WENLAFAKSYNA (Efectin,Efevelon,Velafax,Velaxin,Alventa)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wenlafaksyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
203
65%

Nie
81
26%

Zaszkodziła
27
9%

Liczba głosów : 311

przez szaraczek 06 cze 2016, 15:23
Co to za różnica czy ktoś ma depresję atypową czy jeszcze inną. Wenlafaksyna (i niektóre z pozostałych leków przeciwdepresyjnych) mają w swoich wskazaniach następującą treść: leczenie wszystkich typów depresji. Więc teoretycznie np. wenlafaksyna powinna wyciągać z depresji wszystkich bez wyjątków. W praktyce jednak wiemy, że nie zawsze tak jest w odniesieniu do wszystkich ludzi chorujących na depresję.
Zaburzenia depresyjno-lękowe

Wenlafaksyna 225 mg

przez Lord Kapucyn 06 cze 2016, 16:15
szaraczek napisał(a):Co to za różnica czy ktoś ma depresję atypową czy jeszcze inną.

Olbrzymia różnica. Depresja melancholijna i depresja atypowa to kompletne przeciwieństwa.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez szaraczek 06 cze 2016, 16:45
Lord Kapucyn napisał(a):
szaraczek napisał(a):Co to za różnica czy ktoś ma depresję atypową czy jeszcze inną.

Olbrzymia różnica. Depresja melancholijna i depresja atypowa to kompletne przeciwieństwa.

Lord Kapucyn, Każdą z nich można leczyć np. wenlafaksyną.

Wenlafaksyna 225 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez fobik123 06 cze 2016, 16:47
Lord Kapucyn, Czyli przykładowo u mnie jeśli klomipramina nie daję żadnej odpowiedzi na depresję i fobie społęczną,po części pomaga mi tylko na nerwicę natręctw.To czy jest szansa że pozytywnie zaskoczy u mnie na depresję moklobemid ? I zmniejszy też przy okazji fobie społeczną?Dodam jeszcze że klomipramina nasila mi anhedonie i powoduję apatie.No i z plusów to jeszcze działanie na napęd.Chce się wychodzić z domu.
wenlafaksyna 300mg
mirtazapina 45mg
pregabalina 600mg
olanzapina 10mg

doraźnie:klony,alpra,baclo

fobia społeczna,nerwica natręctw,depresja

Poznam dziewczynę z Fobią Społeczną lub depresją itp :) nr gg:3948508

https://www.youtube.com/watch?v=9fuCe6W8FUE

przez Grabarz666 06 cze 2016, 18:34
Monster6 napisał(a):Jednak to że skuteczność ''atypowych antydepresantów'' jest wyższa przez to,to tak nie działa.

Co masz na myśli pisząc atypowe antydepresanty?

przez Lord Kapucyn 06 cze 2016, 19:07
szaraczek napisał(a):
Lord Kapucyn napisał(a):

Lord Kapucyn, Każdą z nich można leczyć np. wenlafaksyną.

Nie przeprowadzano badań nad skutecznością wenlafaksyny w leczeniu depresji atypowej.
"Unfortunately, other antidepressants that may be useful in atypical depression, including bupropion and venlafaxine, have not been systematically studied."
http://www.psychiatrictimes.com/all/edi ... eardon.pdf

Z wyjątkiem jednego 'badania otwartego' na grupie 17 pacjentów w podeszłym wieku (~65 lat), w przeważającej części- kobiet. Wenlafaksyna wykazała skuteczność określoną jako 'reasonably effective', ale z uwagi na charakter badania (brak grupy kontrolnej, randomizacji, ślepej próby) jest ono metodologicznym dnem.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15449363

W depresji atypowej najwyższą skuteczność wykazują klasyczne inhibitory MAO. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne nie wykazują żadnej albo w najlepszym razie nikłą skuteczność.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990566/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19958040

