RISPERIDON (Rispolept,Disaperid,Risperon,Rispolux,Risset)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy risperidon pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
25
40%

Nie
6
10%

Zaszkodził
31
50%

Liczba głosów : 62

przez clone 31 lip 2013, 18:46
Taki stan może pojawić się już po kilku tygodniach i pogłębiać się wraz z dalszym procesem leczenia. Czy taki objaw po odstawieniu ustąpi - trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno bardzo ważnym czynnikiem jest tu czas leczenia oraz dawki. Każdy reaguje inaczej, ale 1 mg tego specyfiku nie jest obojętne. A już na pewno skutki uboczne nie znikną od razu. Do tego potrzeba czasu.

przez olcha 31 lip 2013, 19:12
Rozumiem, więc jaki jest maksymalny bezpieczny czas stosowania risperidonu ?

-- 31 lip 2013, 19:32 --

Powiedziano mi, że prawdopodobieństwo wystąpienia objawów pozapiramidowych jest mniejsze w przypadku brania risperidonu niż innych neuroleptyków. Jednak bardziej uzasadnioną jest obawa przed skutkami ubocznymi w kwestii neurologicznej przy risperidonie niz przy sertralinie (którą biorę wiele lat) ?
CHAD, OCD, zaburzenia osobowości
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez clone 01 sie 2013, 09:55
Nie ufałbym takim informacjom. Wszystko, oczywiście, zależy od dawki. Duże dawki neuroleptyków zarówno starej jak i nowej generacji zwiększają ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych w takim samym stopniu. Mnie przy Rispolepcie niestety to nie ominęło. Na temat SSRI się nie wypowiem, ale wiem, że mogą wywołać przewlekłe dysfunkcje, np. PSSD.

olcha napisał(a):Rozumiem, więc jaki jest maksymalny bezpieczny czas stosowania risperidonu ?

Na to też nie potrafię odpowiedzieć. Z perspektywy czasu uważam, że risperidon to lek niebezpieczny, mogący wywołać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wg. mnie powinien być stosowany tylko w ostrych stanach psychotycznych, i to też nie za długo.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez olcha 02 sie 2013, 21:08
Pozwolę sobie spytac, jakie objawy masz po przyjmowaniu risperidonu? Po jakim czasie i jakiej dawce?

Informacje o risperidonie, o których wspomniałam, mam od neurologa.
Przepisano mi ten lek na myśli obsesyjne, mam nadzieję, że nie będę go przyjmować długo.
Swoją drogą, od nieustannego przyjmowania sertraliny przez 6 lat nabawiłam się w końcu anemii.

-- 02 sie 2013, 21:35 --

Nie wiem już, co robić... Byłam u czterech lekarzy - pierwszy obstaje przy sertralinie, inny dodał perazynę i hydroksyzynę, następny zwiększył sertralinę (sic!), a czwarty z kolei przepisał: wenlafaksynę+rysperydon+cloranxen. Zwariuję. Mam iść do następnego?
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez clone 03 sie 2013, 19:24
Nie przyjmuję już dawno risperidonu. Skutki uboczne, jakie pamiętam to: dystonia (ale to w dużych dawkach), ślinotok, problemy z pamięcią, depresja, problemy z koncentracją, splątanie, nadwrażliwość na światło, zmniejszone ciśnienie, problemy trawienne, bezsenność. Przymulony byłem przez pierwsze 2-3 tygodnie (chodziłem po ścianach, jeśli można tak to nazwać). Dawki za to nie pamiętam, ale było to coś w granicy 2-3 mg na dzień.

