SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
192
61%

Nie
73
23%

Zaszkodziła
52
16%

Liczba głosów : 317

przez violet_hair_ 26 lut 2014, 16:54
miko84, ja wczoraj powiedziałam to samo :/ chciałabym zacząć działać, a czuję się jak przypięta do kaloryfera...
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez miko84 26 lut 2014, 17:01
lunatic nigdy nie zaczął działać dobrze :pirate:

violet_hair_ radzę Ci wytrwać dłużej, ja biorę sertralinę już 13 tydzień :pirate:
miko84

przez violet_hair_ 26 lut 2014, 17:10
miko84, a co ja robię? ;p codziennie rano czeka na mnie magiczna tableteczka na stoliku z herbatką... Szybko łykam żeby się nie rozmyślić...
violet_hair_*4w5*INFJ*

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez devnull 26 lut 2014, 18:45
Brałem przez 5 miesięcy Escitalopram w dawce 5mg, próbowałem 10mg, niestety ta dawka powalała mnie, miałem kisiel w mózgu i przypominałem
istotę głęboko upośledzoną, która jedyne co robi to chroni się przed padnięciem na ryj. Senność i zaburzenia poznawcze tylko częściowo
ustępowały, ale i tak przez 95% czasu chodziłem jak naćpany, bez żadnych emocji, robot który nie ma siły ruszyć się po papierosy.

Dziś do 5mg Escitalopramu dorzuciłem 12mg Sertraliny (min. dawka aktywna to 9mg), po 5h poczułem nasilające się pobudzenie ALE BARDZO gwałtownie
spadający nastrój, nastrój można porównać do uczucia głębokiej żałoby (afekt). Jak 1 raz próbowałem Sertraliny (4 lata temu) to dostawałem nawet euforii,
teraz JEDYNIE mnie pobudza, a nastrój spada do tego stopnia, że łatwo popadam w agresję, nienawiść i wyjątkowo ponury nastrój.

Nic z tego nie rozumiem, z tego co czuję wynika to, że Sertralina już w dawce minimalnej powoduje wzrost dopaminy, bo skąd to pobudzenie, koncetracja
na negatywach ? Totalny nonsens. A pisali, że dopamina skacze powyżej dawki 150mg.

Boję się więc brać Sertraliny, Escitalopram idealnie mnie uspokaja, ale pozbawia sił kompletnie. Dlatego aktualnie muszę połaczyć te 2 leki.
Do snu upierdalam się Alprazolamem (0,5mg) i Mianseryną (5mg).

PATOWA SYTUACJA :(
Nie wiem czy mam się pomęczyć na dawkach minimalnych 12-25mg czy od razu z grubej rury 50 albo 100mg Serty ?
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez lunatic 26 lut 2014, 19:23
zaqzax-3,
wyciągasz wnioski na podstawie reakcji po pierwszej tabletce? tzn. jej części

-- 26 lut 2014, 18:29 --

zaqzax-3 napisał(a):.
(min. dawka aktywna to 9mg)

co tzn?

-- 26 lut 2014, 18:36 --

przykładowo na mnie pierwsza dawka paroksetyny zadziałała pobudzająco co kompletnie nie miało nic wspólnego z jej dalszym działaniem
pierwsza dawka Wellbutrinu znów usypiająco co tez w ogole nie miało miejsca później, nie wyciąga się wnisoków po pierwszych tabletkach

przez devnull 26 lut 2014, 19:50
lunatic napisał(a):zaqzax-3,
wyciągasz wnioski na podstawie reakcji po pierwszej tabletce? tzn. jej części

bo ja już wiem jak będzie, 14 rok na prochach.
do Sertraliny zabierałem się wiele razy, niestety efekt ten się utrzymywał kiedy
stosowałem dawki standardowe ~50mg. Wielokrotnie próbowałem przyśpieszyć
działanie leku dając od razu 25 a po paru dniach 50mg, niestety po miesiącu
terapii, mój nastrój zamiast ulegać poprawie jedynie się pogarszał, wykańczał
mnie stres, wkurwienie, rozpamiętywanie dawnych traum, ten lek mnie
mocno stymuluje, ale niestety rozdrażnia emocjonalnie do tego stopnia,
że jestem jak tykająca bomba, w której zbiera się irytacja aż w końcu wybuchnie,
wtedy najczęściej się okaleczam, dewastuję mieszkanie, agresja itp :(
wtedy muszę stosować benzodiazepiny (alprazolam), by to stłumić, a ja boję się
stosować benzo za dnia, biorę na noc (mniejsze ryzyko uzależnienia psychicznego).

