TRAZODON (Trittico CR/XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy trazodon pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
101
64%

Nie
38
24%

Zaszkodził
18
11%

Liczba głosów : 157

TRAZODON (Trittico CR)

przez Umpero 02 lut 2016, 11:49
A SSRI w tym wenla, paro z których jest cholernie ciężko zejść i ludzie do nich wracają gdyż mają nieudane próby odstawienia ?
Chyba, że moja definicja uzależnienia jest mylna... Jednak do tej pory byłem przekonany, że uzależnienie od danej substancji wiąże się z tym, że nie możemy jej odstawić.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Grabarz666 02 lut 2016, 12:21
Umpero napisał(a):A SSRI w tym wenla, paro z których jest cholernie ciężko zejść i ludzie do nich wracają gdyż mają nieudane próby odstawienia ?
Chyba, że moja definicja uzależnienia jest mylna... Jednak do tej pory byłem przekonany, że uzależnienie od danej substancji wiąże się z tym, że nie możemy jej odstawić.

Najczęściej nieudane próby to po prostu zbyt szybkie odstawienie po ustąpieniu objawów depresyjnych, a po odstawieniu po prostu ich nawrót.
Uzależniają tylko i wyłącznie leki działające na receptory hamujące takie jak GABA (czyli benzodiazepiny), opioidowe (alkaloidy fenantrenowe i inni ich agoniści).

-- 02 lut 2016, 12:42 --

Tianeptyna posiada Ki = 383 nM dla receptorów mi-opioidowych i Ki = 37.4 μM dla receptorów sigma-opioidowych. Stąd u dużych dawkach może powodować uzależnienie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25026323
Grabarz Rocket Fuel:
Fluwoksamina 50 mg (1-0-0)
Mirtazapina 30 mg (0-0-½)
Pregabalina 150 mg (0-0-1)

http://naukowy.eu/

"Głupota jest sprawą prywatną, lecz jej skutki są społeczne." - autor nieznany

TRAZODON (Trittico CR)

przez Umpero 02 lut 2016, 14:02
Trazodon odstawiałem będąc na dawce 150mg i schodząc do 12,5 mg. Dopiero czwarte podejście było udane. Po każdej nieudanej próbie następował powrót na tydzień do dawki 12,5 mg. Trittico brałem głównie na sen.
Rozumiem, że napisałeś to od strony typowo naukowej, jednak jak widać w praniu to te leki jest ciężko odstawić co dla mnie jest równoznaczne z tym, że są uzależniające. Wystarczy pośledzić temat o odstawieniach gdzie użytkownicy piszą o taki efektach odstawiennych jak "zaburzenia równowagi, drżenia, rozdrażnienie, lęki czy brain zapy po wenli". Czy to nie są efekty przyzwyczajenia organizmu do danej substancji a co za tym idzie uzależnienia ?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

TRAZODON (Trittico CR)

przez Grabarz666 02 lut 2016, 14:12
Tak jak pisałem wyżej, ludzie często odstawiają leki wtedy gdy nie są całkowicie zdrowi, stąd nawrót objawów.
Poza tym to normalne, że odstawiając lek mózg wraca do równowagi sprzed jego brania zaburzając równowagę już istniejącą, warunkowaną jego braniem.
Uwierz mi, jest różnica między odstawianiem inhibitora SERT a agonistą GABA lub rec. opioidowych. Zauważ, różnicę, że inhibitor SERT nie działa bezpośrednio na receptory (ale pośrednio, przez zwiększanie ilości serotoniny w przestrzeni synaptycznej agonizującej receptory serotoninowe), natomiast benzodiazepiny lub opioidy działają na receptory bezpośrednio to jest znacząca różnica.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Umpero 02 lut 2016, 15:44
W takim razie pytanie czy biorąc dany lek nawet X lat, który jest inhibitorem SERT mózg zawsze wróci do stanu równowagi z przed brania tego leku ? Czy zmiana równowagi jaką generuje dany lek jest odwracalna ?

TRAZODON (Trittico CR)

przez JERZY62 02 lut 2016, 17:00
Grabarz666 napisał(a):ludzie często odstawiają leki wtedy gdy nie są całkowicie zdrowi

Bo nie ma wyleczenia całkowicie z naszych chorób za pomocą leków np. nerwicy.
♪♪♪

TRAZODON (Trittico CR)

przez Grabarz666 02 lut 2016, 18:39
JERZY62 napisał(a):
Grabarz666 napisał(a):ludzie często odstawiają leki wtedy gdy nie są całkowicie zdrowi

Bo nie ma wyleczenia całkowicie z naszych chorób za pomocą leków np. nerwicy.