Ten lek rzeczywiście może pomóc na myśli obsesyjne, ale miej na uwadze, że eliminuje on zarówno te negatywne, jak i pozytywne myśli. Czy czujesz, że sertralina coś pomaga? Jeśli nie, a bierzesz ją już 6 lat, to lekarz naprawdę powinien rozważyć zmianę leku. Jestem ciekaw jak sprawdziłaby się perazyna zamiast tego risperidonu. Niestety, większość lekarzy to konowały, więc może warto wybrać się do jakiegoś profesora? Na pomoc od "świeżaków" bym nie liczył zbytnio.

przez olcha 03 sie 2013, 20:25
W niektórych dawnych postach wspominasz coś o dawkach 4-6mg... A jak długi czas brałeś?
Uważasz, że perazyna jest mniej szkodliwa od rysperydonu? Przecież perazyna należy do tych klasycznych, jej przyjmowanie też może wywołac objawy pozapiramidowe. Wśród atypowych neuroleptyków szansa występowania tych objawów jest faktycznie najwyższa przy rysperydonie, ale chyba mniejsza niż przy klasycznych.

Oziębienie emocjonalne i stan depresyjny w wyniku przyjmowania risperidonu powinna chyba zmniejszyć wenlafaksyna, stąd zmiana sertraliny na silniejszy antydepresant.

Swoją drogą, to właśnie ów "świeżak" przepisał mi perazynę, natomiast aktualny zestaw leków (risperidon,wenla,cloranxen) zalecił mi lekarz z doświadczeniem praktycznym (specjalizacja w klinice) oraz teoretycznym (pracownik naukowo-dydaktyczny na uniwersytecie), którego poleciła mi moja psychoterapeutka na podstawie opinii innych pacjentów.

Neurolog poleca zmniejszyc sertralinę, ostatnio będąc na oddziale neurologicznym dowiedziałam się, że po wieloletnim przyjmowaniu wywołała u mnie anemię.
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez clone 03 sie 2013, 21:05
Większą dawkę brałem w szpitalu, przez tydzień. Risperidon brałem ogólnie nie więcej niż 6 miesięcy. Wszystkie neuroleptyki mogą wywołać objawy pozapiramidowe. Przy atypowych można zbyt łatwo przekroczyć granicę. Jak ktoś jest podatny na tego typu rzeczy, to nieważne jaki lek, ale zbyt duża dawka zrobi swoje. Co do perazyny, to w małych dawkach wywołuje mniej skutków ubocznych niż risperidon. Rozumiem, że może nie pomóc. Być może lekarz chciał dać coś "lekkiego". Mimo wszystko proponuję przetestować ten risperidon. Ja niestety musiałem dodatkowo przyjmować Akineton (ale 1 mg a 3 mg to też różnica, więc się nie wahaj).

przez olcha 03 sie 2013, 22:55
A jakiego typu objawy pozapiramidowe miałeś i czy po odstawieniu utrzymywały się/utrzymują?
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez clone 04 sie 2013, 09:21
Tak jak napisałem: dystonia (cały czas brałem Akineton), ślinotok. Zapomniałem dopisać, że bardziej drżały mi dłonie. Objawy te przeszły po odstawieniu, ale trzeba pamiętać, że im dłużej bierze się ten lek, tym większe ryzyko, że objawy się utrwalą lub pojawią.

-- 04 sie 2013, 11:01 --

Byłbym zapomniał, jedno oko uciekało mi do góry. Ja sam nawet o tym nie wiedziałem.

przez olcha 06 sie 2013, 22:58
Dziękuję za wymianę zdań. Podjęłam decyzję - nie będę brała tego całego zestawu, wybiorę się do innego lekarza lub do tego, który chciał wypisac mi anafranil. Mam to w nosie, nie będę się faszerować takimi silnymi lekami. Pozdrawiam!
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez Agnieszka00 07 paź 2013, 11:40
Witam,

Mój chłopak od lipca leczy się u psychiatry. Wstępna diagnoza brzmiała nerwica natręctw i była leczona paroksetyną, w coraz większej dawce, aż do 60 mg. Taką dawkę zażywał ok. 2 miesiące i nie dało to kompletnie nic (na szczęście skutków ubocznych też nie było). Do tego 100 mg trazodonu na bezsenność - to akurat działa bardzo dobrze. Lekarka proponowała od razu 10-dniową obserwację na oddziale zamkniętym, ale jakoś odpuściła.