znaleźć równowagę między pobudzeniem/motywacją a spokojem wewnętrznym i pewnością siebie to dla mnie cel życia.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez lunatic 26 lut 2014, 19:53
zaqzax-3,
aaa no chyba że tak, tez mam coś podobnego ze moge przewidziec z jakims prawdopodobienstwem juz pewne działania leku na podstawie kilku dni, tzn chodzi o to jak cos sie pojawia po danym leku poczatkowo co utrzymywało się na nim kiedyś przez cały czas

przez Marian_Paździoch 26 lut 2014, 22:51
Po pół roku brania sertraliny w dawce 150mg odłożyłem ją z dnia na dzień. Włączyłem od razu 225mg wenli.
Marian_Paździoch

przez Popiół 27 lut 2014, 01:29
miko84, też mam naprzemiennie stany pobudzenia ze spowolnieniem co jest nawet wyraźnie dostrzegane przez otoczenie, moje myślenie, reakcja, mowa, bystrość potrafią tak zwolnić że czuję się jak pustak, od czasu gdy dołożyłem sertraline do miansy funkcje poznawcze wyraźnie pogorszyły się, mam problem z przypominaniem sobie co robiłem wczoraj, pamięć krótkotrwała nie funkcjonuje.
Sertralina dodała mi energii jednak jak pisałem wcześniej, ta energia jest mało produktywna, wykonywane czynności są bardziej mechaniczne, nie ma w tym pasji, głębokiego zainteresowania, no i w dodatku gdy jest ta energia to jestem w ciągłym stresie, dłonie cały czas mokre, rano bardzo silny nieuzasadniony lęk wolnopłynący, jak by miało wydarzyć coś złego. Nie wiem ile jeszcze to wytrzymam.

Nie robiłem nigdy badań kortyzolu czy innych hormonów ale podejrzewam że wyszło by nieciekawie, choć i tak ciężko to dokładnie zbadać, jestem bardzo podatny na stres i jest to u mnie chroniczne schorzenie, zdrowi ludzie czują się tak przed np. jakimś ważnym egzaminem a ja takiego stresu potrafiłem doświadczać przez większość dnia, stąd bardzo zainteresowała mnie teoria przedstawiana na forum przez Miko związana z kortyzolem. Zresztą nie trzeba daleko szukać, np. w Zespole Cushinga bardzo częstym objawem są zaburzenia emocjonalne, zaburzenia snu, depresja czy problemy z pamięcią a podobnymi objawami charakteryzuje się właśnie depresja melancholijna, duża, endogenna. Może nie mam typowych objawów hiperkortyzolemii ale np. mam tendencje do łapania otyłości tułowia, często łatwo się męczę lub spada wyraźnie siła moich mięśni, mam problemy z przetłuszczaniem się skóry no i oczywiście zaburzenia emocjonalne, zaburzenia snu, to objawy które mogą świadczyć o przewlekle podwyższonym kortyzolu.
Jest również udowodnione że stres ma destrukcyjne działanie dla pewnych obszarów mózgu, więc jest wysoce prawdopodobne że ogólnie stres może mieć duże znaczenie w pewnych typach depresji. Poza tym kortyzol to bardzo ważny hormon który integruje niemal z wszystkimi innymi hormonami, tak więc może być to jeden z ważniejszych czynników w mojej depresji i nie tylko mojej.

Dodam jeszcze ciekawy cytat: "Dziś rezonans magnetyczny potrafi zarejestrować zmiany jakie wywołuje stres. Przypomina to podobno przejście pocisku przez komórki mózgowe"

Miko84 dobrze celujesz z tym obniżaniem kortyzolu, być może jesteś blisko, tylko wiesz ta choroba rozwija się latami, również wpływając na szeroko pojętą plastyczność mózgu, gdzie może zachodzić tak dużo zmian, które generują kolejne zmiany a te zmiany jeszcze inne o których nie mamy jeszcze pojęcia, promujesz na forum takie leki jak mirtazapina czy tianeptyna, dobrze bo w pewnych typach depresji może być to bardzo korzystne, ale pomyśl logicznie, co to jest 12 tyg. do tego co opisałem dwie linijki w górę. Czy aby na pewno 12 tyg. to wystarczająca ilość czasu? Być może są leki które krążą blisko w okół "jądra" depresji ale może tu potrzeba naprawdę wiele czasu i cierpliwości aby zauważyć efekty.

Moim zdaniem SSRI swoim działaniem są naprawdę daleko od przyczyn depresji, zalew serotoniny potrafi zagłaskać problem ale tak nienaturalnie wysoki poziom tego neuroprzekaźnika uruchamia naprawdę ogromną ilość procesów adaptacyjnych przy czym nie wszystkie z nich są korzystne (to też temat rzeka) Zresztą każdy w temacie zna skutki uboczne tych leków które wypływają od użytkowników z całego świata.

