WENLAFAKSYNA (Efectin,Efevelon,Velafax,Velaxin,Alventa)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wenlafaksyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
202
65%

Nie
80
26%

Zaszkodziła
27
9%

Liczba głosów : 309

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 16:07
macie wku...nie po zmniejszeniu dawki?
Naczelny Użyszkodnik

przez CórkaNocy 05 wrz 2013, 16:35
wykończony, nie, jak już to po zwiększeniu i po kilku dniach przechodzi na rzecz spokoju i lekkiej zamułki

widocznie twój mózg jest żądny większej dawki
CórkaNocy

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 16:50
CórkaNocy, może bo mi na 112,5 było cudownie 8)
Naczelny Użyszkodnik

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez NieznanySprawca 05 wrz 2013, 17:54
miko84 napisał(a): Wenlafaksyna poza tym działa na dopaminę i układ opioidowy, to dość złożony lek.

Uklad opioidowy? Moze dlatego na poczatku mnie walilo w leb jak tramadol ^^ Do tego te mdlosci... przy oddzialywaniu na receptory opioidowe to normalka. Ponoc po wenli ma sie czasem ostry syndrom odstawienny, czesc objawow, o ktorych czytalem, pokrywa sie z efektem odstawienia opioidow. Ale niee, pewnie nie od tego, bo ja takie same objawy odstawienne mialem po paroksetynie. A gdyby tak bylo, to ulotka by o tym wspominala. Hmmmm. Wspominalaby? Przeciez "Dokladny mechanizm dzialanie leku nie jest znany" >.< Dobra dosc teorii spiskowych, koniec zabawy w wiejskiego speca od neurotransmiterow.

A, i jeszcze tylko wiki:

Venlafaxine interacts with opioid receptors (mu-, kappa1- kappa3- and delta-opioid receptor subtypes) as well as alpha2-adrenergic receptor, and was shown to increase pain threshold in mice. When mice were tested with a hotplate analgesia meter, both venlafaxine and mirtazapine induced a dose-dependent, naloxone-reversible antinociceptive effect following intraperitoneal injection. These findings suggest venlafaxine's seemingly superior efficacy in severe depression.[67

Co my bierzemy, ludzie, muhahahha :shock: :hide: :mrgreen:

MalaMi1001 napisał(a):BTW, dla mnie działanie przeciwlękowe wenli jest dość dziwne, chyba że się mylę. Skoro noradrenalina uwalniana jest w sytuacjach stresowych i mówi nam "walcz albo uciekaj" to po kiego grzyba mi ona w mózgu kiedy mam lęki? Mam się jeszcze bardziej bać? Nie rozumiem tego, może jakiś forumowy farmaceuta to wyjasni?

No dobra, nie moge sie powstrzymac. A nie jest czasem tak, ze za stres odpowiada polaczenie noradrenaliny i kortyzolu? To chyba kortyzol daje ten paskudny efekt "gniotacego" stresu.
Bralem kiedys efedryne (wyrzuca sama noradrenaline): pobudzenie, nakrecenie, wieksza pewnosc siebie etc etc. Ale tez troche ogolnego roztrzesienia. Ale z lekiem, stresem sensu stricto nie mialo to wiele wspolnego. Ktos wie, czy sie myle?
NieznanySprawca

przez miko84 05 wrz 2013, 17:57
A ja brałem czyste kortykosteroidy i lęku nie czułem prawie wcale, a znowu na metylofenidacie, wellbutrinie, selegilinie miałem to noradrenalinowe rozstrzęsienie. Adrenalina/noradrenalina odpowiada za odpowiedź "walka - ucieczka", kortyzol odpowiada za dalsze objawy stresu - czyli odkładanie się tłuszczu, odwapnianie kości itd. Adrenalina/noradrenalina to szybka reakcja - skurcz naczyń, przyspieszenie akcji serca, potliwość, napięcie mięśni, no i też chyba realne odczuwanie lęku, pobudzenia.
miko84

