WENLAFAKSYNA (Efectin,Efevelon,Velafax,Velaxin,Alventa)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wenlafaksyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
203
65%

Nie
81
26%

Zaszkodziła
27
9%

Liczba głosów : 311

przez ska1977 22 wrz 2016, 14:12
nonii napisał(a):Witajcie!
Czytam forum juz dlugo ale zaczelam brac Faxigen XL 37,5 dopiero od dzis rana. Nie mam narazie zadnych ubocznych-nie wiem czy to zle czy dobrze?!
Na wiekszosc z tego co czytam to dziala wenla od pierwszych dni.

-- 07 paź 2015, 12:38 --

przechodzilam z sertraliny(Asentra) wlasnie na wenle.

I jak się potoczyła Twoja historia z Faxigenem? Ja od tygodnia zaczynam to brać, też najpierw w dawce 37,5.

przez yahoo35 24 wrz 2016, 22:35
Do rozważań na temat dawek to ja bym dodał, że wenla w dużych dawkach działa mniej selektywnie i pewnie tu tkwi jej skuteczniejsze działanie niż w dawkach niskich. Jak nie działają małe dawki to nie warto się męczyć miesiącami i czekać na cud trzeba zwiększyć dawkę i to drastycznie , przeciwskazaniem jest tylko tolerancja dawki. Tak jak kolega napisał, dawka 300 zadziałała na niego dobrze i taką powinien brać, zresztą ja i Fobik też łykamy po 300 i nic złego się nie dzieje. Ja dopiero od 300 poczułem prawdziwe działanie wenli, większość lekarzy to asekuranci boją się przepisywać większe dawki i mają gdzieś, że ludzie się męczą miesiącami i nie widzą efektów. A czekanie na efekty jest w depresji chyba gorsze niż sama choroba. Ja mam akurat mądrego psycho i nie miałem takich problemów ale jak macie lekarzy asekurantów i nie widzicie efektów leczenia to domagajcie się większych dawek, to nie lekarz cierpi tylko Wy a lekarz ma wam pomóc.

-- 24 wrz 2016, 22:57 --

A tak na marginesie to chciałem jeszcze dodać, że ostatnio stosuje do wenli różne dodatki w postaci suplementów. Jak wiadomo przez stosowanie sztucznych nawozów i przemysłowej hodowli w żywności są niewystarczające ilości witamin i mikroelementów. I tak np. jak łykne dużą dawkę magnezu to mnie wycisza i jestem spokojniejszy, jak walne sobie sporą dawkę witaminek to mam znowu powera większego. Wynika z tego, że suple w interacji z wenlą też mają jakiś wpływ na działanie leku. Ja stosuje akurat duże dawki supli dla sportowców bo te są najlepsze i mają największą przyswajalność te z apteki jak brałem nie działały wcale. Ma ktoś może jakieś doświadczenia w łączeniu supli z wenlą.
Wenla 300mg

przez tomek0700 24 wrz 2016, 23:49
Tomek858 napisał(a):To to i ja wiem. Ale to ogolniki. Chcialbym info, daje przyklad Paro dziala na 5ht1a,5ht1d,5ht3 i 5ht6, a Wenla na 5ht1b,5ht2c, 5ht4 ( to przyklady). Nie chodzi mi o to jak silnie blokuje wychwyt SERT, ale konkretnie na jakie 5ht dziala. Po Wenli lepiej sie czuje niz po Paro, a ponoc to te same transportery, czyzby napewno?

jakieś żródło, gdzie paro działa na 5ht3?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Grabarz666 25 wrz 2016, 00:52
tomek0700 napisał(a):
Tomek858 napisał(a):To to i ja wiem. Ale to ogolniki. Chcialbym info, daje przyklad Paro dziala na 5ht1a,5ht1d,5ht3 i 5ht6, a Wenla na 5ht1b,5ht2c, 5ht4 ( to przyklady). Nie chodzi mi o to jak silnie blokuje wychwyt SERT, ale konkretnie na jakie 5ht dziala. Po Wenli lepiej sie czuje niz po Paro, a ponoc to te same transportery, czyzby napewno?

jakieś żródło, gdzie paro działa na 5ht3?

