ESCITALOPRAM(Lexapro,Lenuxin,Depralin,Mozarin,Escitil,Elicea

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
156
58%

Nie
75
28%

Zaszkodził
36
13%

Liczba głosów : 267

przez lunatic 08 gru 2013, 14:17
trudno powiedzieć co najlepiej byłoby zrobić jak po 2 tygodniach dalej się źle czuje, trzebaby też rozróżnić czy osłabienie, lęki to efekt uboczny leku czy objaw choroby
powiem na przykładzie, paroksetyna 20 mg po ok 2 tygodniach wyeliminowała lęki, ale senność jako jej skutek uboczny utrzymywał się ponad 2 miesiące
i nie przeszedł, dopiero zmniejszył się po zmniejszeniu dawki, wydaje mi się że jeśli nie widać w pierwszym miesiącu tendencji do zmniejszania się skutków ubocznych to one po prostu nie miną
Ostatnio edytowano 08 gru 2013, 14:23 przez lunatic, łącznie edytowano 4 razy

przez kloss 08 gru 2013, 14:20
Ja poczekam jeszcze ze 2 tygodnie, powinno być dobrze :)

przez elmopl79 08 gru 2013, 14:23
lunatic napisał(a):Jeśli
Ja na dawce-polowce bylam 3 tygodnie i bylo fatalnie,tak jak u katarzynki.Na ćwiartce jestem tydzień i nie ma porównania...Panuje nad sobą,nie mam tego odrealnienia,przygnębienia,paniki.Ale na ćwiartce....?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Katarzynka40 08 gru 2013, 14:26
Ja jutro dzwonie do mojego doktorka co on na to. Rozumiem, że skutkiem ubocznym może byc np. nasilenie lęków, ale ja nie mam nasilenia leków - te jakby zmalały, czuję sie po prostu jak w depresji:(
Mam objawy jakich przed wzięciem esci nie miałam:(
Zmęczenie, sennośc, przymulenie, poruszam sie jak mucha w smole, nie chodzę do pracy, czuję obojętnośc, marazm i jakby przymulenie mózgu - nie wiem jak to opisać, jakbym wzięla jakiś silny psychotrop... Nie mam chęci, ani siły na nic, siedze tylko przed laptopem...jakby mi wyprało mózg z pozytywnych emocji, chęci, radości, beztroski:(

to mogą być skutki uboczne esci? To 12 dzień brania leku:(
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

przez kloss 08 gru 2013, 14:29
Jak najbardziej, to może być efekt uboczny esci.

przez elmopl79 08 gru 2013, 14:33
Katarzynka40 napisał(a):Ja jutro dzwonie do mojego doktorka co on na to. Rozumiem, że skutkiem ubocznym może byc np. nasilenie lęków, ale ja nie mam nasilenia leków - te jakby zmalały, czuję sie po prostu jak w depresji:(
Mam objawy jakich przed wzięciem esci nie miałam:(
Zmęczenie, sennośc, przymulenie, poruszam sie jak mucha w smole, nie chodzę do pracy, czuję obojętnośc, marazm i jakby przymulenie mózgu - nie wiem jak to opisać, jakbym wzięla jakiś silny psychotrop... Nie mam chęci, ani siły na nic, siedze tylko przed laptopem...jakby mi wyprało mózg z pozytywnych emocji, chęci, radości, beztroski:(

to mogą być skutki uboczne esci? To 12 dzień brania leku:(
Dokladnie czuje to samo.Ja rozumiem,ze skutki uboczne,ale,ze aż takie...?Dla mnie to nie jest normalne.Katarzynka,daj znac,co na to powie twój doktorek

przez Katarzynka40 08 gru 2013, 14:38
Tylko jak w takim stanie można długo być?
Typowe skutki uboczne to miałam eweidentnie przez 1 tydzień: bezssenność, jadłowstręt, napady potów, rozszerzone źrenice, mdłości, nailenie lęków. te objawy po tygodniu ustapiły, natomiast pojawiły się kolejne, te "depresyjne"...
One są jeszcze gorsze, bo odbeiraja mi chęć do życia... Męczę sie okrutnie:(
Help...

przez lunatic 08 gru 2013, 14:44
elmopl79 napisał(a):
Ja na dawce-polowce bylam 3 tygodnie i bylo fatalnie,tak jak u katarzynki.Na ćwiartce jestem tydzień i nie ma porównania...Panuje nad sobą,nie mam tego odrealnienia,przygnębienia,paniki.Ale na ćwiartce....?

