ESCITALOPRAM(Lexapro,Lenuxin,Depralin,Mozarin,Escitil,Elicea

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
156
58%

Nie
75
28%

Zaszkodził
36
13%

Liczba głosów : 267

przez kahir 30 cze 2013, 20:45
ktoś może mi wyjaśnić jaka jest realna różnica pomiędzy citalopramem, a escitalopramem? pierwszy - jako lek - to racemiczna mieszanka 50/50% prawo i lewoskrętnego citalopramu (prawoskrętny jest nieaktywny). escitalopram zawiera jedynie lewoskrętny citalopram i to w takiej samej dawce na tabletkę. jedyna różnica to taka, że citalopram jest sprzedawany w formie bromowodorku, natomiast escitalopram soli kwasu szczawiowego. aktywnym metabolitem jest w obydwu przypadkach ta sama substancja - didesmethylcitalopram. ergo C i E powinny mieć dokładnie takie samo działanie, powinowatość do receptorów etc. możliwa różnica to ta związana ze skutkami ubocznymi zależącymi od formy (bromowodorek/szczawian) leku. zatem osohozi?
świat jest pełen psychologów.

przez Lord Kapucyn 01 lip 2013, 09:58
kahir,

Forma prawoskrętna nie wykazuje działania antydepresyjnego, co nie znaczy, że jest kompletnie nieaktywna biologicznie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17675913

Tu jest niby wykazane, że R-citalopram może w jakiś tam sposób przyblokowywać działanie S-citalopramu, dlatego rzekomo escitalopram (w którym jest tylko forma lewoskrętna) może "w pełni rozwinąć skrzydła" w przeciwieństwie do citalopramu. Może tam i są jakieś różnice w farmakodynamice i końcowym działaniu leku, ale to sprawy kosmetyczne. To coś w stylu jak sprzedać to samo w nowym opakowaniu.

Jak sam zauważyłeś- "Citalopram" w sprzedaży jest racemiczną mieszanką S- i R-citalopramu w stosunku 50%/50%, więc pacjent de facto przy dawkowaniu 20-40mg "pochłania" 10-20mg aktywnego S-citalopramu, co w praktyce klinicznej stanowi ekiwalent 10-20mg "escitalopramu", ktory zawiera sam S-citalopram.

Po prostu H. Lundbeck wygasał patent na Celexę i żeby nie zarzynać złotonośnej kury wymyślili takie cudo jako Lexapro.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez kahir 01 lip 2013, 18:56
dzięki za link.

"Results of experimentation, after in situ injection to the cortex level, confirm that an interaction between the 2 enantiomers takes place at that level."
"a direct interaction between the 2 enantiomers may occur on a particular site of the serotonin transporter. Results have shown that R-citalopram has a significant affinity only for the allosteric site of the transporter, which regulates the affinity of the ligand for the active site at the origin of serotonin reuptake inhibition."

te dwa fragmenty chyba wyjaśniają sprawę. z tekstu wynika, że R-citalopram ma 30-40 x mniejsze powinowactwo do transporterów serotoniny od S-citalopramu, czyli miałeś rację - jest aktywny. jednak jego przyłączanie do transporterów serotoniny w konkretnym miejscu powoduje osłabienie siły hamującej wychwyt zwrotny S-citalopramu w aktywnym miejscu tego transportera. stąd silniejsze działanie escitalopramu. chyba dobrze rozumuję?
świat jest pełen psychologów.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Arhol 01 lip 2013, 19:02
Po miesiącu brania chyba efekty jakieś powinny być?
Tak czy siak,po skończeniu leku,nie pomogło,trzeba będzie zmiany....
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez bułka 02 lip 2013, 00:35
wróciłem właśnie do pierwszego zaufanego lekarza, odstawiam neuroleptyki :) libido w opłakanym stanie, może teraz się poprawi...
Shine on you crazy diamond...

F41.0
escitalopram 10 mg
pramolan 50 mg

przez Asmo 02 lip 2013, 07:34
Kestrel napisał(a):Po miesiącu brania chyba efekty jakieś powinny być?
Tak czy siak,po skończeniu leku,nie pomogło,trzeba będzie zmiany....

