AMITRYPTYLINA (Amitriptylinum)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy amitryptylina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
14
61%

Nie
4
17%

Zaszkodziła
5
22%

Liczba głosów : 23

przez miko84 26 paź 2014, 14:41
Jest to średni antagonizm 5-HT2c ale wyróżnia go to, że jest to chyba antagonizm a nie pośredni agonizm jaki mają inne leki. Należy jednak pamiętać, że fluo to także SSRI więc i jest to też mocny (dużo mocniejszy) agonista 5-HT2c (oczywiście pośredni). Wszystkie SSRI wpływają na dopaminę, ale jak to robią zależy od danego SSRI, dawki i chyba indywidualnej reakcji danej osoby. Serotonina i dopamina są w ścisłych zależnościach między sobą. Ogólnie przyjęło się, że SSRI zmniejszają ostrzał neuronów dopaminowych w VTA, ale pewne z nich zwiększają dopaminę w pewnych regionach mózgu przez swoje dodatkowe działania (sertralina przez blokadę DAT, fluo przez antagonizm 5-HT2c, czytałem też ostatnio że fluwoksamina zwiększa dopaminę w korze przedczołowej przez agonizm sigma).

To czy to serotonina czy dopamina odpowiada za naszą depresję bardziej można się przekonać po reakcji na leki. Jeśli ktoś "nie idzie" na SSRI a działają u niego inne leki, to może na to wskazywać.
miko84

przez Pablo5HT1 26 paź 2014, 18:49
miko84,
Gorzej jak jest fift/fifty i na SSRI częśc objawow "idzie" a częśc nie " idzie" jak u mnie. Haaaa, wtedy nie wiadomo któe antydepresnaty są lepsze a leczenie przypomina "łatanie" sera szwajcarskiego.

-- 26 paź 2014, 17:55 --

miko84
Tzn, ze antagonizm 5HT2a jest niekorzystny w lekach takich jak TLPD czy mirtazapina?
Skoro agonizm to przeciwieństwo antagonizmu to co z tym antagonizmem 5HT2a? Wydaje się nie być za wesoły? Czy tak?

-- 26 paź 2014, 17:58 --

Tym bardziej że podkreslają, ze 5HT2a antagonizm poprawia 5HT1a agonizm czyli powinno byc działanie przeciwlękowe lepsze SRI, doxepina też jest w swym działaniu SRI choć słabszym o wiele od SSRI.

-- 26 paź 2014, 18:29 --

http://www.neuropharmacologie.u-psud.fr ... 917059.pdf
Tutaj piszą, ze agonizm 5HT2b powinien byc korzystny a nie 5HT2a w dodatku do działania SSRI.

przez miko84 27 paź 2014, 11:00
Antagonizm 5-HT2a nie u wszystkich jest korzystny. Są może typy depresji w których się przydaje, jak melancholie, ale agonizm 5-HT2a odpowiada za uwalnianie dopaminy, naukę, daje efekt przeciwlękowy. Wg. mnie antagonizm 5-HT2a nie jest za bardzo korzystny w przypadku depresji (schizo to już inna bajka) i lepsi byliby selektywni antagoniści 5-HT2c, ale takich nie ma.

Antagonizm 5-HT2a zwiększa pośredni agonizm 5-HT1a ale pod warunkiem, że lek blokuje także D2. Więc pod taką kategorię podchodzą neuroleptyki, ale już nie leki przeciwdepresyjne.

Doxepina jest np. silniejszym antagonistą 5-HT2c od SRI, co jest wyjątkiem. Inne leki tego typu to mirtazapina/mianseryna, które nie mają w działaniu SRI.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zbychu 1977 27 paź 2014, 12:30
Co mi po antagonistach czy agonistach gdy amitryptylina w dawce 300mg wogóle na mnie nie działa.A to juz 3 tydzień.Nic poczekam jeszczu "ustawowe" 5 tyg.
Zbychu 1977

przez Pablo5HT1 27 paź 2014, 20:57
Zbychu 1977,
A czujesz "uboki" czyli suszenie spojówek, sennośc, jesli masz uboki to działa tylko jeszcze receptory sie nie pozmianiały, a jak brak uboków czyli jakby po Tobie spływała to moze nie zadziałać. Po co aż 300 mg bierzesz, skoro na serotonine lepsze są niskie dawki amitrypty.

