ESCITALOPRAM(Lexapro,Lenuxin,Depralin,Mozarin,Escitil,Elicea

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
156
58%

Nie
75
28%

Zaszkodził
36
13%

Liczba głosów : 267

przez lunatic 30 lis 2013, 15:06
Trzyzet napisał(a):lunatic, zatem mamy różne doświadczenia z antydepresantami. Ja na przykład godzinę po wzięciu tabletki mozarinu zapierdzielałem jak mały samochodzik przez 3 godziny.

ile razy tak było i po której dawce, pierwszej? cos takiego to jest efekt uboczny leku a nie jego dzialanie aktywizujace,to tak jakby powiedziec ze skoro u kogos mozarin wywołuje efekt uboczny w postaci sennosci tak jak u mnie tzn ze jest lekiem nasennym, wiele ssri daje efekt pobudzenia na poczatku leczenia, teoretycznie mozna powiedziec ze wszystkie antydepresanty maja dzialanie aktywizujace, bo dzialanie przeciwdepresyjne to takze aktywizujace, ale escitalopram nie nalezy do grupy antydepresantow o dominującym profilu aktywizujacym

-- 30 lis 2013, 14:15 --

czarnydiabeł napisał(a):
lunatic napisał(a):po drugie Escitalopram nie jest lekiem aktywizującym

Nie spieram się bo za mało mam zjedzonych tabsów żeby mieć własny osąd, ale moja lekarz stwierdziła że da mi Esci m.in. dlatego, że jest to lek aktywizujacy ...

Aktywizuje jak kazdy antydepresant powinien ale nie jest to typowy lek o takim profilu, przykladowo bezsennosc po tym leku to nie jest jego dzialanie aktywizujace tylko efekt uboczny, dzialanie aktywizujace jest po kilku tygodniach a efekty uboczne np w postaci bezsenności są od razu. Antydepresanty o dominującym profilu aktywizujacym to między innymi bupropion i rebokseyna z lekow nowszej generacji, czasem lekarze jako lek aktywizujący dają niektóre neuroleptyki w małych dawkach

-- 30 lis 2013, 14:36 --

Katarzynka40 napisał(a):Nie jestem specem, ale chyba antydepresanty mają to do siebie, że jak są jednocześnie na depresje i stany lękowe, to generalnie wyrównują i stabilizują. Lęki wyciszają, osobom z depresja dodają energii.
Depresji nie miałam, ale biorąc antydepresant poczułam dodatkowy przypływ energii, byłam jeszcze bardziej aktywniejsza.
--

Tak jest, z tym ze działanie jednych ukierunkowane jest głównie na stany lękowe, np paroksetyna, która u mnie i u wielu osób których opinie widziałem w ogole nie daje efektu aktywizującego, a działane innych, np bupropion jest typowo ukierunkowane na poprawę napędu i dodanie energii, działanie akywizujące leków które mają głównie to na celu będzie silniejsze np od escitalopramu, który ma bardziej zrównoważone działanie, przynajmniej tak mi to kiedyś wyjaśniał lekarz i tak to wynika z moich obserwacji po różnych lekach

przez Katarzynka40 30 lis 2013, 15:46
lunatic,
dziękuję za wyjaśnienia:):) mnie np. efectin troszkę uaktywnił, ale bez przesady, za to rewelacyjnie wyciszył mi wszelkie lęki - i na to go brałam, bo depresji nie miałam. Znajomą, która miała z kolei ciężką depresję i która leżała w wyrku przez 2 tygodnie i nie miała siły kiwnąć palcem tak nakręcił, że po 2 tygodniach wróciła do grona "żywych" a po miesiącu zwiedzała autostopem Europę... :mrgreen:
Wszystko zależy z czym walczymy... :evil:

Zmieniając temat na esci - zadzwoniłam do mojego psychiatry (w końcu za wizytę bierze 150 zł., więc pozwala dzwonić o każdej porze dnia i nocy), prosił, bym wytrzymała do poniedziałku na esci, a w pon. zapisze mi np. alprazolam, lub sedam wspomagająco, bym jakoś to wytrzymała... Teraz mam w domu hydroxizynę więc też mogę wziąć. Jego zdaniem jeszcze 2 dni i esci zacznie powoli rozwijać swoje działanie, a skutki uboczne miną...
hmm, zobaczymy:(
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

przez czarnydiabeł 30 lis 2013, 18:21
lunatic napisał(a):Aktywizuje jak kazdy antydepresant powinien ale nie jest to typowy lek o takim profilu, przykladowo bezsennosc po tym leku to nie jest jego dzialanie aktywizujace tylko efekt uboczny, dzialanie aktywizujace jest po kilku tygodniach a efekty uboczne np w postaci bezsenności są od razu. Antydepresanty o dominującym profilu aktywizujacym to między innymi bupropion i rebokseyna z lekow nowszej generacji, czasem lekarze jako lek aktywizujący dają niektóre neuroleptyki w małych dawkach

