BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
44
52%

Nie
24
29%

Zaszkodził
16
19%

Liczba głosów : 84

przez syntuhajbeja 23 lut 2014, 17:01
Witam,

Po miesiącach przeglądania forum i tygodniu brania Wellbutrin XR postanowiłem podzielić się z innymi doświadczeniami. Postaram się zawrzeć to, czego sam szukałem w wypowiedziach innych.
Zmagam się z depresją od 3 lat, natomiast zacząłem leczyć dopiero rok temu.

- Moje dolegliwości -

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.
Na początku miałem też zgagę, i kłucia w podbrzuszu.

Psychiczne: brak motywacji, mała przyjemność z rzeczy dobrych/ nadmierne zamartwianie złymi, czasem poczucie nieokreślonego smutku, braku sensu itp.

- Dotychczas próbowałem -

Jak dotąd nie pomógł mi na dłużej żaden 3 SSRI. W skrócie:
- escitalopram (patrząc z perspektywy, pomógł najbardziej – szkoda że tylko przez 2-3 tyg.)
- wenlafaksyna (brałem najdłużej – 4 miesiące)
- fluoksetyna (chodziłem zamulony jeszcze bardziej niż zwykle 5 tygodni w nadziei, że w końcu się rozkręci)

- Wellbutrin XR -

Przechodząc do meritum. Od 7 dni biorę Wellbutrin. W skrócie – żadnej poprawy, jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o samopoczucie (może trochę zmniejszyło się uczucie zimna, zimnych rąk).
Mocne zamulenie (coś jak poprzednio na wenlafaksynie). Senność w ciągu dnia, ale zwykle niemożność zaśnięcia z jednej strony, a brak sił na robienie czegokolwiek – irytacja (to inaczej niż na fluo, gdzie przynajmniej przesypiałem całą „zamułę”). Brak sił fizycznych na większy wysiłek (szkoda, bo przed rozpoczęciem przez 2 tyg. udało mi się regularnie poćwiczyć na siłowni - to był moment kiedy zaczynałem się lepiej czuć po odstawieniu fluo).
Mam też problemy z zaśnięciem - tu ratuje mnie na szczęście hydroxyzinum.
Na libido faktycznie nie wpływa ujemnie (zawsze miałem wysokie, także trudno powiedzieć czy zwiększył).
Poza tym standard: brak apetytu, żywe, czasami męczące sny (wiele jednej nocy).

Oczywiście czekam dalej, pełen nadziei (znowu) dzięki opiniom na zagranicznych forach.

To tyle. O ile nic spektakularnego nie wydarzy się w międzyczasie, to w następnym odcinku podsumowanie 2 tygodnia.

przez lunatic 23 lut 2014, 17:06
syntuhajbeja,
pierwsze dni na całej dawce Wellbutrinu tez byłem dość mocno zamulony, natomiast nie brzmi to za ciekawie co napisałeś o fluoksetynie i 5-tygodniowym zamuleniu po niej

przez syntuhajbeja 24 lut 2014, 13:50
lunatic,
Dzięki za info. Niestety, fluoksetyna mnie zawiodła. Po odstawieniu dość szybko (choć jak się okazało - na krótko), wróciło mi trochę sił, natomiast zamulenie zastąpiła mocna senność - jednak dużo lepszy stan niż na fluo.
Co do Well - zapomniałem dodać, że biorę 150 mg.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lew 24 lut 2014, 13:58
syntuhajbeja napisał(a):- Moje dolegliwości -

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.

A badałeś sobie tarczycę? Może to z nią jest coś nie w porządku.
Poszukiwanie odpowiedniego leku przypomina poszukiwanie świętego Graala lub kamienia filozoficznego.
F40.1
lew

przez syntuhajbeja 24 lut 2014, 20:50
lew,
Badałem tarczycę. Wielokrotnie :)

-- 03 mar 2014, 09:17 --

Podsumowanie 2-ego tygodnia na Wellbutrin.
Dla tych, co nie lubią przydługich postów - w skrócie: nadal kiepsko.

Zmiany na plus:
+ udało mi się 2 razy dotrzeć na siłownię i nawet poćwiczyć
+ wrócił apetyt
+ często udaje się już zasnąć bez wsparcia hydroksyzyny

Oczywiście nie przesłoniły one minusów.

Minusy:
- 12 i 13 dni bardzo kiepskie. Miałem nawrót moich dolegliwości somatycznych: poczucia zimna (całego ciała, nie tylko ręce), mocniejszego pocenia i co najgorsze złe samopoczucie przekształciło się w poczucie bycia chorym (grypa itp.). Zwątpiłem już, myślałem o odstawieniu Well.
14 – postanowiłem od rana walczyć. Ibuprom Zatoki na ból głowy (innego nie miałem) + czekolada gorzka na śniadanie + próba zaakceptowania i olania symptomów (zalecona przez psychoterapeutę). Zadziałało na trochę – tzn. udane wyjście do sklepu a potem nawet na siłownię.
Niestety wieczorem błaha rzecz spowodowała smutek / lęk wolnopłynący (tego już dawno nie miałem).
- większa irytacja (na konkretne sprawy lub po prostu z powodu swojego stanu)
- ciężko mi się skupić

Inne:
- przesunęła mi się aktywność – wstaję o 7-8, kładę o 22
- nadal rzadziej niż wcześniej śpię w dzień – jednak co przy jednoczesnym braku energii / chęci do zrobienia czegokolwiek tylko irytuje jeszcze bardziej

Nie wiem czy wytrwam do zamierzonych 6 tygodni. Planuję za tydzień odwiedzić psychiatrę.