-- 27 paź 2014, 20:03 --

miko84,
Blokowanie D2 u mnie nie jest korzystne znów, neuroleptyki u mnie wywołują gorsza chorobą od tej, którą mam, wyjątek sulpiryd ale ten nie jest rewelacyjny u mnie. A poza tym przy działaniu SRI korzystny jest antagonizm 5HT1a. Tylko chyba wszystko zależy od proporcji w działaniu. Teraz biorę 50 mg doxepiny plus 25 amitryptyliny. Amitryptylina bardziej robi za SRI, zobaczę co z takiego działania wyniknie. I z tego co czytałęm to wcale na zaburzenia lękowe nie wymaga wielkich dawek a wręcz w małych dawkach działa ala SRI.

-- 27 paź 2014, 20:07 --

dodałem bo miałem wcześniej zapisane a doxepina dziłą w miarę dobrze ale raczej na stres, rozdrażnienie, potrzebuje wzmocnienia dziąłnia antylękowego plus trochę antydepresyjnego. Amitryptylina jest średnio serotoninowa, wyraźnie podnosi serotoninę.

-- 27 paź 2014, 20:11 --

miko84,
Wiesz wiadomo, że wiele działań leków antydepresyjnych nie jest korzystnych ale nie ma wyboru w tym sęk. A SSRI tez robią jako agoniści 5HT2a i jakoś nauki nie poprawiają.

-- 27 paź 2014, 20:21 --

a czy nie uważasz, ze antagonizm 5HT2a powoduje takie zmniejszenie odczuwania przyjemności, taki trochę zwisająco- antymotywacyjny nastrój? Bo napewno spanie i apatię wywołuje.

przez Zbychu 1977 28 paź 2014, 00:26
Mam na ami lekko wyrażoną suchość w ustach,spojówkach,ponadto często mocno sie poce.
Zbychu 1977

przez miko84 28 paź 2014, 08:24
Pablo5HT1 skoro tak celujesz w ten agonizm 5-HT1a to czemu nie spróbujesz wortioksetyny, która jest poza SRI agonistą 5-HT1a, lub arypiprazolu.

Nie ma leków idealnych dlatego trzeba wybierać te które działają u nas najlepiej.

Agonizm 5-HT2a z SSRI robi swoje, ale te leki zmniejszają ostrzał neuronów dopaminowych w VTA i to jest w ew. zaburzaniu uwagi i koncentracji lub problemach z nauką główny problem. Poza tym możliwe, że agonizm 5-HT2a musi być mocniejszy niż ten z SSRI albo, że antagonizm tych receptorów mocniej kosi naukę niż ich agonizm ją poprawia.

Antagonizm 5-HT2a na pewno ma jakiś negatywny wpływ na nastrój. U mnie powoduje też pewne zaburzena w funkcjonowaniu socjalnym. Apatię na pewno też w pewnym stopniu, ale jak wyłapać czy to antagonizm 5-HT2a czy nie coś innego? Np. antagonizm H1 też nieźle daje w kość. Przy braniu mirtazapiny są 3 rzeczy które mogą to powodować - antagonizm H1, antagonizm 5-HT2a lub antagonizm 5-HT3 (chociaż tutaj to mniej prawdopodobne). Dlatego silny i selektywny antagonista (a nie odwrotny agonista) 5-HT2c jest nam bardzo potrzebny.