Żaden SSRI i SNRI nie działa bezpośrednio na receptory 5-HT3. SSRI i SNRI hamując SERT powodują zwiększenie ilości serotoniny w szczelinie synaptycznej i to ona agonizuje (pobudza) receptory 5-HT3.
Natomiast leki z grupy NaSSA (mianseryna, mirtazapina) są antagonistami w/w receptora (mirtazapina trochę silniejszym) i mogą mieć zastosowanie w łagodzeniu objawów IBS:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21242743
On the basis that mirtazapine is a potent 5-HT3 receptor antagonist and has demonstrated pain relief from somatic symptoms, we treated our patient with mirtazapine, which seems to have decreased her diarrhea and constipation symptoms, and her psychopathological symptoms.

przez tomek0700 25 wrz 2016, 19:39
dzięki :great: tylko teraz nie rozumiem jak paroxetyna wpływa na jelito drażliwe... rozumiem, że ma to związek ze serotoniną ale kurcze jak ona to robi? wiele badań na ten temat ale chyba nikt nie zna mechanizmu

wenflaksyna ma udowodnione działanie na IBS tak samo w dawce 150 mg

przez absolulu 25 wrz 2016, 19:44
Grabarz666 napisał(a):Żaden SSRI i SNRI nie działa bezpośrednio na receptory 5-HT3. SSRI i SNRI hamując SERT powodują zwiększenie ilości serotoniny w szczelinie synaptycznej i to ona agonizuje (pobudza) receptory 5-HT3.
Wortioksetyna jest antagonistą 5-HT3
Odstąpię leki (WWa) - priv. Uprzedzam pytania - żadnych benzo.

przez Grabarz666 25 wrz 2016, 20:13
absolulu napisał(a):Wortioksetyna jest antagonistą 5-HT3

Jeśli uważasz, że wortioksetyna to SSRI/SNRI...

przez absolulu 25 wrz 2016, 21:18
No główny mechanizm to SSRI, blokuje też niektóre receptory, ale żaden z niego SMS. No chyba że przekonuje Cię bełkot marketingowy Lundbecka ;]

przez Grabarz666 25 wrz 2016, 22:01
absolulu napisał(a):No główny mechanizm to SSRI, blokuje też niektóre receptory, ale żaden z niego SMS. No chyba że przekonuje Cię bełkot marketingowy Lundbecka ;]

Idąc tym rozumowaniem paroksetyna to SNRI (lub nawet TCA, ponieważ blokuje SERT, NET i rec. M1), sertralina to SDRI, trazodon to SSRI, nefazodon to NRI (z reboksetyną), a mianseryna to TCA (i nie mam tutaj na myśli budowy chemicznej, ale takie same mechanizmy działania - NRI, blokada 5-HT2a, 5-HT2c, alfa-1, H1)...

przez absolulu 25 wrz 2016, 23:24
Przecież ja właśnie postuluje przeciwko takiemu rozumowaniu :P A czepiając się jeszcze bełkotu Lundbecka, to taki z wortio SMS jak z escitalopramu ASRI :D

przez Grabarz666 26 wrz 2016, 00:45
absolulu napisał(a):Przecież ja właśnie postuluje przeciwko takiemu rozumowaniu :P

A ja uważam, że wortioksetynę i wilazodon można zliczyć do jednej grupy, różnej od pozostałych grup leków (SNRI, SSRI).

absolulu napisał(a):A czepiając się jeszcze bełkotu Lundbecka, to taki z wortio SMS jak z escitalopramu ASRI :D