Klinicyści przepisują w przypadku depresji atypowej antydepresanty 'nowej generacji' jak SSRI, NaSSA czy SARI ze względu na ich profil bezpieczeństwa- mniejszą ilość działań niepożądanych w porównaniu z klasycznymi IMAO (czy jak w naszym kraju- brak dostępności klasycznych IMAO), ale przesłanki wskazujące na to, że takie postępowanie ma sens są mocno ograniczone w literaturze.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9840192

W depresji melancholijnej występuje całkowita anhedonia, w depresji atypowej jedynie częściowa, w depresji melancholijnej nastrój nie jest reaktywny, a w depresji atypowej jest reaktywny, w depresji melancholijnej występuje bezsenność, zaś w depresji atypowej nadmierna senność (hipersomnia), w depresji melancholijnej apetyt jest zmniejszony i zwykle traci się na wadze, w depresji atypowej występuje wzmożony apetyt (hiperfagia) i przybiera się na masie ciała (tzw. reversed vegetative symptoms), w atypowej depresji występuje też często przewlekłe zmęczenie/ astenia. W depresji atypowej występuje też upośledzenie interakcji w sferze społecznej, posiada wysoką współzachorowalność/współwystępowalność z zaburzeniami lękowymi, epizody trwają także znacznie dłużej niż w przebiegu klasycznej depresji. Depresja atypowa bardzo często występuje u osób ze spektrum ChAD- ChAD I, ChAD II, sezonowymi zaburzeniami afektywnymi (SAD- Seasonal affective disorder, nie mylić z Social anxiety disorder- akronim również SAD), czy w przebiegu cyklotymii, ale równie dobrze może występować samodzielnie, w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej.

-- 6 cze 2016, o 19:11 --

Grabarz666 napisał(a):
Monster6 napisał(a):Jednak to że skuteczność ''atypowych antydepresantów'' jest wyższa przez to,to tak nie działa.

Co masz na myśli pisząc atypowe antydepresanty?

Dobre pytanie. Zapewne ma na myśli RIMA, NaSSA, SARI, bupropion, tianeptynę- i wszystko co nie zalicza się do klasycznych IMAO, TCA oraz SSRI/SNRI, chociaż tego terminu używa się w różnych kontekstach.

Moderator/ R2 - D2

przez Grabarz666 06 cze 2016, 20:01
Wyręczyłeś mnie w odpowiedzi, dzięki :D
Aczkolwiek określenie depresja melancholijna nie jest dla mnie odpowiednie, ja określam ją jako ciężki epizod depresyjny i wcale nie musi być on endogenny, sam jestem przykładem, że epizod mojej depresji był reaktywny i ciężki z współwystępującym silnym lękiem wolnopłynącym i panicznym (napadowym), a epikryza od lekarza to zaburzenia lękowo-depresyjne mieszane, czyli takie, gdzie wg definicji to zaburzenia, w których depresja i lęk występują w stopniu łagodnym, tak że nie jest rozpoznawana ani depresja, ani lęk uogólniony (wolnopłynący), co nie jest w moim przypadku prawdą.
Tak więc nomenklatura i różnicowanie zaburzenia/zaburzeń jest trudne, ponieważ granica pomiędzy nimi jest płynna, a nierzadko objawy zgłaszane przez pacjenta są jednoznacznie rozumiane przez lekarza. Sam na pierwszej wizycie u psychiatry nie potrafiłem powiedzieć co mi jest, a czuję się bardzo źle, jak się później zorientowałem był to bardzo silny lęk wolnopłynący (niemożliwy do złagodzenia diazepamem 5 mg i klorazepatem sodowym 10 mg, więc to daje do myślenia jak silny), gdzie jedynie alprazolam 0.5 mg lub klonazepam 0.5 mg wzwyż potrafiły go mocno, ale nie całkowicie złagodzić.
Grabarz Rocket Fuel:
Fluwoksamina 50 mg (1-0-0)
Mirtazapina 30 mg (0-0-½)
Pregabalina 150 mg (0-0-1)

