PREGABALINA (Lyrica, Pregabalina Zentiva, Pregabalin Sandoz)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy pregabalina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
36
64%

Nie
16
29%

Zaszkodziła
4
7%

Liczba głosów : 56

przez Michal8282. 27 sie 2016, 20:48
Prega działa na natręctwa, i to znacznie 8). Nasila je. Ja szczególnie jak przesadzę z kawą podczas brania pregabaliny to odczuwam nasilenie natręctw myślowych o tematyce agresywnej. Z tym że ja radzę już sobie z natręctwami w miarę dobrze dzięki terapii. Prega mimo że nasila myśli natrętne to ma więcej innych plusów, dzięki którym wracam do normalnego życia.

przez najs10 27 sie 2016, 21:19
Michal8282. napisał(a):Prega działa na natręctwa, i to znacznie 8). Nasila je.

No nie wiem, wkońcu działa na GABA więc powinna albo pomagać albo nie mieć wpływu na natręctwa. Tak się składa że też testuje aktualnie pregabaline więc dam znać jak to wygląda ;)

przez Michal8282. 27 sie 2016, 21:41
Mnie jakoś dziwnie pobudza. Łagodzi to depreche, niszczy fobie społeczną, no ale idzie trochę to pobudzenie w kierunku natręctw. Nie wiem, pewnie minie za jakiś czas, jak organizm dostosuje się do leku.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kofel 27 sie 2016, 21:42
GABA to nie jest cudowny receptor, który rozwiązuje problemy tego świata. :) Poza tym pregabalina działa też na kanały wapniowe.

przez Michal8282. 27 sie 2016, 21:55
Jest antagonistą kanałów wapniowych?

przez najs10 27 sie 2016, 22:00
kofel napisał(a):GABA to nie jest cudowny receptor, który rozwiązuje problemy tego świata. :)

To zależy bo jak ktoś ma problemy z GABA to jest ;)

przez kofel 28 sie 2016, 00:14
Michal8282. - Pregabalina wiąże się z pomocniczą podjednostką (białko a2-d), otwieranego przez zmianę napięcia błonowego, kanału wapniowego w OUN(...)
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4445

najs10 - Owszem, ale po czym wnosisz, że akurat u Ciebie winny jest układ gabaergiczny? Masz skłonności do drgawek, trzęsą Ci się ręce, które przechodzą po substancjach działających na gaba i inne typowe gaba-dolegliwości? Bo jeżeli masz na myśli sam lęk to on nie musi być spowodowany rozwaloną gospodarką gaba. Wręcz jest kilkanaście innych możliwości, bardziej prawdopodobnych.
Lakozamid - 2x200mg
Lamotrygina - 2x50mg
Topiramat - 2x150mg
Klonazepam 2mg - doraźnie

'Know your body, know your mind, know your substance.'

przez Michal8282. 28 sie 2016, 10:50
Ok znalazłem co oznacza że łączy się z kanałami wapniowymi:

Pregabalinę (Rys.5) (Pregabalinum, Lyrica, (S)-3-izobutylo-GABA) zaprojektowano jako lipofilowy analog GABA podstawiony w trzeciej pozycji w celu ułatwienia dyfuzji GABA poprzez barierę krew-mózg. Miało to wpłynąć na wzrost aktywności dekarboksylazy kwasu glutaminowego (enzym, który odpowiada za biosyntezę GABA), a jednocześnie podniesienie poziom GABA w mózgu. W dalszych badaniach prowadzonych przez firmę farmaceutyczną Pfizer, która kupiła licencję na korzystanie ze związku wykazano, że Pregabalina posiada wysoką aktywność przeciwpadaczkową. Odkryto, że działanie Pregabaliny polega na łączeniu się leku z podjednostką jednego z rodzajów kanałów wapniowych, jakie występują w błonach komórek nerwowych. Kanał wapniowy sprawdza uwalnianie kwasu glutaminowego z zakończeń nerwowych, powodując wzrost stężenia GABA w komórkach nerwowych.

