KWETIAPINA(Seroquel,Ketrel,Kwetaplex,Kventiax,Ketipinor)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy kwetiapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
82
67%

Nie
24
20%

Zaszkodziła
16
13%

Liczba głosów : 122

przez depas 27 sie 2014, 18:26
barsinister, dzięki za odpowiedź, teraz to wydaje się jasne i zrozumiałe.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez JużTuByłem 27 sie 2014, 23:18
Jak to w końcu jest większe dawki działają przeciwdepresyjnie kosztem uspokojenia ?
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez DCPMM 29 sie 2014, 15:38
elfrid napisał(a):No i come back do starej dobrej kwetiapiny, po tym jak karba nie utrzymała w ryzach wenlafaksyny.

Witajcie. Mam sporo pytań odnośnie tego leku, jak na jeden post. Oczywiście pytam wyłącznie o Wasze indywidualne doświadczenia a nie "co mówi psychiatria" i tak traktuję ew. odpowiedzi.
Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty działania przeciwdepresyjnego? Jaki mieliście schemat wchodzenia na dawkę leczniczą (faza depresji w ChAD)? Ja mam stopniowo codziennie zwiększać dawkę leku 25-50-75-100-150-200 (docelowa). Wczoraj wziąłem 25 i po 40 min. poszedłem spać - przespałem bez wybudzeń 8h do 7-ej a potem jeszcze godzinkę do 8-mej. Dotychczas na nasennym Zolpidemie połówce (5mg) spałem po 5-6h.
Kompletnie nie rozumiem mechanizmu działania tego leku. Wiele osób pisze, że już najmniejsze dawki 25-50mg glebują i ścinają z nóg a inni, że się świetnie czują i funkcjonują na dawkach 300mg? Czy oznacza to, że efekt sedacyjny leku nie pogłębia się wraz z dawką i jest podobny na 25mg i na 300mg, a za to dołącza się działanie antydepresyjne?

elfrid, brałeś lek i wiem, że byłeś zadowolony (nie licząc tycia) - wchodzenie na lek bardzo Cię poniewierało? kiedy zaczęło pomagać i w jakiej dawce?
Jeździcie po kwetiapinie samochodem?
Pewnie sobie wkręcam, bo ogólnie poziom lęku wszelkiego w depresji mam wysoki, ale cholernie się boję, że kwetiapina jako neuroleptyk, może nieodwracalnie zmieniać funkcjonowanie mózgu, co o tym sądzicie?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez elfrid 29 sie 2014, 15:50
DCPMM, zaczynałem od 100mg, 2dzień 200mg, 3dzień 300mg ze względu na pobudzenie po antydepresantach. Nie wiem jak działa w mniejszych dawkach. Nie było jakoś szczególnie ciężko. Problem może być z poranną dawką, która zamula, ale tylko na 2-3godziny. Ewentualnie można brać całą dawkę na noc. Kwetiapina ma krótki okres półtrwania, więc wziętą na noc, nie czuje się senności, czy zamulenia następnego dnia. Masz brać ją solo czy w połączeniu z innym lekiem? Masz do tego antydepresant?
pregabalina, wenlafaksyna

przez DCPMM 29 sie 2014, 16:03
elfrid napisał(a):DCPMM, zaczynałem od 100mg, 2dzień 200mg, 3dzień 300mg ze względu na pobudzenie po antydepresantach. Nie wiem jak działa w mniejszych dawkach. Nie było jakoś szczególnie ciężko. Problem może być z poranną dawką, która zamula, ale tylko na 2-3godziny. Ewentualnie można brać całą dawkę na noc. Kwetiapina ma krótki okres półtrwania, więc wziętą na noc, nie czuje się senności, czy zamulenia następnego dnia. Masz brać ją solo czy w połączeniu z innym lekiem? Masz do tego antydepresant?

elfrid, Biorę też lamotryginę 100mg. Nie biorę żadnych typowych antydepresantów. Nie mam dobrych doświadczeń z nimi. Lamo mi raczej pomagało (przez 2 lata).
Będąc na 300mg kwetiapiny, po jakim czasie czujesz się lepiej? Rozumiem, że równolegle bierzesz też inne leki, tak?

