BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 74

przez marwil 16 gru 2013, 21:56
Na początku (ok 2 tygodnie) była zauważalna aktywizacja i od początku nerwowość, bezsennoś. Dodane anksjolityki. Dłuższy czas na 300 mg, prawie całkowite odstawienie anksjolitykow- duża poprawa.
Z powodu sennosci i zmęczenia próba podbicia na 450 + na nowo anksjolityki. wytrzymalem 3 tygodnie. Skrajne rozdraznienie i nerwowość + bóle głowy. Redukcja do 300 mg i powolne odstawianie anksjolitykow. Powrót do stanu sprzed zwiększenia dawki, już z mniejszą sennością i zmęczeniem. Czekam na stabilizację bez benzo.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez lunatic 16 gru 2013, 22:02
czyli tak samo jak u mnie kiedyś, cos jest nie tak z tym lekiem, jakim cudem on powoduje senność i zmeczenie po jakims czasie?

przez JużTuByłem 16 gru 2013, 23:35
Ok
Wieczorem miansec 30 mg escitalopram 5 mg
rano well 150 mg
o 14 kwetiapina 50 mg
Będę obserwował ,boje się tylko nasilenia lęków,wtedy będe miał ochotę dzwignąć kwetiapine która mnie zamuli.Z drugiej strony miansec biorę w większej dawce więc też będzie inaczej w tej kwesti.Ile mogę wziąść maksymalnie mianseryny ? Mirtazapiny 45 to wiem ;) Escitalopram według ulotki maksymalnie 20 mg ,ale po ile biorą hamerykance ? Narazie wszystko zostawiam tak jak jest ,ale będe zmieniał dawki jak nie będzie efektów .Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.
Ostatnio edytowano 16 gru 2013, 23:50 przez JużTuByłem, łącznie edytowano 1 raz
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lulu.onthebridge 16 gru 2013, 23:44
marwil napisał(a):[b] Udało mi się odstawić anksjolityki, które moim zdaniem psują działanie wella.
Ja też mam takie wrażenie! Czasami, b rzadko zdarza mi się wziąć xanax sr i kiedyś był to mój ulubiony lek (chć wiem, że to okropnie brzmi), a od kiedy biorę bupropion mam wrażenie, że po x mam zjazd następnego dnia, dół i takie rozdrażnienie, czego nigdy nie miałam wcześniej. Ciekawe...
Ale może to i lepiej, bo przynajmniej nie będę już sięgać po benzo. Tylko jak sobie radzić w skrajnym stresie? Np przed rozmową o pracę? Tak mi się trzęsą dłonie, że sama bym siebie nie zatrudniła, a benzo jednak to niwelują. A mianserynę można tak doraźnie wziąć na lęk? Czy zetnie i otumani? Kiedyś ją brałam, z bardzo pozytywnym skutkiem, ale na sen.

przez lunatic 16 gru 2013, 23:53
lulu.onthebridge,
jak długo bierzesz Wellbutrin? Miałaś tez coś takiego ze po pewnym czasie pojawiło się nagle zmęczenie i osłabienie po tym leku?

przez lulu.onthebridge 16 gru 2013, 23:54
JużTuByłem napisał(a): Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.
Ponoć długo się wkręca, ale na mnie zaczął działać niemalże od razu, biorę już drugi miesiąc i jest ok. Oczywiście nie ma co się oszukiwać- żaden lek nie naprawi mojej zjebanej osobowości, ale już nie jestem zombiakiem ;)
Tylko mi jeszcze bardzo pomaga lamotrygina, dla mnie to idealne zestawienie.
Nie mam w ogóle zmęczenia i osłabienia (mam nadzieję, że to nie przyjdzie z czasem), zaczęłam znów mnóstwo ćwiczyć, jak przed chorobą, nawet jak siedzę w domu to zawsze się czymś zajmuję, załatwiam rożne sprawy, a wcześniej naprawdę byłam takim zombie, potrafiłam leżeć i patrzeć w sufit na 225 wenlofaksyny.
Ostatnio edytowano 16 gru 2013, 23:57 przez lulu.onthebridge, łącznie edytowano 1 raz

przez lunatic 16 gru 2013, 23:56
Escitalopram według ulotki maksymalnie 20 mg ,ale po ile biorą hamerykance ? Narazie wszystko zostawiam tak jak jest ,ale będe zmieniał dawki jak nie będzie efektów .Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.

Weź pod uwagę że może nastąpić wzrost stężenia escitalopramu. Wellbutrin w badaniach zwiększał stężenie citalopramu o 30-40%, nie wiem jak jest z escitalopramem.

przez JużTuByłem 17 gru 2013, 00:00
Mianseryna cie zmuli ,tego leku nie radzę brać doraznie przed rozmową o prace ,bo wyjdziesz na narkomankę ,albo samotną kobietę mająca trójke krzykliwych dzieci nie pozwalających spać.Możesz spróbować wziąć w dzień sama zobaczysz ,ale raczej będzie tak jak napisałem.
Lulu na dołączam się do poprzednika w jakiej dawce ,na co dokladnie bierzesz i czy masz jeszcze jakiś dodatkowy lek ?

