KWETIAPINA(Seroquel,Ketrel,Kwetaplex,Kventiax,Ketipinor)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy kwetiapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
82
67%

Nie
24
20%

Zaszkodziła
16
13%

Liczba głosów : 122

przez khaleesi 12 sty 2014, 16:51
No własnie 100% płatnego Ketrelu to mnie nie stać. :roll:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Marian_Paździoch 12 sty 2014, 17:10
Ja akurat mam refundację. Byle kwetiapina o przedłużonym uwalnianiu była dostępna w aptekach bez problemu.
Marian_Paździoch

przez barsinister 12 sty 2014, 19:23
a to robi różnicę? w sensie, przedłużone uwalnianie?
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Marian_Paździoch 12 sty 2014, 19:27
Ponoć skutki uboczne są wtedy mniej dokuczliwe. Jutro zasięgnę wiedzy u lekarza i może przepisze mi tą o przedłużonym uwalnianiu.
Marian_Paździoch

przez elfrid 12 sty 2014, 23:15
Marian_Paździoch napisał(a):Ciekaw jestem jak z jego dostępnością w aptekach. Nawet na doz.pl jest aktualnie niedostępny.

Na doz.pl dostępne dawki 100 i 200mg. Nie ma 300mg. Dla mnie akurat dobrze, że mam normalne bo ten efekt sedyatywny, nasenny by się przydał. Jestem już na dawce 2x300mg i ani razu nie zadziałał nasennie - może małe oszołomienie. Za to suchość w ustach, oczu, skóry padaka. Znów nocna aktywność 3h snu - ostatnie dwa dni. Okazuje się, że karba jednak swoje robiła, skoro po odstawieniu następuje odhamowanie. PS Zabawne dwa główne uoboki kwetiapiy cholinergiczne (suchość) i sedatywne, a tylko jeden daje się we znaki.
W przyszłości pewnie też będę zainteresowany przejściem na przedłużone uwalnianie. To na pewno też złagodzi suchość w jamie ustnej.

-- 12 sty 2014, 23:19 --

barsinister, robi. spróbuj wziąć Tegretol nie CR, tylko zwykły. Albo pogryź tabletkę o przedłużonym uwalnianiu. Kwaratnuje Ci, że zobaczysz różnicę.
pregabalina, wenlafaksyna

przez Marian_Paździoch 13 sty 2014, 09:08
Ogólne wysuszenie to na szczęście nie taki straszny skutek uboczny. Kiedyś brałem perazynę i też mi to dokuczało dość mocno, ale z czasem minęło. Z tą sedatywnością to też różnie bywa. Po pernazinum w każdej dawce nie odczuwałem niczego takiego. Czułem się sztucznie, ale bez przymulenia.

-- 14 sty 2014, 08:06 --

Łyknąłem wczoraj na noc 100mg na początek. Nie ścięło mnie z nóg, zasnąłem jak po mirtazapinie. Niestety spałem aż 10 godzin, nie mogę sobie na tyle pozwolić. Na szczęście wstałem rano bez problemów, jest lekka senność, ale nie ma tego kapcia jak po traozdonie. Póki co skutków ubocznych, nie odnotowałem jak na razie. Jestem bardziej wyciszony niż po 60mg mianseryny na noc. Liczę, że to wyciszenie będzie się utrzymywało.
Marian_Paździoch

przez elfrid 14 sty 2014, 16:42
Marian_Paździoch
To u mnie dopiero tak jest po 3 dniach od zwiększenia dawki do 500mg/d - bo po odstawieniu karby znowu spałem 3,4h najczęściej od 5 do 8. W końcu pojawił się efekt sedatywny kwetiapiny, który wg Sthala ma być problematyczny. Przespałem ponad 5h tej nocy (bez nocnych spacerów z psem, zawiania pizzy o 2h i czytaniem zaległych książek) plus senność za dnia (że też się z tego cieszę).
W każdym razie schodzę do min. dawki podtrzymującej tj. 300mg,400mg.
Wg lekarza dzięki kwetiapinie mają zostać osiągnięte trzy cele:
1) działanie antydepresyjnie, bez ryzyka zmiany fazy (jak paroksetyna, wenlafaksyna)
2) ochrona przed nawrotem depresji (ale to do oceny najwcześniej za pół roku, bo po odstawieniu LPD po takim okresie zaczynały pojawiać się objawy depresyjne), i ewentualnie jakiś górek
3) nie stosowaniu leków przeciwdepresyjnych w ogóle, nawet doraźnie przed okres 3-4 miesięcy.
Co z tego wyjdzie nie wiem. Ale jeżeli jeden lek zapewniłby takie spektrum działania, byłbym pod wrażeniem.
Jeżeli się to nie uda w całości a w części to do kwetiapny ma być dołożony lit (ble, ale depakine chyba i tak gorsza pod wzgl. uboków)