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 18:00
NieznanySprawca, bo efka na obwód wali nie ośrodkowy (znaczy szajbę)
a noradrenalina może dać lęk lub euforię oba naraz nawet
tak kortyzol to jest ten niszczący stres
Naczelny Użyszkodnik

przez miko84 05 wrz 2013, 18:02
Ale kortyzol to reakcja dalsza, wszystkie objawy które są odczuwalne ze strony ciała to adrenalina/noradrenalina. Kortyzol nasila ich odczuwanie. Kortyzol to dalsza szkodliwa reakcja organizmu.
miko84

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 18:03
ale kortyzol tylko wtedy gdy noradrenaliny dłużej brakuje to
potem serotonina też spada :hide:

-- 05 wrz 2013, 18:05 --

nie wiem czy to powinowactwo do receptorów jest tak istotne przy odstawce
wenli
Naczelny Użyszkodnik

przez miko84 05 wrz 2013, 18:06
Myślę, że kortyzol uwalniany jest przy każdym stresie. Myślę, że najgorsze są zmiany w mózgu spowodowane przez stres, te wszystkie zmiany receptorowe i zmniejszanie się hipokampu :P

Apropo wenli to myślę, że przy odstawce jej krótki czas półtrwania ma znaczenie podobnie jak paroksetyny.
miko84

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 18:08
miko84, antydepresanty dają chyba efekt przeciwny
do tego stresu nie? :mrgreen:
Naczelny Użyszkodnik

przez miko84 05 wrz 2013, 18:10
SSRI/SNRI początkowo zwiększają kortyzol. Nie są to chyba najlepsze leki pod kątem zmniejszania kortyzolu. Lepsza jest np. mirtazapina, ona obniża kortyzol od pierwszych dawek :) Ale jeśli chodzi o odczucia to ludzie lubią być na wyższych poziomach kortyzolu, zwiększa się wtedy czujność, aktywność, dlatego tak dużo osób czuje się dobrze od pierwszych dawek SSRI, a później coraz gorzej, bo z czasem SSRI/SNRI zaczyna obniżać kortyzol. Ale nie u każdego SSRI/SNRI obniżą kortyzol i aktywność osi HPA, może dlatego nie na każdego działają?
Ostatnio edytowano 05 wrz 2013, 18:11 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Ferdynand k 05 wrz 2013, 18:11
miko84, fakt paro ma niby t1/2 jak inne ssri
ale ma silne powinowactwo do sert może to?
w takim razie escitalopram chyba najgorzej się odstawia

-- 05 wrz 2013, 18:12 --

miko84 napisał(a):SSRI/SNRI początkowo zwiększają kortyzol. Nie są to chyba najlepsze leki pod kątem zmniejszania kortyzolu. Lepsza jest np. mirtazapina, ona obniża kortyzol od pierwszych dawek :)

chodziło mi o hipokamp
Naczelny Użyszkodnik

przez miko84 05 wrz 2013, 18:13
Chyba powinowactwo nie ma tu znaczenia. Escitalopram ma okres półtrwania 27–32 godzin, a paro niecałe 24 godziny. Jest w innych krajach paro o przedłużonym czasie uwalniania i chyba łatwiej się ją odstawia.

Hipokamp chyba wszystkie antydepresanty odbudowują.
miko84

przez NieznanySprawca 05 wrz 2013, 18:14
Woooo
Wieedzialem, ze zawodowcy sie odezwa :mrgreen:

wykończony, Wlasciwie, z wplywem rec. opioidowych na odstawienie, to byloby juz przegiecie :D. Pewnie lek by nie byl tak szeroko stosowany gdyby tak bylo.

a propos tramadolu
dlaczego na dole artykulu o wenli na engliszwiki jest jeden odnosnik-> TRAMADOL :brawo:
NieznanySprawca

Sortuj wg