Czyli prega powinna mieć działanie hamujące i nie powinna rosnąć tolerancja. Nie mam pojęcia skąd u mnie pobudzenie po pregabalinie, biorę do tego 150mg wenli. Tyle że wenla powinna pobudzać powyżej 150mg bo wtedy dopiero działa na noradrenalinę, i bez pregabaliny nie miałem takiego speeda.

przez nedo0000 28 sie 2016, 11:51
Oj wenla juz w dawce 150 mocno mnie pobudzala. Cale mieszkanie ,aż lśniło ;)
40 paro + 15 mg mirty

przez kofel 28 sie 2016, 12:18
Michal8282. napisał(a):Ok znalazłem co oznacza że łączy się z kanałami wapniowymi:

Pregabalinę (Rys.5) (Pregabalinum, Lyrica, (S)-3-izobutylo-GABA) zaprojektowano jako lipofilowy analog GABA podstawiony w trzeciej pozycji w celu ułatwienia dyfuzji GABA poprzez barierę krew-mózg. Miało to wpłynąć na wzrost aktywności dekarboksylazy kwasu glutaminowego (enzym, który odpowiada za biosyntezę GABA), a jednocześnie podniesienie poziom GABA w mózgu. W dalszych badaniach prowadzonych przez firmę farmaceutyczną Pfizer, która kupiła licencję na korzystanie ze związku wykazano, że Pregabalina posiada wysoką aktywność przeciwpadaczkową. Odkryto, że działanie Pregabaliny polega na łączeniu się leku z podjednostką jednego z rodzajów kanałów wapniowych, jakie występują w błonach komórek nerwowych. Kanał wapniowy sprawdza uwalnianie kwasu glutaminowego z zakończeń nerwowych, powodując wzrost stężenia GABA w komórkach nerwowych.

Czyli prega powinna mieć działanie hamujące i nie powinna rosnąć tolerancja. Nie mam pojęcia skąd u mnie pobudzenie po pregabalinie, biorę do tego 150mg wenli. Tyle że wenla powinna pobudzać powyżej 150mg bo wtedy dopiero działa na noradrenalinę, i bez pregabaliny nie miałem takiego speeda.

Jest też coś takiego jak reakcja osobnicza, której nie przeskoczysz. Reakcje paradoksalne typu agresja po diazepamie czy lęki po alprazolamie. Jeżeli chodzi o tolerancję to jest o tyle ciekawe, że u większości na niskich i średnich dawkach rośnie tolerancja, a u ludzi już na maksymalnych dawkach tj 600mg/d raczej już jest stabilnie.

przez najs10 28 sie 2016, 20:48
kofel napisał(a):najs10 - Owszem, ale po czym wnosisz, że akurat u Ciebie winny jest układ gabaergiczny? Masz skłonności do drgawek, trzęsą Ci się ręce, które przechodzą po substancjach działających na gaba i inne typowe gaba-dolegliwości? Bo jeżeli masz na myśli sam lęk to on nie musi być spowodowany rozwaloną gospodarką gaba. Wręcz jest kilkanaście innych możliwości, bardziej prawdopodobnych.

No właśnie trzęsą mi się i to czasami bardzo ale nie pomyślałem że to może być przez to, tak więc dzięki że to napisałeś ;) Drgawki czasami też mam takie że masakra. Co ciekawe dzisiaj mija 6 dzień odkąd biorę pregabaline i jak na razie jest spokój pod tym względem. Chyba od jutra zwiększam dawke na 150mg :)

przez kofel 28 sie 2016, 22:46
Trzęsą to Ci sie od nerwicy. ;) A drgawki to miałem na myśli napady padaczkowe.
Lakozamid - 2x200mg
Lamotrygina - 2x50mg
Topiramat - 2x150mg

przez Pan1karz 29 sie 2016, 14:11
kofel napisał(a):Wręcz jest kilkanaście innych możliwości, bardziej prawdopodobnych.

Czy mógłbyś podać jakie?

przez kofel 29 sie 2016, 14:59
Chociażby problemy w gospodarce serotoninowej, nadczynność tarczycy (nadmiar T3), nadczynność nadnerczy (nadmiar katecholamin i kortyzolu)
Lakozamid - 2x200mg
Lamotrygina - 2x50mg
Topiramat - 2x150mg

Sortuj wg