AMITRYPTYLINA (Amitriptylinum)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy amitryptylina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
14
61%

Nie
4
17%

Zaszkodziła
5
22%

Liczba głosów : 23

czy to normalne działanie antydepresantów?

przez Anna R. 24 lut 2011, 15:32
Wiecie, brałam wiele SSRI, a do tego Efectin, jednak najlepiej czułam się na Anafranilu. Pomagał zawsze, idealnie poprawiał samopoczucie i napęd. Dodawał pozytywnej energii i motywacji.
Do tego nie powodował anhedonii, zaniku zainteresowań ani obojetnosci uczuciowej lub wobec otaczającej mnie rzeczywistości, co się często przy lekach selektywnych zdarza.
To moim zdaniem najlepszy i najskuteczniejszy antydepresant. Do tego dobrze przebadany i poznany. Jeśli stosuje się średnie dawki i pod kontrolą lekarza również bezpieczny. Imipramina tez była ponoć bezkonkurencyjna, niestety wycofali ją z produkcji.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez khali 24 lut 2011, 16:56
za dwa tygodnie mam wizytę u innego psychiatry, czytają wiele waszych (forumowiczów) historii o dolegliwościach i leczeniu sam zaproponuje leki z gr. ssri zamiast ami , dzięki
who owns my heart?

przez miko84 24 lut 2011, 17:00
Skoro są takie skuteczne to dlaczego są wypierane przez SSRI? Nie mówcie, że to tylko przez efekty uboczne, bo SSRI też mają ich sporo - choćby spory wpływ na libido osób je biorących, co przy dzisiejszym, rozseksizowanym świecie jest dość poważnym problemem...

Marek problem braku wychwytu noradrenaliny też już rozwiązano - leki z podwójnym wychwytem - wenlafaksyna czy nowa duloksetyna.

Popatrzcie na co są przepisywane na zachodzie leki jak amitryptylina - na migreny i jakieś bóle. Nie twierdzę, bo są osoby którym te leki pomogą jak nic, ale większość depresji jest na szczęście uleczalna przy użyciu SSRI. Znacie (albo i nie) wpływ leków trójpierścieniowych na pamięć, serce, układ moczowy/wydalniczy, koncentrację, możliwość prowadzenia pojazdów - większość tego odpada przy SSRI. Ale są one też znacznie skuteczniejsze od SSRI w większości przypadków.

Anno czemu więc nie zastosujesz samej klomipraminy zamiast łączenia 3 leków z czego jeden jest neurozjadaczemmózgu? : P

khali i dobrze, nie sądzę by lekarz miał jakieś obiekcje co do zastosowania leków z tej grupy. Powodzenia (pamiętaj że trzeba je stosować długo by dały efekt).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Anna R. 24 lut 2011, 17:16
Miko, z czterech powodów- całkowity zanik libido i możliwości przeżywania orgazmu, potliwość, zaparcia i ryzyko wywołania epizodu maniakalnego. Ponoć przy SSRI to ostatnie jest mniejsze, tak twierdzi lekarz.
Ale mam Anafranil ważny do 2013 roku i jak mnie potrzeba przyciśnie, zastosuje na pewno.
Herbert Grönemeyer

przez miko84 25 lut 2011, 10:07
piotrek_d04 trafniej bym tego nie ujął - metafora z nabojem i śrutem jest "trafiona".
miko84

przez Anna R. 25 lut 2011, 10:16
Ja mam natomiast wrażenie, ze klomipramina bardzo poprawiała mi funkcje poznawcze, koncentracje i pamięć. Bardzo ceniłam ją za te działania. Wówczas jeszcze pracowałam zawodowo i Anafranil stymulował moją kreatywność i wydajność.

Piotrek, tak, mam teraz diagnozę CHAD, a TLPD są ponoć wtedy niewskazane.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 25 lut 2011, 10:24
Anna R.,

Zgadzasz sie z ta diagnoza ? Mialas kiedys prawdziwa manie ?

przez Anna R. 25 lut 2011, 10:29
Zenonek, zgadzam się, to mi wiele wyjaśnia. Miałam kiedyś prawdziwy epizod maniakalny- narobiłam masę głupot i wydalam wszystkie oszczędności.
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 25 lut 2011, 10:32
Anna R.,

No to nie dziwota, ze musisz brac neuroleptyki.

Pamietam jak znajoma mojej rodziny przyznala sie, ze bierze przeciwpsychotyczne leki ^^, alem byl w szoku wtedy heh, a teraz sam biore hahahah Pernazyne na sen...

przez Anna R. 25 lut 2011, 10:38
Zawsze się zastanawiałam, dlaczego neuroleptyki tak mi dobrze robią, podczas gdy antydepresanty działały często na odwrót np. wywolywaly depresje. Teraz mam odpowiedź
Herbert Grönemeyer

przez Zenonek 25 lut 2011, 10:43
Anna R.,

Na mnie tez dobrze dzialaja neuroleptyki, ale to dlatego, ze moja depra ma podloze czysto psychologicznie, po prostu za duzo stracilem...w tym zyciu...ale sie podnosze...i nie odpuszcze...teraz.