przez elfrid 29 sie 2014, 16:15
DCPMM, dobrze wyciszała i stabilizowała. Jednak w moim przypadku na samych stabilizatorach jestem zbyt nijaki i wyciszony, bez emocji i zgaszony. Na samych antydepresantach to w ogóle jest tragedia niezależnie od rodzaju i dawki - koszmar przez który jestem gotów skoczyć z okna. Na szczęście ich działanie tonizuje/zmienia się całkowicie w połączeniu ze stabilizatorem. Obecnie biorę wenlafaksynę+karbamazepinę+kwetiapinę(do odstawienia).

przez DCPMM 29 sie 2014, 16:38
elfrid napisał(a):DCPMM, dobrze wyciszała i stabilizowała.

Kwatiepina czy lamo?
Jednak w moim przypadku na samych stabilizatorach jestem zbyt nijaki i wyciszony, bez emocji i zgaszony.

Mówisz o karbamazepinie, czy też o kwetiapinie?
Na samych antydepresantach to w ogóle jest tragedia niezależnie od rodzaju i dawki - koszmar przez który jestem gotów skoczyć z okna. Na szczęście ich działanie tonizuje/zmienia się całkowicie w połączeniu ze stabilizatorem. Obecnie biorę wenlafaksynę+karbamazepinę+kwetiapinę(do odstawienia).

A kwetiapinę odstawiasz? O ile dobrze rozumiem, to chyba dopiero zacząłeś brać?

przez elfrid 29 sie 2014, 16:51
DCPMM, kwetiapina. Ale odstawiam (brałem awaryjnie). Karbamazepina moim zdaniem też jest dobrym stabilizatorem, niedocenionym, a z mniejszą ilością skutków ubocznych. Moim zdaniem, na marginesie, dużo lepszym niż lamo - stabilizatorem, chociaż ta druga ma pewnie większy potencjał przeciwdepresyjny.

-- 29 sie 2014, 20:48 --

elfrid, a Ty brałeś połączenia SSRI i stabilizatorów, czy zawsze tylko osobno? ile czasu jesteś już na lamo? działa przeciwdepresyjnie.

przez DCPMM 31 sie 2014, 23:39
Elfrid, teraz złapałem, że chyba Ty mnie pytałeś. Zmyliło mnie to 'elfrid' na początku.
Zawsze solo brałem, raz coś tylko razem z litem (zaliczyłem bardzo krótką przygodę z litem), ale było bez większej różnicy razem czy osobno.
Lamo biorę 2,5 roku. Było nieźle, ale chyba zbyt małą dawkę brałem (75) i depresja wróciła.
Dziś mój 4-ty dzień z kwetiapiną, zaraz łykam 100 (było 25, 50, 75), za 2 dni ma być docelowe 200.
Śpię twardo i dłużej. Dziś prawie 9h. Innych pozytywów brak, mam nadzieję że do czasu.
Po ilu dniach mają szansę pojawić się efekty antydepresyjne?
Kwetiapina raczej stosowana jest do ściągania w dół w maniach, mnie ma wyciągnąć z doła.
Pomogło komuś? Po jakim czasie?

przez elfrid 01 wrz 2014, 09:01
DCPMM, ale do ściągania w dół stosowane są wyższe dawki od 400mg. Dawka 200mg ma mieć działanie przeciwdepresyjne. Efekt pewnie standardowo po kilku tygodniach. Masz zresztą na ulotce ładnie opisane jakie dawki na depresję w CHAD są stosowane. Zestawienie lamotrygina+kwetiapina jest dość popularne i zalecane w CHAD z przewagą depresji.
Pytałem, czy brałeś antydepresanty solo czy ze stabilizatorami, bo u mnie, przynajmniej mam takie wrażenie, antydepresanty działają inaczej w takim połączeniu niż solo. W połączeniu jest to wszystko bardziej zrównoważone, naturalne; nie ma tego całego pobudzenia, napięcia, drażliwości - a jest spokój, pogoda ducha itp. Piszę to bo jednak same stabilizatory mogą nie wystarczyć, a wtedy warto dodać do nich (a nie zamiast nich) lek przeciwdepresyjny, nawet jeśli miałeś z nimi negatywne doświadczenia.

przez swistak2112 01 wrz 2014, 11:35
elfrid napisał(a):DCPMM, ale do ściągania w dół stosowane są wyższe dawki od 400mg. Dawka 200mg ma mieć działanie przeciwdepresyjne.