A skąd ta teoria? Znam ludzi, którzy brali antydepresant kilka lat i obecnie ich nie biorą będąc w remisji.

Umpero napisał(a):W takim razie pytanie czy biorąc dany lek nawet X lat, który jest inhibitorem SERT mózg zawsze wróci do stanu równowagi z przed brania tego leku ? Czy zmiana równowagi jaką generuje dany lek jest odwracalna ?

Całkowicie na pewno, ale to nie znaczy, że trzeba te leki brać całe życie oraz że bez nich nigdy nie dojdziemy do zdrowia.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Luxor 02 lut 2016, 18:52
Grabarz666 napisał(a):Zauważ, różnicę, że inhibitor SERT nie działa bezpośrednio na receptory (ale pośrednio, przez zwiększanie ilości serotoniny w przestrzeni synaptycznej agonizującej receptory serotoninowe), natomiast benzodiazepiny lub opioidy działają na receptory bezpośrednio to jest znacząca różnica.

Hmm a taki Trazodon, czy Mianseryna nie działają przypadkiem bezpośrednio na receptory 5-HT2a i 5-HT2c antagonizując je ?

TRAZODON (Trittico CR)

przez Grabarz666 02 lut 2016, 20:30
Luxor napisał(a):Hmm a taki Trazodon, czy Mianseryna nie działają przypadkiem bezpośrednio na receptory 5-HT2a i 5-HT2c antagonizując je ?

Tak, ale zadaj sobie pytanie czy serotonina jest neuroprzekaźnikiem hamującym w OUN?

TRAZODON (Trittico CR)

przez Luxor 02 lut 2016, 22:10
Grabarz666 napisał(a):Tak, ale zadaj sobie pytanie czy serotonina jest neuroprzekaźnikiem hamującym w OUN?

Nie zaprzeczam, tym bardziej, ze ja akurat nigdy nie miałem objawów odstawiennych po SSRI. Z Trazodonem przekonam się za kilka miesięcy jak będzie trzeba odstawić :)

P.S.
Przy okazji mam pytanie, czy był ktoś na tym leku na wyższych dawkach niż 150? Czy jest sens iść w górę aby leczyć się w monoterapii na depresję nerwicową, dystymię itp? Z SSRI poddałem się tylko ze względu na bezsenność która nie mijała.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Umpero 03 lut 2016, 11:01
Grabarz666 napisał(a):
Luxor napisał(a):Hmm a taki Trazodon, czy Mianseryna nie działają przypadkiem bezpośrednio na receptory 5-HT2a i 5-HT2c antagonizując je ?

Tak, ale zadaj sobie pytanie czy serotonina jest neuroprzekaźnikiem hamującym w OUN?

A można troszkę bardziej łopatologicznie ? Bo szczerze to już nie wiem czy trazodon jest uzależniający czy nie ?

-- 03 lut 2016, 11:04 --

Luxor napisał(a):
Grabarz666 napisał(a):Tak, ale zadaj sobie pytanie czy serotonina jest neuroprzekaźnikiem hamującym w OUN?

Nie zaprzeczam, tym bardziej, ze ja akurat nigdy nie miałem objawów odstawiennych po SSRI. Z Trazodonem przekonam się za kilka miesięcy jak będzie trzeba odstawić :)

P.S.
Przy okazji mam pytanie, czy był ktoś na tym leku na wyższych dawkach niż 150? Czy jest sens iść w górę aby leczyć się w monoterapii na depresję nerwicową, dystymię itp? Z SSRI poddałem się tylko ze względu na bezsenność która nie mijała.

A jakie leki z grupy SSRI brałeś ? Możesz opisać jak wyglądała bezsenność na poszczególnych lekach ? Głównie chodzi mi ile czasu brałeś dany SSRI? Czy na każdym było tak, że nie mogłeś totalnie spac? Czy może na jednym ta bezsenność była "lżejsza" na innym z kolei było gorzej ?