No u mnie już miesiąc minął i dalej bywa tragicznie. A do wizyty 3tygodnie:(

-- 02 lip 2013, 22:29 --

Wczoraj jak sobie ładnie strzeliłem w kolano. Zamotałem się rano i zamiast raz 15mg przyjąłem 2x15mg. I to jeszcze w pracy byłem, masakra najgorszy dzień. Senność do wieczora i lęki okropne, nudności. Wieczorem "strzał" jak się rozkręciły tabletki jakoś szło przeboleć. W nocy 2godziny snu i koniec. Niestety nie byłem u siebie więc nie mogłem się poratować niczym na spanie bo nie miałem. Rano około 8 zasnąłem na całe 2 godziny. Czuje się tragicznie, wykończony jestem. Teraz wziąłem 7,5mg zoplikonu 30minut temu i czekam aż mnie zmuli. Polecam się pilnować. Padaka.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez Nerwówka 08 lip 2013, 10:37
Kochani, mam problem... Skończyłam 3cie opakowanie Escitilu i waga + 3kg. Przed braniem leków byłam krąglutka 61 kg/163 cm. Ale teraz to jakaś masakra! Nie mam większego łaknienia. Napiszę więcej: teraz jestem ciągle w ruchu, mam mnóstwo energii i ją pożytkuję. Więc nie wiem. Czytałam, że tycie to normalny skutek uboczny po Escitilu. Ale ja nie chcę! Czy ktoś tak miał? Jak z tym walczyć? Czy jest szansa, że organizm się ustabilizuje i przestanę tyć, a najlepiej wrócę do stanu sprzed? Wiem, że zdrowie jest najważniejsze i samopoczucie - które teraz jest super, ale zaczynam źle się czuć sama ze sobą! :(
Escitil 10 mg
Propranolol 2 x 10 mg

przez Siding Spring 08 lip 2013, 14:00
Mysle ze im dluzej brany lek tym wzrost wagi bedzie wiekszy..no ale cos za cos..

przez woowoo 08 lip 2013, 15:30
paroksetynowa 30tka, dostała propozycję przejścia na citalopram lub escitalopram. Tylko, że miałam już bardzo złe doświadczenia z dwoma pierwszymi lekami, więc <strach>.

przez cala w trawie 08 lip 2013, 16:21
Biore eliceę 20 mg od marca na lęki-znow wracaja
wczesniej bralam sertagen-beznadzieja
welafax 8 lat-ok ale przestal dzialac
moze wiedzie co najsilniej dziala na ataki lękow welafax czy elicea? w srode mam lekarza musze cos wymyslec bo mam dosc

przez ladywind 08 lip 2013, 16:24
cala w trawie, myśle że lekarz powinien coś Ci zaproponować. Zalezy też jakie dawki tych leków bierzesz. Niekiedy potrzeba mniejszych albo większych, by lek zadziałał.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez blackdog 08 lip 2013, 20:41
hejka

skończyłam z asentrą po 5 dniach- fatalne skutki uboczne- jestem już na esci 10 mg- od pierwszej tabl jest o nieeboo lepiej, bez żadnych efektów ubocznych, żadnych lęków, sen super, dużo energii w ciągu dnia!! 10 dzień brania.. dla mnie lek jak na razie trafiony:)

aciprex 10 mg 1x dziennie rano

ps. czemu esci nie jest refundowana??? :-|
F41, ?F31.0?

help me God

przez MalaMi1001 10 lip 2013, 08:54
A mnie zaczynają nachodzić dziwne jazdy, że kiedyś zapłacę słoną karę za to, że truję się tymi lekami. A to głównie dlatego, że biorę esci już miesiąc i czuję się tak dziwnie. Taka chora. Ciężka głowa, jakby mi mózg spuchł, senna, zmęczona, niby bez życia, ale swoje obowiązki wykonuję z tym, że na zasadzie "każą to robię". Ale nie ma w tym w sumie nic ze zmuszania się. I potrafię bezmyślnie zagapić się w jeden punkt i siedzieć tak, jak niedorozwój bez ruchu. Najważniejsze, że trochę mniej myślę. Ale mimo wyszystko czuję, że sobie szkodzę tymi lekami. Nie rozumiem tego uczucia, nigdy tak nie miałam, a przecież trułam się lekami przez 3 lata i nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam.

przez Siding Spring 10 lip 2013, 09:40
No chcialas nie myslec to musisz zaakceptowac te skutki uboczne. Cos za cos.

Sortuj wg