W sumie pewnie masz rację, ale osoba która zaczyna przygodę z Esci i antydepresantami w ogóle (jak np. ja) może początkowe stany "speeda" które są pewnie (jak powiedziała moja lekarz) reakcją mojej psychiki a nie skutkiem działania leku, odebrać jako "nakręcajace" działanie Esci. Ale faktycznie można to tak postrzegać bo ja np. biorę 5 mg od tamtej soboty i jak rano łyknę to tak do 14-15 chodzę jak nakręcony (generalnie mam ochotę robić różne rzeczy ale nie mam tego chorego pędu do przodu i ciągłego napięcia - jak przed lekiem, robię wszystko na spokojnie)
czarnydiabeł

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 30 lis 2013, 19:10
L.E. napisał(a):Steviear, i nic Ci po tym hydro nie było? :shock:
5 tabletek to dużo...

To nie tak dużo wbrew pozorom. Maksymalna jednorazowa dawka hydro to 100mg, a maksymalna dobowa to 400mg czyli biorąc pod uwagę tabletki 25mg odpowiednio- 4 tabletki i 16 tabletek. ;)
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 30 lis 2013, 20:01
Katarzynka40 napisał(a):lunatic,
mnie np. efectin troszkę uaktywnił, ale bez przesady, za to rewelacyjnie wyciszył mi wszelkie lęki - i na to go brałam, bo depresji nie miałam. Znajomą, która miała z kolei ciężką depresję i która leżała w wyrku przez 2 tygodnie i nie miała siły kiwnąć palcem tak nakręcił, że po 2 tygodniach wróciła do grona "żywych" a po miesiącu zwiedzała autostopem Europę... :mrgreen:
Wszystko zależy z czym walczymy... :evil:

efectin ma tą przewagę nad ssri że działa na serotonine i na noradrenaline, co w praktyce powinno dawać lepszy efekt aktywizujący niz ssri z powodu właśnie dodatkowego działania na noradrenalinę, z tego co pamiętam jak go brałem działanie aktywizujące było dość widoczne ale tylko na początku terapii, później z czasem zanikało.

przez jetodik 30 lis 2013, 20:02
a działanie na noradrenaline, nie zwiększa lęków? mnie mirtazapina zwiększała.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez lunatic 30 lis 2013, 20:06
czarnydiabeł napisał(a):

W sumie pewnie masz rację, ale osoba która zaczyna przygodę z Esci i antydepresantami w ogóle (jak np. ja) może początkowe stany "speeda" które są pewnie (jak powiedziała moja lekarz) reakcją mojej psychiki a nie skutkiem działania leku, odebrać jako "nakręcajace" działanie Esci. Ale faktycznie można to tak postrzegać bo ja np. biorę 5 mg od tamtej soboty i jak rano łyknę to tak do 14-15 chodzę jak nakręcony (generalnie mam ochotę robić różne rzeczy ale nie mam tego chorego pędu do przodu i ciągłego napięcia - jak przed lekiem, robię wszystko na spokojnie)[/quote]

Wątpie zeby to była reakcja psychiki, na początku te leki robią spory bałagan z neuroprzekaźnikami, zanim się organizm do tego przystosuje to u jednych reaguje sennością, u innych pobudzeniem, u innych stanami lękowymi itd.

-- 30 lis 2013, 19:09 --

jetodik napisał(a):a działanie na noradrenaline, nie zwiększa lęków? mnie mirtazapina zwiększała.

Zwiększa, dlatego działanie na noradrenalinę musi być połączone z działaniem na serotoninę, zadziałanie u osoby chorej na depresja na samą noradrenalinę moze doprowadzić nawet do myśli samobójczych, przerabiałem to kiedyś jak kilka lat temu dostałem Edronax, który działa tylko na noradrenalinę, myślałem ze oszaleje od tego, ten sam lekarz po kilku latach stwierdził że tego leku już się teraz nie stosuje raczej pojedynczo, u mnie nie były to typowe lęki ale bardzo silne roztrzęsienie emocjonalne, które z czasem się tylko nasilało przy tym leku

przez czarnydiabeł 30 lis 2013, 20:48
lunatic napisał(a):Wątpie zeby to była reakcja psychiki, na początku te leki robią spory bałagan z neuroprzekaźnikami, zanim się organizm do tego przystosuje to u jednych reaguje sennością, u innych pobudzeniem, u innych stanami lękowymi itd.