W obliczu nieskuteczności leczenia i utrzymywania się stanu kompletnej dezorganizacji życia psychiatra skupiła się na innej grupie objawów i zwróciła uwagę na wystąpienie schizofrenii paranoidalnej w rodzinie (prababcia) i zapisała Ryspolit. Powiedziała, że w tej sytuacji nie ma mowy o żadnym poważnym leczeniu bez tej 10-dniowej obserwacji i, że podejrzewa właśnie schizofrenię paranoidalną.

Jestem bardzo zmartwiona, chciałabym, żeby skonsultował się z innym lekarzem zanim sięgnie po leki przeciwpsychotyczne i położy się do szpitala, ale on jest zaczarowany "dr nauk med. lekarz psychiatra" przed nazwiskiem i koniec, we wszystko uwierzy bez słowa i wszystko weźmie. Nie wykluczam, że mam teraz jakiś zespół wyparcia, nie znam się na psychiatrii, ale zmiana diagnozy z ZOK na schizofrenię z wizyty na wizytę wydaje mi się niepoważna. A co do objawów rzekomej schizofrenii, to są to omamy typu słyszenie rozmów wielu osób w oczekiwaniu na połączenie telefoniczne, tj. w trakcie słyszenia sygnału. To jest jeden z nielicznych przykładów omamów w stanie pełnej świadomości, bo większość ma przed/po śnie, co psychiatra uznała za naturalne, niezwiązane z chorobą psychiczną podczas pierwszej wizyty. Objawy NN są mocno nasilone, do tego ekstremalna postać prokrastynacji.

Co byście zrobili?

Naprawdę proszę o radę. Miałam w życiu dwie bliskie osoby - jedna właśnie mi zmarła, a drugą jest mój chłopak, zaraz sama zostanę pacjentką psychiatry, nie daję rady...

przez Auman 07 paź 2013, 11:54
Agnieszka00, ja bym go puścił do tego szpitala.
Auman

przez Lusesita Dolores 07 paź 2013, 11:57
Agnieszka a jaka postac ma nerwicy natrectw?
chodze boso po ulicy

Ketrel 400mg
Solian 800mg
Haloperidol 5mg

opium

przez Agnieszka00 07 paź 2013, 12:23
Marcin, nie zadecyduję przecież za niego ani o (nie)braniu risperidonu, ani o szpitalu. Boję się tylko, nie chcę, żeby zrobił coś głupiego, jeśli ta lekarka się myli. Szczerze, już bym się mniej bała, gdyby poszedł do szpitala na obserwację, ale może z tym lekiem się wstrzymał? A najlepiej, jakby się skonsultował jeszcze z jakimś psychiatrą po prostu.

Ahma, nie wiem czy pytasz o objawy? Jeśli tak, to spod znaku NN np.: standardowo sprawdza kurki, krany, drzwi dziesiątki razy, a i tak chodzi struty, że dom spłonie, ktoś nas pozabija w nocy; wyrywa sobie skórę na dłoniach aż do poważnych ran ("nie wiem kiedy to zrobiłem"); bez przerwy (nawet podczas snu) buja nogą/nogami ("nie da się przestać"); czesze włosy setki razy dziennie; pije kompulsyjnie nawet 9 l dziennie i, czasem, pożera bezmyślnie tony słodyczy; notorycznie kopiuje jakieś fragmenty tekstu/litery przy komputerze; sporządza bardzo dokładne listy co ma danego dnia zrobić/ze sobą gdzieś zabrać (po czym i tak nic z tego nie wychodzi). Po części konsekwencją zabieranego przez te bezsensowne czynności czasu, a po części czegoś innego (nie wiem czego, ale czegoś w nim, nie braku czasu), jest niezdążanie z niczym, patologiczne spóźnianie się, odwlekanie wszystkiego w czasie - wie, że ma coś do zrobienia, ale siedzi i płacze, że nie może tego zrobić ("nie jestem w stanie", "nie mogę zebrać myśli", "nigdy mi się nic nie uda"). Mówi też o "gonitwie myśli", "chaosie w głowie", "braku koncentracji".

Sortuj wg