przez Marian_Paździoch 14 sty 2014, 18:25
Moje założenia są podobne. Kwetiapina ma się rozkręcić tak, żebym przed rozpoczęciem wiosny odstawił wszystkie antydepresanty. Ma wraz z lamo zapobiegać nawrotom depresji, jednocześnie zabezpieczając mnie przed górkami. Lamo właściwie już przed tymi górkami trochę mnie zabezpiecza, ale tutaj, jeszcze raz powtórzę, pojawia się nadzieja na antydepresyjne działanie kwetiapiny. Chciałbym, żeby te dwa leki spisały się jak trzeba, bym nie musiał już niczego zmieniać i dokładać. Może kiedyś skuszę się na tianeptynę, ale na wiosnę wszelkie antydepy raczej odpadają.
Z dwojga złego lit rzeczywiście wydaje się być rozsądniejszy. Wiem, że próbowałeś lamotryginę solo, ale może i w skojarzeniu z kwetiapiną zadziałałaby należycie.
Marian_Paździoch

przez elfrid 14 sty 2014, 18:36
Marian_Paździoch, po lamotryginie utrzymywały się objawy grypopodobne i miałem po niej pryszcze. Jakoś mi nie podeszła, fakt, że solo, ale w skojarzeniu pewnie skutki uboczne byłyby podobne. Lamotrygina jest potrzebna, gdzie przeważa depresja, a stany podwyższonego nastroju nie są nasilone. Jeżeli musiałbym brać LPD (chociaż liczę na kwetiapinę jako skuteczną przeciw-depresyjnie) to pewnie z jakimś bardziej sedatywnym stabilizatorem. Żeby się nie okazało, że to kwetiapina jest tym "paliwem" antydepresyjnym, a głównym stabilizatorem okaże się lit.

przez barsinister 14 sty 2014, 20:58
po dzisiejszej wizycie będzie rozważane odstawienie kwetiapiny (przynajmniej na jakiś czas), jednak spanie po 10 godzin to nie jest dobra rzecz, zwłaszcza że im dłużej trwa zima tym większe jest to ciągłe zmęczenie

a jako antydepresant w miejsce kwetiapiny prawdopodobnie moklobemid

ciekaw też jestem, czy ma sens zwiększanie dawki lamotryginy powyżej 200mg, muszę zrobić jakiś risercz

przez elfrid 14 sty 2014, 21:02
barsinister, serio? 300mg kwetiapiny i taka senność? Była od samego początku czy pojawiła się z czasem?
PS Moklobemid podobnie jak wenlafaksyna i TLPD nie jest zalecana w CHAD.

przez barsinister 14 sty 2014, 21:09
To nawet nie jest senność, tylko spowolnione funkcjonowanie - próbowałem wellbutrinu (krótko, za duże uboki) i tianeptyny (2 miesiące, przestała działać), żeby się jednak trochę zaaktywizować i mieć lepszą koncentrację. Po prostu muszę zacząć więcej pracować i ten efekt bardzo to utrudnia.

Odstawienie to jest pewne ryzyko, bo nastrój mam bardzo stabilny, z emocjami też wszystko ok. Moklobemidu i górki się nie boję (bo raz - mam zapas kwetiapiny, więc 600mg sobie z tym szybko poradzi a dwa - ryzyko jest niewielkie, podobne jak w przypadku SSRI).

przez elfrid 14 sty 2014, 21:20
barsinister, Ale szkoda, że na dwóch lekach stabilizujących o udowodnionym działaniu antydepresyjnym się nie udało. Jak trzeba to trzeba.
Ja na razie na senność nie narzekam, zmulenie również. Po odstawieniu Tegretolu znowu mniej śpię i szybciej mi się myśli. Ale ogólnie ok, do zaakceptowania, czekam aż kwetiapina rozwinie swoje działanie.
PS - dla mnie ważne. Czy od początku kwetiapina wywołała u Ciebie to spowolnione funkcjonowanie, czy po jakimś czasie stosowania. Inaczej czy to skutek uboczny, czy właśnie jej celowe działanie jako stabilizatora?

przez barsinister 14 sty 2014, 21:27
to jest celowe działanie stabilizatora, tylko u mnie bilans korzyści i strat wypada obecnie mniej więcej równo, więc spróbuję bez - a ponieważ mam zapas, to w razie problemów po prostu zacznę znowu brać

a na razie będę leciał na lamo (być może w większe dawce) i ewentualnie moklobemidzie, jeśli zacznie mi brakować tego silnego efektu antydepresyjnego

Sortuj wg