Czytałem o pewnym leku nad którym chyba pracował Servier - to była taka mirta bez blokady H1 - i to już byłby spory postęp wg. mnie.
miko84

przez Pablo5HT1 28 paź 2014, 21:40
miko84,
W mircie może byc alfa2 blokada niekorzystna takze, nie wierzę w skutecznośc mirty na lęki- mnie nasilał się niepokój paniczny.
Nie próbuje vortioksetyny, no z tym agonizmem 5HT1a to tylko teoria, mówi sie o tym sporo, tymczasem żaden z leków które agonizuja ten receptor nie jest jakimś cudem przeciwlękowym- np. buspiron, trazodon, mirtazapina ma tez miec podobny efekt. Z kolei fluvoksamina ma działanie tylko SRI z przewagą nad innymi SSRI na 5HT1a w stosunku do 5HT2 i działała. Takze ja agonizmu 5HT1a nie oceniałbym po reklamie- tzn moze nie jest to ściśle agonizm ale cos napewno jest na rzeczy z tym receptorem w takich stanach jak lęki napadowe, socjalne- bankowo:)

przez miko84 29 paź 2014, 10:54
Ale mówimy o apatii, pogorszeniu nastroju - tego antagonizm alfa-2 raczej nie powoduje. Co innego lęki, to pisałem już wielokrotnie - antagonizm alfa-2 i zwiększenie przez to noradrenaliny może powodować i nasilać lęki.

Poczytaj o agonizmie sigma, bo to ma fluwoksamina.
miko84

przez Zbychu 1977 29 paź 2014, 12:29
Juz mija 23dzień na amitriptyline 300 mg i nic nie czuje na plus.
Zbychu 1977

przez Pablo5HT1 29 paź 2014, 22:18
miko84,
Agonizm sigma fluvoksaminy nie jest jej głównym działaniem przeciwlękowym. Dodatek antydepresyjny poza tym.

-- 29 paź 2014, 21:23 --

Zbychu 1977,
Te 23 dni to nie jest jeszcze aż tak dużo. Mam podobnie do Ciebie, jestem na 20 dniu doxepiny 75 i tez nie ma rewelacji, dysforia tylko słabnie, poza tym słabne ja cały :( Na TLPD to jednak zmuła jest totalna.

-- 29 paź 2014, 21:27 --

Ale mówimy o apatii, pogorszeniu nastroju - tego antagonizm alfa-2 raczej nie powoduje. Co innego lęki, to pisałem już wielokrotnie - antagonizm alfa-2 i zwiększenie przez to noradrenaliny może powodować i nasilać lęki.

miko84,
A nie, to nie jest tak. Alfa2 blokada ma podnosic tez serotoninę-agonzim 5HT1a a to ma dawac w teorii efekt pzeciwlękowy. Tak ma w reklamie swojego działnia mirtazapina.

przez Zbychu 1977 29 paź 2014, 22:40
Jeśli po 8 tyg nic się nie zmieni przechodze na inny lek.
Zbychu 1977

przez miko84 30 paź 2014, 10:41
Pablo5HT1 wiem to dobrze, ale pisałeś o antagonizmie alfa-2 w ramach uboków a nie terapeutycznego działania leku.
miko84

przez Pablo5HT1 30 paź 2014, 22:14
Ja jestem na 75 mg doxepiny i coraz większa zamuła umysłu. Robie się troche jak zombie, troche taki efekt jak na sporej dawce benzo na początku brania, kiedy jeszcze nie był człowiek uzależniony, kiedyś tam, lata temu. Poza tym TLPD nie nadają się w mojej ocenie do długotrwałego brania, zbytnio " dehumanizują " człowieka. Za dużo tych blokad różnych receptorów.

-- 30 paź 2014, 21:16 --

Takze wycisne z tego efektu wyciszenia jeszcze trochę, niech się os stresu jeszcze wyciszy nieco a potem robię "spadówę", no bo w końcu człowiek chce jakoś żyć.

Sortuj wg