiny. Jeśli obniżenie kortyzolu przez mirtazapinę jest wg. Ciebie odpowiedzialne za jej działanie lękotwórcze to zgodnie z dobowym spadkiem wieczorem ten lęk powinien być jeszcze większy, a tak nie jest, bo jest największy rano.

A tak w ogóle to życzę sukcesów w leczeniu lęku noradrenaliną :pirate:
miko84

przez lunatic 04 kwi 2014, 10:28
violet_hair_,
wygląda podobnie do objawów nerwicy lękowej lub lęku napadowego, wziąłbym na próbę xanax jedną czy dwie tabletki, jezeli przejdzie tzn ze powodem są stany lękowe, nie mam innego pomysłu jak to sprawdzic, u mnie ten sposób sie sprawdzał

przez violet_hair_ 04 kwi 2014, 14:46
lunatic, dziś byłam u lekarza ledwo się doczołgając, nie będę mówić o tym, że pracują tam sami idioci którzy mają cię w dupie... Kazała zrobić EKG, cukier i ciśnienie. EKG i cukier ok, ciśnienie 140/80 pamiętając że jestem niskociśnieniowcem. Dostałam Helicid na uspokojenie żołądka i Hydroxyzynę (Atarax) na noc. Chodzę jak nakręcona. Najgorsze jest odczucie słabości i zawrotów, po prostu czekam aż stracę przytomność i się przewrócę. Nie mam już sił - nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam. Wolałabym umrzeć :( nie mam pojęcia co robić... A jeszcze z mężem się kłócę i gówniane wsparcie ;/ To jest nie do zniesienia... Oczywiście lekarz do mnie z ryjem czemu nie zrobiłam kontroli tarczycy, a dopiero dostałam skierowanie i czekam na termin. Jakoś nie wierzę, że od tarczycy mam takie jazdy :/ a miałam i nadczynność i niedoczynność...
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez warrior11 04 kwi 2014, 15:07
violet_hair_, myślę,że to od psychotropów niestety..jak już się w to raz wejdzie,to później naprawdę ciężko od nich się uwolnić..musisz być bardzo cierpliwa..czasami organizm potrzebuje dużo czasu,aby zacząć normalnie funkcjonować po psychotropowej kuracji
Wolność kocham i rozumiem..wolności oddać nie umiem.

przez lunatic 04 kwi 2014, 15:47
violet_hair_,
Dziwne,2,5 tygodnia to powinno mijac,zwlaszcza ze krotko bralas

przez violet_hair_ 04 kwi 2014, 16:07
lunatic napisał(a):violet_hair_,
Dziwne,2,5 tygodnia to powinno mijac,zwlaszcza ze krotko bralas

powinno, a tu jeszcze większe kwiatki...
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez Pablo5HT1 05 kwi 2014, 00:17
Miko
Nie czytasz uważnie. Nie napisałem, ze obniżanie kortyzolu, tylko mieszanie. A to, że lek obniża kortyzol, nie znaczy, że na zasadzie "odbicia: nie wzrasta jego poziom rano, czytaj uważnie. Ty masz coś takiego w myśleniu, że uogólniasz. A poza tym nie musisz mi mówić, że noradrenalina może pobudzać ale... nie zawsze lęki w tym sęk. Wszystko co złego w mózgu to wina noradrenaliny?
Przy fobii społecznej piszesz, że dopamina ma tam rolę ale.... nigdy dosłownie n nie ma tak, żeby jeden przekaźnik był "rozwalony", "rozregulowany", wiec skoro dopamina w fobii społecznej to także i GABA ale też serotonina. Serotonina jest zaburzona w prawie każdej chorobie nerwowej w mniejszym bądź większym stopniu. Co do noradrenaliny to różnie jest, jej rola jest skomplikowana, dwuznaczna moim zdaniem np.
www.researchgate.net/publication/11753836
Mógłbym ci podać więcej a i teraz jak dołożyłem do Moclobemidu doraźnie Pramolan to...(chociaz nie chcę się sprzeczać bo faktycznie noradrenalina jest pobudzająca i może szkodzić często jej wzrost ale nie zawsze tak jest, poza tym noradrenalina aktywuje melatoninę pośrednio a melatonina jest antymaniakalna i lekko nasenna. Dodatkowo hamuje też zmniejsza z tego co czytałem)
No właśnie wracając... widzę poprawę efektu antystresowo-przeciwlekowego, opipramol blokuje m.innymi 5HT2a receptory, tu chyba bym wiązał "coś na rzeczy" z poprawą ale... jest też sigma agonistą . Raczej do antydepresantów to powinno się już na początku dodawać 5 HT2a blokery, tak myślę, sam Pramolan czyli blokowanie tego receptora solo ( plus bloker dopaminowych, histaminowych, ach, lekko nor ) nie daje takiego efektu.
Wracając do tej fobii społecznej to trochę na wyrost diagnoza-kryterium, ot takie lęki społeczne wynikające z braku pewności w kontaktach międzyludzkich, niemniej tak naprawdę to jest to rodzaj zwykłego lęku a ten w wielu płaszczyznach się manifestuje więc... nie przesadzałbym, ze jakaś szczególna ta fobia społeczna. Ja np za cholerę się ludzi nie boję ,nie byłem nigdy przesadnie wstydliwy a mam lęki dość mocne natury somatycznej
i wtedy nie chce mi się z ludźmi przebywać bo nawet gadać mi się nię chce kiedy mam nasilenie lęków. A z tą dopamina i fobią społeczną hmmm, pewnie i tak winna jest serotonina tylko jakiś inny rodzaj receptora albo może GABA ( poprawa socjalizacji po alkoholu i po benzo mówi sama za siebie) a dopamina to tylko dodatek, samym Welbutrinem to sie nie wyleczy jej, takie jest moje zdanie. Coaxil juz bardziej. Dobry był kiedyś na to stary IMAO irreversible taki Nardil ( działał też na GABA, serotoninę, troche na nor i dop).