http://naukowy.eu/

"Głupota jest sprawą prywatną, lecz jej skutki są społeczne." - autor nieznany

przez Monster6 06 cze 2016, 20:22
Lord Kapucyn napisał(a):Dobre pytanie. Zapewne ma na myśli RIMA, NaSSA, SARI, bupropion, tianeptynę- i wszystko co nie zalicza się do klasycznych IMAO, TCA oraz SSRI/SNRI, chociaż tego terminu używa się w różnych kontekstach.

Dokładnie tak.Wszystko co nie jest TLPD,SSRI/SNRI,IMAO to tzw. atypowe leki przeciwdepresyjne.

przez szaraczek 06 cze 2016, 20:31
Lord Kapucyn, We wskazaniach wpisano "Wszystkie typy depresji" https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=836

Wenlafaksyna 225 mg

przez Lord Kapucyn 06 cze 2016, 20:34
Obrazek

Moderator/ R2 - D2

przez Vengence 06 cze 2016, 20:40
Lord Kapucyn napisał(a):Obrazek
Haha :mrgreen:
"Nawet jeśli udało ci się wygrać bitwę, nie oznacza to od razu, że wygrałeś wojnę, depresja ma swoje nawroty"

ODSTĄPIĘ LEKI
obserwowany

przez Lord Kapucyn 06 cze 2016, 21:12
Wskazania nie mają tu nic do rzeczy. Są to jedynie oficjalne zastosowania dla danego leku przyznane/ zatwierdzone przez agencje medyczne (FDA, MHRA, EMA czy TGA) w momencie jego rejestracji na danym rynku, w oparciu o to o co WNIOSKOWAŁ SAM PRODUCENT/ koncern farmaceutyczny. Wenlafaksyna przez FDA jest zarejestrowana do leczenia MDD ("duża depresja"), GAD (zespół lęku uogólnionego), PD (zespół lęku napadowego) oraz SAD (fobia społeczna). Przez EMA jest zarejestrowana do tych samych wskazań. Tzw. "duża depresja" czyli MDD (Major depressive disorder- vel endogenna/ jednobiegunowa) występuje w ICD-10 pod kodem F32/F33, natomiast depresja atypowa występuje pod innym kodem- F32.8.

Jeżeli klinicysta dostrzega taką potrzebę kliniczną to może dany lek zastosować off-label (pozarejestracyjnie= poza wskazaniami) równie dobrze przy migrenach, przewlekłej obstrukcji, łuszczycy, 'kurzej ślepocie' czy pochwicy. Istnieje kilkadziesiąt (pod)typów depresji. Wątpię czy wenlafaksyna przed wejściem na rynek przeszła badania pod kątem efektywności w każdym z poszczególnych (pod)typów depresji. Ktoś sądzi inaczej - poproszę linki do źródeł NAUKOWYCH. Tym bardziej, że wenlafaksynę wprowadzono na rynek USA w 1993r., a pojęcie depresji atypowej DSM-IV wprowadziło w 1994r. Jak napisałem powyżej, za wyjątkiem jednego 'open trial' NIE przeprowadzano badań nad skutecznością wenlafaksyny w depresji atypowej. Co oznacza ni mniej ni więcej- że wenlafaksyna albo jest skuteczna w depresji atypowej, albo nie jest- nobody knows, poza pacjentami. Ktoś sądzi inaczej- tradycyjnie proszę o linki do źródeł naukowych (tak jak w moim poprzednim poście), gadać po próżnicy to sobie każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej.

Gdybyś czytał uważniej zobaczyłbyś, że niektóre zamienniki/generyki wenlafaksyny mają w serwisie mp.pl wymienione inne wskazania. Np. Velaxin, Oriven czy Venlafaxine Bluefish, a nawet oryginalny Efectin:

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu:
· epizodów dużej depresji i zapobieganiu ich nawrotom
· uogólnionych zaburzeń lękowych
· fobii społecznej
· lęku napadowego z agorafobią lub bez niej.

