WENLAFAKSYNA (Efectin,Efevelon,Velafax,Velaxin,Alventa)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wenlafaksyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
202
65%

Nie
80
26%

Zaszkodziła
27
9%

Liczba głosów : 309

przez slow motion 25 cze 2013, 17:30
Mamre, dzięki za chęć pomocy, ale nie jestem z Wawy, a poza tym staż mam do godziny 17, więc na NFZ zupełnie odpada. Byłam w ośrodku dla ludzi z nerwicą i zab osobowości, ale tylko 5 tyg. Poza tym rozpoczęłam terapię, ale niestety musialam się przeprowadzić. Póki co podtrzymuje się lekami, ale sama Psychiatra powiedział, że niestety to tylko stłumia te wszystkie problemy.

▪█─────█▪
Erithacus rubecula

przez Mamre 26 cze 2013, 00:47
slow motion, ja jestem uparta jeśli chodzi o szukanie takich rzeczy, więc jeśli napiszesz mi na priv nazwę miejscowości, to może coś wyszukam :).
Wenla: 150 mg
Lamo: 50 mg

Od rana nie mogę myśleć
Nie mogę ruszyć się z łóżka
Nigdy nie byłem Napoleonem
Na głowie tylko poduszka

Luxtorpeda

przez JERZY62 26 cze 2013, 11:19
Od miesiąca biorę 75mg wenlafaksyny i na razie nie widzę efektów leczenia ;)

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC
♪♪♪

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez CórkaNocy 26 cze 2013, 11:26
LATEK50, może masz depresję melancholijną, w której obniżony jest poziom dopaminy a nie serotoniny? też nie widziałam żadnych efektów przy braniu wenli ani SSRI, a przy innych lekach poprawa była już po kilku dniach i stan ten utrzymuje się.
CórkaNocy

przez JERZY62 26 cze 2013, 11:39
Bezimienna123 jak brałem 100mg Sulpirydu on prawdopodobnie działa dopamine to na początu brania przez jakiś czas miałem bardzo dobry nastrój ;)
♪♪♪

przez Lord Kapucyn 26 cze 2013, 11:43
Wenla w dawkach 37,5 do 150mg wpływa tylko na wychwyt zwrotny serotoniny
od 150 do 300mg na wychwyt serotoniny i noradrenaliny
powyzej 300mg na wychwyt serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.

-- 26 cze 2013, 11:45 --

Poza tym to nie depresja melancholijna jest związana z deficytem dopaminy tylko depresja atypowa. W depresji melancholijnej następuje utrata apetytu i wagi, niska reaktywność nastroju- brak zmiany nastroju na pozytywne bodźce, i wybudzanie się rano, poranna trwoga- w depresji atypowej wszystko na odwrót.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez CórkaNocy 26 cze 2013, 12:09
Dark Passenger, to dlaczego miko84 pisząc o depresji melancholijnej wspomina o obniżonym poziomie dopaminy i podwyższonym kortyzolu?
CórkaNocy

przez Siding Spring 26 cze 2013, 12:29
a miko84 jest praktycznie nieomylny:)

przez Absinthe 26 cze 2013, 12:54
Dzisiaj wskakuje na 150 po dwie podzielone dawki,bo na 75 cos zaczyna szwankowac....
You have to die a few times
before you can really
live.
Von all den Dingen, die ich verloren habe, vermisse ich meinen Verstand am meisten

przez Lord Kapucyn 26 cze 2013, 12:55
Bezimienna123, Depresja melancholijna jest związana z dużym niedoborem serotoniny i w znacznie mniejszym stopniu dopaminy, rola dopaminy w patogenezie tej pierwszej nie jest do końca jasna. Co do kortyzolu ma rację- podwyższony poziom kortyzolu towarzyszy nieodłącznie depresji melancholijnej. Depresja atypowa ma większy związek z niedoborem dopaminy, noradrenaliny i być może fenyloetyloaminy. A to i tak tylko hipotezy odnośnie etiologii ww. zaburzeń.

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 26 cze 2013, 14:25
W depresji melancholijnej mamy głównie nadmiar kortyzolu i niedobór dopaminy przez nadaktywność receptorów 5-HT2c. Polecam ciekawy artykuł pokazujący rozdział depresji na podstawie działania leków: http://ki.se/content/1/c6/03/10/61/5Landen06PsyBull.pdf

SSRI nie są skuteczne w depresji melancholijnej tak jak np. antagoniści 5-HT2c (wszystkie trójpierścieniowce, mirta)

Depresja aptypowa to właśnie niedobór serotoniny - objadanie się i nadmierna senność dobrze są leczone SSRI bo one początkowo zmniejszają apetyt i senność. Z czasem działanie staje się słabsze przez downregulacje receptorów 5-HT2 (odpowiedzialnych za sen i apetyt), ale to i tak najlepszy wybór w tym typie depresji.

