ESCITALOPRAM(Lexapro,Lenuxin,Depralin,Mozarin,Escitil,Elicea

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
156
58%

Nie
75
28%

Zaszkodził
36
13%

Liczba głosów : 267

przez Asmo 04 cze 2013, 22:58
Jeszcze jedno pytanie mam, bo zapomniałem o tym wspomnieć lekarzowi. Pracuje w systemie dniówki i nocki.
Lekarz zalecił brać raz rano. A co w momencie gdy schodzę z nocki i idę spać rano? Brać przed snem? Nie przeszkadza?
Miał ktoś tak samo i wypytał lekarza?
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez err 07 cze 2013, 21:12
A ja mam w ogóle inne pytanie - brać rano czy wieczorem? Bo lekarz mi wypisał, ale zapomniałem zapytać.
Zamienniki są tanie 10mg/28T za niecałe 10zł.
err

przez chipster 08 cze 2013, 20:30
hej, mam takie pytanie, potrzebuję wiedzy :)

czy escitalopram jest podobny do citalopramu? jakie są różnice, o ile są i czy jeżeli kiedyś spałem po citalopramie jak szalony, to również będę spał po escitalopramie, czy jest on łagodniejszy w kwestii senności/narkolepsji.

bardzo mi zależy na szybkich sugestiach, na wizytę do lekarza muszę iść przygotowany, jak zawsze chcę mieć wiedzę przed a nie po lub w trakcie.
Jak nie chcesz pisać na ogóle, napisz PW. Odpiszę jak szybko się da.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Little Red Fox 08 cze 2013, 22:05
chipster, kiedyś słyszałam że esci jest silniejsze i ma łagodniejsze uboki, ale myślę że to zależy od organizmu. Ja po nim śpię jak niemowlę ;)
A jak już jesteśmy przy ochronie, to ja dam ci podarek.
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

przez Evele 12 cze 2013, 13:29
czy na początku brania esci tez odczuwaliście taką straszną senność? kiedy zauważyliście efekty brania leku?

przez Asmo 12 cze 2013, 17:52
Ja to spać nie mogłem ale nie wiem czy z powodu esci ale właśnie gdy zacząłem brać i ciśnienie tak mi wyskoczyło że konsultacja lekarska. Narazie się unormowało a ze spaniem dalej bryndza męczę się po 2godz nim usne. Dziś biorę 12nasty dzień i widzę poprawę ale lekką nie wiem czy to zasługa leków czy też tego że mała pozytywna zmiana w pryw życiu zaszła ale napewno jestem bardziej otwarty do ludzi i potrafię się uśmiechać.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez Nerwówka 13 cze 2013, 21:01
Asmo napisał(a):Ja to spać nie mogłem ale nie wiem czy z powodu esci ale właśnie gdy zacząłem brać i ciśnienie tak mi wyskoczyło że konsultacja lekarska. Narazie się unormowało a ze spaniem dalej bryndza męczę się po 2godz nim usne. Dziś biorę 12nasty dzień i widzę poprawę ale lekką nie wiem czy to zasługa leków czy też tego że mała pozytywna zmiana w pryw życiu zaszła ale napewno jestem bardziej otwarty do ludzi i potrafię się uśmiechać.

Asmo ja na początku też miałam problem z ciśnieniem - skakało jak szalone. Teraz biorę Polpranonol i jest good. Zaczęłam 3cie opakowanie i jestem zupełnie innym człowiekiem. Śmieję się, mam motorek w dup*# i jestem szczęśliwa. Przez pierwsze dwa tygodnie też miałam problem ze snem. Spać się chciało w ciągu dnia, a w nocy usnąć nie mogłam. Teraz utyłam 3 kg i zastanawiam się, czy to efekt uboczny leku. Poza tym: potliwość. Czasem bez powodu obleje mnie pot i koniec. Czuję się jak przy menopauzie a mam dopiero 27 lat, ale ogólnie pozytywnie :)
Escitil 10 mg
Propranolol 2 x 10 mg

przez Arhol 17 cze 2013, 08:44
Nastrój względnie ustabilizowany,ale też i obojętność,czasem zmulenie,ogółem podły nastrój odszedł na rzecz takiej obojętności,ale to dopiero 2 tydzień,oby było lepiej :mrgreen:
czy na początku brania esci tez odczuwaliście taką straszną senność

Ja też odczuwam póki co.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez Lord Kapucyn 17 cze 2013, 08:58
Calineczka1990 napisał(a):kiedyś słyszałam że esci jest silniejsze i ma łagodniejsze uboki, ale myślę że to zależy od organizmu. Ja po nim śpię jak niemowlę ;)

Escitalopram wykazuje średnio-silne powinowactwo do SERT- transportera serotoniny (najsilniejsze wykazuje paroksetyna) i jest najbardziej selektywnym SSRI.