-- 6 cze 2016, o 21:17 --

Grabarz666 napisał(a):sam jestem przykładem, że epizod mojej depresji był reaktywny i ciężki z współwystępującym silnym lękiem wolnopłynącym i panicznym (napadowym), a epikryza od lekarza to zaburzenia lękowo-depresyjne mieszane, czyli takie, gdzie wg definicji to zaburzenia, w których depresja i lęk występują w stopniu łagodnym, tak że nie jest rozpoznawana ani depresja, ani lęk uogólniony (wolnopłynący), co nie jest w moim przypadku prawdą.
Tak więc nomenklatura i różnicowanie zaburzenia/zaburzeń jest trudne, ponieważ granica pomiędzy nimi jest płynna, a nierzadko objawy zgłaszane przez pacjenta są jednoznacznie rozumiane przez lekarza.

Ta diagnoza (F41.2) to w ogóle jak dla mnie jest jakiś potworny wybryk nozologiczny. Dość dobrze skomentowano to na grupie synapsis:

Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane
Mają to być takie zaburzenia, w których depresyjność i lęk występują w stopniu łagodnym, tak że nie jest rozpoznawana ani depresja, ani lęk uogólniony (GAD, Generalized Anxiety Disorder).

Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane to pojęcie kontrowersyjne. Są podstawy przypuszczać, że dotychczas używane terminy takie jak nerwica lękowa, lęk uogólniony (GAD) i depresja są wystarczające. Być może mamy do czynienia z niepotrzebnym mnożeniem pojęć diagnostycznych. Z kolei zwolennicy tego pojęcia twierdzą, że jest ono potrzebne i że tego rodzaju zaburzenia występują ostatnio coraz częściej.

W związku z powyższym jest oczywiste, że wśród lekarzy i badaczy nie ma zgodności poglądów na temat występowania, etiologii, przebiegu, rokowania i leczenia opisywanego zaburzenia.

Cały artykuł autorstwa psychiatry S. Porczyka z bibliografią- http://online.synapsis.pl/Depresja-pods ... szane.html

Moderator/ R2 - D2

przez warning 06 cze 2016, 23:04
Lord Kapucyn napisał(a):Wskazania nie mają tu nic do rzeczy. Są to jedynie oficjalne zastosowania dla danego leku przyznane/ zatwierdzone przez agencje medyczne (FDA, MHRA, EMA czy TGA) w momencie jego rejestracji na danym rynku, w oparciu o to o co WNIOSKOWAŁ SAM PRODUCENT/ koncern farmaceutyczny.

Ja tylko dopowiem, że producent wnioskuje o rejestrację leku dla danego wskazania tylko, jeśli przeprowadził badanie kliniczne (i może przedłożyć jego wyniki) _dla tego właśnie wskazania_. Czyli jeśli producent chce zarejestrować lek po jakimś czasie dla _nowego_ wskazania, musi przeprowadzić nowe badanie kliniczne 8)

przez ladywind 07 cze 2016, 09:34
Lord a jak sie ma dystymia do depresji atypowej? Skoro mam takie rozpoznanie, a równie dobrze zauwazam u siebie wszelkie cechy atypowej, o czym to świadczy?
ze depresja atypowa cechuje sie dystymia
czy
dystymia przypomina atypowa?

-- 07 cze 2016, 09:05 --

"Nastrój osoby chorej na depresję atypową zależy zatem od bieżących wydarzeń dobrych i złych, którym musi stawić czoło. Według niektórych naukowców depresja atypowa może być związana z problemami z tarczycą." To by sie u mnie zgadzało. Zastanawia mnie ta tarczyca, bo u mnie wystepują problemy z nią rodzinnie

Sortuj wg