BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
40
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 75

przez syntuhajbeja 23 lut 2014, 17:01
Witam,

Po miesiącach przeglądania forum i tygodniu brania Wellbutrin XR postanowiłem podzielić się z innymi doświadczeniami. Postaram się zawrzeć to, czego sam szukałem w wypowiedziach innych.
Zmagam się z depresją od 3 lat, natomiast zacząłem leczyć dopiero rok temu.

- Moje dolegliwości -

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.
Na początku miałem też zgagę, i kłucia w podbrzuszu.

Psychiczne: brak motywacji, mała przyjemność z rzeczy dobrych/ nadmierne zamartwianie złymi, czasem poczucie nieokreślonego smutku, braku sensu itp.

- Dotychczas próbowałem -

Jak dotąd nie pomógł mi na dłużej żaden 3 SSRI. W skrócie:
- escitalopram (patrząc z perspektywy, pomógł najbardziej – szkoda że tylko przez 2-3 tyg.)
- wenlafaksyna (brałem najdłużej – 4 miesiące)
- fluoksetyna (chodziłem zamulony jeszcze bardziej niż zwykle 5 tygodni w nadziei, że w końcu się rozkręci)

- Wellbutrin XR -

Przechodząc do meritum. Od 7 dni biorę Wellbutrin. W skrócie – żadnej poprawy, jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o samopoczucie (może trochę zmniejszyło się uczucie zimna, zimnych rąk).
Mocne zamulenie (coś jak poprzednio na wenlafaksynie). Senność w ciągu dnia, ale zwykle niemożność zaśnięcia z jednej strony, a brak sił na robienie czegokolwiek – irytacja (to inaczej niż na fluo, gdzie przynajmniej przesypiałem całą „zamułę”). Brak sił fizycznych na większy wysiłek (szkoda, bo przed rozpoczęciem przez 2 tyg. udało mi się regularnie poćwiczyć na siłowni - to był moment kiedy zaczynałem się lepiej czuć po odstawieniu fluo).
Mam też problemy z zaśnięciem - tu ratuje mnie na szczęście hydroxyzinum.
Na libido faktycznie nie wpływa ujemnie (zawsze miałem wysokie, także trudno powiedzieć czy zwiększył).
Poza tym standard: brak apetytu, żywe, czasami męczące sny (wiele jednej nocy).

Oczywiście czekam dalej, pełen nadziei (znowu) dzięki opiniom na zagranicznych forach.

To tyle. O ile nic spektakularnego nie wydarzy się w międzyczasie, to w następnym odcinku podsumowanie 2 tygodnia.
Odstąpię: Brintellix 10 mg, Lamotrygina 50 mg i 100 mg, Olanzapina 10 mg, Pregabalina 75 mg i 150 mg.

przez lunatic 23 lut 2014, 17:06
syntuhajbeja,
pierwsze dni na całej dawce Wellbutrinu tez byłem dość mocno zamulony, natomiast nie brzmi to za ciekawie co napisałeś o fluoksetynie i 5-tygodniowym zamuleniu po niej

przez syntuhajbeja 24 lut 2014, 13:50
lunatic,
Dzięki za info. Niestety, fluoksetyna mnie zawiodła. Po odstawieniu dość szybko (choć jak się okazało - na krótko), wróciło mi trochę sił, natomiast zamulenie zastąpiła mocna senność - jednak dużo lepszy stan niż na fluo.
Co do Well - zapomniałem dodać, że biorę 150 mg.
Odstąpię: Brintellix 10 mg, Lamotrygina 50 mg i 100 mg, Olanzapina 10 mg, Pregabalina 75 mg i 150 mg.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lew 24 lut 2014, 13:58
syntuhajbeja napisał(a):- Moje dolegliwości -

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.

A badałeś sobie tarczycę? Może to z nią jest coś nie w porządku.
Poszukiwanie odpowiedniego leku przypomina poszukiwanie świętego Graala lub kamienia filozoficznego.
F40.1
Paroksetyna 20 mg 1-0-0
Lamotrygina 50 mg 1-0-1
lew

przez syntuhajbeja 24 lut 2014, 20:50
lew,
Badałem tarczycę. Wielokrotnie :)

-- 03 mar 2014, 09:17 --

Podsumowanie 2-ego tygodnia na Wellbutrin.
Dla tych, co nie lubią przydługich postów - w skrócie: nadal kiepsko.

Zmiany na plus:
+ udało mi się 2 razy dotrzeć na siłownię i nawet poćwiczyć
+ wrócił apetyt
+ często udaje się już zasnąć bez wsparcia hydroksyzyny

Oczywiście nie przesłoniły one minusów.