Przy ćwiartce jest też większa chęć do działania i mniejsze spłycenie uczuć niż na połówce?

przez elmopl79 08 gru 2013, 14:54
lunatic napisał(a):
elmopl79 napisał(a):

Przy ćwiartce jest większa chęć do działania i mniejsze spłycenie uczuć niż na połówce?
Moze zabrzmi to dziwnie,ale tak...Dlatego nie rozumiem co jest grane.Czuje jakby mnie roznosila wewnętrznie energia,a potem pojawiają sie duszności i pod denerwowanie,ale umiem nad tym zapanować,wyciszyć sie.Wczoraj i przed wczoraj musialam jakoś wylądować energie i pojechalam samochdem"wyszaleć się"na lodzie i sniegu.Nie mam tego przymulenia jak na polowce.Tego odrealnienia,bezsensowosci,strachu,paniki,potów,uderzenia goraca.Jest tylko poddenerwowanie q brzuchu,czasami duszności.

przez Katarzynka40 08 gru 2013, 15:03
elmopl79,
Ja bierzesz 2,5 mg to myślę, że organizm tego nie czuje bo to mikroskopijna dawka, a czujesz sie może lepiej, bez tego odrealnienia i oszolomienia bo takie objawy dawała Ci większa dawka esci... na na 5 mg też miałam więcej chęci do działania, mimo, że nie spałam kilka nocy i miałam inne skutki uboczne, ale powiedzmy, że jakby byłam sobą, teraz chyba jak biorę więcej to przygnebienie jest jeszcze wieksze:(

przez lunatic 08 gru 2013, 15:06
Moze zabrzmi to dziwnie,ale tak...Dlatego nie rozumiem co jest grane.Czuje jakby mnie roznosila wewnętrznie energia,a potem pojawiają sie duszności i pod denerwowanie,ale umiem nad tym zapanować,wyciszyć sie.Wczoraj i przed wczoraj musialam jakoś wylądować energie i pojechalam samochdem"wyszaleć się"na lodzie i sniegu.Nie mam tego przymulenia jak na polowce.Tego odrealnienia,bezsensowosci,strachu,paniki,potów,uderzenia goraca.Jest tylko poddenerwowanie q brzuchu,czasami duszności.

To akurat łatwo wyjaśnić, mniejsza dawka ssri powoduje mniejsze zahamowanie uwalniania dopaminy, wiec stad wzrost checi do dzialania.Zahamowanie uwalniania dopaminy przez ssri z tego co w ostatnim czasie wyczytałem jest odpowiedzialne za tego typu efekty uboczne jak spadek motywacji, chęci, odczuwania emocji.

-- 08 gru 2013, 14:10 --

Katarzynka40 napisał(a):elmopl79,
Ja bierzesz 2,5 mg to myślę, że organizm tego nie czuje bo to mikroskopijna dawka, a czujesz sie może lepiej, bez tego odrealnienia i oszolomienia bo takie objawy dawała Ci większa dawka esci... na na 5 mg też miałam więcej chęci do działania, mimo, że nie spałam kilka nocy i miałam inne skutki uboczne, ale powiedzmy, że jakby byłam sobą, teraz chyba jak biorę więcej to przygnebienie jest jeszcze wieksze:(

nie do końca, przykładowo sertralina stosowana jest w dawce leczniczej zaczynającej się od 50 mg, a już 9 mg (czyli niecałe 1/5 tabletki) powoduje zahamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w 50%, a całą tabletka 50 mg hamuje wychwyt zwrotny w ok. 80% (to mowie z pamieci, moge sie mylic o kilka procent, nie pamietam w jakim artykule o tym było, ale generalnie nie jest tak ze jak dawka leku jest 5 razy mniejsza to ten lek działa 5 razy słabiej, nie ma takiej zależności przy tych lekach)

przez elmopl79 08 gru 2013, 15:19
lunatic napisał(a):tego
Czyli na to wychodzi,ze powinnam mieć lek,który nie hamuje dopaminy?Kiedyś pytalam lekarza,skąd wiadomo,ze Np.u mnie brakuje serotoniny.Piwiedzial,ze po objawach jakie opisuje-lęk,panika,duszności,czasami otlumanienie,brak koncentacji...Czy to wina serotoniny...?Ja kiedyś bralam seroxat-rok czasu,potem mialam dwa lata spokoju,ale na seroxacie wcale nie czulam sie idealnie.Bylo raz lepiej raz gorzej.Pojawialo sie źl samopoczucie..
Wiec nasuwa sie pytanie,brać leki i męczyć sie z potwornymi skutkami ubocznymi i wielka niewiadomą co dalej,czy męczyć sie bez lekow,a wspomagać sie doraźnie,Np.afobamem..
?

przez sylvek 08 gru 2013, 15:23
za zahamowanie emocjonalne zwiazane z SSRI odpowiada raczej wzrost przewodnictwa na 5-ht1a wzgledem 5-ht2a w mikroklumnach kory mózgowej (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23152619 funkcje poszczególnych obszarów bezproblemowo wygooglujesz, ale krótko mówiąc chodzi głownie o motywacje i interakcje spoleczne)

w przypadku anhedonii przyczyn moze byc tysiace ale zazwyczaj jest to nadmierne pobudzenie 5-HT2c.

Dla jasnosci Anhedonia i stłumiony afekt to dwa oddzielne objawy. To pierwsze czesto wynika z tego drugiego, odwrotna relacja nie zawsze zachodzi.

ps. przy stlumionym afekcie dowolna dawka dowolnie silnego dopaminergika nie eleminuje objawów. Pisze to z własnego doswiadczenia

przez kloss 08 gru 2013, 15:26
Może poproście lekarza o dorzucenie czegoś do esci ?

Sortuj wg