przez miko84 05 kwi 2014, 11:15
A Ty masz problem z wyciąganiem wniosków.

Nie jest możliwe to, że na zasadzie jak to piszesz "odbicia" poranny wzrost kortyzolu powoduje lęk. Jako dowód podaję ten wykres z badania "Influence of mirtazapine on salivary cortisol in depressed patients":

Obrazek

Jak możesz zauważyć kortyzol bez brania leku u osób z depresją i przy braniu mirtazapiny osiąga podobny, niski poziom o godzinie 20:00. Natomiast poranny skok kortyzolu przy stosowaniu mirtazapiny jest niższy niż bez stosowania tego leku.

Jak wytłumaczysz lękotwórcze działanie yohimbiny i innych antagonistów alfa-2? Jak wytłumaczysz często zauważane zwiększanie lęku przez mirtazapinę, która jest antagonistą alfa-2? (rozumiem, że Twoim "odbiciem" kortyzolu) Jak wytłumaczysz obserwowane nasilenie lęku przez przywołany przez Ciebie buspiron, którego metabolit, jak zauważyłeś, jest antagonistą alfa-2? Widać, że mimo jego przeciwlękowego działania przez agonizm 5-HT1a, jego metabolit potrafi wywołać lęk.

"Does buspirone have anxiogenic properties?"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2570936

"Panic and hypertension associated with single dose of buspirone"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2567819

Ty za to czytasz ze zrozumieniem, ale nigdzie nie napisałem, że wszystko co złego w mózgu to noradrenalina. Przywołanie Twojego linka, że noradrenalina może pełnić funkcje ochronne przed stresem oksydacyjnym w przypadku neuronów dopaminowych niczego nie dowodzi. Nie ma w tym niczego wykluczającego to, że noradrenalina jest uwalniania podczas stresu i może mieć lękotwórcze działanie. Nigdzie nie napisałem, że noradrenalina jest zła. Ma wiele pozytywnych działań, jej słaba transmisja może powodować depresję. Podaj przykłady badań, gdzie substancje silnie noradrenalinowe wykazują działanie przeciwlękowe a nie lękotwórcze (jak choćby antagoniści alfa-2).

Nie wiem czego ma dowodzić dołożenie do moklobemidu opipramolu, który jest agonistą receptorów sigma, antagonistą H1, D2, 5-HT2 i M. Akurat ten lek z tego co wiem nie wykazuje działania SRI ani NRI i to (oraz działanie na sigma) go różni od reszty leków trójpierścieniowych. Jeśli chciałeś tym dowieść, że noradrenalina pełni funkcje przeciwlękowe to chyba nie tędy droga :pirate:
miko84

przez lunatic 05 kwi 2014, 14:12
mi tam po Edronaxie zanikł lęk przed kontaktami z ludźmi, wzrosła pewnośc siebie, wiec w tym typie lęku mógłbym powiedziec ze u mnie noradrenalina zadziałała przeciwlękowo

Sortuj wg