Ooo lunatic tego nie wiedziałem.To może dlatego lekarz kazał odstawić escitalopram,bo bał się zespołu serotoninowego.Dziwne well zwiększa dopamine ,a zarazem wzmacnia SSRI ktory wychwytuje antagonistyczną serotonine.
Rośnie w siłę"

przez lulu.onthebridge 17 gru 2013, 00:11
O nie to co mogę wziąć, żeby się tak nie trzęść? Co radzicie? Pozostaje mi tylko ten przeklęty xanax? Mam jeszcze kwetiapinę w domu, ale po niej to zasypiam, dosłownie głowa mi opada po 20 min. Co robić?

Jeśli chodzi o bupropion- biorę 150, ale psychiatra zastanawia się czy go nie zwiększyć z czasem- może przewiduje to osłabienie efektu, o jakim mówiliście? Dostałam go głównie z powodu obniżonego napędu i anhedonii, na co nie pomagały żadne inne leki. Na te dwie rzeczy b. pomógl, choć nadal miewam doły, ale w przeciętnych granicach. Lekarka powiedziała żebym najpierw doszła do 100 lamotryginy, na razie jestem na 75, za tydz dojdę do setki. Też jakoś szybko odpowiedziałam na ten lek w sumie, biorę go już chyba dwa miesiące, ale prawie od razu widziałam różnicę, jeśli chodzi o impulsywność i zalewanie emocji. Może dlatego nie mam uboków po bupro? Żadnego rozdrażnienia, którego się obawiałam.

przez lunatic 17 gru 2013, 00:12
Ooo lunatic tego nie wiedziałem.To może dlatego lekarz kazał odstawić escitalopram,bo bał się zespołu serotoninowego.Dziwne well zwiększa dopamine ,a zarazem wzmacnia SSRI ktory wychwytuje antagonistyczną serotonine.

Problem jest w metaboliźmie tych leków. Po prostu Wellbutrin blokuje pewien enzym przez który metabolizowanych jest wiele SSRI, co powoduje ze przy jednoczesnym stosowaniu stezenie SSRI jest wieksze, niektóre SSRI mogą również zwiększać stężenie Wellbutrinu.

przez JużTuByłem 17 gru 2013, 00:24
lunatic dzięki za wytłumaczenie :smile:

lulu masz stresa objawiającego się lękiem czy jak ?
Na mnie doraznie fajnie działa Gabapentinum mechanizm podobny do benzo ,ale nie uzależnie ,a zarazem nie daje takiego fajnego narkotycznego stanu jak xanax ,ale uspokoja.Ten lek teoretycznie bierze się każdego dnia ma on właściwości stabilizujące ,uspokajające ,ale wiele osób stosuje doraznie z powodzeniem.Możesz jeszcze spróbować z pramolanem.
Rośnie w siłę"

przez lunatic 17 gru 2013, 00:39
Po prostu Wellbutrin blokuje pewien enzym przez który metabolizowanych jest wiele SSRI, co powoduje ze przy jednoczesnym stosowaniu stezenie SSRI jest wieksze, niektóre SSRI mogą również zwiększać stężenie Wellbutrinu.

sory, poprawka, stężenie SSRI może być większe, w jednych badaniach piszą ze się zwiększa w innych ze nie, nic pewnego z tym mixem chyba na chwile obecną, lekarz stwierdził ze moze sie zwiekszas TROCHE, i tyle, nic konkrentego

przez lulu.onthebridge 17 gru 2013, 00:46
O, a pramolan można tak jednorazowo?
Stres przeradza mi się w taką ala aurę przednapadową, robię się przez to rozdygotana i strasznie bezmyślna, otumaniona. Dla mnie do zniesienia, jakoś wytrzymuje takie stany w innych sytuacjach, ale gdy mam być oceniana, to wiadomo, że wypadnę fatalnie. A jak się wyluzuje to jest dobrze. Przed deprechą umiałam się po prostu wyluzować, wmowić sobie, że to nie takie wazne, nie koniec świata, teraz średnio mi idzie :?

-- 17 gru 2013, 00:54 --

JużTuByłem, a na co bierzesz kwetiapinę akurat o 14?

przez miko84 17 gru 2013, 10:46
Co się tak dziwicie, nasilenie depresji po benzodiazepinach nie jest wcale czymś dziwnym, większość z tych leków kopie nastrój. Poprawia go u nieznacznej liczny osób u których nastrój jest głównie zepsuty przez lęk (poprawa w lęku - poprawa nastroju).

Wellbutrin to bardzo dobry lek jest, dziwię się, że na tym forum jakoś ludziom nie pasuje (w tym wątku większość to negatywne opinie). Wellbutrin to najwyżej oceniany lek na tzn. drug ratings gdzie oceniają leki ludzie z zagranicy (głównie USA) - są tam tysiące opinii (jak np. na ask a patient). Wellbutrin wygrywa bezkonkurencyjnie (wśród leków które mają też masę opinii, a nie 1 czy 2 dobre oceny).

Wellbutrin ma ogromną przewagę nad SSRI - nie spłyca emocji, nie powoduje braku motywacji, nie pogarsza anhedonii. A wręcz wszystkie te rzeczy może poprawić. W dodatku jest na nim energia i nie ma senności. O libido nie będę wspominał bo to jasne.

Jedyną wadą wella jest nasilanie lęku u niektórych osób. Czasami dobrze jest go więc brać z czymś co uspokoi i ukoi - jak mirtazapina/mianseryna, może być pramolan lub doxepin, ew. amitryptylina, dobra jest też do tego leku tianeptyna (brałem takie kombo dość długo pare lat temu i pamiętam że było super).
Ostatnio edytowano 17 gru 2013, 10:50 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

Sortuj wg