BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
40
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 75

przez miko84 24 lut 2015, 09:08
benzowiec84 to nie agonizm 5-HT2a ale 5-HT2c powoduje zablokowanie transmisji dopaminergicznej. Artykuły które mówią o 5-HT2a są błędne, do pewnego czasu nie było narzędzi by rozróżnić te receptory - dopiero od niedawna mamy selektywnych antagonistów 5-HT2c i narzędzia do genetycznego wyłączania danego receptora więc wiedzę o funkcjonowaniu receptorów (ale i o innych rzeczach) najlepiej czerpać z jak najnowszych publikacji. W latach 80 sądzono jeszcze, że są tylko 2 receptory serotoniny ;)

To prawda, jak już to SNRI są "lepsze", bo zwiększają dopaminę w korze przedczołowej, ale tak jak piszesz i tak serotonina z tych leków działa mocno blokująco. Chociaż i tak czy lek będzie zwiększał czy zmniejszał transmisję dopaminy zależy od ekspresji danych receptorów u tej osoby, więc to będzie się mocno różnić między ludźmi. Jedni "pływają" na dopaminie z SSRI a inni dostają akatyzji czy objawów parkinsonowskich. Ludzkie mózgi sporo się różnią u różnych osób. Ale jeśli są objawy blokady dopaminy na SSRI to przynajmniej mniej więcej wiadomo z czego to się bierze.

W skrócie SSRI mogą zmniejszać ostrzał neuronów dopaminowych w polu brzusznym nakrywki, oraz istocie czarnej (dokładnie substantia nigra pars compacta), co objawia się zmniejszonym poziomem dopaminy w prążkowiu (objawy parkinsonowskie) i jądrze półleżącym (ew. anhedonia i brak motywacji). Myślę, że zmniejszony ostrzał VTA powoduje także zmniejszenie dopaminy w korze przedczołowej (też wpływ na ew. anhedonię, brak motywacji i pogorszenie uwagi i planowania).
miko84

przez Kat_ 24 lut 2015, 19:25
Mam problem z dawką. Przy fluo 20mg i well 150mg znużenie, apatia, nic mi się nie chce. Dzisiaj zarzuciłem 300mg i od razu lepiej ale na dłuższą metę trochę za duża dawka. Rezygnuję z wszelkiej herbaty, kawy i coli bo to zły zestaw z wellbutrinem, czasami sobie pozwalałem na małą dawkę kofeiny i może stąd to negatywne makręcenie na 300mg.
Wellbutrin 300mg
suplementy: Omega3, multiwitamina, magnez z witaminami B

przez AlicjaFromWonderland 25 lut 2015, 10:23
Hej,
dziś 8 dzien brania wellbutrinu 300 i mogę śmiało powiedzieć, że czuję się o wiele lepiej.
Biorę póki co 50 wenli, ale chciałabym ją odstawić na rzecz łagodniejzego leku. W każdym razie mam power do działania, energia mnie rozpiera, drugi dzień biegam :) Nareszczie trafiony lek dla mnie - chyba będę wielbić panią doktor z IPiN na Sobieskiego. Czaami ratuje sie benzo,bo np wczoraj miałam wysokie ciśnienie, ale wysypiam się, a dziś rano ciśnienie wzorcowe. Zresztą doktórka kazała mi je mierzyć regularnie codziennie i zrobic wszelkie możliwe badania.
Myślicie, ze to jescze "honeymoon"? Mam nadzieję, że nie... :)
Polecam osobom, które dotychczas miały "wyjebane"na wszystko i potrafiły przespać cały dzień (to ja - sic!)
Jeszcze jeden dowód, że nie brakowało mi serotoniny a dopaminy, dlatego ssri nie działały a przymulały... nawet wenla...

Pozdrawiam i życze zdrowia Wszystki Forumowiczom:)
Ala

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez SADer 27 lut 2015, 15:37
Sprzedam Wellbutrin. Kontakt na PW

przez robercik567 02 mar 2015, 05:00
Czy wellbutrin moz e pow z odowac halucynacje? Wczesniej tego nie bralem I bylo ok bralem tylko zoloft Risperidone Trazadon I lorazepam I mialem wiecej energi jak bylem na neuroleptyku risperidonie 2mg I wiecej energi a teraz czasem boli mnie szyja I nie moge glowa ruszac bo szyja sztywna I mam bole z tylu glowy. I wkurza mnie swiatlo, troche spadla mi wiara I mniej mysli pozytywnych, niewiem Co mam robic, chyba za duzo tez mysle o chorobie I leze w lozku caly dzien mysle chyba ze musze miec jakies hobby zeby nie myslec za duzo, nie chce zeby depresja I nerwica mnie zniszczyly, bo chce cos osiagnac w zyciu, juz niewiem Co mam robic :(