przez khali 25 lut 2011, 12:37
witam,
jako ,że lekarz w zasadzie mnie nie zdiagnozował , muszę i chcę (zanim skonsultuję się z innym lekarzem ) doczytać i mam nadzieję dopytać się was (tu taka prośba może głupia ale jednak...) o to czy moje podejrzenia są słuszne . Jak byście chcieli i mogli to zadajcie mi kilka waszym zdaniem kluczowych pytań jaki rodzaj choroby mam i jak wy z waszego doświadczenia widzielibyście leczenie,
Nie będę opisywał (chyba że trzeba) ze szczegółami mojego życia , jedynie pokrótce opisze objawy jakie do mnie pasują info jak na razie mam tylko z netu , ze schizofrenią na początku postu rzeczywiście przegiąłem ale to jest kilka stanów jakie do mnie pasują:
Dystymia to przewlekłe obniżenie nastroju trwające przynajmniej kilka lat o przebiegu łagodniejszym od depresji endogennej. Zachorowania następują najczęściej pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Sytuacja osób z dystymią jest zwykle bardzo ciężka - mają one prawie stale obniżony nastroj, są smutne, często mają poczucie beznadziejności. Ich energia życiowa jest niezwykle niska, tracą zainteresowania, charakterystyczny jest brak koncentracji, niemożność skupienia myśli.

Pierwszą przyczyną dystymii jest nieprzystosowanie społeczne, będące być może następstwem głębokich urazów z przeszłości: braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, traumatycznych wydarzeń, które doprowadziły do utraty celów, nieumiejętności zaspokajania i wyrażania swoich potrzeb.

Choroba afektywna dwubiegunowa CHAD (dawne nazwy: zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna) charakteryzuje się naprzemiennymi stanami manii, depresji i zdrowia. Jest to najcięższy z opisywanych tutaj przypadków. Pierwszy atak choroby występuje najczęściej pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Diagnoza jest szybka i nie budzi wątpliwości, gdyż zwykle pierwszy epizod ma charakter manii, która rozwija się w ciągu kilku godzin lub dni.

Epizod depresyjny przebiega tak samo jak depresja jednobiegunowa. Epizod manii charakteryzuje się porywającym nastrojem, wzrastającą samooceną, natłokiem myśli, chory czuje, że może przenosić góry. Zmiany przypominają te wywołane silnymi środkami psychoaktywnymi. np. amfetaminą, zmiany na ogół są patologiczne. Pojedynczy epizod manii trwa zwykle od kilku dni do kilku miesięcy.

to ściągnąłem z netu i jak bym określić mój stan to jest dość dobry opis tylko nic nie jest nasilone do takiego stopnia żebym tracił kontrolę tzn zawsze w pewnym momencie zdaję sobie sprawę że coś zaczyna się dziać złego i jakoś staram się patrzeć na to zboku , chociaż momentami bliscy sądzą inaczej,

z nerwicy pasuje do mnie wiele z nerwic:hipochondrycznych, natręctw , i lękowych,

reasumując:
depresyjny nastrój przez większość część dnia
zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności
wyraźny wzrost lub spadek wagi
bezsenność albo nadmierna senność
pogorszenie panowania nad ruchami ciała
wrażenie zmęczenia
poczucie własnej bezwartościowości i winy
spadek sprawności myślenia i koncentracji
powracające myśli o śmierci i samobójstwie

podwyższony poziom niepokoju,
niski próg frustracji,
zawyżone aspiracje,
skupienie na sobie,
poczucie mniejszej wartości,
brak akceptacji siebie,
poczucie krzywdy,
niechęć do samoanalizy,
lęk przed oceną,
trudności w relacjach z innymi ludźmi.
(żródło net)

moimi słowami:
chce mi się krzyczeć z bólu i wstydu że umarłem za życia...
who owns my heart?

przez Anna R. 26 lut 2011, 07:49
Wiesz, nie do końca się z tobą zgodzę. Czasami brałam takie neuroleptyki jak np. Fluanxol i Zolafren same, bez antydepresantów, i ewidentnie poprawiały mi nastrój i napęd. Tak wiec w moim przypadku te leki nie tylko stabilizują. Flupentiksol kila razy wywołał nawet u mnie stan z pogranicza hipomanii, ale nie brałam go w dawkach przeciwpsychotycznych, wiec może dlatego.

Teraz jestem na olanzapinie i 5 mg doskonale znosi objawy negatywne, ale pozytywnych już nie. Jednak nie będę zwiększać Zyprexy, a jak poczuje, ze mi za dobrze, zredukuję sertralinę do 25 mg.
Herbert Grönemeyer

przez Anna R. 27 lut 2011, 09:42
Jeśli nigdy nie postawiono ci diagnozy- CHAD, to stany (hipo)maniakalne traktujesz raczej jak swoje normalne samopoczucie, a leczyć pragniesz jedynie depresje. Przynajmniej tak było u mnie. Ja nawet w czasie remisji tęsknię do tego przypływu energii i sil witalnych. Mam wtedy jasny umysł i tysiąc pomysłów na minute ;)

Od kilku lat biorę neuroleptyki i nie miałam przez ten czas prawdziwego epizodu maniakalnego, ale wcześniej mi się zdarzały. Częściowo przez to rozsypało się moje pierwsze małżeństwo. Teraz jest wszystko pod kontrolą, a przeważają stany depresyjne, stad przepisanie przez lekarza sertraliny.
Skoro masz nerwice, to możesz sobie wmawiać i wkręcać rożne choroby. Taka jest niestety specyfika tego schorzenia.
Herbert Grönemeyer

Sortuj wg