Minusy:
- 12 i 13 dni bardzo kiepskie. Miałem nawrót moich dolegliwości somatycznych: poczucia zimna (całego ciała, nie tylko ręce), mocniejszego pocenia i co najgorsze złe samopoczucie przekształciło się w poczucie bycia chorym (grypa itp.). Zwątpiłem już, myślałem o odstawieniu Well.
14 – postanowiłem od rana walczyć. Ibuprom Zatoki na ból głowy (innego nie miałem) + czekolada gorzka na śniadanie + próba zaakceptowania i olania symptomów (zalecona przez psychoterapeutę). Zadziałało na trochę – tzn. udane wyjście do sklepu a potem nawet na siłownię.
Niestety wieczorem błaha rzecz spowodowała smutek / lęk wolnopłynący (tego już dawno nie miałem).
- większa irytacja (na konkretne sprawy lub po prostu z powodu swojego stanu)
- ciężko mi się skupić

Inne:
- przesunęła mi się aktywność – wstaję o 7-8, kładę o 22
- nadal rzadziej niż wcześniej śpię w dzień – jednak co przy jednoczesnym braku energii / chęci do zrobienia czegokolwiek tylko irytuje jeszcze bardziej

Nie wiem czy wytrwam do zamierzonych 6 tygodni. Planuję za tydzień odwiedzić psychiatrę.

Mam przy okazji pytanie.
Zauważyłem u siebie coś takiego (miałem jeszcze zanim wpadłem na to, że mogę mieć depresję). Odkąd mam objawy depresji i sięgnę pamięcią, często po wysiłku (bieganie, intensywna siłownia) nie czuję się prawie wcale lepiej? Wręcz zauważyłem, że w ciągu kilku godzin potrafi pojawić się ten smutek / lęk wolnopłynący. Powinien być dobry humor (pamiętam to z czasów studiów), a tu nic. Mówiłem już o tym psychoterapeucie, ale nic konstruktywnego mi nie odpowiedział na to.
Czy ktoś z Was ma może informacje na ten temat - podobne doświadczenia, jakieś mądre artykuły, czy da się coś z tym zrobić (oprócz oczywiście wyleczenia z depresji)?

przez marwil 03 mar 2014, 14:00
35 dni po odstawieniu Wellbutrinu.
Dopiero w ostatnim tygodniu obserwuję ustępowanie mocno zwiększonej potrzeby snu i znużenia spowodowanego przerwaniem leczenia.
Zdarzają się poranki, gdy budzę się rześki i wypoczęty. Nastrój coraz częściej dobry-normalny.
Pamiętam, że kilka lat temu objawy depresji ustąpiły własnie miesiąc po odstawieniu tego leku, także scenariusz zdaje się powtarzać.
Mija 11 miesiąc depresji. W końcu śmierdzi mi wiosenną remisją.
Dla mnie Wellbutrin na tle innych leków to mniejsze od nich zło.

syntuhajbeja, Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się katecholaminy, których w depresji występuje niedobór. Poźniej jesteś z nich wypstrykany i stąd gorsze w następstwie samopoczucie. Ruch fizyczny długofalowo jest jednak bardzo korzystny.

-- 03 mar 2014, 13:04 --

Irytacja, nerwowość i nadwrazliwość na bodzce (gł. dzwięki) to najdokuczliwsze uboki Wellbutrinu
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez syntuhajbeja 05 mar 2014, 11:06
marwil, Dzięki! Zapoznam się z tematem.

-- 10 mar 2014, 20:46 --

Podsumowanie 3 tygodnia.
Generalnie podobnie jak w tygodniu 2-gim, czyli kicha. Nadal prawie codziennie nasilone "stare" objawy somatyczne - do tego stopnia, że czasami mam ochotę rzucić ten lek w cholerę.
W tym tygodniu mam wizytę i coś mi się zdaje, że nie będę za przedłużaniem lub ew. zwiększeniem dawki.

przez coccinella 13 mar 2014, 21:41
Jednak będę odstawiać Wellbutrin. Zostanę na razie przy samym citalu, będę zwiększać do 40mg. Boję się jednak odstawić Well... psychiatra mi powiedzial, ze nie mozna go kroic, wiec musze odstawic z dnia na dzien. Trochr sie boje :(
Nie chce mi się.

przez marwil 14 mar 2014, 11:45
coccinella, Odstawiałem kilkakrotnie Wellbutrin z dnia na dzień. Nie miałem żadnych skutków odstawienia oprócz nasilonego zmęczenia w pierwszych tygodniach.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez coccinella 14 mar 2014, 20:24
jakis czas temu probowalam odstawic i bylo strasznie, dlatego teraz sie boje :(
Nie chce mi się.

przez CórkaNocy 15 mar 2014, 13:09
ja tam odstawiłam z dnia na dzień, bo lekarz mi powiedział, że nie ma odstawiennych i nic mi się nie działo, nic a nic
CórkaNocy

przez coccinella 15 mar 2014, 13:35
Drugi dzien bez Well i ... jest slabo :cry:
Nie chce mi się.

przez lunatic 15 mar 2014, 13:54
coccinella,
Pisalem Ci kiedys ze nie ma przeciwwskazan do podzielenia dawki 150 mg na czesci i odstawiania stopniowo

przez coccinella 15 mar 2014, 14:52
lunatic napisał(a):coccinella,
Pisalem Ci kiedys ze nie ma przeciwwskazan do podzielenia dawki 150 mg na czesci i odstawiania stopniowo

Wiem, ale kilka dni temu bylam u psychiatry, ktory kategorycznie powiedzial, ze Wellbutrinu nie mozna dzielic...
Nie chce mi się.

Sortuj wg