BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
53%

Nie
20
27%

Zaszkodził
15
20%

Liczba głosów : 74

przez beladin 04 paź 2012, 22:56
miko84 napisał(a):Wracam do paroksetyny też z tego powodu, że czuję iż jest ona po prostu silniejsza od sertraliny, nawet w dawce 150 - 200 mg.

A w jaki sposób Ty to wyczułeś kolego, skoro nie brałeś paro w wysokiej dawce? :D
Przecież podobno paro nie poprawia Ci nastroju, nie daje motywacji, płaszczy uczucia i zeruje libido, a w dawce 60mg to nawet nie chcę myśleć co to będzie. Chyba się troche pogubiłeś w tych wszystkich tabletkach. Moim zdaniem Twoja próba z góry jest skazana na porażkę.

Oto co pisze maszynka do interakcji na temat duetu Paro + Well, który Ci chodzi po głowie:
Serious - Use Alternative
-bupropion will increase the level or effect of paroxetine by affecting hepatic enzyme CYP2D6 metabolism. Serious - Use Alternative.
Serious - Use Alternative. May lower seizure threshold; keep bupropion dose as low as possible.
-paroxetine increases toxcity of bupropion by unspecified interaction mechanism. Serious - Use Alternative. May lower seizure threshold; keep bupropion dose as low as possible.

Brałem kiedyś Well do paroksetyny i uwierz mi, jeszcze takich uboków nie doświadczyłeś :D ..palitacje, zimne poty, pobudki w nocy, delirka, ciśnienie w czaszce, łaskotanie całego ciała i jakieś inne masakryczne wkręty - myślałem,że się przekręcę. Nigdy więcej.
beladin

przez miko84 05 paź 2012, 09:14
Brałem w dawce 40 mg, to jest dość wysoka dawka. Może i się pogubiłem, dlatego wracam do tego co chociaż w części działało i co kazał zrobić mój lekarz.

Sertralina też wpływa na metabolizm wellbutrinu.
miko84

przez ana90 05 paź 2012, 17:57
hellou, nie wiem czy temat ciągle taki sam, bo przeczytałam kilka pierwszych stron i ost, w każdym razie, dostałam dziś recepte na wellbutrin 300, po tym jak ponad miesiąc brałam 150 i ciekawa jestem czego moge sie spodziewać. 150 chyba działał, ale nie na tyle żebym się do czegoś konstruktywnego zmotywowała. to pierwsze antydepresanty jakie biore, i nie ukrywam że bardzo niechętna jestem pomysłowi kontynuowania tego nie wiadomo jak długo... generalnie czuje się dobrze, ale nie mam siły podejmować żadnych decyzji, deklarować się czy ogólnie działać między ludzmi. fajnie byłoby gdybym chociaż rzuciła palenie dzięki wellbutrinowi, przy 150 nie odczułam tego działania zupełnie. jak lekarz postanowił zwiększyć dawke, to się poryczałam, bo ogólnie cięzko znosze sytuacje w której musze się wspomagać lekami. więc licze na jakieś słowa otuchy :)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 05 paź 2012, 18:01
Wellbutrin był pierwszym przepisanym lekiem, czy brałaś jakieś inne wcześniej?
miko84

przez ana90 05 paź 2012, 18:09
brałam paxtin, przez 2 tyg, które praktycznie w całości przespałam, więc licze wellbutrin jako pierwszy. czy wogóle zwiększanie dawki po półtora miesiąca to normalne?

przez miko84 05 paź 2012, 18:24
2 tyg to trochę krótko żeby lek zadziałał, ale skoro spałaś to pewnie lekarz chciał przepisać Ci coś energetyzującego i rzeczywiście wellbutrin taki jest. 300 mg to norma więc nic się nie martw.
miko84

przez ana90 05 paź 2012, 18:40
ja po tej mniejszej dawce czuje się średnio pobudzona, raczej czuje się "normalnie" tak jak było mniej więcej przed załamaniem, ale nie na tyle żeby podjąć jakieś kroki. najbardziej to ucierpiały na tym wszystkim kontakty międzyludzkie, ale żeby to zmienić to chyba nie można szukać w aptece. pomijam już fakt, jak jest z dostępnością tego leku, i biorąc pod uwage że mieszkam w warsaw city, to jakaś paranoja. ale dzięki za szybką odp :)

przez nickyfour13 05 paź 2012, 20:43
popularność i dostępność tego leku świadczy o jego skuteczności, nie spodziewaj się po nim zbyt wiele. Niestety dla stymualntów nie ma alternatywy, bo te co naprawdę działają jednocześnie uzależniają. Ja na stymulacje biore selegiline, na początku chodziłem niesamowice nakręcony, później też się organizm przyzwyczaił. Na stymulanty tolerka jest niestety bardzo wysoka.

przez beladin 06 paź 2012, 20:10
miko84 napisał(a):Brałem w dawce 40 mg, to jest dość wysoka dawka. Może i się pogubiłem, dlatego wracam do tego co chociaż w części działało i co kazał zrobić mój lekarz.