LATEK50 jeśli miałeś dobry nastrój po sulpirydzie to właśnie przez dopaminę. To działanie niestety mija z czasem przez zmiany receptorowe, dlatego lek nie jest dobrym wyjściem na długie stosowanie.

Dark Passenger a masz jakieś badania wskazujące na niedobór serotoniny w depresji melancholijnej? Chętnie poczytam. Większość prac na temat depresji melancholijnej które czytałem (a czytałem trochę bo myślę, że to mój przypadek - wszystkie objawy pasują), wskazuje na niedobór dopaminy (anhedonia, brak reaktywności nastroju, pobudzenie). Dlatego leki o innym mechaniźmie działania są skuteczniejsze od SSRI. SSRI są najmniej skuteczne w depresji melancholijnej - bo mogą obniżać dopaminę i podwyższać kortyzol. A na pewno go jakoś znacznie nie obniżają, nie mówiąc już o podwyższaniu dopaminy (obniżone libido).
miko84

przez Lord Kapucyn 26 cze 2013, 15:14
Skuteczność SSRI m.in. w depresji melancholijnej:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9808081
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10362442
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21601287

Mutacja w 5-HTT(SERT) w melancholijnej depresji-
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18050262
Rola 5-HT1D w melancholijnej depresji-
http://bjp.rcpsych.org/content/178/5/454.full.pdf

A tu masz, ze deficyt DA w melancholijnej depresji tez wystepuje, ale odpowiada glownie za zaburzenie napedu psychoruchowego-
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17280577

Co do kortyzolu- pełna zgoda w tej kwestii.

-- 26 cze 2013, 15:18 --

miko84 napisał(a):Depresja aptypowa to właśnie niedobór serotoniny - objadanie się i nadmierna senność dobrze są leczone SSRI bo one początkowo zmniejszają apetyt i senność. Z czasem działanie staje się słabsze przez downregulacje receptorów 5-HT2 (odpowiedzialnych za sen i apetyt), ale to i tak najlepszy wybór w tym typie depresji.

Ja czytalem, ze depresja atypowa to głównie deficyt NE, DA i w mniejszym stopniu być może PEA. Mam klasyczną depresję atypową z obniżonym nastrojem, ale w przeciwieństwie do melancholijnej jest on reaktywny i odpowiada na bodźce, mega zwiększony apetyt, przybierania na wadze, ospałość, nadmierna senność w ciągu dnia- brałem wszystkie SSRI w roznych rozpiętościach dawek (fluo 20-60, cital 20-40, escital 5-20, paro 20-40, fluwo 50-150, sertra 50-200) i ani one, ani żaden lek typowo serotoninergiczny mi nigdy na to nie pomógł, wręcz pogarszał sprawę. Moze z wyjatkiem sertraliny, ale to logiczne skoro wyzej jest DRI. Fluo troche hamowala apetyt, a z reszta objawow dupa zbita. Na to moglby pomoc starej generacji imao, mph, selegilina albo moklo w wysokich dawkach, gdzie traci selektywnosc względem mao a i w niewielkim stopniu hamuje tez MAO B- blokujac rozklad PEA. Zarowno mao a jak i mao b deaminują dopaminę, ale mao b w większym stopniu. Jak myslisz po co przy depresji atypowej sie doklada bupropion albo agonistow dopaminy?

Melancholijnej nie mam, bo tam jest kompletnie co innego- utrata apetytut, masy, nastroj nie odpowiada na pozytywne bodzce, anhedonia jest permanentna- nic nie sprawia radości (tez mam anhedonie, ale niektore rzeczy sprawiają mi radość), wybudzanie sie rano, trwoga z rana, zaburzenia napedu (wzmożony), lęk itp.

Moderator/ R2 - D2

przez CórkaNocy 26 cze 2013, 15:22
A mi na podstawie tych objawów to pasuje do depresji melancholijnej, do tego SSRI i SNRI nie przynosiły żadnej poprawy nastroju, jedynie to, co działało na dopaminę.
CórkaNocy

przez JERZY62 26 cze 2013, 15:23
miko84 a jak działa Tisercin, czy obniża poziom dopaminy? Bo biorę 25mg Tisercinu na noc.
♪♪♪

Sortuj wg