BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 74

przez Lord Kapucyn 28 sty 2014, 13:26
miko84, Dlatego kiedyś dobrze sylvek napisał, że osoby w depresji się nie powinny brać za AChEI czy inne nootropy ciężkiego kalibru bo to tylko doprowadzi w najlepszym razie do pogorszenia depresji, a w najgorszym do kompletnego zabetonowania.

Po prostu każdemu inna pieszczota. Każdy ma z czymś innym problem i powinien prochy indywidualnie pod siebie brać.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 28 sty 2014, 13:34
Osobiście mniej bym się bał spróbować np. metylofenidatu niż jakiegoś inhibitora AChE. Zauważyłem, że większość osób z forum ma jakieś zaburzenia depresyjne.
miko84

przez sylvek 28 sty 2014, 14:02
poleciłem inhibitor ache na stępiony (osłabiony) afekt który moze istnieć jako objaw izolowany i nie musi być skutkiem depresji. Wątpie zeby uzywany sporadycznie był jakoś szczególnie niebezpieczny a zawsze istnieje prawdopodobieństwo ze okaze się skuteczny. W moim przypadku tak się własnie stało chociaz nie zaprzeczam ze to rozwiazanie ma sporo wad.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Kalebx3 28 sty 2014, 14:09
Zauważyłem, że większość osób z forum ma jakieś zaburzenia depresyjne

jestem tego żywym przykladem . Po około półrocznym zażywaniu tego leku ( dawki ok. 3mg/d. ) zaczęły pojawiać sie stany depresyjne i lęki . Jednak na pamięć lek podziałał lepiej niż świetnie. No cóż ,,,
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez miko84 28 sty 2014, 14:32
Acetylocholina, a szczególnie jej nadmiar może działać depresjogennie przez wpływ na dopaminę. Acetylocholina jest w kontrze do dopaminy - stąd przy spadku dopaminy skacze acetylocholina - przykład to Parkinson, gdzie przez obniżenie dopaminy acetylocholina dochodzi do głosu i daje bardzo przykre objawy typu nadmierne napięcie mięśni, ślinotok itd. I dlatego podaje się wtedy leki antycholinergiczne - by tą acetylocholinę przyblokować i ulżyć w cierpieniu choremu. Odwrotność też zachodzi i leki blokujące acetylocholinę, np. leki antycholinergiczne przez zablokowanie acetylocholiny mogą działać pro-dopaminowo. Stąd ich nadużywanie i spotykane działanie euforyzujące.

Wg. mnie działanie antycholinergiczne leków trójpierścieniowych wpływa na ich skuteczność i dlatego też te leki działają u pewnych osób lepiej. Stąd też moim zdaniem bierze się częściowa przewaga paroksetyny nad innymi SSRI (szczególnie jej działanie sedatywne i przeciwlękowe).

-- 28 sty 2014, 13:52 --

Zwiększanie acetylocholiny u osób z zaburzeniami psychiatrycznymi to zabawa zapałkami przy kanistrze z benzyną.
miko84

przez marwil 28 sty 2014, 14:59
elfrid napisał(a):[color=#112f55]

marwil napisał(a):
miko84 napisał(a):[b]marwil coś teraz zamierzasz? :)

Spróbuję jechać bez leków. Pożyjemy, zobaczymy. Mam nadzieję, ze dociągnę do spodziewanej wiosennej remisji. Najgorszych objawów depresji już nie mam, bardziej jestem wykończony psychicznie ostatnimi miesiącami. Czuję obrzydzenie do wszelkiej chemii.
Tutaj moje przemyślenia o farmakoterapii:

farmakologia-depresji-w-tpliwa-skuteczno-t47581.html

Póki co stawiam na ruch fizyczny i zmuszanie się do działania.

W swoim wątku napisałeś o depresji w przebiegu CHAD. Miałeś jakieś samoistne okresy podwyższonego nastroju po/przed depresją lub na skutek działania antydepresantów? Podobno LPD mogą przynieść szybką poprawę, kosztem ryzyka zmiany fazy. A z Twojego opisu wynika, że żaden LPD nie spowodował chociaż częściowej remisji...
Brałeś jakieś stabilizatory/neuroleptyki do tych antydepresantów?

Dostałem 6 miesięcznej manii na paroksetynie. Wellbutrin tylko raz mi pomógł, ale to było w czasie b. długiej depresji i nie wiem czy sama się nie skończyła.
Brałem do antydepów: Depakine, Olanzapinę, Lit.
Rispolept (w ciągu tygodnia zgasił sześciomiesięczną manię po paroksetynie)
Amisulpiryd rozprawił się z epizodem psychotycznym.