Jedynym ilościowym wyznacznikiem allosteryczności escytalopramu jaki znalazłem przeszukując PubMed (a przeczytalem wszystkie dostępne w postaci pdf), jest taki, że wypiera on R-cytalopram z miejsca allosterycznego SERT dla IC50 = 94 nM +/- 18 nM (paroksetyna 92 nM +/- 21 nM ) oraz (+)-paroksetynę dla IC50 = 76 nM +/- 15 nm. Tak więc allosteryczność escytalopramu i paroksetyny względem R-cytalopramu jest taka sama. Żeby ocenić ich allostryczność względem siebie należałoby jeszcze wyznaczyć IC50 dla wypierania paroksetyny przez escytalopram (czyli jeszcze odwrotnie niż już zrobiono w tym badaniu).
Nie mniej jednak lobbowanie przez Lundbeck, we większości badań, allosteryczności escytalopramu jako czynnika warunkującego jego wyższą skuteczność przeciwdepresyjną niż pozostałe SSRI opłaciła się, bo dzięki temu w znamiennej analizie Ciprianiego escytalopram okazał się skuteczniejszy nawet niż wenlafaksyna oraz sertralina i duloksetyna.

Link do badania dotyczącego pomiaru allosteryczności SSRI:
http://ijnp.oxfordjournals.org/content/ijnp/10/1/31.full.pdf
Obrazek

Link do analizy Ciprianiego:
http://www.goodays.co.il/sitecontent/ExternalFiles/213.pdf

-- 26 wrz 2016, 01:42 --

Nie zdążyłem napisać, w związku z okropnym muleniem forum, że allosteryczność escytalopramu (i paroksetyny) nie podlegają wątpliwości, pozostaje tylko kwestia tego, czy w związku z tym należy zakwalifikować je jako A(S)SRI, osobiście uważam, że absolutnie nie.
Grabarz Rocket Fuel:
Fluwoksamina 50 mg (1-0-0)
Mirtazapina 30 mg (0-0-½)
Pregabalina 150 mg (0-0-1)

http://naukowy.eu/

"Głupota jest sprawą prywatną, lecz jej skutki są społeczne." - autor nieznany

przez DOROTA777 26 wrz 2016, 22:02
Witam od środy zaczynam brać Wenlę 37,5 na początek.X lat się leczę brałam;Citronil,Zoloft,Aurorix.Teraz trittico i wkraczam z wenlą.
Aktualnie;Efectin er
Aurorix-syf jakiego jeszcze nie miałam

Zoloft 75
Cloranxen
Pernazinum
Atarax

przez absolulu 26 wrz 2016, 22:52
Grabarz666, Niczego rewolucyjnego Lundbeck do tej pory nie wymyślił. Esci i wortio niespecjalnie różnią się i przebijają inne ssri. Ot po prostu, może komuś bardziej podpasuje. Czekam i trzymam kciuki żeby rzeczywiście zrobili jakiś nowy i skuteczniejszy lek niż dotychczasowe.

A żeby nie smucić:

przez Grabarz666 27 wrz 2016, 09:50
absolulu napisał(a):Niczego rewolucyjnego Lundbeck do tej pory nie wymyślił. Esci i wortio niespecjalnie różnią się i przebijają inne ssri. Ot po prostu, może komuś bardziej podpasuje. Czekam i trzymam kciuki żeby rzeczywiście zrobili jakiś nowy i skuteczniejszy lek niż dotychczasowe.

Stworzyć lek nowy, skuteczniejszy niż obecne leki, nie jest tak prosto (a wręcz bardzo trudno), przykładem jest tutaj wortioksetyna, na papierze to świetny lek o wielu mechanizmach działania, a w rzeczywistości jego skuteczność jest mniejsza lub równa SSRI. Escytalopram jest najskuteczniejszym SSRI, ponieważ to Lundbeck robi badania, w których jest on skuteczniejszy niż reszta SSRI (a nawet wenlafaksyna), a tak na prawdę jego skuteczność jest, w mojej opinii, równa sertralinie. Osobiście uważam, że perspektywy znalezienia skuteczniejszych leków niż TCA/iMAO są bardzo, ale to bardzo nikłe. Generalnie panuje tutaj zasada im więcej mechanizmów działania, tym skuteczniejszy lek, ale też i więcej skutków ubocznych (patrz trójpierścieniówki).

Sortuj wg