BUSPIRON (Buspirone,Buxal,Buspar,Bespar,Mabuson,Spamilan)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy buspiron pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
16
53%

Nie
10
33%

Zaszkodził
4
13%

Liczba głosów : 30

przez lunatic 22 wrz 2014, 22:19
ostatnio mi go dał lekarz, mowil ze nie dziala przeciwdepresyjnie i nie ma wpływu na nastrój, po pierwszej tabletce dostałem ataku paniki i sobie go odpuściłem

przez lutenet 28 wrz 2014, 21:11
mio85 napisał(a):Podbjam pytanie lunatica, ale troche zmodyfikowane. Czy ten lek jest skuteczny w monoterapii, czy jest po prostu za slaby? Chodzi mi głownie o jego potencjal przewciwdepresyjny - ma jakikolwiek, czy moze tylko zmniejszac lęki. Wyleczył sie ktokolwiek tym solo, albo chociaz poczul poprawe?

Nie wiem jak w monoterapii ale dorzucając go do 25-50mg sertry zmniejszał mi lęki, fobię spo. oraz poprawiał nastrój. Brałem go w dawce 2x20mg dziennie. Podchodziłem do niego kilkukrotnie ale za każdym razem odstawiałem z powodu bólu w klatce p. Czy jest na rynku lek który działałby podobnie do buspironu ?

przez xanonymous 03 paź 2014, 14:03
Ja go kiedyś brałem ale nie pamietam dlaczego po kilku dniach przestalem. Albo nie działał albo mnie jakoś nakręcał zamiast rozluźniać. W każdym razie lunatic jeśli dostałeś leków po nim to może to możę powinieneś przed zażyciem wspomóc się jakąś benzodiazepiną na powiedzmy tydzień czasu czy czymś przeciwlękowym innym (np. olanzapina 5mg - ćwiartka tabletki wieczorem czy nawet 1/8) i poczekać aż spamilan się przyjmię. Możę po kilku dniach by na ciebie zadziałał przeciwlękowo. NIeraz tak bywa żę na początku nasilają się dolegliwości. Chociaż ja na początku leczenia tak nigdy nie miałem. Ale ostatnimi czasy to np. sertralina działałą na mnie lękotwórczo, po mianserynie dostałem tak silnego lęku i pobudzenia ze masakra, i inne leki też , w ogole obawiam sie czy mi sie coś w mózgu nie uszkodziło bo bardzo źoe reaguje na prawie wszystkie leki. A lekarze nieraz mówią że moze sie pogorszyći zeby to przeczekać tylko /cenzura/ jak, nie rozumieją bo nigedy lękow nie mieli czy tym podobnych ze poprostu nie jest to możliwe czesto aby przeczekiwać nasilenie leku czy depresji po leku bo nikt tu nie jest masochistą. Paroxetyne próbowałeś? Np. 5mg przez tydzien , zaczac od malej dawki. Mnie to jakos uspokoiło ze jak sie z matka poklocilem to serce mialem spokojne a tak to jakiśdrżączek i rozdygotania z nerwowo dostawalem. Tylko ze ja akurat po paroxetynie dostalem nudnosci i tydzien tylko wytrzymalem. No i pamiec taką operacyjna mi upośledzał .......

-- 03 paź 2014, 14:17 --

Hydroxyzyna działa przeciwlękowo poprzez antagonizm (blokowanie) receptora 5-HT2A. Natomiast buspiron agonizuje (aktywuje, pobudza) ten receptor. W związku z czym na chłopski rozum może generwoać lęk. Tylko żę z czasem (jakieś2 tygodnie chyba) wrażliwość tego receptora ulegnie osłabieniu i wtedy dopiero pojawi sięefekt terapeutyczny. tu jest na jakie receptory dziala http://en.wikipedia.org/wiki/Buspirone# ... _mechanism Moze oslabiac apetyt poprzez pobudzanie receptora 5ht2c - bo jego blokowanie zwieksza apetyt natomiast pobudzanie zapewne da efekt odrotny, z tym że nie dziala on jakos silnie na ten receptor wiec niekoniecznie. W ogole tak jest z lekami ssri ze pobudzaja pewne receptory serotoninowe poprzez zwiekszenie stezenia serotoniny dlatego tez moga nasilac leki a po 2 tyg. powinno to przejsc spowodu zmniejszenia wrazliwosci receptorow.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mio85 03 paź 2014, 19:39
lutenet napisał(a):Nie wiem jak w monoterapii ale dorzucając go do 25-50mg sertry zmniejszał mi lęki, fobię spo. oraz poprawiał nastrój. Brałem go w dawce 2x20mg dziennie. Podchodziłem do niego kilkukrotnie ale za każdym razem odstawiałem z powodu bólu w klatce p. Czy jest na rynku lek który działałby podobnie do buspironu ?