Sertralina też wpływa na metabolizm wellbutrinu.

Sorki, miałem napisać sertralinę a napisałem paro ..paro to pamiętam, że brałeś :) Sertralina wpływa na metabolizm i to wszystko. Paro jak widać ma jakies interakcje wpływające na toksyczność leku.
beladin

przez ana90 09 paź 2012, 23:21
minął mi 5 dzień na wellbutrinie 300, i naprawde jest fajnie. nie wiem czy to działanie terapeutyczne leku czy moja podświadomość postanowiła że trzeba coś zrobić ale próbuje działać. mam tylko nadzieje, ze to nie chwilowe, dlatego że wkurzyłam się zwiększoną dawką i chce dosyć szybko wrócić do życia bez leków. sama nie wiem z czego wynika ta moja niechęć do leków, bo chęć zmian mam, i podjelam terapie, tez nie wstydze się tego ze biore antydepresanty bo okazało się że kilka osób których nigdy bym o to nie podejrzewała funkcjonuje dzięki dobrze dobranym lekom. a jeszcze jedno pytanie które mam jako laik w tym temacie, co konkretnie (jakie działanie) odróżnia wellbutrin od innych leków?

przez QueenForever 09 paź 2012, 23:33
Wellbutrin jest lekiem stymulującym,aktywizującym ,mającym dać napęd do działania ,poprawiającym motywacje i libido,większość innych antydepresantów ma za zadanie wpływać na nastrój (serotonina) i tłumić lęk i niepokój a także poprawiać jakość snu-wellbutrin nie posiada takiego działania.
QueenForever

przez beladin 10 paź 2012, 10:31
QueenForever napisał(a):większość innych antydepresantów ma za zadanie wpływać na nastrój (serotonina) i tłumić lęk i niepokój a także poprawiać jakość snu-wellbutrin nie posiada takiego działania.

Wellbutrin jest antydepresantem, więc przede wszystkim poprawia nastrój. Działa również pozytywnie na sen skracając latencję REM i wydlużając fazę REM. Co do lęku i niepokoju zdania są podzielone. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zwykle nie sa w stanie wytrwać nawet miesiąca na wellbutrinie z powodu napięcia, które występuje w początkowym okresie zażywania. Po miesiącu napięcie znika. Ewentualne przeciwlękowe działanie występuje dopiero po dłuższym braniu ..więc pewnie stąd te różnice zdań.

Jeśli ktoś cierpi na wycofanie społeczne Well może być bardzo pomocny i nawet jeśli nie stłumi wyraźnie lęku to da siłę i motywację aby zmierzyć się ze swoją fobią ..a to przecież najskuteczniejsza forma leczenia fobii społecznej :)

-- 10 paź 2012, 10:47 --

nickyfour13, pleciesz. Burpropion nie jest refundowanym lekiem i w ogóle jest drogi, dlatego brany jest niechętnie i równie niechętnie jest przepisywany ..no i pewnie dlatego jest trudno dostępny. Zresztą nie jest lekiem pierwszego rzutu w przypadku nerwic więc nie ma co generalizować. Na zachodzie bardzo jest chwalony i w porównaniach jest duzo skuteczniejszy w leczeniu depresji niż SSRI. Tak na marginesie w okolicy Wrocławia jest dostępny praktycznie w każdej aptece od ręki :)
beladin

przez xionc 26 paź 2012, 20:54
Moje spostrzeżenia, brałem Wellbutrin od niecałych 2 lat, w zasadzie to ciągle biorę:
Na początku brałem dawkę 150mg przez niecały miesiąc, którą brałem kilka lat wcześniej również - efekty niezauważalne. Po przejściu na 300mg poczułem działanie leku, czułem się "na nowo". Po jakimś czasie działanie się ustabilizowało i nie odczuwałem większych zmian po zażyciu leku. Nadmienię, że lek przyjmowałem na opak - to znaczy brałem go przed snem. Poprawił się sen, miałem sny i się wysypiałem, ale jak napisałem działanie powoli ustępowało, jednak do poziomu odpowiedniego wg. mnie. Oznaki fobi społecznej, o którą siebie nie podejrzewałem minęły. Muszę przyznać, że lek wyrządził dość duże i pozytywne zmiany w psychice nie dając poważniejszych efektów ubocznych. Czułem tylko czasem bycie na tzw. rauszu oraz schizopodobne chwile - ale nie jestem w stanie określić dokładnie co to było.
Aktualnie nagle przestałem brać Wellbutrin, tzn z 300mg/doba przeszedłem na 0mg/doba w przeciągu 1 czy 2 dni. Mija ok. 3 tydzień, żadnych poważnych objawów odstawiennych nie mam, troszkę trudniej mi się wstaje rano, ale jest to niemalże niezauważalna różnica prawdę mówiąc i może być efektem placebo. Miałem przejść na 150mg/doba, jednak tego nie robię jak na razie.

Nie polecam jednak tej metody, bo osobiście sam siebie testuję z ciekawości.

przez beladin 28 paź 2012, 00:23
Wskakuję na 300mg wellbutrinu.
beladin

Sortuj wg