WENLAFAKSYNA (Efectin,Efevelon,Velafax,Velaxin,Alventa)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wenlafaksyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
202
65%

Nie
80
26%

Zaszkodziła
27
9%

Liczba głosów : 309

przez magnolia84 14 mar 2014, 13:15
Może się mylę, ale myślę, że największe spłycenie afektu występuję na SSRI, a najbardziej oczywiście na paroksetynie :D To taki mój luźny wniosek odnośnie obserwacji siebie po przyjmowaniu SSRI, SSRE, TLPD, SNRI.
Ostatnio edytowano 14 mar 2014, 13:22 przez magnolia84, łącznie edytowano 1 raz
magnolia84

przez Lord Kapucyn 14 mar 2014, 13:17
Największe spłycenie afektu jest przede wszystkim po lekach bardzo silnych serotoninowo. A paroksetyna takim właśnie jest.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 14 mar 2014, 13:38
Im silniejszy serotoninowo lek oraz jego dawka tym to spłycenie będzie większe. Prym wiedzie paroksetyna i klomipramina.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez magnolia84 14 mar 2014, 13:42
raczej SSRI wiodą w tym prym
magnolia84

przez miko84 14 mar 2014, 13:49
A brałaś klomipraminę? Bo ja tak. Niewiele się dla mnie różni od paroksetyny.
miko84

przez magnolia84 14 mar 2014, 13:49
tak, inaczej nie wypowiadałabym się we własnym imieniu :)
Ostatnio edytowano 14 mar 2014, 13:52 przez Śmiercionauta, łącznie edytowano 1 raz
Powód: bo bedzie kara ;)
magnolia84

przez miko84 14 mar 2014, 13:50
Dla mnie działanie było bardzo podobne do paroksetyny. Zależy jeszcze jaką dawkę brałaś.
miko84

przez magnolia84 14 mar 2014, 13:52
50 mg w podzielonych dawkach

-- 14 mar 2014, o 13:00 --

Śmiercionauta, za co? :D
magnolia84

przez miko84 14 mar 2014, 14:03
50 mg to stosunkowo mało. Ja brałem 150 mg i to już dość mocno "kopało" serotoninowo.
miko84

przez magnolia84 14 mar 2014, 14:05
W moim przypadku leki działające nie tylko na serotoninę w żadnym wypadku nie powodowały spłycenia afektu, a wręcz przeciwnie. Czuję, że kiedyś znowu wrócę do wenlafaksyny, która zniosła mi wszystkie lęki, depresję i co najważniejsze pewną nie dającą mi często normalnie funkcjonować fobię.
magnolia84

przez miko84 14 mar 2014, 14:10
Po co w ogóle ją zmieniałaś?
miko84

przez Lord Kapucyn 14 mar 2014, 14:10
Paroksetyna(SERT Ki= 0.08 nM) i klomipramina (Ki = 0.21 nM) to dwa najsilniejsze leki serotoninowe, no i zaraz za nimi majaczy sertralina(SERT Ki= 0.3 nM). Niektóre opracowania nawet podawały, że sertralina jest silniejsza serotoninowo od paroksetyny. Np. tutaj gdzie zwraca się uwagę na trójkącik z cyferką 1, który określa siłę blokowania wychwytu zwrt. 5-HT przez dany lek z grupy SSRI(tutaj akurat wartości IC50):
http://www.emedexpert.com/img2/ssri-potency.gif

50mg to kapsułki klomipraminy o zwykłym uwalnianiu. W podzielonych dawkach to pewnie 2x25mg. Trochę ma się to nijak do klomipraminy SR 75mg w np. 2 dawkach- 150mg na dobę. Ciężko przyrównywać ten lek do SSRI bo on oprócz blokowania SERT posiada jeszcze powinwoactwo do rec. serotoninowych 5-HT2a/c, 5-HT3, adrenergicznych, cholinergicznych muskarynowych i histaminowych. Ale pod względem siły serotoninowej ten lek jest zabójcą, dlatego od tylu lat jest uważany za number one w leczeniu OCD.

A tak w ogóle to co decyduje o tym, że dany lek jest zaliczony do SSRI albo SNRI? Stosuje się kryterium, że jeśli lek X blokuje transporter serotoniny(SERT) z jakąś tam siłą to jeśli zachodzi także blokada transportera noradrenaliny(NET) z wydajnością iluś tam % blokowania transportera noradrenaliny przez ten lek(a co za tym idzie ratio pomiędzy blokadą SERT:NET jest stosunkowo niezbyt duże) to lek zalicza się do SNRI. SSRI nazywają się selektywnymi inhbitorami wychwytu zwrotnego co by wskazywało, że blokują tylko wychwyt zwrotny 5-HT, ale one w minimalnym stopniu(nieistotnym dla nas klinicznie) też blokują wychwyt zwroty NE- np. paroksetyna (NET Ki = 56.7 nM). Tak jest w przypadku wenlafaksyny, która nie jest zbyt silnym serotoninowo lekiem, ale ma nieduże ratio pomiędzy blokadą SERT:NET. No i żeby lek został nazwany "selektywnym" czy to SSRI czy SNRI musi mieć "czysty" profil farmakologiczny i nie mieć znaczacego powinowactwa do innych receptorów(jak widać są wyjątki- jak antagonizm rec. 5-HT2c fluoksetyny czy powinowactwo do rec. muskarynowych paroksetyny).

Co do tego spłycenia afektu, anhedonii, apatii itp. po SSRI to dużo jest tego w sieci. Na zagranicznych forach różnie to nazywają-SSRI-Induced Indifference, Post-SSRI apathy, Post-SSRI Anhedony, SSRI zombie syndrome i jeszcze była taka fajna angielska nazwa, ale zapomniałem- w wolnym tłumaczeniu na polski oznaczała czucie się "pluszowym".

Ogólnie to dotyka nie tylko ludzi biorących SSRI, ale też np. użytkowników MDMA- a mdma jak wiadomo jest silnym serotoninowo narkotykiem tylko zamiast blokowania wychwytu zwrotnego serotoniny odwraca jego kierunek(SRA-serotonin releasing agent).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez magnolia84 14 mar 2014, 14:19
miko84, bo lekarz mi zalecił po 1.5 roku odstawiać. Później miałam spokój przez 4 lata. Zero lęków, fobii, depresji. Po 4 latach znowu wszystko powróciło i dostałam od tego samego lekarza milnacipran, którego działanie opisałam w oddzielnym wątku. Następnie trafiłam do innego lekarza i wtedy zaczęła się moja "przygoda" z: Neurolem, Anafranilem, Coaxilem, Sulpirydem, Alproxem, Seronilem, ..... Farmaceutki w aptece, w której realizowałam recepty, jak się później dowiedziałam, załamywały ręce widząc czym mnie faszeruje ten pierdolony konował, a co w ogóle nie działało na moje choroby. Rok temu trafiłam w końcu do dobrego lekarza i dostałam paroksetynę, która wreszcie okazała się trafionym lekiem. Zobaczymy co mnie czeka dalej.
magnolia84

przez suwak 14 mar 2014, 14:20
A czy za tę "bezemocjonalność" odpowiada działanie serotoniny na jakieś konkretne receptory? Czy np. w połączeniu z miansą/mirtą efekt ten znika lub zmniejsza się?

Sortuj wg