Czwarty dzień po odstawieniu Wellbutrinu:
• zniknęła kompletnie nadwrażliwość na dźwięki - wielka ulga
• bardzo zmniejszyła się drażliwość, nerwowość
• znikła potliwość dłoni
• znikło odrealnienie i paranoiczne myśli
• sen poprawił się - jest głębszy - budzę się bardziej wypoczęty
• sztacham się dymkiem z papierosa z lubością
• poprawa apetytu i smaku
• pysk w lustrze o normalnym spojrzeniu (na Wellu było dzikie i obce)
Nadal niepełna remisja ale bliżej niż dalej.
Zastanawiam się, czy warto wbijać się w np. w jakiś dziurawiec, Omega 3 lub inne suplementy?
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Kalebx3 28 sty 2014, 23:23
Odwrotność też zachodzi i leki blokujące acetylocholinę, np. leki antycholinergiczne przez zablokowanie acetylocholiny mogą działać pro-dopaminowo. Stąd ich nadużywanie i spotykane działanie euforyzujące.

Miko , a jakie leki masz na myśli ?

przez coccinella 29 sty 2014, 01:17
Coraz bardziej zaczynam się bać Wellbutrinu czytając to wszystko. A wydawał się taki idealny.
Ciekawi mnie czy sam Cital bez łączenia go z Well byłby równie skuteczny... pewnie nie.
Nie chce mi się.

przez miko84 29 sty 2014, 11:08
Kalebx3 tu masz artykuł o nadużywaniu np. w Norwegii: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2670380/ Wymieniane antycholinergiki to biperiden (popularny Akineton) i orphenadrine.
miko84

przez Kalebx3 29 sty 2014, 12:25
Dzięki Miko, poczytam .

przez lew 07 lut 2014, 22:24
miko84 napisał(a):Acetylocholina, a szczególnie jej nadmiar może działać depresjogennie przez wpływ na dopaminę. Acetylocholina jest w kontrze do dopaminy - stąd przy spadku dopaminy skacze acetylocholina - przykład to Parkinson, gdzie przez obniżenie dopaminy acetylocholina dochodzi do głosu i daje bardzo przykre objawy typu nadmierne napięcie mięśni, ślinotok itd. I dlatego podaje się wtedy leki antycholinergiczne - by tą acetylocholinę przyblokować i ulżyć w cierpieniu choremu. Odwrotność też zachodzi i leki blokujące acetylocholinę, np. leki antycholinergiczne przez zablokowanie acetylocholiny mogą działać pro-dopaminowo. Stąd ich nadużywanie i spotykane działanie euforyzujące.

Tak z ciekawości a jak ma się do tego co piszesz nikotyna, która jest agonistą receptorów acetylocholinowych i jednocześnie zwiększa poziom dopaminy w mózgu?
Poszukiwanie odpowiedniego leku przypomina poszukiwanie świętego Graala lub kamienia filozoficznego.
F40.1
Paroksetyna 20 mg 1-0-0
Lamotrygina 50 mg 1-0-1
lew

przez Marek 1977 07 lut 2014, 23:22
Nikotyna nie zwiększa poziomu DA tylko adrenaliny.Poziom DA zwiększają zawarte w dymie tytoniowym substancje lotne które są nieselektywnymi IMAO.

przez miko84 08 lut 2014, 09:48
lew długotrwałe przyjmowanie nikotyny działa jak antagonista receptorów nikotynowych (przez ich desentyzację). Poza tym nikotyna jest agonistą receptorów nikotynowych nie cholinergicznych (dla acetylocholiny) o których pisałem. Nie twierdzę, że antagonizm receptorów nikotynowych ma działanie dopaminowe - może działać przeciwdepresyjnie przez zupełnie inny mechanizm (np. przez wpływ na modny ostatnio kwas glutaminowy - nikotyna ma pewne działanie zwiększające jego poziomy więc antagoniści nikotyny powinni działać w sposób przeciwny.
miko84

przez Kalebx3 08 lut 2014, 14:19
Leczenie nikotyną, też mi . Takie samo ścierwo jak leczenie Tramadolem . Takie eksperymentyamuszą sskończyć sie na cmentarzu . Chyba nie przesadziłem ? Co?

Sortuj wg