Ok jest pozytyw. A poczules, albo ktokolwiek poprawe funkcji seksualnych po nim, bo podobno ma niwelowac zgubny wplyw ssrajow na ta sfere?

przez depresja24h 16 paź 2014, 18:18
Dostałam to dziś od lekarza na lęki, krótka ulotka. Może ktoś powiedzieć coś więcej o skutkach ubocznych? Nie wiem czy sens to brać.

przez mio85 17 paź 2014, 14:13
Czy dziala on szybciej niz SSRaje, czy tez trzeba mu dac 2 miesiace?

przez depresja24h 17 paź 2014, 20:20
Mi lekarka mówiła, że po 10 dniach zacznie działać.

przez xanonymous 19 paź 2014, 18:59
Możę poprawiać libido ale nie musi - zalezy od osoby. Związene to jest z częściowym agonizmem receptora 5ht1a podobnie jak trittico też wplywa na ten receptor.

-- 19 paź 2014, 19:04 --

Jak w ulotce pisze ze po kilku tygodniach zaczyna sie odczuwalne dzialanie leku na lęk. Pewnie jak się receptory odwrażliwią.

przez mio85 19 paź 2014, 19:35
xanonymous napisał(a):Możę poprawiać libido ale nie musi - zalezy od osoby. Związene to jest z częściowym agonizmem receptora 5ht1a podobnie jak trittico też wplywa na ten receptor.

Trittico dzialalo w pewnym stopniu pozytywnie, przynajmniej jesli chodzi o erekcje. Czyli buspiron dziala w ten sam sposob co trittico na ten receptor, czy w inny? Wiesz cos moze czy silniej na niego oddzialuje od trazodonu? Ma ktos porownannie w braniu jednego i drugiego?

przez xanonymous 29 paź 2014, 14:32
http://en.wikipedia.org/wiki/Buspirone# ... _mechanism Jest częściowym agonistą tego receptora. Czytałem na angielskim forum że komuś tam pomógł na te sprawy natomiast innym nie pomógł. Tak, trazodon jest także częściowym agonistą 5ht1A http://en.wikipedia.org/wiki/Trazodone#Pharmacology

Jest taka stała Ki (powinowactwo do receptora) i im mniejsza tym substancja lepiej się łączy z receptorem

dla buspironu 5-HT1A Ki= 28 nM
dla trazodonu 5-HT1A Ki= 118 nM

Czyli wynikalo by ze buspiron lepiej/silniej się łączy z tym receptorem niz trazodon, ale na wikipedi angielskiej pisze ze to trazodon dziala silniej jeśli chodzi o "intrinsic activity". Za bardzo nie znam sie na tych rzeczach. Są jeszcze inne stałe określające jak łączy sie substancja z receptorem. W każdym razie moze lepiej łączy się buspiron z tym receptorem ale trazodon wywiera silniejszy efekt.

Częściowy agonista to taki który dziala slabiej niż neuroprzekaznik (w tym przypadku serotonina). Ale jeśli bęzie dużo tego czesciowego agonisty a np. serotoniny malo to agonista czesciowy powinien (na logike) dać wiekszy efekt niż neuroprzekaźnik.

-- 29 paź 2014, 14:39 --

Buspiron jest także antagonistą presynaptycznych dopaminowych receptorów D2,D3,D4 (znajdujących się przed synapsą). Możę ktośsię orientuje czy są to właśnie tzw. autoreceptory czy jakieś inne? Bo blokada autoreceptorów powoduje większe uwalanianie neuroprzekażnika.

-- 29 paź 2014, 14:46 --

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2866230 czyli są to autoreceptory jednak. NIe bardzo rozumiem jak to z tym jest , skoro blokada autoreceptorow zwieksza uwalnianie neuroprzekaznika (w tym wypadku dopaminy) to lek powinien zmniejszac poziom prolaktyny a nie podwyzszac tak jak jest z amisulpirydem a także buspiron ponoc podnosi prolaktyne. W tym badaniu pisze ze zwieksza metabolizm dopaminy (czyli co to znaczy) a poźniej ze w pewnym rejonie mozgu odnotowano malę zmniejszenie metabolizmu (???)

przez n..... 29 lis 2014, 16:56
Witam jestem na forum pierwszy raz. Mam zdiagnozowana nerwicę lekowa. Od 16 dni biore spamilan co 4 dni zwiekszam dawke do docelowej czylo 20 mg. Do tej pory mam okropne skutki uboczne nawal mysli tych ktorych sie boje zawroty glowy i znaczne pogorszenie nastroju. Czy komus pomogl ten lek? I po ilu dniach no i czy tez mieliscie takie skutki uboczne?

przez Popiol 25 gru 2014, 11:20
Pobudza mnie ten buspiron.
Popiol

przez miko84 25 gru 2014, 12:36
Jego metabolit jest antagonistą alfa-2 jak mirtazapina, stąd ew. pobudzenie.
miko84

przez depresja24h 25 gru 2014, 13:24
Buspiron moze wzmacniac dzialanie SSRI zarowno przez uzupelnienie serotoniny jak i bezposrednia desynsytyzacje receptorow 5H1A. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Sortuj wg