"Powinowactwo jest pomiarem „mocy” oddziaływania leku na określoną strukturę- np. wiązania z receptorem."

"Selektywność to zdolność leku do wybiórczego działania na określone struktury- np. typ receptora. Im jest wyższa selektywność, tym mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych."

"Selektywność SSRI polega na sile wychwytu serotoniny w stosunku do innych amin biogennych jak np. noradrenalina, dopamina ale także w mniejszym stopniu i znaczeniu pobudzanie przezeń receptorów muskarynowych, adrenergicznych czy histaminowych. Im wyższa selektywność SSRI tym stosunek wychwytu serotoniny do innych amin jest większy."

Czyli w teorii escitalopram jako najbardziej selektywny SSRI powinien odznaczać się mniejszą ilością skutków ubocznych. Ale może odbywać się to kosztem efektywności.

Np. starsze, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które były nieselektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (i noradrenaliny) mogą w pewnych przypadkach odznaczać się większą skutecznością niż SSRI, ale też większą ilością działań niepożądanych- głównie poprzez wyraźny wpływ antycholinergiczny.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Evele 17 cze 2013, 13:41
Kestrel napisał(a):Nastrój względnie ustabilizowany,ale też i obojętność,czasem zmulenie,ogółem podły nastrój odszedł na rzecz takiej obojętności,ale to dopiero 2 tydzień,oby było lepiej :mrgreen:
czy na początku brania esci tez odczuwaliście taką straszną senność

Ja też odczuwam póki co.

kestrel a jaka dawkę bierzesz? bo ja tez biorę dwa tygodnie i ciekawa jestem na jakiej jestes dawce

przez Arhol 17 cze 2013, 14:02
Evele, jedną tabletke na dobe,to będzie 10 mg?
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Moderator

przez Evele 17 cze 2013, 19:48
Kestrel napisał(a):Evele, jedną tabletke na dobe,to będzie 10 mg?

jak jedną tabletke to dawki mogą być rózne, widziałam, że są 10, 15 i 20 mg, ale to i tak więcej niz ja bo ja biorę 5 mg

przez Arhol 17 cze 2013, 20:00
Evele, Spojrzałem - jest 10 mg

-- 17 cze 2013, 22:00 --

Evele, A dzieje się z tobą coś poza sennością czy póki co niewiele?
Moderator

przez chipster 18 cze 2013, 21:52
Calineczka1990 napisał(a):chipster, kiedyś słyszałam że esci jest silniejsze i ma łagodniejsze uboki, ale myślę że to zależy od organizmu. Ja po nim śpię jak niemowlę ;)

czyli to lek kompletnie nie dla mnie, reaguję tak samo na każdy ssri, senność, zbyt duża senność.

-- 18 cze 2013, 21:55 --

Asmo napisał(a):Jeszcze jedno pytanie mam, bo zapomniałem o tym wspomnieć lekarzowi. Pracuje w systemie dniówki i nocki.
Lekarz zalecił brać raz rano. A co w momencie gdy schodzę z nocki i idę spać rano? Brać przed snem? Nie przeszkadza?
Miał ktoś tak samo i wypytał lekarza?

wg mnie to powinnaś brać zależnie jak lek na Ciebie działa. Jak usypiająco, to naturalnie po pracy, jakby dawał kopa, to przed nią. Pora dnia nie ma tu znaczenia tak, jak twój zegar dobowy.

-- 18 cze 2013, 21:57 --

szy123 napisał(a):witam czy ktoś z tu obecnych wchodził na escitalopram od dawek 2,5 potem 5, 7,5 i na koncu 10mg zwiększając dawkę co tydzień ? jak wyglądały skutki uboczne? chciałbym własnie tak wejsc na escitalopram, bo 5 odrazu wywołuje u mnie dużą tachykardie, zresztą jak reszta ssri

Jestem ciekawy skąd wiesz o tachykardii? mierzysz sobie ciśnienie/puls po zażyciu leku ?
Jak nie chcesz pisać na ogóle, napisz PW. Odpiszę jak szybko się da.

Sortuj wg