KWETIAPINA(Seroquel,Ketrel,Kwetaplex,Kventiax,Ketipinor)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy kwetiapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
82
67%

Nie
24
20%

Zaszkodziła
16
13%

Liczba głosów : 122

przez miko84 21 sty 2014, 11:38
elfrid wymieniasz parę stabilizatorów ale zapominasz o kwasie walproinowym. Nie wiem czy nie lepsze byłoby połączenie takiego stabilizatora z jakimś antydepresantem który nie wykazuje takiego wpływu na zmianę fazy i wejście w manię. Nie wiem skąd się wzięło przeświadczenie (wspominasz o literaturze fachowej), że SSRI nie mają tendencji do zmiany fazy. Wg mojej obserwacji to właśnie SSRI mają największą tendencję do wprowadzania ludzi w manię/hipomanię. (podejrzewa się, że stan hipomanii to stan podwyższonych poziomów serotoniny i noradrenaliny) Sam dostałeś manii na paroksetynie i i uważasz, że te leki nie mają tendencji do jej powodowania? Moim zdaniem właśnie leki typu mianseryna/mirtazapina, wellbutrin, tianeptyna czy nawet moklobemid to mniejsze ryzyko wejścia w manię niż przy SSRI/SNRI. Znam osobę która weszła w manię po paroksetynie, a później po klomipraminie. Jest też sporo osób na zagranicznych forach które dostały manii po SSRI, wystarczy trochę poszukać. Mania/hipomania po samej mirtazapinie to jedynie stan nadaktywności noradrenalinowej i nie jest to typowa mania (występuje przy wyższych dawkach gdy noradrenalina już dość mocno działa). Nie znam przypadków manii po tianeptynie. Wellbutrin też, mimo swojego działania dopaminowego nie charakteryzuje się częstym wprowadzaniem w manię/hipomanię a stan zwany hooneymoon jest raczej przykładem dobrego działania przeciwdepresyjnego. O moklobemidzie mam najmniej wiedzy bo nie interesował mnie ten lek za bardzo, ale też nawet na forum są osoby u których ma on słabsze działanie manio-twórcze od SSRI/SNRI.

Hipotonia ortostatyczna to efekt zablokowania receptorów adrenergicznych alfa-1 które normalnie utrzymują napięcie naczyń krwionośnych i utrzymują ciśnienie na odpowiednim poziomie. Działanie antagonizujące alfa-1 ma większość neuroleptyków, w tym kwetiapina, więc to mógł być efekt właśnie tego. Mianseryna ma takie działanie ale już mirtazapina jest go pozbawiona i nie powoduje hipotonii ortostatycznej. Z innych leków to także trójpierścieniowce mają takie działanie.

Miałem Ci już nic nie pisać, ale piszesz, że cenisz opinie ludzi z forum. Proszę mnie tylko nie atakować, dzielę się wiedzą :P
Ostatnio edytowano 21 sty 2014, 11:51 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Marian_Paździoch 21 sty 2014, 11:49
Odnośnie stosowania antydepresantów w ChAD - wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Z moim typem tzw. "sezonowym" zastosowanie nawet trzech antydepresantów w trakcie jesieni może być nieskuteczne w podniesieniu mnie z depresji, więc o wywołaniu żadnej hipo nie ma mowy. Za to na wiosnę nawet bez antydepa potrafię zapuścić się głęboko w Polskę i podkręcać swoje podboje erotyczne. Obecnie kwetiapinę sobie odpuściłem, do czasu następnej wizyty - wtedy poproszę o Symquel o przedłużonym uwalnianiu. Niestety nie jestem w stanie przetrwać skutków ubocznych, nie mogę pozwolić sobie na ciągłe omdlenia. Póki co jestem na lamotryginie z 150mg sertraliny i 60 mianseryny. I jest względnie dobrze.
Marian_Paździoch

przez miko84 21 sty 2014, 11:53
Moim zdaniem wszystkie neuroleptyki mogą powodować nasilenie depresji bo wszystkie te leki blokują dopaminę, nawet jeśli w małych dawkach początkowo zwiększają jej uwalnianie. Wszystko zależy od indywidualnej predyspozycji i u jednej osoby ta dopamina będzie bardziej przyblokowana a u innych mniej (i też u jednych to będzie się objawiało nasileniem depresji a u innych nie).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 21 sty 2014, 11:58
miko84 napisał(a):Moim zdaniem wszystkie neuroleptyki mogą powodować nasilenie depresji

