Lęk wysokości?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Lęk wysokości?

przez ideaxp 30 cze 2015, 02:30
Nie wiem, czy mam lęk wysokości, czy nie. Mianowicie, w górach, na dużej wysokości i dużej ekspozycji na wysokość, nie czuję nic. W sumie, to nawet euforię ;)

Problem pojawia się na czymś, zbudowanym ręką człowieka:
-balkony powyżej 8 piętra, ze zwykłą barierką
-wyciąg w górach (otwarty), ostatnio się zmusiłem, przez całą drogę dorosłemu facetowi leciały łzy i ciągle myśl "trup na miejscu" jak się zepsuje, dobrze, że chociaż deszcz padał i ludzie nie widzieli
-różnego typu wieże i ich tarasy, np. latarnia morska
To, że wsiadłem na wyciąg, świadczy raczej o tym, że nie boję się samej wysokości.

Nie mam natomiast problemu w zamkniętych:
-wyciągach
-balkonach
-czy nawet samolotach

Jakie objawy?
-mimowolnie pojawia się myśl o śmierci
-mam przed oczami ...skok z takiego czegoś, taki realny, że muszę się wycofać, trzymając się wręcz ziemi
-ciągnie mnie na dół, myśl o skoku jest tak silna, że muszę pilnować by tego czasem nie zrobić, wiem, że to głupota

Brak:
-myśli stricte samobójczych, żadnych takich zamiarów nie mam
-brak depresji
-nie mam "miękkich nóg" i zawrotów głowy

Dlatego od wszelkich takich miejsc, trzymam się z daleka. Zdjęcia z latarni morskiej, robiłem z wyjścia na balkon, trzymając się futryny jak małpa czy gekon.

W dzieciństwie z niczego nie spadłem i nic takiego nie zobaczyłem, nawet przebywałem pół życia na parterze, po drzewach chodziłem, więc nie mam pojęcia.

Leczy się to jakoś? Nie mam do dyspozycji balkonu obecnie na znacznej wysokości, ale przypinałbym się uprzężą alpinistyczną. Kurcze...

Lęk wysokości?

przez ideaxp 30 cze 2015, 02:48
Nie mogę edytować, a może by tak spróbować to pokonać na siłę? Skacząc na bungee z czegoś lub jakaś wysoka karuzela typu wahadło?

Lęk wysokości?

przez ekspert_abcZdrowie 30 cze 2015, 15:19
ideaxp, w przypadku lęku wysokości najlepiej działać metodą małych kroków. Od razu skok na bungee może być zbyt radykalnym, wręcz szokowym rozwiązaniem. Odsyłam Cię do tekstu: https://portal.abczdrowie.pl/lek-wysokosci Znajdziesz tam przydatne wskazówki. Pozdrawiam!
Psycholog

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Lęk wysokości?

przez sailorka 30 cze 2015, 15:21
ideaxp, i tak nie skoczysz.
Cześć, jestem czubkiem

Lęk wysokości?

przez ideaxp 30 cze 2015, 18:48
To nie jest powiedziane, że nie skoczę z tego bungee. Na wyciąg wszedłem, dopiero po przekroczeniu pułapu 3-4 pięter, poczułem jaki to był zły pomysł ;) Dzisiaj byłem się dowiadywać o skok typu Dream Jump z 225 metrów, oczywiście pełna asekuracja, zabezpieczenia linowe i bezpieczniej od bungee. Możliwe, że spróbuję, oczywiście cała zabawa jest sporo droższa od bungee.

edit: ja nie mam lęku wysokości typowe, niskie pułapy na mnie nie działają, może to i dobrze, bo czytałem, że osoby mają nawet problemy ze schodami ;)

Sortuj wg