To wszystko co piszę to i tak tylko takie luźne uwagi, bo sam jeden Bóg nie wie co tak naprawdę stoi u przyczyn tej choroby.
Popiół

przez zzYxx 27 lut 2014, 08:45
Tak w ogóle słyszał ktoś o tym, że istnieje baaardzo rzadki podtyp depresji - depresja abuliczna? W niej są wszystkie objawy negatywne. Podobna do melancholijnej. Najlepsze leczenie to combo: NRI + SSRI, TLPD + SSRI. Nie wiadomo dlaczego SNRI nie działają.
The Walking Dead.

przez Osa1 27 lut 2014, 09:45
Od kilku dni nie mogłam spać po Asentrze , więc dziś odstawiłam i spałam jak niemowle , co robić ? :roll:

przez MalaMi1001 27 lut 2014, 09:50
Osa1 napisał(a):Od kilku dni nie mogłam spać po Asentrze , więc dziś odstawiłam i spałam jak niemowle , co robić ? :roll:

Dobrać jakiś lek nasenny.

przez miko84 27 lut 2014, 10:38
Popiół dziękuję za Twój post, bo potwierdziłeś moje przypuszczenia, że może potrzeba po prostu dać więcej czasu lekom które działają na ten typ depresji. W końcu miałem dobrą reakcję na mirtazapinę, być może potrzeba więcej czasu by zadziałała po raz drugi. Masz rację, że depresja rozwija się latami i odwrócenie tych zmian to proces długotrwały. Dobrze pamiętam, że jak brałem w 2009 roku tianeptynę to zadziałała w pełni właśnie po 12 tygodniach. Powiem Ci, że testuję to połączenie (a wcześniej SSRI z mianseryną) właśnie dlatego, że nie wytrwałem na samej mirtazapinie po raz kolejny dłużej niż 10 tyg. To nie było tak, że nie miałem żadnej poprawy, bo byłem na pewno bardziej aktywny niż teraz (w jeden dzień zrobiłem nawet 25 km po górach), ale czekałem na tą poprawę nastroju i anhedonii jaką miałem kiedyś na tym leku. Po prostu brakło mi cierpliwości, a tak jak piszesz, po prostu może być potrzeba więcej czasu. No ale widzę, że SSRI mi tylko szkodzi, pogarsza mój stan... Tak czy inaczej jak już zacząłem to brać to dotrwam do tych 12 tygodni a jak nie będzie efektów to odstawiam SSRI i przechodzę na leki które bardziej się sprawdzają w tych typach depresji - sprawdzę tianeptynę, ew. bupropion i na pewno wrócę do mirtazapiny (ale już bez SSRI i wytrwam dłużej).

W tym typie depresji może być po prostu trudniej, bo nadaktywność osi HPA (a co za tym idzie działanie CRH i kortyzolu) czyni "namacalne" zmiany w mózgu związane czy to z plastycznością, czy to procesami zapalnymi (powiązanie stresu i cytokin z depresją) czy choćby z biologicznymi zmianami w pewnych częściach mózgu jak np. hipokamp (który po prostu się kurczy), czy budowa neuronów (szczególnie dendrytów).

To depresja atypowa reaguje bardzo szybko na leki, bo wiele leków od pierwszych dawek zwiększa kortyzol - np. SSRI. W tym typie depresji mamy słabą aktywność osi HPA, niski kortyzol i stąd biorą się objawy. Dlatego sporo osób ma poprawę od pierwszych dawek SSRI.

Ta depresja i kortyzol dają bardzo charakterystyczne objawy o których pisałem. Nie jest trudno to wyłapać.

Co do SSRI to są badania wykazujące, że te leki podwyższają kortyzol, szczególnie początkowo. Np. jest badanie wykazujące, że sertralina mimo dłuższego stosowania (6 tygodni) zwiększa kortyzol po podaniu dexometazonu/CRH. A właśnie brak hamowania tym testem jest wykrywany u osób z melancholijną (chodzi o to, że w osi HPA istnieje sprzężenie zwrotne ujemne, czyli jak podamy kortyzol (dexometozan jest silnym syntetycznym odpowiednikiem kortyzolu) to zdrową odpowiedzią organizmu jest zahamowanie uwalniania naturalnego kortyzolu. U osób z melancholią ten mechanizm zawodzi i podwyższony kortyzol nie potrafi odciąć uwalniania kolejnych "dawek". To badanie pokazuje, że sertralina nie tylko nie przywraca tego mechanizmu, ale uwalniany pod wpływem dexometazonu/CRH kortyzol jest wyższy niż u osób które brały placebo.

To pokazuje, że SSRI nie tylko słabo obniżają kortyzol ale mogą go podwyższać mimo długotrwałego stosowania (w tym badaniu 6 tygodni).

Badanie: "A placebo-controlled study of sertraline's effect on cortisol response to the dexamethasone/corticotropin-releasing hormone test in healthy adults."

"RESULTS: Cortisol response to the Dex/CRH test increased following treatment with standard doses of sertraline, compared to placebo, after controlling for age and sex."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21617914
miko84

przez lunatic 27 lut 2014, 10:54
miko84,
bupropion tak samo podwyższa, to po co chcesz próbować?

-- 27 lut 2014, 09:57 --

i w ogołe jeżeli juz piszesz o roli kortyzolu to mówiłeś ze brałeś jednocześnie tianeptynę która go obniza i bupropion który go podwyższa, to jaki sens takiego mixu?

Sortuj wg