BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 74

przez elfrid 26 sty 2014, 21:30
coccinella, Faktycznie przewlekłe napięcie, może skutkować permanentnym zmęczeniem i wtedy leki aktywizujące wręcz szkodzą a nie pomagają. Także jeśli odczuwasz nieustanny stres, lęk to paroksetyna, escitalopram albo mianseryna mogą być lepszym rozwiązaniem.

-- 26 sty 2014, 21:34 --

marwil napisał(a):
miko84 napisał(a):marwil coś teraz zamierzasz? :)

Spróbuję jechać bez leków. Pożyjemy, zobaczymy. Mam nadzieję, ze dociągnę do spodziewanej wiosennej remisji. Najgorszych objawów depresji już nie mam, bardziej jestem wykończony psychicznie ostatnimi miesiącami. Czuję obrzydzenie do wszelkiej chemii.
Tutaj moje przemyślenia o farmakoterapii:

farmakologia-depresji-w-tpliwa-skuteczno-t47581.html

Póki co stawiam na ruch fizyczny i zmuszanie się do działania.

W swoim wątku napisałeś o depresji w przebiegu CHAD. Miałeś jakieś samoistne okresy podwyższonego nastroju po/przed depresją lub na skutek działania antydepresantów? Podobno LPD mogą przynieść szybką poprawę, kosztem ryzyka zmiany fazy. A z Twojego opisu wynika, że żaden LPD nie spowodował chociaż częściowej remisji...
Brałeś jakieś stabilizatory/neuroleptyki do tych antydepresantów?
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, 21:37 przez elfrid, łącznie edytowano 1 raz
pregabalina, wenlafaksyna

przez lunatic 26 sty 2014, 21:36
elfrid napisał(a):coccinella, Faktycznie przewlekłe napięcie, może skutkować permanentnym zmęczeniem i wtedy leki aktywizujące wręcz szkodzą a nie pomagają. Także jeśli odczuwasz nieustanny stres, lęk to paroksetyna, escitalopram albo mianseryna mogą być lepszym rozwiązaniem.

Chyba tylko tym mogę wytłumaczyć dlaczego im dłużej brałem Wellbutrin tym byłem coraz bardziej zmęczony

przez elfrid 26 sty 2014, 21:39
lunatic, i to nawet logiczne, że od ciągłego stresu, napięcia (świadomego lub nie) w końcu fizycznie się wysiada i nie ma na nic siły. Warto celować w antyderesanty "ze środka" tj. te nie aktywizujące i nie sedujące typu paroksetyna, escitalopram.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 26 sty 2014, 21:41
elfrid,
szkoda ze dla zadnego lekarza nie było to wtedy logiczne, tylko walili jeden po drugim jakies aktywizatory

przez elfrid 26 sty 2014, 21:55
lunatic, No wiesz, trudno rozróżnić co jest przyczyną. Może bardziej doświadczeni lekarze mają "wyczucie" i są w stanie po całym zachowaniu pacjenta, odróżnić czy zmęczenie to wynik depresji, czy napięcia i lęku. A co teraz bierzesz?

przez lunatic 26 sty 2014, 22:03
elfrid,
150 razy im powtarzalem ze zmęczenie jakimś cudem mi przechodzi po zażyciu Xanaxu i pytałem o czym to może świadczyć, wielkie oczy tylko robili a jedna stwierdziła ze Xanax działa nasennie a nie aktywizująco i tyle co miała do powiedzenia w tej sprawie
tianeptyne biorę od paru dni

-- 26 sty 2014, 21:07 --

mix Parogen+Wellbutrin nie za bardzo się sprawdził

przez elfrid 26 sty 2014, 22:10
lunatic napisał(a):elfrid,
150 razy im powtarzalem ze zmęczenie jakimś cudem mi przechodzi po zażyciu Xanaxu i pytałem o czym to może świadczyć, wielkie oczy tylko robili a jedna stwierdziła ze Xanax działa nasennie a nie aktywizująco i tyle co miała do powiedzenia w tej sprawie
tianeptyne biorę od paru dni

Nie, no to faktycznie grube przegięcie. Jeśli pacjentowi objawy przechodzą po benzo, jakie by one nie były, to raczej świadczy o lęku niż o depresji. I jest to istotna wskazówka do ustawienia leczenia.