Mam przy okazji pytanie.
Zauważyłem u siebie coś takiego (miałem jeszcze zanim wpadłem na to, że mogę mieć depresję). Odkąd mam objawy depresji i sięgnę pamięcią, często po wysiłku (bieganie, intensywna siłownia) nie czuję się prawie wcale lepiej? Wręcz zauważyłem, że w ciągu kilku godzin potrafi pojawić się ten smutek / lęk wolnopłynący. Powinien być dobry humor (pamiętam to z czasów studiów), a tu nic. Mówiłem już o tym psychoterapeucie, ale nic konstruktywnego mi nie odpowiedział na to.
Czy ktoś z Was ma może informacje na ten temat - podobne doświadczenia, jakieś mądre artykuły, czy da się coś z tym zrobić (oprócz oczywiście wyleczenia z depresji)?

przez marwil 03 mar 2014, 14:00
35 dni po odstawieniu Wellbutrinu.
Dopiero w ostatnim tygodniu obserwuję ustępowanie mocno zwiększonej potrzeby snu i znużenia spowodowanego przerwaniem leczenia.
Zdarzają się poranki, gdy budzę się rześki i wypoczęty. Nastrój coraz częściej dobry-normalny.
Pamiętam, że kilka lat temu objawy depresji ustąpiły własnie miesiąc po odstawieniu tego leku, także scenariusz zdaje się powtarzać.
Mija 11 miesiąc depresji. W końcu śmierdzi mi wiosenną remisją.
Dla mnie Wellbutrin na tle innych leków to mniejsze od nich zło.

syntuhajbeja, Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się katecholaminy, których w depresji występuje niedobór. Poźniej jesteś z nich wypstrykany i stąd gorsze w następstwie samopoczucie. Ruch fizyczny długofalowo jest jednak bardzo korzystny.

-- 03 mar 2014, 13:04 --

Irytacja, nerwowość i nadwrazliwość na bodzce (gł. dzwięki) to najdokuczliwsze uboki Wellbutrinu
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
baclofen ok. 25mg/24h
Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez syntuhajbeja 05 mar 2014, 11:06
marwil, Dzięki! Zapoznam się z tematem.

-- 10 mar 2014, 20:46 --

Podsumowanie 3 tygodnia.
Generalnie podobnie jak w tygodniu 2-gim, czyli kicha. Nadal prawie codziennie nasilone "stare" objawy somatyczne - do tego stopnia, że czasami mam ochotę rzucić ten lek w cholerę.
W tym tygodniu mam wizytę i coś mi się zdaje, że nie będę za przedłużaniem lub ew. zwiększeniem dawki.

przez coccinella 13 mar 2014, 21:41
Jednak będę odstawiać Wellbutrin. Zostanę na razie przy samym citalu, będę zwiększać do 40mg. Boję się jednak odstawić Well... psychiatra mi powiedzial, ze nie mozna go kroic, wiec musze odstawic z dnia na dzien. Trochr sie boje :(
Nie chce mi się.

przez marwil 14 mar 2014, 11:45
coccinella, Odstawiałem kilkakrotnie Wellbutrin z dnia na dzień. Nie miałem żadnych skutków odstawienia oprócz nasilonego zmęczenia w pierwszych tygodniach.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
baclofen ok. 25mg/24h
Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez coccinella 14 mar 2014, 20:24
jakis czas temu probowalam odstawic i bylo strasznie, dlatego teraz sie boje :(
Nie chce mi się.

przez CórkaNocy 15 mar 2014, 13:09
ja tam odstawiłam z dnia na dzień, bo lekarz mi powiedział, że nie ma odstawiennych i nic mi się nie działo, nic a nic
CórkaNocy

przez coccinella 15 mar 2014, 13:35
Drugi dzien bez Well i ... jest slabo :cry:
Nie chce mi się.

przez lunatic 15 mar 2014, 13:54
coccinella,
Pisalem Ci kiedys ze nie ma przeciwwskazan do podzielenia dawki 150 mg na czesci i odstawiania stopniowo

przez coccinella 15 mar 2014, 14:52
lunatic napisał(a):coccinella,
Pisalem Ci kiedys ze nie ma przeciwwskazan do podzielenia dawki 150 mg na czesci i odstawiania stopniowo

Wiem, ale kilka dni temu bylam u psychiatry, ktory kategorycznie powiedzial, ze Wellbutrinu nie mozna dzielic...
Nie chce mi się.

Sortuj wg