To się kłóci z przyjętymi schematami leczenia i wieloma opracowaniami. Sulpiryd stosowany w depresji, amisulpryd w dystymii(Deniban=blokowanie presynaptycznych autoreceptorów D2 i antagonizm 5-HT7), antydepresyjne właściwości kwetiapiny w dawkach 200-300mg, rispolept stosowany w depresji i OCD itp.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 21 sty 2014, 12:02
Mówimy o stosowaniu neuroleptyków solo czy jako dodatków? Większość badań wykazujących działanie przeciwdepresyjne neuroleptyków to przepłacone przez firmy farmaceutyczne buble.

"TUESDAY, March 12 (HealthDay News) -- For people who don't fully respond to antidepressants, adding commonly prescribed antipsychotic drugs appears to be only slightly effective and is linked to unwelcome side effects, a new study finds.

Drugs added to antidepressants (like Prozac, Paxil and Celexa) include the antipsychotic medications aripiprazole (Abilify), quetiapine (Seroquel), risperidone (Risperdal) and olanzapine/fluoxetine (Symbyax).

Antipsychotic drugs are traditionally used to treat conditions such as schizophrenia, bipolar disorder and obsessive-compulsive disorder -- not depression.

The evidence supporting the use of antipsychotics in depression is marginal - said lead researcher Glen Spielmans, an associate professor in the department of psychology at Metropolitan State University in St. Paul, Minn.

Antipsychotic treatment of depression has become increasingly widespread but the underlying evidence base puts this practice into question, he said."

http://www.webmd.com/depression/news/20 ... sion-study
Ostatnio edytowano 21 sty 2014, 12:17 przez miko84, łącznie edytowano 3 razy
miko84

przez ladywind 21 sty 2014, 12:14
miko84 napisał(a):Mówimy o stosowaniu neuroleptyków solo czy jako dodatków? Większość badań wykazujących działanie przeciwdepresyjne neuroleptyków to przepłacone przez firmy farmaceutyczne buble.

Też muszę się z tym zgodzić, a na to wskazuje wiele niezależnych badań nad ich rzekomą skutecznością w depresji.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez depas 21 sty 2014, 12:17
Ja tymczasem dopowiem że od kiedy stosuję flupentiksol mój nastój poszedł w górę, bez szału ale jest to zauważalne po 2 tygodniach. Tylko dobre słowa o tym leku. Sulpiryd też dobrze wspominam, ale niestety na krótko.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez miko84 21 sty 2014, 12:20
Pisałem, że wszystkie neuroleptyki mogą powodować depresję, bo to wychodzi z ich mechanizmu, te leki blokują dopaminę a ten neuroprzekaźnik jest związany z nastrojem i innymi cechami depresji (anhedonia, motywacja). Nie piszę, że u każdego będą ją powodować. Mogą też wykazywać pewne słabe działanie przeciwdepresyjne ale aktualne badania wykazują, że jest to działanie słabe i obarczone masą możliwych działań ubocznych.

Natomiast sprzedaż neuroleptyków to ogromny biznes. W samych USA zysk z 2007 roku wynoszący 1,2 biliona dolarów skoczył do 2,2 biliona w roku 2010 (a teraz pewnie jeszcze więcej). Te leki są drogie, to, że pacjent płaci mało nie znaczy że reszta bierze się znikąd - resztę płaci państwo, a więc płacę ja, Ty, Ty i jeszcze parę osób :)
miko84

przez Lord Kapucyn 21 sty 2014, 13:18
miko84 napisał(a):Mogą też wykazywać pewne słabe działanie przeciwdepresyjne ale aktualne badania wykazują, że jest to działanie słabe

Link?