To jak to z tymi lekami w końcu jest? Z Twoich wypowiedzi wynika, że na początku (pierwsze dni, tygodnie) lek nie działa w sposób "docelowy" ale jednak jakoś takm działa tak czy inaczej? To co lekarz mówiła, że nie moge odczuwać działania leku po kilku dniach to tyczyło się tego "docelowego" skutku czy, że wogóle nic nie ma prawa lek działać?
czarnydiabeł

przez Steviear 30 lis 2013, 20:55
czarnydiabeł, Każdy może inaczej reagować. A z tego co się dowiedziałam wynikało ,że albo masz na początek objawy uboczne ( bezsenność, zawroty głowy itp) , placebo - sam się nakrecasz..lub wogóle nie odczuwasz zmian :)
Wątpie,że po 1 dniu lek zadziała tak ,jak powinien zadziałać
Ale chyba na początek to mdłości mogą się pojawić bardzo często.
Steviear

przez jetodik 30 lis 2013, 21:05
od początku lek działa, bo zalewa serotoniną czaszkę.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez lunatic 30 lis 2013, 21:08
czarnydiabeł napisał(a):
lunatic napisał(a):Wątpie zeby to była reakcja psychiki, na początku te leki robią spory bałagan z neuroprzekaźnikami, zanim się organizm do tego przystosuje to u jednych reaguje sennością, u innych pobudzeniem, u innych stanami lękowymi itd.

To jak to z tymi lekami w końcu jest? Z Twoich wypowiedzi wynika, że na początku (pierwsze dni, tygodnie) lek nie działa w sposób "docelowy" ale jednak jakoś takm działa tak czy inaczej? To co lekarz mówiła, że nie moge odczuwać działania leku po kilku dniach to tyczyło się tego "docelowego" skutku czy, że wogóle nic nie ma prawa lek działać?

Działanie tych wszystkich leków nie jest do końca wyjaśnione, w pierwszych dniach na pewno nie jest odczuwalne działanie terapeutyczne takie jakie ma dany lek wywołać, zresztą na każdej ulotce pisze ze lek zaczyna działać po 2-3 tygodniach, działanie odczuwane w pierwszych dniach to działanie uboczne, efekt zakłócenia dotychczasowego stanu biochemicznego w mózgu. Lek od razu podnosi poziom serotoniny, ale nie od razu pojawia się działanie przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe. Dopiero podniesienie poziomu serotoniny utrzymujące się przez te. 2-3 tygodnie doprowadza do zmian w mózgu, które powodują poprawę samopoczucia. Ostatnio czytałem artykuł, gdzie jacyć naukowcy zauważyli że oprócz działania na serotoninę ssri aktywują pewne białko, które z kolei aktywuje odbudowę uszkodzonych struktur mózgu przez depresje (wykazali ze u chorych na depresje pewne części mózgu są mniejsze niż u osób zdrowych), co by też tłumaczyło opóźniony efekt ich działania związany z czasem na powstanie nowych komórek nerwowych

-- 30 lis 2013, 20:14 --

polecam poczytać http://nauka.newsweek.pl/jak-leczyc-dep ... 2,1,1.html

przez czarnydiabeł 30 lis 2013, 21:15
lunatic napisał(a):Lek od razu podnosi poziom serotoniny, ale nie od razu pojawia się działanie przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe. Dopiero podniesienie poziomu serotoniny utrzymujące się przez te. 2-3 tygodnie doprowadza do zmian w mózgu, które powodują poprawę samopoczucia.

W takim razie, w pierwszych dniach wszystko jest możliwe? Nie jako skutek terapeutyczny ale jako uboczny który może sie objawić w bardzo różny sposób np. pozytywny jako poprawa nastroju, uspokojenie, nakręcenie itd. lub negatywny (wymioty, i inne przyjemności).
czarnydiabeł

przez lunatic 30 lis 2013, 21:21
Tak, ja po 2 dniach Edronaxu, który ma działanie silnie aktywizujące jestem bardzo senny, co jest kompletnie nielogiczne jak się popatrzy na profil działania tego leku, który ma pobudzać a nie usypiać, tak właśnie z początku działają te leki, także początkowym działaniem nie ma co się w ogóle sugerować.
Podobnie jest z odstawianiem tych leków, jak się zaczyna je brać gwałtownie podnosi się poziom różnych przekaźników co daje różne objawy, jak się je odstawia to znów gwałtownie obniża się ich poziom, co powoduje objawy odstawienne porównywalne z początkowymi a w niektórych przypadkach o wiele silniejsze, w czym króluje paroksetyna, po 3 dniach tylko i wyłącznie zmniejszenia dawki miałem wymioty, dreszcze, gorączke i wiele innych, a jak ją zaczynałem poza sennością nie było żadnych innych objawów ubocznych.

przez czarnydiabeł 30 lis 2013, 21:32
lunatic napisał(a):także początkowym działaniem nie ma co się w ogóle sugerować

Szkoda, bo tak mi dobrze zrobił :lol:
czarnydiabeł

Sortuj wg