przez AlicjaFromWonderland 06 mar 2015, 13:56
Wiem, że wellbutrin może podwyższać ciśnienie krwi. Ale powiedzcie mi czy utrzymująca sie przez kilka dni wartość ok 140/104 nie jest za wysoka??? Ktoś się orientuje w tym?
Martwię się, że dostanę jakiegoś udaru.
Wizytę u lekarza mam dopiero we wtorek.
Dzięki...

przez miko84 06 mar 2015, 14:00
Trochę wysokawa, szczególnie to drugie jest groźne. Lepiej idź do rodzinnego czy coś.
miko84

przez AlicjaFromWonderland 06 mar 2015, 14:40
Dziękuję za odp.
W życiu takiego ciśnienia nie miałam :(
Zastanawiam się teraz czy to minie z czasem działania leku...

przez robercik567 11 mar 2015, 03:40
Jak dlugo trzeba czekac na aktywizacje po wellbutrinie?

przez Kat_ 11 mar 2015, 04:12
Kilka dni.
Wellbutrin 300mg
suplementy: Omega3, multiwitamina, magnez z witaminami B

przez robercik567 11 mar 2015, 04:17
Ja biore 150mg to niewiem ile to bedzie trwalo

przez Kimek 11 mar 2015, 12:28
Ja od dziś zakońćzyłęm brac Wellbutrin.W grudniu brałem 300mg , w tyczniu też 300 i w lutym 150, ale efektów nie było zbytnich.Do tego brałem spamilan 2 razy dziennie po 5mg.Czy mógłby ktoś napisac ewentuane jakieś skutkimodstawienne Wellbutrinu?Od dziś biorę Wenlafaksyne 75mg , którą brałem w zeszłym roku, ewentualnie mam się wspomóc 1/2 afobamu 0,25.

przez AlicjaFromWonderland 12 mar 2015, 10:56
Ja napiszę tak:
Brałam Wellbutrin 300mg od 16.03 (dawka początkowa) i na początku czułam się świetnie (energia, chęć do działania, dobre samopoczucie, co najważniejsze - ten lek niesamowicie uwalnia emocje!). Aż do zeszłego tygodnia, kiedy to zaczęło mi gwałtownie rosnąć ciśnienie (dolne w okolicach 100), w ostatni piątek dostałam nagłego ataku lęku i paniki w autobusie, myślałam że dostaję udaru, autentycznie. Fakt, miałam też stresujący dzień, rozmowę o pracę i inne takie atrakcje. Gdybym nie miała w domu xanaxu, nie wiem jakby się to skończyło. W ten wtorek poszłam do psychiatry, kazała mi kupić sobie wellbutrin 150g a po tygodniu dołączyć eliceę na noc (pół tabletki). I obserwować co się będzie działo dalej.
Jeśli wysokie ciśnienie, kołatanie serca do końca miesiąca nie przejdą - odstawiam bezwzględnie, pomimo pozytwów, których nie dawały mi dotychczas inne leki.

Aha, zapytałam - co w sytuacji, kiedy dawka 150mg byłaby niedostępna (nie ma jej w większości aptek i hurtowni) - a ona na to, żebym dzieliła 300 na pół (te o przedłużonym uwalnianiu) i że niby nic się nie stanie, tylko lek się szybciej wchłonie.

Na szczęście kupiłam te 150 -tki i biorę od wczoraj.
Mam benzo jakby co i tak sobie żyję.
Mam cały czas nadzieję, że serce się unormuje i ciśnienie też, na tej mniejszej dawce. Ale podchodzę już do tego leku bardzo ostrożnie, w mojej rodzinie są osoby z nadciśnieniem (nawet sporo) i mój wujek zmarł na udar :(

Pozdrawiam,
Alicja

PS. Jeśli ktoś jest z Warszawy, to polecam aptekę na Świętokrzyskiej 32 (blisko metra), mają na stanie większość leków "psychiatrycznych" i niskie ceny oraz apteki ZIKO, również ceny dużo mniejsze niż w innych.

przez suwak 14 mar 2015, 23:53
300-tkę można też dzielić na 4 i brać po ćwiartce 2 razy dziennie, wtedy czas działania leku powinien być zbliżony do 150.

Sortuj wg