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 21 sty 2014, 13:22
miko84

przez Lord Kapucyn 21 sty 2014, 13:29
No dobra, ale spójrz choćby na powinowactwo takiego amisulprydu- http://en.wikipedia.org/wiki/Amisulpride#Pharmacology

Jest to "czysty" neuroleptyk- wykazuje silne powinowactwo tylko do receptorów dopaminowych D2/D3, no i nieco do serotoninowych 5-HT2b i 5-HT7. Poza tym nie wpływa w znaczącym klinicznie stopniu na inne receptory serotoninowe, nie ma działania antyhistaminowego, nie wpływa na receptory adrenergiczne, nie ma działania antycholinergicznego itp. Badania wykazały, że może mieć wyższą skuteczność antydepresyjną niż sertralina czy imipramina. Przypadek? "Nie sondze". Ten lek w małych dawkach blokuje presynaptyczne AUTORECEPTORY D2= a to działa tak, że jak nastąpi blokada autoreceptora to następuje wzmożone uwalnianie dopaminy z błony presynaptycznej do szczeliny synaptycznej, dopiero w wyższych dawkach blokuje dopaminowe receptory postsynaptyczne(i aktywność dopaminy). Brałem ten lek dłuuuugo w dawce 100mg i prezentował u mnie doskonałą skuteczność antyobsesyjną i antydepresyjną.

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 21 sty 2014, 13:38
Nie twierdzę, że neuroleptyki nie mają żadnego działania przeciwdepresyjnego - bo sporo z nich ma dodatkowe cechy (poza blokowaniem receptorów D2) - jak ten amisulpiryd antagonizm 5-HT7 (wykazuje działanie przeciwdepresyjne), czy taka olanzapina - antagonizm 5-HT2c (tak samo), albo kwetiapina - działanie noradrenalinowe. Chodzi mi tylko o to, że wszystkie te działania mają inne leki przeciwdepresyjne, antagonizm 5-HT7 i 5-HT2c np. mirtazapina/mianseryna, a mają one dużo mniej możliwych działań ubocznych.

"5-HT7, neurogenesis and antidepressants: a promising therapeutic axis for treating depression."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17439430

Natomiast działanie przeciwdepresyjne spowodowane zwiększonym uwalnianiem dopaminy przez blokadę autoreceptorów D2 rzeczywiście występuje u pewnych osób ale zazwyczaj mija do 2-3 tygodni (bo następują zmiany receptorowe). Jeśli u Ciebie na amisulpirydzie (rozumiem że brałeś sam) działanie przeciwdepresyjne wystąpiło i utrzymywało się długo to tylko się cieszyć (ale raczej miałeś sporo szczęścia). Są też leki przeciwdepresyjne, które także działają na system dopaminowy - wellbutrin czy nawet tianeptyna.

Poczytałbym natomiast z chęcią te badania wykazujące większe działanie przeciwdepresyjne amisulpirydu od sertraliny czy imipraminy.
Ostatnio edytowano 21 sty 2014, 13:44 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Lord Kapucyn 21 sty 2014, 13:43
Przecież nikt nie mówi, żeby leczyć depresję samymi neuroleptykami bo to głupota. Ale małe dawki amiego, sulpirydu albo flupentiksolu czy kwetiapina są nieraz doskonałym dodatkiem.

-- 21 sty 2014, 13:45 --

miko84, Proszę bardzo-

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11712619
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10757253
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10512080
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9892856

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 21 sty 2014, 13:45
Chodzi mi tylko o to, że można osiągnąć podobne działanie stosując połączenia leków przeciwdepresyjnych a dzisiaj przepisuje się stanowczo zbyt dużo neuroleptyków. Często nie próbując innych metod leczenia (łączenie dwóch leków przeciwdepresyjnych).
miko84

Sortuj wg