Nerwica lękowa, ataki paniki, kontrolowanie oddechu.

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez lukaszb32 13 cze 2016, 16:09
Witam serdecznie.

Moja nerwica zaczęła się około 2 miesiące temu na jednym z zaliczeń na studiach. Ciężko mi było oddychać, drętwiały mi ręce, napisałem ile się da i wyszedłem z sali. Za kilka dni znowu dostałem ataku paniki, tym razem w kościele na ślubie kuzyna. Następnie często pojawiały się u mnie problemy z oddechem, które prowadziły do ataku paniki :(

Na obecną chwilę chodzę na psychoterapie (dopiero 2 wizyty za mną) i czuję poprawę bo nie pojawiają się już ataki paniki, ale mam inny problem. Ciągle kontroluje swój oddech, myślę o nim większość dnia. Utrudnia to kontakty z ludźmi, mam ogromne zaległości na studiach i boje się że ich nie nadrobię i nie zdam. Czy to może być jakoś powiązane? Mam również problemy z zasypianiem, często gdy już niby zasnę przebudzam się za chwilę (wstrząs) z myślą że przestałem oddychać. Czy ta natrętna myśl kiedyś minie?

Pozdrawiam :smile:

przez Aligheri 13 cze 2016, 17:09
Cześć, jedyną radę którą mogę Ci udzielić to abyś przestał skupiać się na oddechu, gdyż próbując przejąć kontrole nad oddychaniem powstaje błędne koło powodującym napięcie, przyśpieszona akcja serca i tak dalej, musisz uświadomić sobie jedną rzecz, że oddychanie jest procesem życiowym, który przebiega samoczynnie, zbędne jest, a nawet konieczne świadome kontrolowanie tego.

przez lukaszb32 13 cze 2016, 17:13
Ja doskonale wiem, że powinienem przestać się na nim skupiać. Ale to jest jakby silniejsze ode mnie i nie mogę sobie z tym poradzić :/

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Aligheri 13 cze 2016, 17:24
Chodziło mi bardziej o zrozumienie samego twojego położenia i tego, że nic Tobie nie zagraża, spróbuj zająć się czymś co odciągnie Cię od skupiania się na oddechu, a zobaczysz wtedy, że są chwile w których przebiega to samoczynnie, lecz to nie stanowi głównego problemu, ale powoduje go jakiś prawdopodobnie konflikt i na tym musisz się skupić z psychoterapeutą.

przez lukaszb32 13 cze 2016, 17:26
Czasami udaje mi się o tym zapomnieć, wtedy uświadamiam sobie że oddychałem samoczynnie i pomaga to na jakiś czas :) Czy konfliktem który to wywołuje mogą być na przykład moje studia? Nie jestem do końca przekonany że to chce robić w życiu.

przez Aligheri 13 cze 2016, 17:35
Podejmowanie pracy/ nauki wbrew samym sobą, poczucie nie realizowanie swoich celów życiowych może być przyczyną nerwicy, lecz nie jestem w stanie określić, czy jest to główna przyczyna stanowiąca chorobę.

przez lukaszb32 13 cze 2016, 17:39
Dziękuję za odpowiedzi :) To prawdopodobnie będzie to + duży stres związany ze studiami. Mam nadzieję że zaburzenie, które posiadam, jest w pełni uleczalne i wrócę do pełni zdrowia i szczęśliwego życia. :)

przez Aligheri 13 cze 2016, 17:47
Spokojnie, jest uleczalne, pozostaje tylko kwestia Twojego nastawienia do sprawy, akurat wydaję mi się że w Twoim przypadku to jest małe piwo ;) Nie rezygnuj z psychoterapii i znajdź chwilę odpoczynku, miłego dnia i powodzenia.

przez lukaszb32 13 cze 2016, 20:55
Najbardziej przeraża mnie myśl że to nie minie, nie pamiętam już jak to jest normalnie..

przez Aligheri 13 cze 2016, 21:29
Odpowiedz sobie na jedno pytanie, dlaczego miałoby to nie minąć?

przez lukaszb32 13 cze 2016, 22:37
Nie potrafie na nie racjonalnie odpowiedziec. Z jednej strony wiem, że to mija. Z drugiej boje sie ze jestem jakims innym przypadkiem i przyjdzie mi tak zyc do konca zycia :(

przez Aligheri 14 cze 2016, 11:22
Na Twoim miejscu skupiłbym się na tym co dzieje się wokół Ciebie, zamiast koncentracji na sobie. Pojawiający się atak jest reakcją sytuacji zewnętrznej jak presja, stres, musisz nauczyć się to odczytywać, a następnie podjąć jakieś działania, aby ich występowanie zminimalizować. Mógłbyś napisać jak radzisz sobie z negatywnymi emocjami? Może trzymasz je w sobie, nie dając im ujścia. Musisz dać sobie trochę czasu, cierpliwości, popracować nad sobą, a wszystko wróci do normy ;)

przez lukaszb32 14 cze 2016, 13:56
Nie daje ujścia negatywnym emocjom, to fakt. Od czasu choroby nie pamiętam żebym był zły na coś/kogoś.

przez lukaszb32 15 cze 2016, 21:50
Byłem dzisiaj u psychiatry. Przepisał mi takie leki:
antydepresant - Betesda, 10 kropli rano
na noc przy problemach ze snem - Trittico CR 75 (po 1/3 tabletki)
przy ataku paniki - XANAX SL pod język.

Ktoś coś wie o tych lekach? :smile:

Sortuj wg