TRAZODON (Trittico CR)

przez Peter007 03 lut 2016, 11:31
Ja zawsze jak mam bezsennosc siegam po Tritico, juz ponad 8 lat !. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze Trittico NIE uzaleznia, NIE ma z nim zadnych problemow jak np z benzo, z-drugs, etc. Trittico to lek na depresji, ale w malych dawkach dziala usypiajaco. Odstawienie to nie problem, trzeba robic stopniowo, mozliwe ze po calkowitym odstawieniu bedzie kilka nocy zle przespanych. Ogranizm sie szybko sam ureguluje i sen wroci.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Grabarz666 03 lut 2016, 11:40
Żaden antydepresant nie uzależnia. To, że trazodon blokuje 5-HT2A i powoduje senność i uspokojenie to nie znaczy, że uzależnia. Serotonina nie jest neuroprzekaźnikiem hamującym.
Brałem dwa SSRI, escytalopram i fluwoksaminę. Jedynie na fluwoksaminie spałem (dlatego, że jest agonistą receptorów singma-1, których agonizm powoduje senność i uspokojenie, na dawce 100 mg włączał się zombie-mode). FLuwoksaminę brałem ok 4 miesięcy, escytalopram 6 miesięcy i teraz ponownie, od 3 tygodni.
Przyznam, że porównując działanie nasenne mirtazapiny, mianseryny i trazodonu, to ten ostatni działał najlepiej nasennie ze względu na najsilniejszą z pośród nich inhibicję receptora alfa-1. Odstawiając go nie miałem objawów odstawiennych, bo natychmiast wchodzilem na mirtazapinę.

TRAZODON (Trittico CR)

przez Umpero 03 lut 2016, 12:03
Grabarz666 napisał(a):Żaden antydepresant nie uzależnia. To, że trazodon blokuje 5-HT2A i powoduje senność i uspokojenie to nie znaczy, że uzależnia. Serotonina nie jest neuroprzekaźnikiem hamującym.
Brałem dwa SSRI, escytalopram i fluwoksaminę. Jedynie na fluwoksaminie spałem (dlatego, że jest agonistą receptorów singma-1, których agonizm powoduje senność i uspokojenie, na dawce 100 mg włączał się zombie-mode). FLuwoksaminę brałem ok 4 miesięcy, escytalopram 6 miesięcy i teraz ponownie, od 3 tygodni.
Przyznam, że porównując działanie nasenne mirtazapiny, mianseryny i trazodonu, to ten ostatni działał najlepiej nasennie ze względu na najsilniejszą z pośród nich inhibicję receptora alfa-1. Odstawiając go nie miałem objawów odstawiennych, bo natychmiast wchodzilem na mirtazapinę.

Czy fluwoksamina nie jest tym lekiem, który trzeba 2 razy dziennie brać ze względu na krótki half life ?
Pisząc, że spałeś na fluwoksaminie masz na myśli, że chodziłeś na niej senny przez cały dzień czy po prostu nie miałeś kłopotu z zaśnięciem gdy przychodziła pora snu?
Czy może chodzi o to, że tak wyciszał ten lek, że nie przejmowałeś się sprawami, które Cię do tej pory rozstrajały i mogłeś spokojnie zasnąć?

Możesz przybliżyć na czym polega zombie mode? Pewnie go doświadczyłem nie raz, ale nie mam świadomości z czym wiąże się to pojęcie.

-- 03 lut 2016, 12:12 --

Peter007 napisał(a):Ja zawsze jak mam bezsennosc siegam po Tritico, juz ponad 8 lat !. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze Trittico NIE uzaleznia, NIE ma z nim zadnych problemow jak np z benzo, z-drugs, etc. Trittico to lek na depresji, ale w malych dawkach dziala usypiajaco. Odstawienie to nie problem, trzeba robic stopniowo, mozliwe ze po calkowitym odstawieniu bedzie kilka nocy zle przespanych. Ogranizm sie szybko sam ureguluje i sen wroci.

Też miałem takie doświadczenie z tym lekiem i brałem go doraźnie. Jak już wziąłem to pobrałem 2 tygodnie i odstawiałem bez najmniejszego problemu. Problem pojawił się gdy próbowałem przejść na paroksetynę, która rozregulowała moje spanie i wtedy brałem trittico 4 miesiące. Przy każdej próbie odstawienia trittico nie mogłem spać. Nawet wtedy gdy wróciłem do escitalopramu.

Sortuj wg