Gdyby kwetiapina miała znaczący potencjał p.depresyjny to byłaby zarejestrowana do leczenia depresji jednofazowych z lękiem. A tak nie jest. To atypowy neuroleptyk który ma wyciszyć lęki, nie dopuścić do dysforii i trzymać w ryzach nastrój, dopóki leki stabilizujące nie wyprowadzą chorego z dołka. Wyraźny profil p.depresyjny z leków stabilizujących ma karbamazepina, mniejszy lamotrygina i okskarbamazepina, znikomy- kwas walproinowy. Są osoby które próbują sprych dawek (400 i więcej mg) kwetiapiny z typowymi antydepresantami (SSRI, SNRI) ale to zawsze jest ryzyko zmiany fazy.
Świstak
F33
Sertralina 75-100, Mianseryna 60-90
Clonazepam 1x0,5 , Gabapentin 2x800
Chlorprothixen 50-100, Ketilept 100
Eestazolam, Zolpidem- doraźnie

przez DCPMM 02 wrz 2014, 10:27
swistak2112 napisał(a):Gdyby kwetiapina miała znaczący potencjał p.depresyjny to byłaby zarejestrowana do leczenia depresji jednofazowych z lękiem.

Wcale nie jestem pewien. Depresje mają różną przyczynę i dlatego są różne leki. Pożary gasi się wodą, pianą albo kocem gaśniczym, w zależności od tego co się pali. Zastosowanie złego środka może często pogorszyć sprawę albo w najlepszym razie być nieskuteczne.
Dziś na noc było już 150mg kwetiapiny. Sen twardy, 9h. Musiałem wstać do pracy, inaczej bym jeszcze pewnie pospał.

-- 03 wrz 2014, 16:34 --

Jeździ się po kwetiapinie samochodem (bezpiecznie)?

-- 04 wrz 2014, 16:41 --

DCPMM napisał(a):
swistak2112 napisał(a):Gdyby kwetiapina miała znaczący potencjał p.depresyjny to byłaby zarejestrowana do leczenia depresji jednofazowych z lękiem.

Wcale nie jestem pewien. Depresje mają różną przyczynę i dlatego są różne leki. Pożary gasi się wodą, pianą albo kocem gaśniczym, w zależności od tego co się pali. Zastosowanie złego środka może często pogorszyć sprawę albo w najlepszym razie być nieskuteczne.
Dziś na noc było już 150mg kwetiapiny. Sen twardy, 9h. Musiałem wstać do pracy, inaczej bym jeszcze pewnie pospał.

-- 03 wrz 2014, 16:34 --

Jeździ się po kwetiapinie samochodem (bezpiecznie)?

Siódmy dzień na leku, drugi na dawce 200mg (na noc). Śpi się na leku dobrze, lepiej niż przed. I tylko tyle dobrego mogę powiedzieć. W dzień rozdygotanie wewnętrzne, silny niepokój trwa. Do tego dodam 2-gi dzień niestrawności, choć nie wiem czy to na 100% od leku. Ciężko wytrzymać rozdygotanie. Można się wspomagać benzo w tym czasie? Ile trzeba czekać, aż lek zaskoczy przeciwdepresyjnie? Oczywiście wiem, że to indywidualna sprawa itd... pytam tylko o Wasze własne doświadczenia.

-- 04 wrz 2014, 20:33 --

Powyżej pomyłka - nie 2-gi a 3-ci dzień kompletnego rozstroju układu pokarmowego. To jednak na 99% od leku. Na co dzień mam bardzo mocny żołądek, a tu już 3-ci dzień... Może za szybko wchodziłem na dawkę 200? Jeśli nie przejdzie, to chyba czeka mnie koniec przygody z kwetiapiną.

przez estera1 08 wrz 2014, 18:32
Ketrel i mirzatapina obniżają ciśnienie czy podwyższają?

przez coma 09 wrz 2014, 10:01
estera1, kwetiapina powoduje spadki ciśnienia, jeżeli chodzi o mirtazapinę to nie wiem
PEACE & LOVE

Sortuj wg