SERTRALINA (Zoloft,Asentra,Asertin,Sertagen,Setaloft,Luxeta)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
204
60%

Nie
81
24%

Zaszkodziła
57
17%

Liczba głosów : 342

przez violet_hair_ 25 lut 2014, 13:40
miko84, ja mam takie odczucie, jakby mi się ciężko oddychało...
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez Tańczący z lękami 25 lut 2014, 13:45
ja też, ale tylko podczas wprowadzania leku i mija to po 2-3tyg po czym następują lęki trudne do wytrzymania...stąd od wczoraj wróciłem do dawki 37,5mg (z 50mg)
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 25 lut 2014, 13:59
No mi się trudno oddycha, dużo trudniej na SSRI niż bez nich. Jak biorę wieczorem mirtazapinę to jest duża ulga (nie tylko w tym).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez dzama 25 lut 2014, 14:03
Tańczący z lękami napisał(a):dzama, brałaś tylko przez miesiąc? Jeśli ten lek dobrze działał, to dlaczego odstawiłaś?

Bo podnosił prolaktynę. Lekarka zmieniła na inny,który nie podnosi jej. Szkoda ,ze po nowym leku odczuwam skutki uboczne :(
Strach zdominował moje życie. Odebral marzenia i ambicje...

przez violet_hair_ 25 lut 2014, 14:06
Tańczący z lękami, nie strasz...ja już jestem zmęczona tym wszystkim :(
violet_hair_*4w5*INFJ*

przez Psychotropka`89 25 lut 2014, 14:20
miko84, ja nie miałam nic z oddychaniem od SSRI. Ponad tydzień temu rzuciłam w piz...du lorazepam i wtedy miałam mega duszności na tle nerwowym ale myślę, że to wynik odstawienia tego dziadostwa.

violet_hair_, spokojnie... jest lepiej i BĘDZIE coraz lepiej... Ja bym była za włączeniem u Ciebie Mirtrazepiny... Ale lekarzem nie jestem, więc może nie powinnam zabierać głosu... :mhm:
Psychotropka`89

przez Tańczący z lękami 25 lut 2014, 14:23
violet_hair_, spokojnie, ja jestem raczej wyjątkiem i u mnie funkcjonowanie na SSRI solo nie wchodzi w grę, bo leki te dają mi bardzo dużo uboków, a nr. 1 to napięcie i pobudzenie, ale zarazem chronią przed natręctwami i depresją. Nie rozumiem tego, ale tak dziwnie na mnie działają. A obniżka kondycji to swoją drogą, na szczęście akurat to mija, bo przychodzi pobudzenie

-- 25 lut 2014, 13:32 --

miko84, a teoria kortyzolowa, że SSRI początkowo go zwiększają chyba u mnie zastosowania nie ma, bo pierwsze 2 tyg było nawet lepsze niż przed podwyżką, pewne rozluźnienie mięśni a po 14 dniach zaczęło być na odwrót, dlatego nie kumam tego wcale. Teraz wierzę bardziej w typ mieszany zaburzeń ChAD lub zaburzeń w uwalnianiu kwasu glutaminowego a kortyzol jest raczej efektem tych zaburzeń a nie ich przyczyną
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 25 lut 2014, 14:39
To nie jest kwestia wiary ;) Nie twierdzę, że u podstaw Twoich problemów leży wysoki kortyzol, bo każda depresja to osobny przypadek z mieszanką różnych elementów. Uważam natomiast, że jest sporo przypadków gdzie miesza kortyzol który jest chroniczne podwyższony przez ciągły i silny stres. Dlatego uważam, że większość depresji jako przyczynę mają właśnie stres i podatność na niego (czy są to sprawy genetyczne czy psychologiczne to inna rzecz). Jak to działa dokładnie nie wiem, natomiast pewne jest, że silny i chroniczny stres powoduje podwyższenie kortyzolu (oczywiście u zdrowych osób które nie mają żadnych dysfunkcji nadnerczy...), bo jest to naturalna reakcja organizmu. Kortyzol jest bardzo potrzebny do życia. Natomiast chore jest to, że stresu jest tak dużo i prowadzi to do chronicznie podwyższonego kortyzolu. W dalszej kolejności kortyzol powoduje zmiany w mózgu (tutaj tak samo, jak jest dokładnie nikt chyba nie wie - czy przez wpływ na hipokamp czy inaczej np przez wpływ na neuroplastyczność) które mogą objawiać się depresją i lękiem.

Nawet leki typu SSRI mogą dobrze podziałać na obniżenie kortyzolu gdy są stosowane długotrwale (chociaż nie uważam ich za najlepsze w takim przypadku). W wielu depresjach obniżanie kortyzolu jest bardzo korzystne i może przynieść poprawę. Jeśli miałbyś natomiast coś jak depresja atypowa to rzeczywiście to że odczułeś poprawę początkowo na SSRI jest logiczne - w tym typie depresji wszystko co nasila aktywność osi HPA jest korzystne. Więc i SSRI początkowo, i bupropion ew. moklobemid, stymulanty, natomiast leki typu mirtazapina nie są wskazane w tym typie depresji (bo obniżają kortyzol).

Kortyzol wpływa np. też na układ serotoniny.
miko84

przez lunatic 25 lut 2014, 14:54
miko84,
Z tego co piszesz o depresji atypowej to wychodzi ze tianeptyna mi tylko zaszkodzi

przez miko84 25 lut 2014, 14:56
Jeśli masz depresję atypową to możliwe, ale najprawdopodobniej nie pomoże. Masz objawy atypowej?
miko84

przez lunatic 25 lut 2014, 14:59
Mam zmeczenie w dzien i nadmierna sennosc,to jest raczej typowy objaw depresji ze brakuje energii,nie wiem czemu ktos to nazwal atypowe

przez miko84 25 lut 2014, 15:04
Atypowa charakteryzuje się właśnie zmęczeniem i sennością, objadaniem się (nadmierny apetyt), ale i występuje reaktywność nastroju (może wręcz zbyt duża, dlatego tonizujące emocje SSRI są w tym przypadku bardzo korzystne), drażliwość i nadmierna emocjonalność (co jest przeciwieństwem depresji melancholijnej gdzie mamy ubytki emocji). Anhedonia też rzadko kiedy występuje w tym typie depresji. No i stan chorego wyraźnie lepszy rano a pogarsza się popołudniu i wieczorem.
miko84

przez lunatic 25 lut 2014, 15:07
To nie mam ani atypowej ani typowej tylko mieszana

przez miko84 25 lut 2014, 15:11
Co też się często zdarza. W sumie to kijowo masz :pirate: U mnie bardzo dużo pasuje do melancholijnej.
miko84

Sortuj wg