METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Ritalin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
30
81%

Nie
6
16%

Zaszkodził
1
3%

Liczba głosów : 37

przez Michuj 01 mar 2012, 14:10
jeśli spytasz się lekarza o ten lek, jako o prospołeczny, mający zrobić z Ciebie duszę towarzystwa, to prawdopodobnie Cię wyśmieje.
Loża szyderców

przez miko84 01 mar 2012, 16:19
Badziak zmniejszył u mnie lęk społeczny i częściowo działał pro-spotkaniowo ale co z tego skoro podczas rozmów byłem nakręcony, nerwowy i cały czas śmiertelnie poważny...
miko84

przez Nola 01 mar 2012, 17:20
miko84, to w takim razie lekarze w naszym pieknym kraju maja wy... na osobe, ktora spelnia kryteria F90? Mają taką władzę, że mogą z ICD-10 polemizowac?

To co piszesz o układzie sympatycznym ma sens, ale z drugiej strony, czy uważasz, że fobia społeczna i ADHD wzajemnie się wykluczają?

Badziak - na mnie zadziałał raczej wyciszająco, ale przez to, że odrobinę łatwiej zabrac się za działanie to również łatwiej zebrac się do wyjścia ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 01 mar 2012, 18:20
Nola nie, ale u osób z fobią społeczną stwierdzono nadaktywność układu sympatycznego, a wtedy stosowanie leków na ADHD, które działają silnie na wychwyt noradrenaliny może pogłębiać lęk i zdenerwowanie w sytuacjach społecznych. Po prostu trudniej dobrać wtedy leki.

Lekarze u nas, nie tylko w sferze psychiatrii są daleko w tyle.
miko84

przez QueenForever 01 mar 2012, 18:26
Fobia społeczna to związana jest głównie z D2.
QueenForever

przez Nola 01 mar 2012, 19:30
Ale chyba oficjalnie lekarz może uznac spełnienie kryteriów diagnostycznych, czyż nie?
Jasne, większosc zapewne nie słyszała o adhd u dorosłych, ale jeżeli psychiatra posiada wiedze na ten temat to co stoi na przeszkodzie, by stwierdzic adhd?

przez miko84 01 mar 2012, 20:48
QueenForever to nie jest takie proste, serotonina też ma znaczenie w socjalizacji, a badacze odkryli ostatnio zaburzenia serotoniny u osób z autyzmem (te osoby mają ogromne problemy komunikacyjne). Pozatym wielu osobom pomogły w tej przypadłości SSRI. U mnie paroksetyna w wyższych dawkach jest bezkonkurencyjna, a próbowałem nawet metylofenidatu dość długo.

Nola tak, ale przepisując Ci lek na ADHD robi to tzn. Off label, bo nie ma zalecenia w Polsce do stosowania tych leków u osób powyżej 18 roku życia. I nie są one więc refundowane powyżej tego wieku. To są wytyczne Głównej Izby Lekarskiej chyba. Ale oczywiście nie musi się do tego stosować i to lekarz jest ostatnią "instancją" w wyborze leku :) Może Ci przepisać nawet aspiryne na raka, skoro uzna, że Ci pomoże.
miko84

przez Badziak 01 mar 2012, 20:51
wujekEgonDaCiKlapsa napisał(a):jeśli spytasz się lekarza o ten lek, jako o prospołeczny, mający zrobić z Ciebie duszę towarzystwa, to prawdopodobnie Cię wyśmieje.

ogarnij się :roll:
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez QueenForever 01 mar 2012, 21:11
miko84 oczywiscie ze to nie jest takie proste,ale jesli chodzi o dopamine to własnie ten receptor odgrywa w fobii społecznej wazną funkcje,IZW dopaminy są nieselektywne receptorowo pomimo że selektywnie działają na dopamine a stymulacja niektórych receptorów dopaminowych wcale nie jest korzystna .
W zasadzie to posługujemy się złą nomenklaturą-serotonina,dopamina ,noradrenalina...itd,tymczasem są to jedynie nośniki zmian które dokonują sie na poziomie konkretnych ich miejsc docelowych-mianowicie okreslonych receptorów-w przypadku serotoniny 5HT1a,5HT2a,c -dopaminy D2 , D3,noradrenaliny alfa 2 i w zasadzie tylko one są ważne w leczeniu depresji.
QueenForever

przez miko84 01 mar 2012, 21:20
No tak, nawet SSRI powodują sentyzację receptorów D2 gdy się je bierze chronicznie. Najlepszy na fobię społeczną jest Nardil, ale u nas się go nie stosuję. Upieram się, że SSRI to leki z wyboru przy długotrwałej farmakoterapii. U mnie sprawdziły się najlepiej, a przeszedłem przez multum rodzajów leków.
miko84

przez thatMightyOneMan 15 mar 2012, 20:32
Ja tam czekam na metylofenidat; i jak na razie w nim pokładam nadzieję ,że to wreszcie będzie 'to' ,no ewentualne modyfikacje z innymi ale to czas pokaże ,najważniejsze ,że wreszcie doszedłem do przyczyny -mego dosyć specyficznego życia/i wcześniejszych depresji.

przez Kalebx3 15 mar 2012, 23:39
Ja tam czekam na metylofenidat; i jak na razie w nim pokładam nadzieję ,że to wreszcie będzie 'to'

witaj That Mightyone Man, a czego byś oczekiwał po tym leku? Jeśli euforystycznego elektrycznego kopa ,to jednak to nie ta parafia. "Ołów w dupie i spokój we łbie", i aż tyle. Jednak powodzenia,bez atestów nie ma miarodajnych opinii.
pozdrawiam.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez thatMightyOneMan 16 mar 2012, 01:21
No właśnie nie; ...elektryczne kopy to ja mam po Wellbutrinie < tzn mam ich dosyć już, euforii? nie, ja chcę emanującego spokoju nie tylko w środku; ,jak i porządku w umyśle; takiego "błogiego" stanu wszech możliwości; bez nerwów, biegania ..i tak zwykle nie tam gdzie akurat powinnienem ,porządku w okół siebie ,większej empatii ,końca tego roztrzepania itp;.... tzn. ściślej - Ja WIEM; jakie to uczucie; ,ale mam nadzieję na "leki" z apteki ,a nie smyranie smoka za ogon; ,że tak to ujmę; .

przez Kalebx3 16 mar 2012, 02:07
ja chcę emanującego spokoju

w takim razie myślę ,że metylofenidat może się nadać. Ciekawy jestem jak u Ciebie to zaskoczy ,bo z tego co widzę i czytam, różnie to bywa u różnych osób .
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Sortuj wg