przez lunatic 26 sty 2014, 22:14
pamiętam jak zrobiłem wtedy taki spis leków i moje reakcje na nie dla lekarzy u których byłem i zawsze mówiłem ze jest coś takiego ze zmęczenie przechodzi po benzo a po pobudzającej kofeinie jeszcze się nasila, to u jednego dostałem diagnozę CHAD bo mam dziwną reakcję na leki

przez Lord Kapucyn 27 sty 2014, 12:36
Nie jest to aż tak częste, ale w przypadku alprazolamu(Xanax) wymienia się, że może on faktycznie u niektórych powodować reakcje paradoksalne i zamiast uspokajać/usypiać to spowodować manię, pobudzenie psychoruchowe, nadpobudliwość, euforię. Jest to dość dobrze udokumentowane biorąc pod uwagę, że to najczęściej przepisywany psychotrop w USA i wielu ludzi po prostu go "ćpa".
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 27 sty 2014, 13:00
lunatic Twoja paradoksalna reakcja na bezo może coś podpowiadać. Przychodzą mi do głowy takie odpowiedzi:

- benzo obniża kortyzol - wszystkie NRI i kofeina oraz SSRI (szczególnie początkowo) go zwiększają. Niby kortyzol działa pobudzająco, ale jego ciągły podwyższony stan może powodować uczucie zmęczenia i wyczerpania (tak jak jest zmęczenie i osłabienie u osób z Cushingiem): w takim przypadku powinieneś mieć dobrą reakcję na mirtazapinę i tianeptynę - po początkowym zwiększeniu senności po paru dniach powinieneś mieć więcej energii,
- benzo obniża serotoninę - w takim przypadku podobnie tianeptyna i mirtazapina (antagonista receptorów serotoniny) powinny zadziałać jak wyżej,
- benzo obniża lęk i przez to powoduje odblokowanie i zwiększenie energii - ciągy lęk i stres powodują zmęczenie i osłabienie.

Twoja paradoksalna reakcja na bupropion i kofeinę może też wskazywać na coś z zaburzeń ADD/ADHD - wtedy powinieneś dobrze zareagować na metylofenidat.
miko84

przez lunatic 27 sty 2014, 13:13
miko84,
Mirtazapina obniza serotonine? Ale podnosi noradrenaline,a wlasnie od tamtego czasu podniesienie u mnie noradrenaliny daje przeciwny efekt do oczekiwanego,pierwszy raz taka reakcja u mnie pojawila sie po ok.1-1,5 roku brania moklobemidu,poczatkowo dobre dzialanie,z czasem coraz wieksza nerwowosc az w koncu zaczalem po nim czuc ogromne zmeczenie i brak sil,moglo to byc od tego ze zbyt dluga stymulacja ukladu noradrenergicznego spowodowala w koncu wyczerpanie nerwowe i takie paradoksalne reakcje?

przez miko84 27 sty 2014, 13:15
Mirtazapina zwiększa poziom serotoniny ale jednocześnie blokuje receptory 5-HT2, 5-HT3, 5-HT7, więc cała moc idzie na receptory 5-HT1a (ważny cel w depresji i lęku). Nie martwiłbym się za bardzo o noradrenalinę z mirtazapiny bo jej tak nie czuć jak choćby na bupropionie (mirtazapina to nie jest NRI, zwiększa noradrenalinę przez inny mechanizm i ja tego tak nie czułem - a brałem sporo leków noradrenalinowych i mam na ten neuroprzekaźnik niezbyt dobrą reakcję, więc wiem co to noradrenalina, dziwko ;) to nie do Ciebie :P. Ona zmniejsza kortyzol a być może to leży u podstaw Twojej choroby. Rozumiem, że nie próbowałeś tego leku? Dodanie mirtazapiny do tianeptyny którą bierzesz może być dobrą kombinacją w Twoim przypadku.
Ostatnio edytowano 27 sty 2014, 13:19 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez lunatic 27 sty 2014, 13:18
Wczesniej tak nie reagowalem,edronax czy moklobemid czy kofeina mnie pobudzaly,dopiero potem sie to wszystko odwrocilo

przez miko84 27 sty 2014, 13:20
Być może masz po prostu zmęczony stresem (noradrenalina, kortyzol) organizm i reagujesz wyczerpaniem.

Leki kojące stres, obniżające kortyzol i aktywność osi HPA - mirtazapina, tianeptyna, mogą być więc skuteczne.
miko84

Sortuj wg